آسفالت جاده قدیم اولویت راه و شهرسازی گرمی است

http://uupload.ir/files/2d0u_2.jpg

آزادلو : استان اردبیل دارای ظرفیت‌های بالایی در بخش گردشگری و کشاورزی است که به دلیل نبود زیرساخت‌های مورد نیاز مشکلات عدیده ای برای اهالی از جمله نگرانی از آینده روستا با افزایش مهاجرت و مهمتر از آن جذب نشدن سرمایه گذار برای این مناطق را سبب شده است. سال‌ها از آخرین اصلاح و ترمیم اساسی جاده های ارتباطی بین بخش های شهرستان گرمی می‌گذرد و لازم است که اعتبارات مناسبی به منظور اصلاح و بازسازی این مسیر اختصاص یابد و زمینه اصلاح آن فراهم شود.
برای آگاهی از وضعیت راه های شهرستان سراغ مهندس «صدیف فرمان» کارشناس عمران رفتیم که بیش از ۵ سال سابقه ریاست بر اداره متولی راه های ارتباطی را دارد. همشهری پای گفتگوی وی می نشیند.
بیشتر مردم هنوز اطلاعات جامعی از حوزه فعالیت اداره راه و شهرسازی ندارند. در این زمینه توضیح دهید؟ راه و شهرسازی در هر شهرستان با توجه به وظایف خود در پنج حوزه راهسازی، راهداری، مسکن، املاک و شهرسازی فعالیت می کند. نوع و میزان فعالیت این اداره با توجه به شرایط هر شهرستان متفاوت است.
بر اساس اهدافی که یاد کردید چه اقداماتی در این حوزه ها در سال جاری و سال گذشته داشته اید؟ بهسازی و آسفالت راه اصلی بیش از ۱۶ کیلومتر، لکه گیری  و روکش آسفالت به طور ۱۳ کیلومتر، آسفالت راه روستای به طول ۱۷ کیلومتر، نصب ۱۴۰ عدد علائم راهنمایی و رانندگی، خط کشی راه ها، تعمیر و تجهیز اداره و ماشین آلات، شن ریزی و آب پاش راه های روستایی، حمل ۷۰۰ تن نمک و ماسه و نمک پاشی راه ها، حریم زنی و کانال زنی راه ها به طول ۴۵۰ کیلومتر از جمله اقداماتی بود که در سال گذشته انجام گرفت.
همچنین لکه گیری و روکش آسفالت بیش از ۱۰ کیلومتر، احداث ۵ دستگاه پل، بهسازی ۱۴ کیلومتر راه روستایی، آسفالت ۲۰ کیلومتر راه روستایی، لکه گیری اساسی حوزه استحفاظی و تعمیر و بازسازی ۲ دستگاه پل بخش انگوت به همراه حریم زنی، نصب گاردریل ۱۷۰ شاخه، ایمن سازی نقاط پرحادثه شهرستان و کانال زنی ۶۰۰ کیلومتر از جمله اقدامات اداره راه و شهرسازی در سال جاری بوده است.
راه های ارتباطی بین بخش های تابعه شهرستان گرمی سال هاست باعث رنجش خاطر مردم منطقه شده است. چه اقدامی کرده و خواهید کرد؟ بهسازی و آسفالت ریزی گرمی موران، گرمی انگوت و انگوت قره آغاج به طول جمعا ۱۲ کیلومتر انجام شده است. اما با برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر داریم در صورت پایدار بودن اعتبار تمام نقاط را از هر دو محور بازسازی و آسفالت ریزی کنیم.
چراغ های گردنه شرفه راه جدید گرمی به اردبیل یکی از موضوعاتی است که بیشتر مردم پیگیر آن هستند. در این مورد توضیح دهید؟ روشنایی شرفه در شهریور ۱۳۹۲ تعیین پیمانکار و به طول ۳ کیلومتر عملیات اجرایی آن شروع شد. همچنین عملیات تکمیلی و نیرو رسانی در سال ۹۳ تعیین پیمانکار و اجرا شد که هنوز هم در حال اجرا است و پیش بینی می شود تا آخر مهرماه سال جاری بهره برداری برسد. علت اصلی رکود این پروژه تخصیص نیافتن به موقع اعتبار بود که روال کار را تحت الشعاع قرار داد. در سال جاری سه راهی امیرکندی نیز اجرای روشنایی و نیرورسانی انجام و بهره برداری رسیده است. در صورت تأمین اعتبار لازم ۵ کیلومتر باقی مانده که طرح آن تهیه شده است به مرحله اجراء خواهد رسید.
در مورد ریزش پل روستای پرچین قبل از بهره برداری بگوئید؟ علت اصلی ریزش این پل قبل از بهره برداری بارش سنگین برف در اسفند ماه سال گذشته به همراه برخورد شدید سیل از طرف پل قدیمی به بدنه جدید پل باعث ریزش خاکریزی و قسمتی از پل شد. این پل با هزینه خود پیمانکار مجددا با رعایت موارد فنی اصلاح و به بهره برداری خواهد رسید.
با توجه به آب و هوای مه آلود شهرستان در فصول پائیز و زمستان، رنگ آمیزی راه ها بسیار مهم اند. در این زیمنه اقدامات کافی انجام می شود؟ در سال جاری تمام محورهای اصلی فرعی بین بخش ها و در کل حوزه شهرستان خط کشی انجام شده است. همچنین قسمتی از راه های روستایی خط کشی شده و بقیه راه های روستایی نیز در برنامه های راه و شهرسازی قرار دارد.
آسفالت جاده قدیم گرمی به اردبیل پس از انجام شش کیلومتر آیا ادامه خواهد داشت؟ در سال ۹۴ به طول بیش از ۵ کیلومتر روکش جاده قدیم با عنایت مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان انجام گرفت. بلاشک در صورت تأمین اعتبار بقیه مسیر جزء اولویت های اداره راه و شهرسازی گرمی است.
همکاری سایر نهاد ها با شما و بالعکس چگونه است؟ به لطف خدا با نیت خدمت رسانی به مردم همیشه تعامل مثبتی با نهادهای دولتی شهرستان داشته ایم. حتی اگر خارج از حوزه فعالیت خود اگر اهالی منطقه مشکل حادی داشته باشند با هماهنگی فرماندار و اداره کل نسبت به رفع مشکل اقدام کرده ایم.
از مشکلات اداره راه و شهرسازی گرمی بگوئید؟ مشکل اداره کمبود اعتبار مخصوصا در قسمت تعمیر و تجهیز ماشین آلات است. با عنایت به اینکه شهرستان گرمی دارای ۳۰ دستگاهماشی آلات سنگین، نیمه سنگین و سبک است، نگهداری و تجهیز ماشین آلات توان ویژه ای را می طلبد. همینطور نبود ساختمان اداری مناسب که از دغدغه های اصلی کارکنان این اداره است، امید می رود با عنایت فرماندار محترم این مورد رفع شود. گفتنی است با تلاش صورت گرفته با اعتبار ۳۵۰ میلیون تومانی یک کمپرس سنگین همراه با برف روب برای اداره راه و شهرسازی گرمی تهیه شده است.
سخن شما با مردم، مسئولان و رسانه های منطقه چیست؟ با عنایت به اینکه همه مشکلات یک باره و یکجا حل شدنی نیست و با توجه به مشکلات عدیده شهرستان با وجود نیاز به امکانات و اعتبارات کافی کاری دشوار است. به نوبه خودم از حمایت های مردم تا به حال نهایت تقدیر و تشکر را دارم و از طریق همین رسانه به استحضار مردم می رسانم که راه و شهرسازی تمام توان خود را برای رفع مشکلات و معضلات منطقه به کار گرفته است.

* گفتگو از علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۷ نظر

 1. همشهری ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  جاده جدید رو اوکی کردی رفتی بیش جاده قدیم؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. فرمان ده ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  اگه پول باشه دیگه نیازی نیست به این همه …..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ممد گفت:

  مهندس جان به فکر دوبانده کردن مسیر لنگان هم باشید .مسیر برزند قتلگاه شده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. صمد گفت:

  لایق مجلسه بخدا حیف نمیاد شدیدا حمایتش می کنیم به خاطر نبود آدم های راست مثل ایشون تو مجلس شهرمان ویران شده است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. بنده خدا گفت:

  سلام مهندس فرمان
  بنده به پاک دستی ولیاق شما ایمان دارم اما:
  الف)کم مانده بوددرگزارش ات ازخریدقند وچای برای اداره هم بگویی
  ب)دستت نلرزد توشاسته آنی که هستی:محکم وبا اقتدار مطالبات واعتبارات شهرستان راازاداره کل پیگیری کن
  ج)یکی ازاولویت مهم کاریت اسفالتراه لنگان تا دریامان باشدخیلی ضروری است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. گرمیلی گفت:

  آقای فرمان پیچ مرگ در جاده قدیم یک از دستاوردهای شما با همکاری پیمانکار یاری که باعث مرگ و جرح تعدادی از همشهریان محترم گردیده امیدوارم در آسفالت ریزی دقت بیشتری فرمایید%

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. وطن گفت:

  در مورد مهندس فرمان همین دو کلمه جوان فعال وکارآمد بسنده میکند

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید