آیا تبریز حق اردبیل را خورده بود؟!

nmh

آزادلو : نشریه چشم‌انداز اردبیل در گزارشی پیرامون موضوع توسعه‌نیافتگی استان اردبیل نوشت: تردیدی در این نیست که وضعیت موجود استان اردبیل و توسعه‌نیافتگی آن، معلول فقدان راهبرد و استراتژی دقیق و شفاف دولت‌ها در توزیع ثروت و به یک معنا آمایش سرزمینی (بهره‌برداری بهینه از امکانات برای بهبود وضعیت مادی و معنوی در قلمرو خاص جغرافیایی) است.

اگر بپذیریم که اجرای برنامه‌های توسعه‌ای و سند چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴ تنها راه حرکت به سوی اهداف متعالی است پس سند آمایش سرزمین را که بازتاب سرزمینی توسعه بلند مدت کشور است باید جدی گرفت، امری که هیچ زمان به آن توجه نشده و یا لااقل نمودهای خود را نشان نداده است.

ضرب‌المثلی ترکی می‌گوید: “یتیمه وای وای دییه ن چوخ اولار چؤره ک وئره ن آز”– مراد آنکه فقرا را دلسوز، فراوان اما دستگیر کم باشد. هر چند مطالبه و پیگیری مجدانه در جذب امکانات و زیرساخت‌ها برای توسعه یک منطقه، از وظایف ذاتی یک مسئول اجرایی و تقنینی است اما وقتی در یک دوره زمانی مشخص و منطقی، تناسبی میان یک مطالبه و پاسخ به آن حاصل نشود می‌توان به استناد همان وضع و قیاس آن با خواسته‌ها و دریافت‌های مشابه مناطق دیگر، آینده را پیش‌بینی و برای حل مسئله راهکار مناسب‌تری پیدا کرد.

مجید خدابخش استاندار اردبیل به کرات گفته است که دلیل عقب‌ماندگی استان در سال‌های گذشته استقرار نیافتن واحدهای بزرگ صنعتی و به یک معنا نبود صنایع مادر است، امری بدیهی که به رغم اصرار و تاکید مشابه اسلاف او با حدت و شدت مختص به خودشان، شرایط به اینجا منتهی شده و نه تنها بهبودی حاصل نگشته بلکه برخی واحدهای کوچک تولیدی نیز در سرآشیب تعطیلی هستند.

حال که معلوم این معادله (فقدان راهبرد آمایش سرزمین) می‌باشد این پرسش مطرح می‌شود که پس مجهول آن کدام است؟ موضوعی که قبل از استان شدن اردبیل، با یک اختلاف ساختگی، تصنعی و هدایت شده اتهام را متوجه تبریز، که اردبیل در آن زمان از توابع استان آذربایجان‌شرقی بود، می‌کردند و این گونه در میان ساکنان اردبیل و شهرهای دیگر وانمود و شایعه می‌شد که “تبریز” حق “اردبیل” را خورده و بودجه و امکانات تخصیصی به اردبیل را به نفع خود مصادره می‌کند که کارنامه توسعه اردبیل در دو دهه اخیر و پس از استان شدن و با وجود خدمات بزرگ انقلاب اسلامی به این منطقه، پاسخی شفاف به این ادعاهاست.

به نظر می‌رسد یکی از مجهولات عقب‌ماندگی استان اردبیل، مزیت‌های کشاورزی و گردشگری آن است به طوری که در همه ادوار یکی از استدلالات بر این پایه بوده که این منطقه به خاطر بهره‌مندی از قابلیت‌های یادشده نیازی به صنعت و واحدهای بزرگ صنعتی ندارد، استدلالی به واقع درست و منطقی اما ابتر؟! چراکه وضع موجود کشت و صنعت مغان گویای همه واقعیات است، مجموعه‌ای معظم که به خاطر نبود صنایع تبدیلی و مکمل، حاصلی جز دلالی و واسطه‌گری نداشته و به یک شرکت زیان‌ده مبدل شده است.

A0900067

به گزارش ساوالان خبر، رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و نماینده مردم تبریز در این باره شاخص‌های صنعتی یک استان را در تعداد واحدهای صنعتی، آمار اشتغال، میزان سرمایه‌گذاری، میزان سهم از تولید ناخالص ملی(GDP) برشمرد و گفت: نبود سیاستگذاری راهبردی بر اساس مزیت‌های مناطق از سوی دولت و عدم اعطای مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی موجب شده که امروزه در استانی چون اردبیل به رغم قابلیت‌های ویژه کشاورزی و گردشگری، صنایع تبدیلی و دیگر صنایع مورد نیاز حضور نداشته باشند.

وی افزود: در دنیا هیچ کشوری نیست که “توسعه یافته” باشد اما “صنعتی” نباشد؛ اساساً این دو مقوله لازم و ملزوم و مکمل هم هست.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه “صنعت” پایه و محور اصلی توسعه است، تصریح کرد: خدمات در کنار صنعت شکل صحیح و منطقی می‌گیرد وگرنه خدمات بدون صنعت به دلالی و واسطه‌گری خواهد انجامید؛ امروزه سهم خدمات از اشتغال در دنیا بیشتر از سهم اشتغال در صنعت است.

رحمانی درباره علل توسعه‌نیافتگی استان اردبیل و محروم ماندن آن از صنایع مادر بیان داشت: فقدان سیاستگذاری راهبردی در توزیع امکانات بر اساس مزیت‌های مناطق از دلایل اصلی این مسئله است، ضمن اینکه در این مدت به عنوان مثال کسی این سئوال را پاسخ نگفته که آیا استقرار شرکت کشت و صنعت مغان بدون وجود صنایع تبدیلی معطوف به صادرات می‌تواند مزیت کشاورزی استان را به توسعه منطقه رهنمون کند؟ آن چیزی که اکنون این شرکت را با مشکل جدی مواجه ساخته است.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه استاندار اردبیل با سوابق زیاد اجرایی و همین طور نمایندگان فعال استان، پیگیر مسئله توسعه استان هستند گفت: به عنوان رئیس کمیسیون صنایع مجلس حاضرم هر گونه مکاتبه و پیگیری لازم را برای آوردن وزرا به منطقه انجام دهم چراکه معتقدم حلقه مفقوده توسعه‌نیافتگی استان اردبیل، صنعت است.

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سهم خوب تبریز از صنایع مادر همچون خودروسازی، پیشنهاد کرد به شرط حمایت‌های استانداری و دیگر مسئولان در اعطای مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی، واحدهای تولیدی قطعه‌سازی برای صنایع خودروسازی و صنایع تبریز در اردبیل به صورت زنجیره‌ای ایجاد شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تقبیح برخی جریان‌های هدایت شده قبلی برای اختلاف‌افکنی ساختگی و ایجاد تقابل تصنعی میان تبریز و اردبیل، تاکید کرد: برای رونق و توسعه کل آذربایجان باید سریع‌ترین امکانات ارتباطی از قبیل اتوبان و راه‌آهن میان اردبیل و تبریز ایجاد شود چراکه اردبیل و تبریز مکمل هم بوده و نمی‌توانند جدا از هم مسیر توسعه راهبردی را طی کنند.

مصداق ضرب‌المثل صدرالذکر، با نهایت تاسف و تاثر فهرست بلند خواسته‌ها و عرضحال بی‌پاسخ استاندار و نمایندگان استان در این مدت خطاب به رئیس جمهور و وزرایی بوده که صرفاً به حال و روز استان اردبیل اظهار دلسوزی کرده و حتی برای خوابیدن تب این بیمار، مُسکِنی هم ندادند؛ پس بیاییم یک بار هم شده یکی از راه‌های منتهی به اتوبان توسعه اردبیل را از مسیر “تبریز” جستجو کنیم.

نظر شما چیست؟

۱۴ نظر

 1. تبریزی گفت:

  اتحادآذربایجان
  گوش به بیگانگان ندهیم….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. اردبیلی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  یاشاسین اوجامان اردبیلیم و یاشاسین آذربایجانیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. گرمیدن گفت:

  سنی یوز یاشا بیزی ایکی اللی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. حسن خان گفت:

  درجواب همشهری
  همشهری عزیز فقط با چشمان کور نمی توان عملکرد حاج ولی را دید پس حتما نمی بینید لازم است حتما سراغ چشم پزشک بروید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. همشهری گفت:

  تبریز اگر می خواهد کار مثبتی انجام دهد حق شهرستانهایش را ادا کند بزرگترین شهرستان استان و شمالغرب کشور،میانه، از نبود صنعت و بیکاری رنج می برد حال به فکر اردبیل است اگر به فکر اردبیل است پس چرا الان؟ به نظر من اردبیل بعد از استان شدن رشد چشمگیری داشته است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. گرمیلی گفت:

  استاندار محترم اینقدر از صنایع مادر و پدر و….! حرف نزن، پیشرفت و توسعه فقط به داشتن صنعت نیست. مدیریت اگه درست باشه، از همه چیز میشه پول و ثروت بدست آورد. لطفا هوای کاملا آلوده و احیانا سرطانزای شهرهای صنعتی مثل تهران و تبریز و اصفهان رو با اون همه مضرات جانبیش ببین، بعد بیا دم از صنعت بزن. ما از دار دنیا یه هوای پاک و عالی داریم که نمیخواییم اونو از دست بدیم. پس رو استعداد منطقه و استانمون که کشاورزیه مانور بده…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. حقوقدان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  حق خوردنی بود حالا مثل آب جزو نوشیدنی هاست!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. شهرکلی گفت:

  هر نه یازسالار بیر نماینده ادی یازیلمالیدی
  بیلمیرم بو نه حکمتدی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. همشهری گفت:

  هی نام حاجی ولی این طرح رااجرامیکرد…….را نکنیدچهارسال چه کارکرد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. نماينده ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  آفرین به این نماینده با بصیرت و فهیم آذربایجان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. ناشناس ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  آفرین نماینده یعنی با بصیرت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. شهاب ROMANIA گفت:

  طرحی در زمان حاج ولی پیگیری میشد که دقیقا اتوبان از تبریز و از گرمی و بیله سوار و تا باکو ادامه داشت . طرحی اولیه تایید شده بود متاسفانه به فراموشی سپرده شد. تا امیر کبیر خودشان سال بعد آغاز نمایند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. المیر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  یاشاسین تبریز یاشاسین آذربایجان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. یاشاسین UNITED KINGDOM گفت:

  درود بر رحمانی که اینقدر فکر وسیع و بصیری داره

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید