اردبیل جزء ۴ استان کم‌سواد کشور محسوب می‌شود

آزادلو : رئیس اداره سوادآموزی آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: طبق سرشماری سال ،۹۵ استان اردبیل جزء ۴ استان کم‌سواد کشور محسوب می‌شود.

ودود پوراسکندر شامگاه یکشنبه در جلسه شورای آموزش‌وپرورش اردبیل از آمار نگران کننده بیسوادی استان اردبیل خبر داد و اظهار کرد: طبق سرشماری سال ۹۵ استان اردبیل جزء ۴ استان بیسواد کشور محسوب میشود.

وی بیان کرد: از کل جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان اردبیل در کودکان سنین بین ۶ تا ۱۰ سال تعداد ۱۹۲ هزار و ۶۴۷ نفر بی‌سواد هستند.

رئیس اداره سواد آموزی آموزش و پرورش اردبیل اضافه کرد: از این تعداد ۱۲۷ هزار و ۵۶۴ نفر زن و ۶۵ هزار و ۸۳ نفر مرد هستند.

پوراسکندر اذعان داشت: طی سال ۹۵ و طبق سرشماری ۱۶ درصد کودکان بین ۶ تا ۱۰ سال را بیسوادان تشکیل میدهند  که این آمار در جمعیت سنین ۱۰ تا ۴۹ سال در سال ۹۵ تنها ۷ درصد است.

وی تصریح کرد: تعداد بیسوادان گروه سنی بالای ۶ سال استان اردبیل در فاصله سال ۹۰ تا ۹۵ ده هزار و ۹۸۷ نفر کاهش یافته است.

رئیس اداره سواد آموزی آموزش پرورش اردبیل گفت: ۱۶ درصد از جمعیت ۶ تا ۱۰ سال به دلایل مختلفی از تحصیل بازمانده‌اند که تلاش می‌شود در راستای برنامه‌های سواد آموزی طی سال‌های آینده این رقم کاهش یابد.

استاندار اردبیل گفت: ریشه‌کنی کامل بی‌سوادی به تنهایی از عهده آموزش و پرورش خارج است و ورود همه دستگاه‌ها لازم به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل،  مجید خدابخش در جلسه شورای آموزش و پرورش که در محل سالن جلسات شیخ صفی استانداری برگزار شد، اظهار داشت: ریشه‌کنی کامل بیسوادی به تنهایی از عهده آموزش و پرورش خارج است و باید همه آحاد جامعه، تشکل‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، خیرین  و همه دستگاه‌های فرهنگی با حساسیت به این موضوع ورود کنند.

وی افزود: آموزش و پرورش نباید تنها به کارکرد آموزشی توجه کند و بایستی از بعد پرورشی و تربیتی نیز غافل نماند.

استاندار اردبیل تصریح کرد: توسعه روزافزون تکنولوژی و ارتباطات به ویژه فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، ضرورت تغییر روش‌های آموزشی و ارائه شیوه‌های نوین تحصیلی متناسب با تکنولوژی روز را بیش از پیش نمایان می‌سازد و نقش شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها در ایجاد توجه و حساسیت به این موضوع جهت برنامه‌ریزی در سطح ملی تاثیرگذار است.

خدابخش تصریح کرد: همه دستگاه‌ها، نهادهای فرهنگی، تشکل‌های اجتماعی، صداوسیما، رسانه‌ها  و خانواده‌ها نقش پرورشی و تربیتی مهمی بر عهده دارند اما نقش و وظیفه آموزش و پرورش بسیار مهم ، خطیر و تاثیر گذار است.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید