افزایش رونق اقتصادی با اجرای پایاب گیلارلو

آزادلو : دریاپه گیلارلوی گرمی یک ظرفیت برای این شهرستان است که سال ها به دلیل اختلاف میان ساکنان روستاهای اطراف و بی توجهی مسئولان هیچ استفاده بهینه از منابع آّی موجود آن استفاده نشده است. این دریاچه با حجم مخزنی ۸ میلیون متر مکعب در یک منطقه بسیار ویژه، از اهمیت بالایی به لحاظ گردشگری و کشاورزی برخوردار است.

کلنگ این طرح در فرورودین امسال در حالی به زمین زده شد که علی رغم اتمام مطالعه و تدوین طرح استفاده از آب گیلارلوبرای آبیاری اراضی کشاورزی و صرف ۴۰ میلیارد ریال برای خرید لوله های انتقال آب در سال های گذشته در محوطه جهاد کشاورزی این شهرستان خاک می خورد.
شروع این طرح باعث شد نزدیک به ۷۰۰ هکتار از اراضی زراعی ۱۲۰ هزار هکتاری این شهرستان زیرپوشش آبیاری تحت فشار برود. گفتنی است با اجرای این طرح نزدیک به ۱۲ هزار هکتار از اراضی با استفاده از آبیاری با سیتسم های مدرن که در نتیجه آن افزایش بهره وری آب مصرفی در این بخش نقش عمده ای در بهبود وضعیت معیشتی مردم این منطقه خواهد داشت.

نقش ویژه پایاب گیلارلو در رونق اقتصادی
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمی در این زمینه به همشهری گفت: عملیاتی شدن طرح پایاب گیلارلو از اوایل سالجاری حرکتی عظیم برای تحت پوشش قرار دادن اراضی زیردست این دریاچه و افزایش بهره وری اقتصادی استو
«سید نوالدین شارعی» از پیش بینی سیستم آبیاری کلاسیک با آبیاری بارانی و قطره ای در این طرح خبر داد و اظهار کرد: پاین نوع سیستم آبیاری در اراضی پایاب سد گیلارلو برای کشت ارقام گندم، جو، کلزا ، سیر و نخود موثر خواهد بود.
وی افزود: در مسیر توسعه بخش کشاورزی استفاده بهینه از منابع آب به ویژه بهره ‌گیری از الگوهای آبیاری مدرن بستر توسعه سریع بخش کشاورزی را در گرمی فراهم خواهد آورد.
پیش از این «اصغر پرتوی» معاون برنامه‌ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در حاشیه کلنگ زنی این طرح گفت: پروژه پایاب گیلارلو که با اصرار فرماندار و مسئولان شهرستانی به مرحله اجراء در آمد، تا اواخر سال آینده تکمیل شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.

۱۴۸ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه
فرماندار گرمی مغان گفت: بیش از ۱۲ هزار نفر از جمعیت شهرستان گرمی در حوزه کشاورزی اشتغال دارند که با توجه به این آمار برنامه های ما نیز عمدتا در این حوزه خواهد بود.
«ابراهیم امامی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: گفته می شود برخی اختلاف های کشاورزان محلی بر سر حق آبه اراضی پایاب دریاچه گیلارلو وجود دارد که انتظار می رود قبل از اتمام این پروژه هر گونه اختلاف نظر در زمینه چگونگی و میزان بهره مندی اراضی از آب دریاچه گیلارلو با حضور کارشناسان امور آب و جهاد کشاوزی استان برطرف شود.
وی بر لزوم نکات زیست محیطی این طرح تأکید کرد و افزود: باید تمام جوانب اجرای طرح بررسی و مسائل اداری آن حل شود و لازم است با کسانی که در مسیر اجرای طرح ‌های توسعه ‌ای سنگ ‌اندازی می ‌کنند با اقتدار برخورد شود.
وی با بیان اینکه این پروژه در قالب تعاونی به صورت ۸۵ درصد سهم دولت و ۱۵درصد با مشارکت خود مردم در حال اجرا می شود، افزود: این پروژه با اعتبار ۱۴۸ میلیارد ریال و در چند جبهه کاری با فعالیت یک پیمانکار توانمند در حال اجرا است.
رئیس شورای برنامه ریزی و اشتغال شهرستان گرمی بیان داشت: پروژه پایاب گیلارلو ۶۵۰ هکتار از اراضی را تحت پوشش قرار می دهد و با احتساب هر ۲ هکتار برای یک نفر، ظرفیت اشتغال زائی حدود ۳۵۰ نفر از اهالی را فراهم می کند.
وی با بیان اینکه باید در تحویل آب سدها به کشاورزان ، مزارعی که محصولات آنها به آب کمتری نیاز دارند در الویت باشد تصریح کرد: دولت به اینگونه طرح ها که باعث افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی و تولیدات ملی می شود، اهمیت دوچندانی می دهد.


پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه پایاب
فرماندار گرمی همچنین از پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه خبر داد و گفت: در جریان بازدیدی که از فاز اول طرح اجرای پایاب گیلارلو داشتیم، شاهد اجرای پروژه با پیشرفت مطلوب بودیم که پیش بینی می شود بر اساس زمان بندی افتتاح شود.
امامی با بیان اینکه فاز اول این پروژه به مقدار ۴۰۰ هکتار زمین به طول شش کیلومتر لوله گذاری شده است، تصریح کرد: سالیانه مقدار ۳ میلیون مکعب آب از سد گیلارلو برای این پروژه در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه این پروژه در دو ناحیه عمران فاز یک و دو اجرائی خواهد شد، تصریح کرد: فاز اول این پروژه با لوله گذاری ۶ کیلومتر که در مرحله پایانی قرار دارد، ۴۰۰ هکتار از اراضی را تحت پوشش قرار خواهد داد.
به گفته فرماندار گرمی مغان با توجه به بلااستفاده ماندن آب دریاچه گیلارلو، نزدیک به ۳ میلیون مترمکعب از ۸ میلیون متر مکعب آب این دریاچه برای آبیاری اراضی تحت پوشش در نظر گرفته شده است.
امامی طرح آبیاری مزارع پایاب سد گیلارلو را از جمله طرح های مهم این شهرستان در بخش کشاورزی توصیف کرد و گفت: این طرح تحول قابل توجهی در بخش کشاورزی منطقه به وجود خواهد آورد و سبب رشد اقتصادی منطقه می ‌شود که افزایش رونق اقتصادی با افزایش بهره وری طرح از اهداف اصلی طرح است.
شایان ذکر است اجرای طرح پایاب گیلارلو که از ۱۰ سال پیش به دلایل مختلفی عملیاتی نشده بود، زمینه خوشحالی کشاورزان روستاهای گیلارلو، اونبیربگلو، بنه و بشیرلو را فراهم کرده است. اما لازم است چهت جلوگیری از هرگونه اختلافات بین روستایی، قبل از اتمام پروژه توسط مسئولان وضعیت نهایی نوع تقسیم بندی پایاب مشخص شود.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۴ نظر

 1. ناشناس گفت:

  اقای احمدی حواهش میکنیم به نقشه ی زمنهای پایاب گیلارلو نگاه بکنیدوبگید چرا فقط هفده هکتار ازاین زمینهامستثنی شده اند؟ به نظرت طبق نقشه دست اندرکاران قبلی تحت نفوذ قرارمنگرفته اند ونقشه قبلی راعوض وزمینها شورزارخودرادرطر قرارنداده اند؟ا لطفاصحت موضوع رابرسی نماییدتاحقی ازکسی ضایع نگردد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. گلثوم مادر شهید گفت:

  مسولین محترم به خاطر بیکاری فرزندانم به صالح اباد تهران مهاجرت کرده ام خوشحال بودم یک هکتار زمینم در پایاب سدگیلارلو زیراب میرود متاسفانه باخبر شدم که فقط ۱۷هکتاراز زمینهاجامانده که زمین من هم جزانهاست همین کارهای شما باعث فقرومهاجرت میشود به اطلاع مسولین عرض می کنم مگه این هفده هکتار چقدره که تحت نفوذقرارگرفته ایدونقشه ی اولیه را عوض کرده اید دیگر چیزی ندارم بدم تا حداقل انصارف رارعایت کنید(پرس وجو کرده ام همه ی جاماندهااز طرح فقیرند)امیداورم رییس جدید موضوع رابررسی وازحق مسلم ما فقیران دفاع نمایند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. مهدی گفت:

  متا سفانه به تازگی فهمیدیم یه عده بی انصاف و مغرض که اقای … هم بی تقصیرنیست هفده هکتاراززمینهای کیلارلوراکه قابلیت کشاورزی فوق العاده ای دارداز نقشه ابیاری حذف ودرعوض به زمینهایی که شورزار است درطرح قرارداده انداین موضوع بیانگراین است کسانی که ثروتمندوصاحب نفوذندباعث این جابه جایی شده اندخداراخوش میادزمینهای کسانی راحذف کنندکه غیرازخداپناهی ندارندضمناازرییس جدیدانتظارداریم ضمن بررسی وپیگیری موضوع هم ازاختلافات محلی جلوگیری نمایندوهم از موانع ا ی که دراجرای طرح پیش خواهد امدجلوگیری نمایند(قسم خورده هستیم تازمانی که این هفده هکتار درطرح قرار نگیردازاحداث پمپاژدرزمین خودجلوگیری کنیم)گفتیم که نگید نگفتید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. علی گفت:

  تحلیلتان از پایاب سد تحلیل درستی است اماننوشته ایدعامل اختلاف اقای ش… است که تحت تاثیر یه حسودقرار گرفته وحدود۱۷هکتار اززمینهای کشاوزی ساکن گیلارلوکه غیرازان هیچ زمینی نمانده بدون هیچ ادله ای ازنقشه اولیه حذف کرده اندواین امرباعث اختلاف دیگری شده امیدواریم رییس جدید با عنایت ویژه به این اختلاف پایان دهندوگرنه ازساخت پمپاژدرداخل زمینمان که رایگان دراختیار جهاد قرارداده ایم جلو گیری میکنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید