الحاق یا ایجاد؛ مسئله این است

 

آزادلو : صحبت در رابطه با منافع منطقه آزاد تجاری صنعتی و نتایج مثبت آن بر منطقه توضیح اضافات است، اما موضوعی که بیشتر کارشناسان نظرات متفاوتی در آن دارد مسئله الحاق به منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس و یا ایجاد منطقه آزاد مستقل است.
می توان گفت با توجه به قابلیت های ویژه استان اردبیل، وجود یک منطقه آزاد تجاری صعنتی مستقل نیاز اساسی و خواسته به حق اهالی است. از سوی دیگر با توجه به پروسه بلند مدت ایجاد یک منطقه آزاد مستقل، الحاق بخش هایی از شمال استان اردبیل به منطقه آزاد ارس در کوتاهترین زمان می توانست منافع زیادی را برای منطقه عاید شود.
ایجاد یک منطقه آزاد مستقل با توجه به حیاتی بودن آن برای دولت و مجلس، نیاز به مصوبات گوناگون و بروکراسی اداری طولانی دارد. پروسه هشت ساله تصویب منطقه آزاد انزلی نیز گواهی بر این مدعاست و از این رو بیشتر کارشناسان استان الحاق به منطقه آزاد ارس را برای توسعه سریع شهرهای محروم بهتر ارزیابی می کند.
در مقابل بسیاری از دولتمردان و نمایندگان استقلال استان در وجود یک منطقه آزاد را حق طبیعی استان اردبیل دانسته و روی این موضوع پافشاری دارند. در هرحال ایجاد یا الحاق منطقه آزاد موضوعی است که باید از سوی برنامه ریزان استان به دقت وارسی شود، زیرا بسیاری از شهروندان و سیاسیون شهرهای شمالی رد الحاق به ارس و ایجاد منطقه آزاد مستقل را ناعادلانه توصیف می کنند.

الحاق به ارس؛ شروعی بی پایان
منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس که از آن به عنوان یکی از عوامل توسعه استان آذربایجان شرقی و منطقه شمال غرب و موتور تحرکه شهرهای حاشیه رود ارس یاد می شود، می تواند عاملی برای توسعه استان همجوار خود یعنی اردبیل نیز باشد. این را نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار نیز بارها به آن تأکید از طریق تریبون های مختلف اعلام کرده است.
«حجت الاسلام حبیب برومند» چندی پیش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه منطقه آزاد مستقل اردبیل در مجلس رأی نمی‌آورد، گفت:
درحالی که مردم شمال استان اردبیل منتظر الحاق این شهرستان‌ها به منطقه آزاد تجاری ارس بودند به یکباره با خبر ایجاد منطقه مستقل روبه‌رو شدند که هیچ وقت تحقق پیدا نمی‌کند و این موضوع نمی‌تواند سرانجام واقعی داشته باشد.
برومند با بیان اینکه در لحظات آخر قرار بود این الحاق به تصویب نهایی شورای عالی مناطق آزاد برسد در کمتر از دو ساعت الحاق به ایجاد منطقه جدید تبدیل شد، افزود: به هیچ وجه دو فوریت این لایحه حتی در شورای تصویب در هیئت وزیران در مجلس مورد توجه قرار نخواهد گرفت و با توجه به طولانی شدن پرسه تصویب احتمالی آن ما با مشکلات جدی روبه‌رو خواهیم شد.
نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی از مناطق آزاد کارنامه ناموفقی را شاهد هستیم، یادآور شد:‌قطعاً مجلس به این لایحه رأی نخواهد داد و تمام زحمات ما به باد خواهد رفت و به جای آنکه تلاش می‌کنیم تا این الحاق به انجام برسد ما یک پروسه‌ای را آغاز کردیم که به نتیجه رسیدن آن در هاله‌ای از ابهام است.

منطقه آزاد مستقل؛ از رویا تا واقعیت
با اعلام خبر لغو الحاق به منطقه آزاد ارس، موج شادی اهالی شهرهای شمالی استان تبدیل به نوعی بیم و امید از تکلیف منطقه آزاد شد. هفتم بهمن ماه سال گذشته جلسه شورای عالی مناطق مناطق آزاد و ویژه کشور تشکیل و در نهایت با اکثریت آرای اعضای این شورا، ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی مستقل برای استان اردبیل تصویب شد.
مجید خدابخش، استاندار اردبیل در این رابطه گفت: بر اساس این مصوبه قرار شد تا در اسرع وقت هیات دولت لایحه ایجاد منطقه مستقل تجاری صنعتی اردبیل را تهیه و به مجلس ارایه دهد.
این مقام مسئول منطقه آزاد مستقل را عامل اصلی شکوفائی ظرفیت های اقتصادی منطقه دانست و بیان کرد: تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی مستقل به نفع استان اردبیل خواهد بود و علاوه بر شهرستان های شمال استان احتمال پوشش دیگر شهرستان ها نیزبه این منطقه وجود دارد .
وی اظهار کرد: تشکیل منطقه آزاد مستقل استان اردبیل بیش از ایده الحاق این مناطق به منطقه آزاد ارس شهروندان استان را از فرصت های مختلف از جمله سرمایه گذاری و اشتغال برخوردار خواهد کرد.

ارس ظرفیت سرمایه گذاری کلان را دارد
سازمان تجاری صنعتی منطقه آزادارس یکی از هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی کشور است که بنا بر ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران، منطقه آزاد ارس پس از منطقه آزاد کیش، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است. نقش توسعه آفرینی منطقه آزاد ارس برای تبریز، منطقه شمال غرب و در نهایت ایران بسیار حائز اهمیت است زیرا مناطق آزاد یک مدل توسعه مدیریتی و توسعه اقتصادی هستند.
معاون سابق برنامه ریزی استانداری اردبیل نیز معتقد است الحاق به منطقه آزاد ارس بهتر و سریع تر از ایجاد منطقه آزاد مستقل است. «محمد باقر بهشتی» در گفتگو با همشهری گفت: بنظر من الحاق خیلی سریع تر و بهتر از ایجاد منطقه آزاد مستقل است. زیرا الحاق میتوانست بعدها به منطقه آزاد مستقل و خاص استان اردبیل تبدیل شود.
وی با بیان اینکه بحث الحاق فقط در خود هیات دولت تصویب می شود، افزود: ریاست جمهوری قول تصویب الحاق را در هیات دولت داده بود ولی ایجاد منطقه آزاد مستقل بایستی به تصویب مجلس هم برسد که  احتمال رای آوری به خاطر جو غالب حاکم بر مجلس بسیار کم است.
مشاور استاندار اردبیل مرزی بودن، داشتن گمرک و وجود بعضی زیر ساختها از جمله فرودگاه در کنار تعامل سازنده با کشورهای همسایه را از شرایط ایجاد منطقه آزاد بشمرد و افزود: نظر کارشناسی بنده این است که سه شهرستان مغان بعنوان منطقه آزاد صنعتی تجاری و با نام مغان ایجاد شود.
بهشتی با بیان اینکه با ایجاد منطقه ازاد در دشت مغان کل استان اردبیل میتواند توسعه یابد، اظهار کرد: به همین دلیل همه نمایندگان استان یک دل و یک صدا در ایجاد منطقه ازاد مغان همت به خرج دهند تا دولت لایحه آن را با قید یک فوریت به مجلس تقدیم کند.

زمان؛ شرط خروج از تنگنا
سال هاست می بینیم و می شنویم که می نویسند و می گویند استان اردبیل با دارا بودن بیش از ۳۶۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه طولانی ترین مرز مشترک را با جمهوری آذربایجان دارد و همواره از سوی مسئولان و نمایندگان استان و حتی مسئولان کشوری نیز بر اهمیت و استثنایی بودن این موقعیت تأکید شده است.
موقعیتی که با توجه به اقتصاد دائماً رو به رشد کشور همسایه و فرصت های تجاری بکر و بی نظیر موجود برای استان اردبیل در امر ایجاد ارتباط تجاری دوسویه و مبتنی بر قواعد و استانداردهای تجارت آسان با این کشور هم زبان و واقع در حوزه فرهنگی ایران، افقی روشن از فرصت های طلایی رشد و توسعه اقتصادی را در صورت نیل به اهداف؛ برای این استان و عموم ساکنان آن ترسیم نموده است.
فعال سیاسی و اجتماعی دشت مغان در رابطه با موضوع منطقه آزاد استان اردبیل گفت: الحاق مغان به منطقه آزاد ارس یکی از بهترین راه حل های خروج منطقه از تنگنای شدید اقتصادی و تجاری است. البته در کنار الحاق به ارس می توان برای ایجاد منطقه آزاد مستقل نیز تلاش کرد.
«میر حمایت میرزاده» در گفتگو با همشهری با بیان اینکه الحاق به ارس نیاز به مصوبه مجلس ندارد، اظهار کرد: با تصویب دولت در کوتاه ترین زمان می توان زیرساخت های لازم را ایجاد کرد که در این رابطه باید مسئولان و به ویژه نمایندگان منطقه اتحاد خود را حفظ کنند.
وی تصریح کرد: مسئولان منطقه نباید به بهانه ایجاد منطقه آزاد مستقل که هنوز تکلیف آن مشخص نیست و زمانبر است، الحاق به ارس را که مراحل پایانی خود را طی می کرد رها کنند و تا عملیاتی شدن این موضوع پیگیری می کردند.

* علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳۸ نظر

 1. ائل گوجی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  کسی را انتخاب میکنم که دیگرپشیمان نباشم و از ضعف و بی کفایتی که نه، از قوت و افتخاراتش بگویم. او را می گویم و میجویم: دکتر نادر بهاری

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ramin گفت:

  مدارک منطقه آزاد مستقل اردبیل هنوز به تهران ارائه داده نشده؟

  http://moghannews.ir/k2-component/k2-pages/k2-categories/europe/1063-madareke-mantaghe-azad-mostaghel-ardebil-hanuz-be-tehran-erae-dadi-nashode.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ممد گفت:

  آقای فرزند مغان سلام بر شما
  اولا بنده بعنوان یک شخص حقیقی نظرات خودم را گفتم و اینکه از نظر شما وکیل مسولین هستم و بدون سند حمایت کرده ام ، اشتبه است و نشان میدهد شما به همه چیز بد بین هستید و بدبینی یک مرض است
  همچنانکه اطلاق لقب وکیل شایعه سازان ربرای شما اشتباه است با اینکه گاها حرفهای شایعه سازان را نقل میکنید ،
  در پروژه های عمرانی واجبات و مستحبات نداریم
  پتروشیمی به وزارت نفت مرتبط است و بزرگراه به وزات راه و شهرسازی ، و مقایسه اینها برای اولویت بندی اشتباه است بزرگراه پارس اباد به اردبیل باید در بین پروزه های وزارت راه اولویت بندی شود و بنظر من باید در اولویت اول باشد ، حالا اگر در اولویت نیست مشکل از نمایندگان و مسولان است و اینکه به این پروزه چون اولویت نداده اند نمیشه گفت پس پتروشیمی هم لازم نیست .
  و اما منطقه آزاد مستقل بهتر و ضروی تر از همه طرحهای مورد نظر است و در الحاق هم زمان میخواهد تا عملیات اجرایی انجام شود و فقط تابلو نیست که دو روزه نصب بشه
  ضمنا الحاق مغان به ارس را دولت رد کرده است مشکل من چیست ؟؟؟؟؟؟؟
  من هم امیدوارم مغان هر چه سریعتر از استان اردبیل جدا شود تا استان تاریخساز اردبیل بدون اختلاف و بدون شایعه های خنده دار به مسیر رشد خود ادامه داده و مایه سربلندی ایران سرافراز باشد و مغان قهرمان نیز آنطوری که مردمانش میخواهد به مسیر خود ادامه دهد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   اردبیل با شخ صفی تاریخ سازه ؟یا با ابگرم سرعین ؟ تاریخ دردست مغانه تاریخ زمین کشاورزی …تاریخ کشت وصنعت مغان هستش …اردبیل رد کرد الحاق رو ن دولت …تاریخ رود ارس هسش ن بالخلو چایی ….افتاد؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    ناشناس درود بر تو که با حرفهایت اسباب خنده را فراهم میکنی
    یکمی در زمینه تاریخ بیشتر مطالعه کنی و بعد نظر بدهی ، بد نیست
    ماست را سیاه جلوه دادن ، هنر نمی باشد

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس گفت:

     امروزه کارگری ک دستاش پینه بسته با کشاورزی ک تو سم داره زندگی میکنه تاریخی بودن اردبیل چیزی بش اضافه نمیکنه …تاریخ اون کشت وصنعت بود ک اگه فلجش نمیکردن الان تو شرکت کار میکرد اگه اردبیل پول اب رو ب موقع ب تبریز داده بود اونا هم اب ارس رو کم نمیکردن تا کشاورزا نتون ب کشاورزیشون برسن …حالا هم منطقه ازاد رو گرفت …درد مردمان مغان این است نشخ صفی ن بالخلو چایی ن سیب زمینتون اگه نماینده تون عرضه داشت نمیگفت بخاطر نخریدن سیب زمبنی توسط اذربایجان گمرک رو ببندید …اگه میبستن اون بیله سواری هایی ک از گمرک بطور غیر مستقیم کسب میکردن چیکار باید میکردن ؟ کدوم خیانتتون رو بگیم ؟ بابا دیگ جمع کنید

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      ناشناس شما مثل اینکه با همه دعوا دارید
      فکر می کنید همه دشمن شما هستند؟؟؟؟؟؟؟
      شما توهم زده اید و فکر می کنید ابر و باد و مه و خورشید در کارند تا شماها را بیچاره کنند
      کشور ما حداقل در ظاهر کارهایش با برنامه پیش میرود برنامه های پنج ساله داریم و برنامه های سالانه هم در مجلس تصویب میشود
      دولت و مجلس هست . خود شماها نماینده دارید . مسولان محلی با طی کردن مراحل اداری انتخاب میشود
      اینطور نیست که همه دست به دست کنند و با ساخت و پاخت و انتخاب هدفدار مدیران در پی تضعیف حق شما باشند.
      شما مشکل دارید حتما نیاز هست چند روزی استراحت کنید
      فکر نکنید در این کشور فقط شما هستید که زحمت می کشید ملت بزرگ ایران همه و همه در طول تاریخ برای سربلندی ایران تلاش می کنند و خواهند کرد و بدون توجه به اختلاف افکنان و شایعه سازان به مسیر خود ادامه میدهند

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس UNITED STATES گفت:

      ممل من با هیشکی دعوا ندارم فقط با تایید حرفام ک توسط اعضای سایت انجام میشه حرف میزنم …ابر و باد و مه وخوشید کاری با مغان ندارن …اردبیل دشمن مغان ..واسلام.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 4. م گفت:

  آقای ارتباطات اگر صرف دامپروزی و کشاورزی برای شهر ما جواب میداد صدهاهزار نفر مهاجر نداشتیم.
  پس باید بفکر گردشگرد و منطقه آزاد بود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ارتباطات گفت:

  من میگم این مساله منطقه آزاد یک برنامه سیاسی و جهت رای گیری حد اکثری است و در عالم واقع به این زودیها اتفاق نمی افته.سال بعد که حال و هوای انتخابات میخوابه، منطقه آزاد هم فراموش میشه تا یه انتخابات دیگه. شیر قهرمان ، گمرک آزادلو ، کارخانه سیمان و… از این بازیهاست. زیاد دل نبندیم. به فکر توسعه واقعی این منطقه باشیم . مزیت نسبی گرمی کشاورزی و دامداریه. نه صنعت و تجارت. نه راه داریم نه معادن و زیر ساختهای صنعتی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. تحلیل گر گفت:

  آقای قاسمیان ببخشید آقای میرحمایت میرزاده ازکی صاحب نظرشده اند ودردمنطقه را خوب تشخیص داده اند مگر ایشان خودشان درشبکه سهند نگفتند که افتخارمی کند به شهروند تبریز بودنشون،اما فکر نمی کنم با هراز گاه آفتابی شدنش بتواند تحت پوشش قداست پدربزرگوارش سرمردم کلاه بذلزند به جانم من ،بدجوری زمین می خورداماایکاش ایشان دست از نسانیت وخیالبافی برداشته ومردم منطقه را بیش ازاین با فقر وفلاکت ودودستشدن نابود نکنند واز خدابترسند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ناشناس گفت:

  سلام اردبیلی ها خوشحالن از ایجاد ولی اونایی ک تو مرز این استان زندگی میکنن ناراحتن ..اردبیل با لاغو الحاق حدالامکان مغان رو چن سالی عقب بندازه یا ب قول معروف فرمانده منطقه ازاد مغان باشه … مشکل اردبیل با پارساباد هسش شاید اگه پارس اباد نبود گرمی منطقه اراد بود …الله و علم …خدا اگه حقی از مغان گرفته شده یا گرفته میشه ازشون نگذر امین

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. behrooz گفت:

  حسود هرگز نیاسود.
  سلام ممد
  وقتی من میگفتم که منطقه ازاد ارس ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده تو میگفتی که نه ازاد ارس یکی از ضعیف ترین مناطق ازاده
  حالا چی شد دیدی که ارس یکی از پیشرفته ترین مناطق ازاده این حرف من رو سایت ازادلو هم تایید میکنه نکنه حرف ازادلو رو هم قبول نداری؟؟؟؟؟؟اقای عقل کل!!!!
  به امید روزی که مستقل شیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   امین داداش بهروز

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   بهروز سلام بر شما
   ۴۰۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری عددی نیست . مخصوصا برای یک منطقه آزاد که امتیازات ویژه ای برای سرمایه گذاران دارد .
   الان برای احداث یک واحد پتروشیمی متوسط ، بالای یک میلیارد دلار پول لازم است
   برای تکمیل راه آهن اردبیل میانه یک میلیارد دلار پول لازم است
   برای احداث راه آهن اردبیل – پارس آباد که توسط سازمان منطقه آزاد احداث خواهد شد بیش از ۱ میلیارد و دویست میلیارد دلار نیاز است .
   ….
   با این حساب اگر واقعا ارس با ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ، پیشرفته ترین منطقه آزاد باشد آنوقت باید به حال این کشور گریه کرد

   شما اگر مناطق آزاد کیش و قشم و چابهار را ببینید آنوقت پی می برید که ارس تنها تابلو منطقه آزاد را یدک می کشد .
   در قشم مراکز بسیار بزرگ صنعتی زیادی که هر کدام با چند میلیارد دلار سرمایه گذاری در حال کار هستند انسان با دین قسمتهای صنعتی قشم حیران می ماند .
   در چابهار هم با اینکه ضعیفتر از قشم است ولی قابل مقایسه با ارس نیست . و در مقابل اینها کلمه منطقه آزاد برای ارس خنده دار است.
   کیش هم که در صنعت گردشگری در بین مناطق ازاد حرف اول را می زند اما در صنعت چیزی برای گفتن ندارد که امیدوارم بعد از راه اندازی منطقه ازاد استان ما حداقل در صنعت گردشگری بتواند با کیش رقابت کند
   ….
   متاسفانه برای استاهای شمالغرب همیشه آمارهای خنده دار میدهند و خود ماها هم آن را گاها باور می کنیم و روی ان مانور میدهیم
   بعنوان نمونه ( می گویند تبریز پیشرفته ترین شهر ایران است – ارس صنعتی ترین منطقه آزاد است – میگویند کشت و صنعت پارس آباد بزرگترین و پیشرفته ترین کشت و صنعت خاورمیانه بود و الی آخر…. اینچنین اخباری صرفا جهت شاد کردن عده ای تهیه میشود و گرنه همه میدانند تبریز نه تنها پیشرفته ترین شهر کشور نیست بلکه روز به روز در مقایسه با بعضی شهرها عقب می ماند و حقش ضایع میشود و یا همگان میدانند ارس از منطقه آزاد فقط یک تابلو را یدک می کشد )

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • behrooz گفت:

    سلام
    اول اینکه تو کشور ما سرمایه گذاری نسبت به کشور های دیگه خیلی کمه و اونی که میگی هزینه های میلیارد دلاری برای طرح های پتروشیمی و راه اهن اینا رو دولت سرمایه گذاری میکنه نه شخصی و سرمایه گذاری دولت و شخصی اصلا اصلا قابل مقاسه نیس چراشم باید بدونی.
    شما به امار وارقام هم اعتقاد ندارین!!!!!
    دوما هنوز هیچی نشده میخواین با پیشرفته ترین منطقه ازاد ایران رقابت کنین واقعا شما اعجوبه هستین این همه اعتماد بعه نفس رو از کجا میارین؟؟؟؟؟
    ممد چرا همش از منطقه ازاد ارس بد گویی میکنی چرا نمی خوای باور کنی که ارس یکی از قویترین هاست همین چند ماه پیش بو د که اقای ترکان گفتن که منطقه ازاد ارس صنعتی ترین منطقه ازاد کشوره چرا با حقیت مشکل داری؟؟؟؟؟؟

    سوما ممد نمی دونی بدون تبریز بعد از اصفهان دومین شهر صنعتی ایرانه و این برای ما افتخاره ولی شما اردبیلی ها رو نمیدونم.
    بله یک زمانی کشت وصنعت پارس اباد بزرگ ترین کشت وصنعت خاور میانه بود ولی الان نیست در عوض تو تکنولوژی باغداری مکانیزه هنوز گسترده ترین کشت وصنعت.
    ممد تو رو خدا اگه چیزی نمیدونی اطلاعات نده لطفا.(مخصوصا در مورد پاراگراف اخر کامنتت)
    به امید روزی که مستقل شیم.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     سلام و درود بر بهروز
     فکر نکن که من مخالف رشد و ترقی شهرهای آذربایجان هستم
     آرزوی قلبی من توسعه همه جانبه کلیه شهرهای اذربایجان از جمله تبریز و ارومیه و پارس آباد و مشکین و میانه و مراغه و خوی و اردبیل و همچنین بقیه شهرهای ایران است
     اما
     خودمان را الکی گول نزنیم
     واقعیتها را باید پذیرفت اگر روزگاری تبریز دومین شهر پیشرفته کشور بود الان مثل همه شهرهای کشور با مشکلات بیشماری دست و پنجه نرم می کند
     الان شهرهایی مثل اراک که روزگاری روستایی بیش نبود به بزرگترین منطقه صنعتی کشور تبدیل شده است.
     پیشرفت صنعتی کرمان و یزد و اصفهان حیرت انگیز است .
     بعنوان نمونه :
     فقط شرکت خصوصی میدکو ۱۴ هزار میلیارد تومن در بخش معدن در استان کرمان سرمایه گذاری میکند . سرمایه گذاری شرکتهای دیگر بجای خود( ۱۴ هزار میلیارد تومن شاید بودجه بیش ۵۰ سال استانهای استانهای آدربایجانشرقی و اردبیل و غربی باشد)( قابل توجه شما که میفرمایید بخش خصوصی در طرحهای کوچک سرمایه گذاری میکند)
     الان رشد منطقه آزاد قشم از نطر صنعتی واقعا اعجاب انگیز و تحسین برانگیز است بخش صنعتی منطقه آزاد قشم شبیه یک کشور کاملا صنعتی در مقیاس کوچک است
     البته این پیشرفتهای کشورمان علیرغم مشکلات و نارسایی ها مایه افتخار ماست
     مناطق آزاد از بودجه دولت مستقل است و باید بخش خصوصی سرمایه گداری کند در مناطق آزاد حتی فرودگاه و راه اهن و جاده را هم دولت نمی سازد و باید سازمان منطقه آزاد بسازد
     در منطقه ازاد ماکو بخش خصوصی یک پتروشیمی بزرگ برای صادرات محصولاتش با بودجه بیش از یک میلیارد دلار احداث میکند که در مراحل پایانی است
     کدام صنعت بزرگ در منطقه آزاد ارس وجود دارد که من بیخبرم ( معنی این حرف من دشمنی با ارس نیست )
     عرض من این است که خودمان گول نزنیم بلکه تلاش کنیم منطقه ما نیز مانند کرمان و یزد و قشم و کیش توسعه یابد چرا که پتانسیلهای این منطقه بسیار بیشتر از آن مناطق کویری است
     برای من راحت است که بگم تبریز حتی پیشرفته ترین شهر جهان است ولی با حلوا حلوا گفتن دهن آدم شیرین نمیشه

     Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    کشت وصنعت بزرگترین بود ک ده هزار تا کارمند و کارگر داشت …ولی الان چی اردبیل با ی حرکت فلج اش کرد

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • حامد گفت:

    اده بو ندی باو تو رو خدا الکی حرف نزن اگه هم شده یکم اطلاع داشته باش بعد حرف بزن ای کاش شما اردبیلا هم مسه اون تبریزی ها بودین

    Thumb up 0 Thumb down 0

 9. دشتی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  جناب آقای قاسمیان ، من با الحاق وایجاد کاری ندارم ، درمنطقه موران ودردور ازچشم مسئولان استانی وشهرستانی یک فاجعه انسانی در حال شکل گرفتن است ، پیشی گرفتن جمعیت زنان از جمعیت مردان در این منطقه مذهبی زنگ خطر بزرگی است که باید مسئولان کشوری ه استانی وشهرستانی بدون فوت وقت برای برون رفت از وضع نابسامان ترکیب جمعیتی چاره اندیشی کنند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. مغان اوغولی گفت:

  عدم الحاق شمال استان به منطقه آزاد ارس به دلیل تمرکز اکثر نمایندگان استان در مرکز استان و عدم هماهنگی نمایندگان شهرستان های شمالی استان در پیگیری الحاق شمال استان به منطقه آزاد ارس بود حال وظیفه ماست مجلسی از نمایندگان فهیم و هماهنگ با خواسته های مردم مغان بسازیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. فرزند مغان گفت:

  با سلام هر کس بخواهد از طریق گناه به مقصد خود برسد از آنچه می ترسد زودتر به ان مبتلا می شود واز آنچه که به آن دل پسته دورتر می شود. امام حسین (ع)**** به امید روزی که الحاق شویم یعنی در برابر زور گویی ها وحق کشی ها پیروز شویم.وبه قول آقا بهروز به امید روزی که مستقل شویم. فرزند مغان از پارس اباد مغان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. یوسف ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  سلام
  درسته که الحاق به منطقه آزاد ارس یک میانبور برای فرار از محرومیت برای شهرستان گرمی بود ولی با تایید کارشناسان سازمان مناطق آزاد تجاری فقط روستای اصلاندوز را شامل می شد باید به اینکه توجه کرد و راه حل منطقی را انتخاب کرد .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. ممد گفت:

  دلیل پروسه ۸ ساله تاسیس منطقه آزاد انزلی این بود که بدون اینکه دولت لایحه بدهد مجلس آنرا تصویب کرد بدین صورت که دولت یک لایحه با عنوان تاسیس منطقه آزاد ارس در کرانه رود ارس و منطقه آزاد اروند در خوزستان را به مجلس داده بود که در کمیسیون اقتصادی مجلس ،آقای ندیمی نماینده گیلان و سخنگوی وقت همان کمیسیون با کمک عبدالهی نماینده زنجان و رییس وقت آن کمیسیون منطقه آزاد انزلی را در لایحه دولت که فقط ارس و اروند بود اضافه کردند و در صحن مجلس نیز تصویب شد و چون دولت در آن مقطع با تاسیس این منطقه آزاد مخالف بود و نظر دولت به آستارا بود راه اندازی منطقه ازاد انزلی زمانبر شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • پارس اباددیلار گفت:

   باسلام برممد…یعنی منطقه ازاداردبیل چن سال طول میکشه تا اجرایی شه؟؟؟؟؟یعنی بعد تصویب مجلس حتما اجرایی و عملیاتی میشه،؟یعنی دلمونوباز خوش کنیم؟مغان هم سودی میبره؟؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    منطقه آزاد اردبیل در محدوده شهرهای مغان تا ساوالان همین امسال یعنی ۱۳۹۴ راه اندازی خواهد شد .
    این منطقه آزاد را دولت خودش اصرار دارد که راه اندازی کند بخاطر سیاستهای افتصاد مقاومتی –
    منطقه آزاد انزلی بدون نظر کارشناسی دولت و با اینکه دولت شدیدا مخالف بود در مجلس تصویب شد که طبیعی بود دولت در اجرای آن تعلل کند

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • فرزند مغان گفت:

     با سلام آقا ممد شما خیلی حرف می زنی آینده اثبات خواهد کرد شاید هم تصویب بشه! ولی برکت نخواهد داشت مانند قطار میانه به اردبیل! کسانی که از عدالت صحبت می کنند به مابگویند که آیا پروژه راه آهن در واجب تر از جاده اردبیل به پارس آباد که هر روز یک خانواده را به عزا می نشیند آقا ممد امروز اگر گریه مادری که فرزندش را در اثر تصادف از دست داده میدیدی هیچوقت اردبیل اردبیل نمی گفتید تمام حرف های که میزنی در این پایگاه خبری ثبت میشه برای هر یک از حرف های که گفتی باید در محضر خدا پاسخگو باشد در باره چیزی که نمیدانی از طرف کسی حرف نزن تما حرف که می زنی فقط یک حرف است نه عمل! خود را دانا می دانی ! اصلا با کدام سند حرف می زنی؟ آقا ممد اگر فقط کمی ،نسبت به کارهای که در استان پیگیری می کنند(کارهای به درد نخور) به کشت و صنعت مغان توجه شود حداقل هفت هزار نفر اشتغال زایی می کند آنوقت استان چرا بدنبال فقط پتروشیمی وراه اهن و آزاد تجاری که اگرهم تصویب بشه حداقل ده سال زمان خواهد کشید عملی بشه در حالی که کشت و صنعت مغان اگر امتیازش ازآزاد تجاری بالتر نباشد پایین تر نیست در عجبم چرا کسی به فکر کشت و صنعت نیست چرا چرا چرا …..به امید روزی که هرکس به حق خود برسد .فرزند مغان از پارس آباد مغان

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      جناب فرزند مغان
      بنده هرگز با اصل قرار دادن شایعات کوچه و بازاری صحبت نمی کنم
      حداقل در مورد منطقه آزاد هرگز سخنی کورکورانه و بدون اطلاع حرفی نزده ام
      بنده بخاطر شغلم از مسایل مربوط به همه مناطق آزاد موجود و هم چنین مناطق آزادی که در حال تصویب هستند اطلاع کامل دارم و حرفهای بنده بمنزله مخالفت با مغان و یا موافقت با اردبیل نیست و در این مورد برداشت شما اشتباه است
      وقتی میبینم دوستان بر اساس شایعات حرف میزنند و یا گاها نفرین می کنند و محرومیت استانشان را آرزو میکنند اخباری را نقل میکنم با اینکه متاسفانه دوستان اخبار واقعی را قبول نمی کنند و دنبال شایعات و نفرین هستند که آنهم بجایی نمی رسد

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • فرزند مغان گفت:

      با سلام اقا ممد مگه شغل جنابعالی حمایت بدون سند از مسئولین اردبیله جواب بنده رو ندادی:
      آیا پروژه پتروشیمی اردبیل ، راه اهن اردبیل واجبه یا دوباند کردن جاده اردبیل به پارس اباد که هر روز جان یک نفر را می گیرد ؟
      آیا احیای کشت و صنعت مغان واجبه یا آزاد تجاری که سرابی بیش نیست؟
      آیا الحاق به آزاد تجاری ارس بهتر بود یا ایجاد آزاد تجاری مستقل*البته آقای کارشناس وکیل مسئولین اردبیل ما هم میدانیم که مستقل بهتر است ام شما می دانید که چقدر زمان خواهد کشید که ایجاد بشه دولت اعتبار بده من که میگم حداقل ده سال!
      آقای کارشناس و وکیل مسئولین اردبیل این رو خوب بدونید که در زمان نه چندان دور مغان از اردبیل جدا خواهد شد. انشاالله

      Thumb up 0 Thumb down 0

 14. مهدي گرمي گفت:

  به خدا این اردبیل و اردبیلیها نمی خواهن مغان پیشرفت کنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   مهدی عزیز
   به این راحتی قسم نخور
   آرزوی هر انسان با وجدانی رشد و ترقی کشور است
   مغان که جای خود دارد
   توسعه مغان همان توسعه اردبیل است و توسعه اردبیل هم توسعه ایران سربلند است .
   اینطور قضاوت کردن خوب نیست ، مشکلات در همه جا هست و تلاش مسولان کشور در جهت رفع مشکلات است .
   ممکن است طرحها بر خلاف نظر عده ای اجرا شود اما هدف نهایی توسعه کشور و آبادانی کشور است

   Thumb up 0 Thumb down 0

 15. عادل خان گفت:

  باسلام خدمت اقای قاسمیان عزیز..همه ی کارشناسان همه ی تحلیل گران همه ی اقتصاددانان میگن الحاق به ارس هم سریعتر وهم بهتراست.اما کو گوش شنوا.تازمانی که نمایندگان اردبیل ومشگین شهر دست ازلجبازی بر ندارن هیچ وقت الحاق تحقق پیدا نمیکند..ایجاد منطقه ازادمستقل خیلی زمان براست یعنی کاریست نشدنی.فقط این وسط حق منطقه غیور مغان هدرشد.. مسولان استان درحقمون ظلم کردن.وگرنه الان مغان منطقه ازادشده بود

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   عادل خان ، ولی کارشناسان شورای مناطق آزاد نظرشان بر ایجاد منطقه آزاد است نه الحاق به ارس
   آنها بصورت کلان نگاه می کنند و ایجاد منطقه آزاد را به مصلحت اقتصاد کشور میدانند و دلیل آن قابلیتهای متفاوت این دو منطقه است

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    کارشناسان منطقه ازاد همراه با اقای انصاری اومدن و تایید شد فقط یک روز مونده ب تایید نهایی چرا تمامی مسولان اردبیل تو تهران جمع بودن ؟ چرا نمایندگان اردبیل نزاشتن بیگیدلو از اقای رو حاانی ک داشت ب باکو سفر میکرد وقت بگیر تا موضوع باز شدن کمرک اصلاندوز رو مطرح کنه ؟ ببین دستتون روشده ایجاد ب حول قوه ی الهی تصویب نمیشه …نمیخواییم زیر نظر اردبیل باشیم …جانم فدای رهبر جانم فدای ایران

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     ناشناس ببین
     اولا جلسه کارگزوه در ارس تشکیل شد و از استان تنها استاندار حضور داشت و هیچ نماینده ای حضور نداشت . چرا ؟؟؟ من که نمیدانم
     اما در کارگروه با درخواست استاندار اردبیل و چون مسولان آذربایجانشرقی نیز موافق بودند الحاق ۴ نقطه تصویب شد ( بدون دلیل قانع کننده کارشناسی ) اینو دیگه باید بفهمید که الحاق ۴ نقطه کوچک بصورت لکه ای و منفصل به ارس که خودش نیز دارای ۳ نقطه منفصل است از نظر کارشناسان منطقه آزاد غیر قابل قبول است
     در جلسه شورای عالی مناطق ازاد نیز که با حضور ۱۴ وزیر و با ریاست جهانگیری و حضور استاندار الحاق به ارس با رای اکثریت رد شد ، اینجا هم هیچ نماینده ای در این جلسه حضور نداشت .

     و اما آقای بیگیدلو زمانی که در دولت قبلی معاون استاندار بود مگر چه کار مهمی برای مغان انجام داد که در زمان فرمانداری میخواست گمرک را بازگشایی کند ایشان با اصرار نماینده تان فرماندار شده بود و گرنه ایشان در این دولت جایی نداشت که بعد از ۶ ماه باز هم با درخواست نماینده تان و بخاطر مسایل مربوط به قلیان که خودتان بهتر میدانید ، رفت

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      اقای بیگدلو هرچی که بود پروزه ی منطقه ازاد خیلی وقته خوابیده بود ولی با تفکر ایشان باز ب جریان افتاد …بخاطر قلیان رف چون تو کافه های پارساباد ب جای تنباکو ترمادول استفاده میشه …و اینکه چرا جمع بودن چون با الحاق این چهار نقطه منطقه ی مغان در حال مستقل شدن بود که احتمال استان شدن ویا استان مرزی شدن داشت …اردبیل ترسید سرش بیکلاه بمونه ممل. ..جمع شدن الحاق رد شد تا خودشون بر پارس اباد مدیریت کنن…تصویب نمیشه …در ضمن ما فهیمترین مردمانیم مواظب حرف زدنت باش

      Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید