امسال چهار طرح مهار آب های مرزی اردبیل بهره برداری می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: عملیات اجرایی چهار طرح مهار آب های مرزی استان در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته و امسال به بهره برداری می رسد.

اصغر سلیمان زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح ها شبکه پایاب سد خدا آفرین مغان ، سد احمد بیگلو مشگین شهر ، سد عمارت گرمی و سد تازه کند گرمی است که منابع مورد نیاز آن از محل صندوق توسعه ملی تامین شده و هم اکنون چهار هزار نفر در آنها مشغول بکار هستند.
وی بیان کرد: با تکمیل و بهره برداری از شبکه پایاب سد خدا آفرین افزون بر ۶۲ هزار هکتار از اراضی دیم و مرتعی منطقه مغان به آبی تبدیل می شود و پیش بینی شده تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
وی پیشرفت فیزیکی این طرح را ۵۵ درصد اعلام کرد و گفت: در حال حاضر هزار و ۵۰۰ نفر در این سد مشغول به کار هستند و پیمانکاران هم در تسریع عملیات اجرایی این طرح فعال می باشند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در ادامه با اشاره به عملیات اجرایی سد عمارت گرمی هم بیان کرد: این سد با ظرفیت ذخیره ۱۸۲ میلیون متر مکعب آب نقش مهمی را در توسعه اقتصادی منطقه ایفا خواهد کرد.
سلیمان زاده میزان پیشرفت فیزیکی این طرح را ۵۴ درصد ذکر کرد و گفت: عملیات اجرایی این سد با سرعت پیش می رود و پیش بینی شده تا آخر سال ۹۷ آبگیری و افتتاح شود.
وی درباره عملیات اجرایی سد احمد بیگلو مشگین شهر هم گفت: عملیات اجرایی این طرح هم در مرحله پایانی است و اخیرا مورد بازدید وزیر نیرو قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل ادامه داد: شبکه این سد هم به سرعت در حال اجراست و در سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.
او بیان کرد : یکی دیگر از سدهای مرزی استان که در بهترین مکان ایجاد شده و جزو بهترین سدها به لحاظ کیفیت بالای آب محسوب می شود سد تازه کند گرمی مغان است که هم اکنون ۳۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی شده تا پایان سال ۹۷ به بهره برداری برسد.
برای مهار آب های مرزی استان اردبیل از محل صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار اعتبار اختصاص یافته است.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید