انتظار ۱۰ ساله برای افتتاح مجتمع فرهنگی هنری گرمی

آزادلو : کلنگ  مجتمع فرهنگی و هنری گرمی با توجه به نیاز به یک مکان ویژه هنرمندان و برگزاری مراسمات شهرستانی، سال ۱۳۸۵ بود که در ورودی شهرک ولیعصر (عج) به زمین زده شد. شروعی بی پایان که انتظار ده ساله برای هنرمندان و فرهنگ دوستان منطقه هم مهر پایانی بر این پروژه نبود و خبری از بهره برداری آن نیست.
با وجود اینکه پیشرفت فیزیکی این ساختمان در دو سال ابتدایی به ۸۰ درصد رسید و انتظار می رفت طبق وعده ها سال ۱۳۹۰ به بهره برداری برسد، اما اختلاف مابین دو دستگاه دولتی عملا به مدت ۵ سال این پروژه را به حالت راکد درآورد. راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی دو نهادی که به علت احداث و بهره برداری از آن هنوز به یک نقطه مشترک نرسیده اند.
مجتمع فرهنگی هنری شهرستان گرمی مغان با ۳۲۰۰ مترمربع زیربنا شامل آمفی تئاتر، سایت اداری، اتاق فعالیت گروه های مختلف هنری، نمازخانه، پارکینگ، کلاس های ویژه برگزاری دوره های فرهنگی و سایر امکانات در شهرک ولیعصر (عج) گرمی در حال احداث است.

وعده هایی از جنس سراب
یکی از هنرمندان شهر گرمی در این زمینه به همشهری گفت: هنرمندان شهرستان گرمی سال های متمادی وعده های مکرری برای بهره برداری از این پروژه شنیده و در عمل چیزی ندیده اند و امیدوارند تا شاید سال آتی گره گشای این معمای حل نشدن باشد.
«ثریا جهان پرور» با بیان اینکه همه وعده های مسئولان ادوار در حد شعار بوده است، اظهار کرد: بارها شنیده شده است این پروژه با تخصیص اعتبارات به بهره برداری می رسد، اما هیچ حرکتی نمی شود ئ خواسته فرهنگیان و هنردوستان تنها در حد یک حرف باقی ماند.
وی با بیان اینکه اکنون به دلیل رکود چندین ساله شاهد ریزش نقاطی از ساختمان هستیم، افزود: اصلا معقول و منطقی نیست همه کارهای ساختمان انجام شده باشد، اما به علت ضعف مدیریت و کوتاهی در توجه به این مهم، به حال خود رها شده باشد.
این هنرمند اهل گرمی تصریح کرد: با یک بررسی اجمالی می توان فهمید روز به روز آمار کافه های سنتی و قلیان سراها در گرمی روز به روز درحال افزایش است و این در حالی است که جامعه هنری گرمی از داشتن یک محل در این حوزه محروم هستند.
وی فاصله زیاد با مرکز شهر را از نکات منفی این پروژه برشمرد و افزود: با وجود نقاط متعدد در سطح شهر چرا باید چنین پروژه بزرگی در فاصله پنج کیلومتری از شهر و در یک نقطه کم جمعیت احداث شود، در حالی که باید چنین پروژه های حساسی با مکان یابی دقیق در نقاط مرکزی شهر ایجاد شود.
پیش از این اواخر سال ۹۲ «علی چشمه نور» مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل از افتتاح مجتمع فرهنگی هنری گرمی در بهار سال ۹۳ خبر داد و گفت :این پروژه در رکود کامل به سر می برد و در صورت تأمین اعتبار از سوی استانداری، به بهره برداری خواهد رسید.

پیشرفت ۹۷ درصدی مجتمع فرهنگی هنری
فرماندار گرمی مغان گفت: پروژه ساخت مجتمع فرهنگی هنری شهرستان گرمی تا اواخر سالجاری به بهره برداری می رسد. «ابراهیم امامی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: سعی می کنیم با توجه به افزایش حساسیت رسانه ها و افکار عمومی به این موضوع، پروژه را با تعیین محل مناسب اعتباری به پایان و بهره برداری برسانیم.
وی از پیشرفت ۹۷ درصدی پروژه مجتمع فرهنگی هنری شهرستان گرمی خبر داد و افزود: سال جاری از محل تملک داراییها ۱۷۰۰ میلیون ریال اعتبار مصوب شده که البته فعلاً تخصیصی ندارد و سعی می شود با طی مراحل مناقصه و تحویل به پیمانکار، هرچه سریعتر تکمیل و به بهره برداری برسد.
این مقام مسئول دغدغه جوانان و هنرمندان شهر در رابطه با آینده این پروژه را کاملا بحق دانست و بیان کرد: در شرایط موجود تقویت زیرساخت های فرهنگی برای جذب جوانان بزرگترین اقدامی است که دولت می تواند برای احیای بخش فرهنگی در نوار مرزی و محروم انجام دهد.
امامی بر لزوم پرداخت مطالبات پیمانکاران طرح های دولتی پیش از شروع طرح جدید تأکید کرد و افزود: اختلاف میان هیچ یک از دستگاه های دولتی پذیرفتی نیست و در صورت مشاهده، برخورد می شود.

برای تکمیل پروژه به ۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم
رئیس اداره راه و شهرسازی گرمی گفت: افتتاح و بهره برداری از این پروژه با سالن آمفی تئاتر بالای ۳۵۰ نفری یک ضرورت برای شهرستان گرمی محسوب می شود.
«علی سلیمی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: از سال ۸۵ تاکنون بیش از ۱۷ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده و به مدت چند سال پروژه به علت نبود اعتبارات به حالت راکد درآمده است و با این همه این نهاد آمادگی اجراو تمیل پروژه در صورت تعیین محل اعتباری مناسب را دارد.
وی در پاسخ به سوال صحت واگذاری این مجتمع به دانشگاه محقق اردبیلی و ایجاد یک شعبه در گرمی، بیان کرد: اقداماتی برای واگذاری این مجتمع قبلا انجام و بی نتیجه مانده است، اما این پروژه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بهره برداری واگذار می شود و تصمیم نهایی با این سازمان است.
این مقام مسئول تصریح کرد: برای تحویل این پروژه لازم است دستگاه هواز ساز با اعتبار حدود یک میلیارد ریالی و مبلمان آمفی تیاتر و محوطه سازی تکمیل شود که جمعا به ۵ میلیارد ریال اعتبار نیازمندیم.

 * علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. یک شهرمند گفت:

    تهیه کننده محترم خبر مذکور ، خبر شما باید موثق و مستند باشد اولا” زیر بنا مجتمع ۲۳۰۰ متر مربع بوده و مجری این مجتمع مسکن و شهرسازی است و پروژه ای که اعتبار آن سالانه قطره ، قطره باشد بیش از ده سال طول می کشد تا به بهره برداری برسد تا آن زمان هم قسمتی از پروژه تخریب خواهد شد و این خیانت به بیت المال و منطقه است.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید