انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه برابر با نابودی ارسباران و دشت مغان

آزادلو : پدر کویر شناسی ایران گفت: انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه نه تنها باعث نابودی زیستگاه بکر ارسباران و خشک شدن دشت مغان خواهد شد بلکه هیچ تاثیری در ادامه حیات دریاچه ارومیه نخواهد داشت.

پرویز کردوانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد:  انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه نه تنها باعث نابودی زیستگاه بکر ارسباران و خشک شدن دشت مغان خواهد شد بلکه هیچ تاثیری در ادامه حیات دریاچه ارومیه نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌ها برای نجات دریاچه ارومیه بی‌فایده است افزود: متاسفانه مسؤولان ارشد کشوری در حوزه محیط زیست منکر ارتباط بین کم آبی دریاچه ارومیه و حفر چاه‌های عمیق در دشت‌های اطراف دریاچه هستند که این مساله از لحاظ علمی کاملا مشهود و غیر قابل انکار است.

استاد برجسته دانشگاه تهران تصریح کرد: ریختن آب به دریاچه ارومیه دور باطل زدن است و هر چقدر آب وارد این دریاچه شود از طریق چشمه‌هایی که در بستر آن وجود دارد، خارج می‌شود و متاسفانه باید گفت سیستم گردش آب در دریاچه ارومیه کاملا معیوب شده است.

کردوانی ادامه داد: هزینه انتقال آب از رودخانه ارس بسیار سنگین است و اگر درصدی احتمال موفقیت این طرح وجود داشت من نیز از این طرح حمایت می‌کردم ولی این طرح به هیچ عنوان علمی و منطقی نیست.

پدر کویرشناسی ایران اضافه کرد: دشت مغان منطقه‌ای بسیار استثنایی در سطح کشور و منطقه است و خاک بسیار حاصلخیزی دارد و انتقال آب به این منطقه به صورت مدیریت شده اقدام مناسبی است.

وی بیان کرد: آب رودخانه ارس نیز به علت برداشت‌ کشورهای آذربایجان و ارمنستان در حال کاهش است و ما نیز باید برداشت در حد نیاز اساسی داشته باشیم و اگر برداشت‌ها غیراصولی باشد متاسفانه شاهد نابودی زیستگاه‌های اطراف این رودخانه و شروع بحران‌های آبی در این منطقه خواهیم شد.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید