انتقال آب ارس طرحی نمایشی یا حیاتی/ دریاچه ارومیه برای مرگ دست و پا می زند!

آزادلو : پس از خشک شدن دریاچه ارومیه، دیگر امیدی به حیات نخواهد بود و توفان و غبار نمک ناشی از خشک شدن دریاچه حیات تا تهران و کرج هم خواهد رسید و بیش از ۱۴ میلیون انسان تحت تاثیرات ویرانگر فاجعه زیست محیطی دریاچه ارومیه قرار خواهند گرفت.
به گزارش نصرنیوز، محیط زیست در ایران از غربتی دردناک رنج می برد؛ محیط زیست و مسائل آن در بین مسئولان این کشور «هیچ» انگاشته شده است. شک نکنید؛ بروز بحران های پی در پی زیست محیطی در جای جای کشور پهناور ایران این موضوع را به اثبات رسانده است.
فاجعه دردناک خشک شدن دریاچه حیات بخش ارومیه، اوج بی تدبیری و بی توجهی دولت به مسائل زیست محیطی را نمایان می کند. دولت در این زمینه تنها نیست، پارلمانی که باید دولت را در این زمینه تحت فشار بگذارد، به چنین مسئله مهمی بی توجه است؛ این بی توجهی زمانی به اثبات رسید که این نهاد قانون گذار، طرح دو فوریتی احیای دریاچه ارومیه را رد کرد. دولت و مجلسی که در زمان کمبود بودجه، فوراً بودجه مربوط به محیط زیست را حذف می کنند، جای شکی باقی نمی گذارند که از اهمیت محیط زیست «هیچ» نمی دانند.
دولتی که در دوران تصدی مسئولیتش، بزرگترین بحران های زیست محیطی را به سبب بی توجهی هایش به مردم ایران تحمیل کرد، به آخر خط رسید؛ اما این بحران ها ارمغان شوم بی توجهی ها و کج فهمی های عده ای است که گریبان مردم و محیط زیست ما را به این زودی ها رها نخواهد کرد.

 

۷۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شد/ دستورات ویژه عقیم ماند!

دریاچه ارومیه حداقل یک دهه است که با بحران مواجه است، اما هنوز هم طرح های مطالعاتی نجات آن به پایان نرسیده است! احمدی نژاد هر وقت از راه رسید، دستور ویژه صادر کرد و کلنگ زنی کرد، اما دریغ از جرعه ای آب برای نگین آبی آذربایجان که این روزها سرخِ سرخ است از نامهربانی های زمانه.

مهدی عیسی‌زاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از خشک شدن ۷۵ درصد دریاچه ارومیه خبر می دهد و می گوید: هر روز که می‌گذرد این دریاچه بیشتر در معرض خشکی قرار می‌گیرد.
وی وضعیت دریاچه ارومیه را اسفناک می خواند و با انتقاد از بی توجهی وزیر نیرو نسبت به خشک شدن این دریاچه می گوید: «هیچ کس نسبت به این مهم پاسخگو نیست.»
اما چنانکه از سخنان این نماینده بر می آید، دریاچه ارومیه علاوه بر مشکل بی توجهی، به دردی به نام کارشکنی هم مبتلاست! نماینده مردم میاندوآب در این باره هشدار داده و می گوید: «اگر بی توجهی نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه ادامه یابد، بسیاری از دست های پنهانی که مانع رسیدن آب به این دریاچه می شوند را رسوا خواهم کرد».

اما چه کسانی می توانند مانع از سیراب شدن دریاچه ارومیه شوند؟ چه کسانی می توانند آنقدر کج فهم باشند که منافع ملی و بلند مدت را به منافع گروهی و زودگذر ترجیح دهند؟
این در حالی است که در دی ماه سال گذشته نیز نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه با انتقاد از وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، گفته بود: متأسفانه به علت تعلل مسئولان، سطح آب این دریاچه به‌صورت چشمگیری کاهش یافته و در آینده نزدیک به‌طور کامل خشک خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه مسئولان باید سونامی نمک در داخل کشور را جدی بگیرند،‌ گفته بود: به طور حتم در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه باید شاهد بروز توفان‌های نمکی در کشور باشیم.

 

تنها ۲۵ درصد از دریاچه ارومیه مانده است

0,,16442016_401,00.jpg

مردم! تنها ۲۵ درصد از دریاچه ارومیه مانده است و قسمت جنوبی این دریاچه دیگر دریاچه نیست. دریاچه ارومیه تا همین یک دهه قبل با صد و چهل کیلومتر طول و پنجاه و پنج کیلومتر عرض از پنجاه و دو هزار کیلومتر مربع مساحت و متوسط عمقی در حدود شانزده متر برخوردار بود. اما حالا عمق قسمت های جنوبی آن به اندازه یک دسته بیل هم نیست!
بدانید اوضاع دریاچه ارومیه به حدی بحرانی است که اگر با سطل به حیوانات این جزیره آب نرسانند، همه شان تلف خواهند شد.

توجه به این امر لازم است که پارک ملی دریاچه ارومیه یکی از ۵۹ ‬ذخیره‌گاه طبیعی محیط زیست جهان است و به دلیل طبیعت مناسب آن برای زیست دائمی و موقت انواع پرندگان کمیاب و نادر جهان و زیبایی‌های طبیعی سواحل و جزایر آن از سوی یونسکو به عنوان یک ذخیره‌گاه بیوسفری در جهان شناخته شده است.
ارومیه ۱۰ میلیارد تن نمک دارد. اگر آب داشته باشد، به مانند معدن نمک است و مایه خیر و برکت؛ اما با خشک شدنش ۱۰ میلیارد تن نمک بر سر مردم این سرزمین آوار خواهد شد. فاجعه بارترین معرکه ای که قابل تصور است.
دریاچه ارومیه بصورت دلهره آوری در برابر چشمان مردم و مسئولان خشک می شود، خشک شدن این دریاچه ناگهانی نبوده است. دستکم از پانزده سال قبل کارشناسان محیط زیست نسبت به آغاز روند خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بودند.

 

دریاچه ارومیه هیچگاه کاملاً خشک نشده است
دکتر مرتضی جمالی، محقق مؤسسه تحقیقات اکولوژی و تنوع زیستی مدیترانه مارسی فرانسه، در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به گذشته دویست هزار ساله دریاچه ارومیه گفته است: دوره های کم آبی این دریاچه مربوط به اواخر دوره عصر یخبندان در بیست و دو تا هجده هزار سال قبل بوده، ولی به نظر می رسد که دریاچه هیچگاه کاملاً خشک نشده است. یعنی در این مدت که سطح آب آن مانند سطح آب حوض سلطان در قم بوده است، هرگز دریاچه رو به خشکی کامل نرفته است.

این در حالی است که رئیس دولت دهم در اظهار نظری عجیب در اردبیل گفته بود: دریاچه ارومیه هر ۵۰۰ سال یکبار خشک می شود و وضعیت فعلی هم طبیعی است!
دریاچه ارومیه مایه حیات آذربایجان است؛ به این معنی که در حال حاضر دریاچه ارومیه می تواند میان گرمترین دمای ماه سال و سردترین دمای ماه سال تعادل ایجاد کند و هوای ملایمی را برای ساکنان منطقه ایجاد کند. برای مثال اگر اختلاف گرمترین و سردترین ماه سال پنجاه درجه باشد، با از بین رفتن دریاچه اختلاف دمای زمستان و تابستان به هفتاد درجه می رسد؛ از این رو تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای سرد و خشک در انتظار ساکنان منطقه خواهد بود.

 

ارزش اکولوژیکی جزایر ۹ گانه از بین رفت

338.jpg

در حال حاضر ۱۴ رودخانه ای که به دریاچه ارومیه سرازیر می شد به علت سدهایی که در مسیر رودخانه ها ساخته شده مسدود شده است. وزارت نیرو هنوز هم دست بردار نیست و در صدد بررسی ساخت سدهای جدیدی بر روی رودخانه های این دریاچه است!
کارشناسان محیط زیست سد سازی های جنون آمیز، حفر بی رویه هزاران چاه عمیق، هدر رفتن آب در بخش کشاورزی، عبور بزرگراه شهید کلانتری از وسط دریاچه ارومیه را از جمله عوامل اصلی تخریب و نابودی این دریاچه می دانند. همه این عوامل از یک چیز ناشی می شود: بی توجهی مسئولین.

حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اخیراً اظهار داشته است: جزیره های دریاچه ارومیه از طریق خشکی به هم ارتباط یافته اند و ارزش اکولوژیکی جزایر ۹ گانه که قبلاً محل تخم گذاری انواع پرندگان از جمله فلامینگو و پلیکان بوده کاهش یافته است.
در این میان منابع عظیم آرتمیای دریاچه ارومیه که مختص این دریاچه است به شدت در معرض نابودی قرار گرفته است. قابل توجه است که قیمت هر کیلوگرم آرتمیا در بازار های جهانی با توجه به کیفیت آن بیش از ۲۰۰ دلار است.
از همین حالا دهها روستای جنوبی و شرقی دریاچه ارومیه به سبب پسروی آب دریاچه در شرق و جنوب متروکه شده اند. شوره زارهای به وجود آمده در منطقه به باغات اطراف دریاچه آسیب فراوانی وارد کرده و بر اثر غیرقابل کشت شدن زمین های کشاورزی، رفته رفته بر تعداد مهاجرین این مناطق افزوده می شود.

 

ایران در معرض یک فاجعه ملی
جالب است که مقامات دولتی از عملکرد خود دفاع می کنند و تاکید دارند که دو دوره خشکسالی در دهه اخیر، عمده ترین عامل ایجاد مشکل برای تالاب ها و دریاچه های ایران از جمله دریاچه ارومیه بوده است. آنها می گویند که نه تنها هیچ سوء مدیریتی در قبال دریاچه ارومیه صورت نگرفته، بلکه تمامی تلاشهای دولت در راستای احیای این دریاچه بوده است. آنها در این خصوص به دستورات ویژه محمود احمدی نژاد، رئیس دولت دهم مبنی بر بارور کردن ابرها و انتقال آب از سایر حوزه ها تاکید می کنند.

اما در مقابل کارشناسان زیست محیطی ایران، ضمن اشاره به فقدان هرگونه اقدام عملی دولت در راستای احیای دریاچه ارومیه، می‌گویند که با خشک شدن دریاچه ارومیه، ایران در معرض یک فاجعه ملی زیست محیطی قرار می گیرد. آنها هشدار می دهند که این وضعیت می‌تواند بر محیط زیست کشورهای همجوار ایران هم تاثیر منفی بگذارد. در واقع به همان صورت که ریزگردهای کشورهای عربی از عراق به سوی ایران و ترکیه می تازند، بلورهای نمک دریاچه ارومیه نیز قادرند تا صدها کیلومتر در آسمان ایران و دیگر کشورهای منطقه با توجه به مسیر باد پیمایش کنند.
مقام‌های زیست محیطی ایران بارها هشدار داده‌اند که اگر اقدامی «عاجل، جدی و ملی» در مورد این دریاچه انجام نشود، توفان و غبار نمک ناشی از خشک شدن آن تا استان تهران خواهد رسید و بیش از چهارده میلیون نفر تحت تاثیر این توفان های کشنده قرار خواهند گرفت.

 

اقدامات نمایشی ادامه دارد

آری؛ احمدی نژاد و دولتش وعده ها و دستورات ویژۀ متعددی برای احیای دریاچه ارومیه دادند و آخرین مورد آن کلنگ زنی طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه بود.
کیست که نداند چنین کلنگی در واپسین روزهای دولت، اقدامی نمایشی و شانه خالی کردن از مسئولیت و سپردن آن به دولت بعدی است؟ دولت دهم اگر یک صدم هزینه و انرژی ای را که برای مدیریت در امور غیر مرتبط صرف کرد، برای مدیریت حوزه آبی دریاچه ارومیه صرف می کرد، اکنون با چنین بحرانی روبرو نبودیم.
جای بسی تاسف است که برخی ها حتی همین حرکت های نمایشی را هم بر نمی تابند! حبیب برومند، نماینده پارس آباد و بیله سوار پس از کلنگ زنی نمایشی طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه اظهار داشت: اخیراً نمایندگان تبریز با کمک میر‌تاج‌الدینی درصدد انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه و بهره‌برداری شرب و صنعتی از این انتقال هستند که واقعاً چنین اقداماتی تاسف‌بار به شمار می‌رود!

999346_623284177690639_695346003_n.jpg

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی به بهانه دفاع از کشت و صنعت دشت مغان به طرح نجات دریاچه ارومیه می تازد و می گوید: در حالی که پایاب سد خدا آفرین قادر به آبیاری ۴۰ هزار هکتار از اراضی پارس‌آباد است و دستاورد آن تولید محصولات متنوع کشاورزی است. انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه با اعتبار و هزینه‌ای گزاف و در ارتفاع ۸۰۰ متری هیچ توجیه اقتصادی نداشته بلکه به نابودی کشاورزی در پارس‌آباد و مناطق شمالی استان اردبیل منجر می‌شود.
نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی به این حد قانع نمی شود و ادامه می دهد: بنده معتقدم این انتقال غیر‌کارشناسی انجام می‌شود و قطعاً دولت آینده جلوی این کار شتاب‌زده و عجولانه را که دولت دهم در روزهای پایانی و با سردمداری عده‌ای از نمایندگان و همچنین افراد ذی‌نفوذ استان آذربایجان شرقی و غربی انجام می‌دهد، جلوگیری کرده و اجازه نخواهد داد این انتقال با ثمره خشک شدن بسیاری از اراضی و نابودی بخش کشاورزی در پارس‌آباد صورت گرفته و انجام شود.
چنین اظهارات تامل برانگیزی در حالی مطرح می شود آب مورد نیاز دشت مغان از سد خدا آفرین تامین می شود. سدی که ۲ میلیارد متر مکعب گنجایش دارد و می تواند چندین سال نیاز آبی دشت مغان را تامین کند. علاوه بر این قرار نیست همه آب ارس به دریاچه ارومیه سرازیر شود!
این بحث ها در حالی مطرح می شود که هیچ چیزی قطعی نشده و همه چیز در حد حرف و نهایتاً کلنگ زنی است! چنین اظهاراتی خاطر مردم را به یاد اظهارات برخی نمایندگان در توجیه رد دو فوریت طرح احیای دریاچه ارومیه در مجلس گذشته می اندازد.

 

مجلس هم به اندازه دولت مقصر است
کارنامه مجلس هم در این زمینه هیچ قابل دفاع نیست. نمایندگانی که در روزهای انتخابات سنگ محیط زیست و دریاچه ارومیه را به سینه می زدند، اکنون هر کدام با نشستن بر کرسی های مختلف ریاست و وکالت دیگر پاسخ تلفن شان را هم نمی دهند!
مجلس گذشته و کنونی به اندازه دولت در وضعیت به وجود آمده مقصر است. طرح دو فوریتی احیای دریاچه ارومیه در مجلس گذشته رد شد و این اقدام زمانی که با اعتراضات مردم روبرو شد، وعده برگشت یک ماهه طرح به صحن علنی و تصویب آن به مردم داده شد؛ اما دریغا که مجلس تمام شد و مجلسی دیگر آمد و راه همان مجلس را پی گرفت!
اسفندماه سال نود بود که نهاد “برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP)” در گزارشی در مورد عواقب زیست ‌محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داد و اعلام کرد که ارتفاع سطح آب دریاچه از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۱ به میزان هفت متر کاهش یافته و بر اساس تصاویر ماهواره‌ای مساحت آن در این بازه زمانی از ۶۱۰۰ کیلومتر مربع به ۲۳۶۶ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

 

عوارض توفان های نمکی خودنمایی می کنند
بنا به گزارش های منتشر شده در خبرگزاری های مختلف، در برخی از شهرهای مجاور دریاچه ارومیه مانند سلماس، موارد متعددی از چشم درد ناشی از غبار و ریزگردهای نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه مشاهده شده است. همچنین کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشدار داده است که تنفس ریزگردهای نمکی، فوق‌العاده خطرناک است و می‌تواند باعث بروز بیماری‌های ریوی، چشمی و پوستی شود.

230584_768.jpg

وخامت اوضاع دریاچه ارومیه چنان بحرانی است که از مرزهای کشور نیز گذر کرده است، به گونه‌ای که “نهاد برنامه توسعه و عمران سازمان ملل متحد” در سال ۹۱  بودجه ای در حدود “۱۳۵ میلیون دلار” برای حل مشکلات زیست محیطی دریاچه ارومیه تخصیص داد.
واقعیتی تلخ وجود دارد و آن این است که اقدامات دولت برای نجات دریاچه ارومیه تنها محدود به «دستور ویژه»، «وعده» و «برگزاری همایش» منحصر بوده است. مسعود پزشکیان نماینده مردم شریف تبریز هم چنین اعتقادی دارد و می گوید: آنچه که تاکنون از سوی دولت در خصوص نجات دریاچه ارومیه انجام گرفته صرفاً برگزاری همایش و سمینار بوده است و نه چیز دیگری!
بسیاری از کارشناسان نگرانند که دریاچه ارومیه دچار سرنوشتی همانند فاجعه دریاچه “آرال” شود.

 

شاخص جهانی عملکرد زیست محیطی ایران
در این میان به نوشته روزنامه خراسان در اردیبهشت ماه سال گذشته، ایران در شاخص جهانی عملکرد زیست محیطی ۲۰۱۲ که از سوی دانشگاه ییل ایالات متحده منتشر شده در میان ۱۳۲ کشور جهان با ۳۶ پله سقوط در رتبه ۱۱۴ قرار گرفته است.
فعالان محیط زیست نیز ضمن تایید این شاخص بین المللی، روند نزولی رتبه محیط زیست ایران را ناشی از اتفاقاتی می‌دانند که طی چند سال اخیر رخ داده‌است.
محمد درویش، عضو هیات علمی “موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع” در این باره به روزنامه خراسان گفت: در دو سه سال اخیر چند اتفاق بسیار تأمل‌برانگیز در محیط زیست کشور به وقوع پیوست، دریاچه ارومیه را از دست دادیم و حدود ۳۹۰ هزارهکتار از اراضی دریاچه ارومیه تبدیل به کویر شد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین رخداد بیابان‌زایی قرن ۲۱ یاد می‌شود.
آمار و ارقامی که در رابطه با دریاچه ارومیه اعلام می شوند دقیق و قابل اطمینان نیستند. هیچ گاه معلوم نشده است که چه مقدار آب پشت سدهای ایجاد شده تلنبار شده و حتی تعداد دقیق سدهای ساخته شده در حوزه آبریز دریاچه هم معلوم نیست! در همین رابطه نادر قاضی پور، نماینده مجلس، در روز چهاردهم تیر ماه سال جاری در گفت و گو با خبرگزاری CHN اخبار و اطلاعات رسمی منتشر شده درباره افزایش سطح آب دریاچه ارومیه را “دروغ” می‏داند و می گوید: “دریاچه ارومیه آخرین نفس هایش را می کشد”.

 

ایران ۳۰ سال دیگر کشور ارواح می‌شود/ زندگی ملت در حال تهدید است
مسئله بی توجهی به محیط زیست در ایران به غایت زجر آور است. عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی و عضو کارگروه مشورتی حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب برای انتخاب کابینه جدید، اخیراً در مصاحبه‌ای با روزنامه قانون  با اشاره به عمق بحران زیست محیطی در ایران گفته است: “مشکل اصلی ای که ما را تهدید می‌کند و از اسرائیل و آمریکا و دعواهای سیاسی خطرناک‌تر است مسئله زندگی ملت است. اگر وضعیت اصلاح نشود، ایران ۳۰ سال دیگر کشور ارواح می‌شود چون همه کشور تبدیل به کویر می‌شود.”
وی با ابراز نگرانی نسبت به استفاده بی‌رویه از آب های زیرزمینی گفته است: فلات ایران دارد غیرقابل سکونت می‌شود و کسی به این فکر نیست. مسئله اینجاست که آب‌های زیرزمینی تحلیل رفته‌اند و بیلان منفی آب بیداد می‌کند و کسی به فکر نیست. کم‌آبی کشور را به شدت تهدید می‌کند و بیلان منفی برداشت آب در ابتدای انقلاب زیر صد میلیون متر مکعب در سال بود این بیلان در حال حاضر به ۱۱ میلیارد متر مکعب رسیده است یعنی ۱۱۰ برابر شده است.
کلانتری با تائید خشک شدن دریاچه‌ها در ایران اضافه کرده است: پیکره‌های آبی طبیعی ایران خشکیده‌اند. دریاچه ارومیه، بختگان، تشک، پریشان، کافتر، گاوخونی، هورالعظیم،‌ هامون جازموریان دیگر چیزی باقی نمانده. من از وقوع بحران حرف می‌زنم. زندگی ملت در حال تهدید است.

 

وعده های حسن روحانی

2308_337.jpg

در همین رابطه حسن روحانی رییس جمهوری منتخب و کنونی ایران، در دورانی که کاندیدای ریاست جمهوری بود در خلال سفر تبلیغاتی اش به شهر ارومیه با جمعی از اهالی این شهر دیدار کرده و گفته بود: شما گفته اید که دریاچه ارومیه را با اشک چشم تان پر می کنید. من فدای چشم های شما بشوم. همه عزیزان بدانند من به شما قول می دهم اگر بار مسئولیت اجرایی بر دوش من قرار گرفت در اولین روز دولت، دریاچه ارومیه در دستور کارم خواهد بود.

روحانی در جمع مردم ارومیه چنین گفته بود: ما در مرکز مطالعات استراتژیک یک کارگروه ویژه برای دریاچه ارومیه تشکیل داده ایم. اولین بررسی ها می گوید اگر خدای ناکرده این دریاچه خشک بشود، زندگی ۱۴ میلیون انسان در منطقه در معرض خطر قرار خواهد گرفت. آن زمان ریزگردهای نمک، تمامی زمین های کشاورزی کشور را نابود خواهد کرد. اولین بررسی ها به ما می گوید که باید آب دریاچه خزر به ارومیه منتقل شود. من به شما قول می دهم که در دولت من احیای دریاچه ارومیه جزء اولین برنامه های ما باشد. پیش بینی محاسباتی اولیه ما این است که برای انتقال آب از دریاچه خزر به اردبیل، تبریز و سپس به ارومیه، ۲ تا ۲٫۵ میلیارد دلار هزینه لازم است. اما با ایجاد دریاچه های مصنوعی در مسیر راه و فروش زمین هایی که حاصل می شود بیش از ۷۰ درصد مخارج قابل تامین است.

 

مرگ دریاچه ارومیه یکی از بدترین فجایع زیست محیطی تاریخ بشر خواهد بود

به هر حال آنچه که مشخص است آن است که مرگ دریاچه ارومیه یکی از بدترین فجایع زیست محیطی تاریخ بشر خواهد بود و در صورت ادامه بی توجهی دولت و مجلس به مسئله محیط زیست و بالاخص بحران دریاچه ارومیه، همه ایران به آتش خشک شدن دریاچه ارومیه خواهد سوخت. بارها گفته شده است اما باز هم باید گفته شود: دریاچه ارومیه مایه حیات آذربایجان یعنی قطب کشاورزی ایران است. بی هیچ شک این جمله اغراق نیست؛ «دریاچه ارومیه نبض ایران است».
ما در برهه ای تاریخی قرار داریم. لحظه به لحظه چنین روزهایی در تاریخ ثبت می شوند، عملکرد دولت و مجلس زیر ذره بین مردم و رسانه ها قرار دارد. نبض ایران در حال ایستادن است.
دولت دهم با تمام ویژگی هایش به پایان خط رسید و اینک دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی که با شعار تدبیر و امید به میدان آمده است، میراث دار کشوری است که از همه جنبه ها با ایران پس از جنگ هشت ساله قابل مقایسه است.؛ با این تفاوت که شهری و روستایی بمباران نشده است. ایران پس از احمدی نژاد نیاز به اتحاد و همدلی در همه زمینه ها دارد.

 

سخن از بودن و نبودن است
مبادا حسن روحانی از یاد ببرد چه چیزهایی در ارومیه وعده داد و چه امیدهایی به مردم داد. نباید باری دیگر مردم نا امید شوند که در غیر این صورت شکسته خواهند شد. سخن از بودن و نبودن است؛ همه آحاد ملت باید به این نکته ایمان داشته باشند که حفاظت از محیط زیست و در راس آن احیای دریاچه ارومیه ضامن بقای آنان است.

محیط زیست و منابع طبیعی، ثروتی است که طبیعت برای استفاده انسان ها فراهم ساخته است و عامل انسانی، در پدید آمدن آن نقشی ندارد. از بین بردن منابع طبیعی و آلوده ساختن محیط زیست، یکی از بزرگ ترین مشکلات عصر حاضر است که زندگی بشر را به مخاطره انداخته است.
اهمیت حفظ محیط زیست چنان است که دین مبین اسلام نیز مکرراً به حفظ آن تاکید ورزیده است. به طوری که قرآن کریم در بیان پاره ای از مسائل اقتصادی، با نگاهی جامع و فراگیر، انسان را از هر گونه فساد در زمین باز می دارد و می فرماید: «وَ لا تُفْسِدُوا فِی اْلأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها؛ در زمین، پس از اصلاح آن فساد نکنید» (اعراف: ۸۵)
بدیهی است که نابودی منابع و آلوده کردن محیط زندگی، از مصداق های فساد در زمین هستند. در روایت های اسلامی، زمین، منبع خیر و برکت و همچون مادری مهربان دانسته شده که نگهداری سالم آن بر همگان لازم است. پیامبر اکرم(ص) در این باره می‌فرمایند: «از زمین محافظت کنید، چرا که زمین اصل و منشأ شماست.» در جای دیگر نیز فرمود: «جز به هنگام ضرورت، درخت را قطع نکنید.» و در حدیثی از ایشان: «آبیاری درخت همانند سیراب کردن مؤمن تشنه دانسته شده است.»
دولت آینده بایستی تاکید ویژه ای در مسائل زیست محیطی داشته باشد و باید به هر نحو ممکن دریاچه ارومیه از این وضعیت بحرانی خارج شود؛ این یک «ضرورت حیاتی» است. برای ادامه حیات راهی جز اهمیت قائل شدن به محیط زیست نیست.


گزارش از محمد سهرابی
منتشر شده در نصرنیوز

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید