انقلابی نمی‌تواند بگوید «نداریم» و «نمی‌شود»/ چالش امروز مردم، ناکارآمدی دولت است

http://titreshahr.ir/files/fa/news/1395/9/21/16196_308.jpg

آزادلو : محمدباقر قالیباف با تأکید براینکه انقلابی نمی‌تواند بگوید «نداریم» و «نمی‌شود» گفت: برخی تافته جدابافته هستند و قانون را دور می‌زنند.

محمدباقر قالیباف کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شامگاه امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت با حضور در شبکه خبر به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.

محورهای اظهارات قالیباف به این شرح است:

*اول باید ببینیم انقلاب چیست و انقلابی کیست؟ و سپس مصادیق آن را دنبال کنیم. با توجه به نگاه های مقام معظم رهبری و خواست های مردم بر این باور هستم انقلاب یعنی مجموعه کارهایی که در چهارچوب اسلام سیاسی امام (ره) برای خدمت به مردم اتفاق بیفتد.

*هدف ما در ۱۲ فروردین سال ۵۸ همین بود که نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند به جامعه خدمت کرده و جامعه را به سمت رفاه مادی و سعادت اخروی پیش ببرد. انقلابی نیز هر کسی است که بتواند این کار را انجام دهد تا کارآمدی دین در اداره امور جامعه را برای این مردم عزیز را اولویت محرومان و مستضعفان به اثبات برساند.

*کسی نمی‌تواند بگوید من انقلابی هستم، اما از مردم جدا باشد و به توده‌های مردم توجه نکند. انقلاب ما انقلاب مستضعفان و یک انقلاب مردمی بوده است.

*بخشی از افراد در جامعه، تافته جدا بافته هستند، به این معنی که قانون‌شکنی کرده، قانون را دور می‌زنند و با استفاده از رانت و اطلاعات از توده مردم جدا هستند. این افراد، ویژه‌خوارانی هستند که برای مردم مشکلات و چالش درست می‌کنند.

*انقلابی کسی است که بتواند دغدغه مردم را حل کند. امروز نزدیک به ۱۰ میلیون از جامعه در فقر شدید هستند و ۲۵ میلیون نفر از کم‌درآمدها هستند.

*ما در حین اینکه یک‌درصد جمعیت دنیا را داریم، اما پنج درصد منابع را داریم، بنابراین انقلابی نمی‌تواند بگوید «نداریم» و «نمی‌شود».

*ما امروز جوان‌های قابل و خلاقی را داریم که با تکنولوژی‌ها و مدیریت نسل چهارم آشنا هستند؛ انقلابی نمی‌تواند بگوید ما «نمی‌توانیم».

*هدف اصلی ما خدمت به مردم در سایه نظام اسلامی است، البته معتقدم یک «انقلابی» حتماً باید روحیه مبارزه با رانت‌خواران و فساد و مبارزه با آن ۴ درصد را داشته باشد.

یکی از کانون‌هایی که امروز به مردم، تولیدکننده و کارخانه‌داران فشار وارد کرده و حتی برای بسیاری از افرادی که تولید ثروت می‌کنند مزاحمت ایجاد می‌کند، قاچاق‌ کالا است.

*امروز حدود ۲۵ میلیارد دلار قاچاق کالا صورت می‌گیرد و قطعاً این قاچاق کالا را افراد ضدانقلاب انجام می‌دهند، چون خلاف منافع کشور عمل می‌کنند.

*دلال‌ها و زالو صفاتی هستند که از دسترنج مردم، کارگران و تولید کشاورزان سود انبوه می‌برند و گرانی را به‌روی دست مردم می‌گذارند، اما «دولت مردم» رسیدگی به این موارد را در راس کارش قرار می‌دهد؛ ما با عمل و رفتارمان این روحیه انقلابی را ترویج می‌کنیم تا مردم ببینند.

*قوه مجریه می‌خواهد مسئولیت اداره و اجرای کشور را برای یک دوره چهار ساله بر عهده بگیرد و ۸۰ میلیون جمعیت با این همه سرمایه و منابع انسانی می‌خواهند ظرفیت‌های خود را در اختیار رئیس دولت قرار دهند، از این‌رو بدون داشتن یک کارنامه مشخص اجرایی و بدون توان لازم، بقیه موارد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

*رئیس دولت نباید مشکل مردم را حل نکند و دغدغه‌های مردم و رهبری بر زمین بماند؛ طبیعتاً دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز جز دغدغه‌های مردم، چیز دیگری نیست. به همین جهت دولت باید وظیفه خود را در مقابل قانون اساسی و بودجه سالیانه و برنامه پنج ساله انجام دهد.

*یکی از نکاتی که مردم امروز با دولت دچار چالش هستند، ضعف و ناکارآمدی دولت است. امروز کمتر کسی از افراد تحصیل‌کرده و ماهر یا افراد غیر تحصیل‌کرده و بدون مهارت را می‌بینید که از بیکاری رنج نکشد. حتی آنهایی که مشغول به کار هستند نیز امنیت شغلی ندارند و فکر می‌کنند کارگاه و تولیدی آنها هر روز ممکن است با مشکلی روبرو شود.

*امروز این ضعف کارآمدی وجود دارد، در شرایطی که سالانه یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر به جمع کسانی که می‌خواهند در بازار کار مشارکت کنند، اضافه می‌شود که باید پاسخگوی آنها هم باشیم. طبیعتاً وقتی این مشکل از دید اینها قابل حل نیست، نه می‌توانیم بگوییم دولت، انقلابی و کارآمد است و نه می‌توانیم بگوییم به وظیفه خودش توجه کرده است.

*ما در «دولت مردم» اولویت را بر تحول در عرصه اقتصادی گذاشته‌ایم.

*اگر امروز بحران اقتصادی را مهار نکنیم، حتماً با چالش‌های جدی در حوزه مسایل اجتماعی مثل اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی روبرو خواهیم شد که افسردگی و تنش‌های اجتماعی و به‌دنبال آن ناامیدی و از بین رفتن نشاط خصوصاً در نسل جوان را به‌دنبال خواهد داشت.

*در این تحول در گام اول ۲۵ میلیون نفر را باید با سرعت بیشتر و به صورت اورژانسی مورد رسیدگی قرار دهیم. در همین بخش باید برای یک اشتغال پایدار و در مرحله اول یک اشتغال عمومی تلاش کنیم تا بتوانیم در طول دوره چهار ساله ۵ میلیون شغل را با کمک مردم، کارآفرینان، صنعتگران و افراد مولد کالا و تولید کنندگان ثروت ایجاد کنیم.

*قرار بود یارانه‌ها به‌صورت هدفمند داده شود، اما در این بخش اشکالاتی وجود دارد و این کار ناقص شکل گرفت.

*خانواده‌ها در سال ۸۹ مبلغ  ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان دریافتی داشته‌اند، اما ما خانواده‌هایی را داریم که واقعاً زندگی آنها با یارانه اداره می‌شود.

*تورم و گرانی که در این سال‌ها اتفاق افتاده، حداقل سه برابر است، یعنی امروز بر اساس شاخص‌های بانک مرکزی قدرت خرید یارانه به اندازه ۱۵ هزار تومان است در این شرایط آیا نباید این یارانه را افزایش دهیم تا قدرت خرید مردم نیز افزایش پیدا کند؟ امروز اگر این خانواده‌ها ۱۵۰ هزار تومان دریافت کنند، معادل ۴۵هزار و ۵۰۰ تومانی است که در سال ۸۹ دریافت می‌کردند.

*امروز ممکن است فردی سرکار باشد و فردا به هر دلیلی از محیط کار بیرون بیاید و یا منتظر کار است، از این رو در برنامه‌های خود، بحث کارانه را مطرح کردم که این منطبق با برنامه است.

*بعضی از افراد فکر می‌کنند که این کار تنها در کشور ما انجام می‌شود. این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا و مخصوصاً کشورهای پیشرفته، وقتی مردم با چالشی روبرو می‌شوند دولت نیز بلافاصله سیاست‌های جبرانی خود را برای حل مشکل مردم اعمال می‌کند. ما هم مکلف هستیم با نگاه به توده‌ها، این کار را انجام دهیم.

*در این شرایط حتماً به حاشیه رفتن، کار درستی نیست. به اضافه اینکه کسانی به حاشیه‌ها می‌روند که یا در مدیریت ضعف دارند و یا دغدغه آن‌ها دغدغه مردم نیست.

*اگر در متن کار باشیم، دغدغه مردم را داشته باشیم و ضعفی در کار نداشته باشیم، هیچ دلیلی ندارد به حاشیه برویم بلکه باید تمام وقت خود را برای خدمت به مردم بگذاریم.

*اعلام دارایی مسئولان، قانون است و همه وظیفه دارند این کار را انجام دهند. اگر بعضی افراد این کار را انجام نداده‌اند، شاید خجالت کشیده‌اند و رویشان نشده است دارایی خود را اعلام کنند.

*وقتی می‌بینند ده‌ها میلیون نفر در حداقل زندگی خود مانده است، بعد بیایند بگوید صد ها  میلیارد تومان ثروت دارم، در این شرایط چطور رویشان می شود بگویند من در دولت مسئول هستم تا مشکلات مردم را حل کنم؟

من متعهد می شوم فراتر از این عمل کنیم چرا که بر اساس قانون باید دارایی ها به اطلاع قوه قضائیه برسند؛ اما در دولت مردم هم خود من، هم همه کابینه و هم مدیران ارشد تا استانداری ها باید دارایی خود را به اطلاع عموم مردم و هم به قوه قضائیه برسانند.

دولت مردم برنامه مشخص و روشنی دارد که منطبق بر سند چشم انداز و برنامه ششم خواهد بود. دولت پیش رو با برنامه ای که اخیرا مصوب شده است باید کار کند و برنامه ششم را مبنای کار خود قرار دارد. البته دولت فعلی در ارایه برنامه ششم توسعه در مجلس نتوانست برنامه مدون و خوبی ارایه دهد و در ادامه  وقتی برنامه در مجلس به تصویب رسید نیز دولت آن را ابلاغ نکرد، بلکه ریاست محترم مجلس برنامه ششم را ابلاغ کرد.

وقتی می خواهیم قانون محور عمل کنیم برنامه ها باید در چهارچوب سند چشم انداز و برنامه ششم توسعه باشد. در همین زمینه برنامه روشنی برای چالش های امروز داریم چرا که بدون برنامه نمی شود حرکت کرد.

مهم ترین نقطه قوت ما که همه باید روی آن تکیه کنیم آن است که در کشور ظرفیت بالای مردم را داریم. ما در دولت مردم، مهم ترین کارمان این خواهد بود که مردم را دوباره به عرصه های تصمیم گیری و مشارکت معنی دار در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگی و اجتماعی وارد کنیم.

کلام حضرت امام (ره)  این بود کاری که مردم می توانند انجام دهند، دولت درآن دخالت نکند. مقام معظم رهبری می فرمایند دولت آینده نباید یک روز هم در اشتغال تعلل کند. امروز ببینید مردم چقدر شغل ایجاد می کنند و چقدر شغل از سوی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی ایجاد می شود؟

متاسفانه دولت، مردم را از گردونه اقتصاد بیرون کرده  و با این کار بزرگ ترین نقطه قوت ما را تبدیل به نقطه ضعف کرده است.

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. ایرانی GERMANY گفت:

  کارآمدترین دولت همین دولت است ازبدشانسی تاوان کم کاریها وریخت وپاشهای دولت قبلی را پس میدهد واقعا جای تاسف است برخی به جهت انحراف اذهان عمومی وکسب قدرت درتریبون ملی ازایراد هرگونه تهمت ودروغ وبهتان دریغ نمی کند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   اقای روحانی سیاست مدار است اگر مملکت دچار ریخت وپاش شده بود ؟چرا با آبروی خود بازی کرد وکلید ساز شدووعده صد روزه داد.آیا فکر این روزها را نمیکرد؟معنی نشان دادن کلید این است که تمای مشکلات وریخت وپاشهارا ۱۰۰روزه حل میکنم.این دولت تمای ضعیفان را زنده زنده کشت ودادش به جایی نرسید.دولتی که حامی سرمایه داری باشد هیچوقت درد نیازمندان را نمی فهمد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید