اهمیت وجود مهدکودک ها در شمال استان اردبیل

Image result for ‫مهدکودک‬‎

آزادلو : در بسیاری از شهرهای کشور مهدکودک زمینه بدون قید و شرط تربیت کودکان و آمادگی آنان برای ورود به جامعه محسوب می‌شود. در استان اردبیل نیز به واسطه اشتغال والدین، برخی از خانواده‌ ها مهد کودک را به عنوان یک مرکز اجباری نگهداری از فرزندان تصور می ‌کنند و پرورش نسل آینده کشور ار در دستان مهدها قرار می دهند.
با توجه به این مهم، اهمیت مهد کودک ها و نقش آفرینی آن ها در درون خانواده با تربیت فرزندان، بسیار موثر و اساسی است. از سوی دیگر با توجه به مرزی بودن استان اردبیل و قرارگیری بسیاری از روستاهای پرجمعیت در نقطه صفر مرزی که با تهاجم فرهنگی روبرو هستند، با راه اندازی این مهدها می توان نسل های آینده را از کودکی باغ شخصیت ایرانی اسلامی پروراند.
به همین دلیل علاوه بر مهد کودک ها، اکنون روستا مهدها یکی از موضوعات مهمی است که مورد توجه مسئولان در نقاط مختلف کشور و استان بوده است. اما به دلایل مختلف همچون کوتاهی دستگاه متولی در تبلیغ اهمیت این مهم، هنوز متقاضی و علاقه مندی برای ورود به این حوزه دیده نمی شود.

نبود مهد کودک و مشکلات اهالی
یکی از اهالی شهرک ولیعصر (عج) گرمی در این زمینه به همشهری گفت: نبود مهدکودک در شهرک ولیعصر (عج) باعث بروز مشکلات عدیده برای اهالی با توجه به فاصله ۳ کیلومتری از شهر گرمی شده است.
زیادپور افزود: بسیاری از والدینی که هر دو کارمند هستند، مجبورند فرزندان خود را به مهدکودک بفرستند و به دلیل فاصله دور شهرک ولیعصر با شهر گرمی، مشکلات زیادی در انتقال و جابجایی صبح زود هنگام به وجود می آید.
وی خواستار توجه مسئولان ذی ربط به این موضوع شد و گفت: بهتر است با ایجاد شرایط مناسب و تهسیلات ویژه، زمینه ترغیب بسیاری از فارغ التحصیلان بیکار را به این سمت کشاند تا علاوه بر رفع این مشکل، زمینه اشتغال زائی فراهم شود.
این شهروند اضافه کرد: نقش مهد کودک ها در تربیت کودکان بسیار مهم است و از این رو اتنتظار است دستگاه مسئول به صورت متوالی نسبت به بازدید از نحوه آموزش کودکان و محیط مهدها اقدام کنند.
زیادزاده به نقش اساسی مهدکودک ها در آموزش کودکان اشاره کرد و افزود: بدون شک اولین موردی که با شنیدن نام مهد کودک به ذهن می ‌رسد مسئله آموزش است و باید توجه داشت که فعالیت مهد ها به هیچ وجه صرفا یک مرکز مراقبتی، پرورشی و آموزشی نیست.

فرهنگ اصیل ایران و اسلام محمدی مد نظر باشد
فرماندار گرمی گفت: انتظار ما این است متولیان و گردانندگان مهدها، به فرهنگ اصیل ایرانی و اسلام ناب محمدی برای آموزش نونهالان و آینده سازان جامعه داشته باشند.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مهد کودک صرفا جایی نیست که سرپرستی کودک تان را بپذیرد بلکه جایی است برای آموزش و اجتماعی شدن او و این برای آینده سازان بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تربیت کودکان در ساختن نسل آینده در آموزه های دینی و مذهبی و تاکید کارشناسان علمی، مهد کودک‌ ها به‌ عنوان اولین تجربه تربیتی و آموزشی کودک در خارج از محیط خانه بسیار اهمیت پیدا می‌ کند.
مقام عالی دولت در شهرستان بیان کرد: در کنار آموزش مطالب گفته شده، انتظار این است افتخارات منطقه همچون شهید بالازاده را نیز معرفی کنند تا نحوه زندگی این بزرگان مسیر راه آینده سازان مملک قرار گیرد.
وی خواستار استقرار مهدکودک ها در روستاهای پرجمعیت شد و افزود: با توجه به اینکهکودکان روستایی از بسیاری امکانات محروم هستند، استقرار مهدها در روستاها قطعا در پرورش کودکان موثر خواهد بود و من نیز در این زمینه هر کمکی در چارچوب وظایف نماینده لازم باشد، انجام خواهم داد.

برخورداری روستاهای بالای ۶۰ خانوار از روستامهد
رئیس اداره بهزیستی گرمی مغان گفت: در نظر داریم با ایجاد شرایط مناسب و تسهیلات ویژه همه روستاهای بالای ۶۰ خانوار را از روستا مهد برخوردار کنیم.
«تقی صمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع مهد کودک، علاقه مندان در این حوزه ورود پیدا کنند و با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان مهرماه ۵ مهدکودک به این مجموعه در شهرستان گرمی افزوده می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۱ مهد کودک فعال شهری و روستایی در گرمی فعالیت دارد، افزود: از این تعداد مهد کودک ۵ مورد در نقاط شهری و ۶ روستا مهد در روستاهای پرجمعیت شهرستان فعالیت دارند.
این مقام مسئول از راه اندازی مهد کودک شهرک ولیعصر (عج) در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد: برای ارائه مجوز مهد کودک در شهر مدرک لیسانس روانشناسی و در روستا دیپلم کفایت می کند و مشکلی برای ارائه مجوز مهد کودک نداریم.
وی بر لزوم همکاری بخشداران برای معرفی روستاهای پرجمعیت را برای راه اندازی مهد کودک تأکید کرد و افزود: اهمیت مهد های کودک در تربیت کودک به عموم مردم تبیین نشده و از رسانه ها می خواهیم در فرهنگ سازی اهمیت این مهم همکاری کنند.
صمدی اضافه کرد: خوشبختانه چندین مورد از علاقه مندان اعلام آمادگی برای ایجاد مهد کودک در روستاها کردند و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته برای متقاضیان این بخش تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید