اینجا اردبیل، پیام مرا از یک استان سیاست زده می خوانید

آزادلو : استان اردبیل با ۱۷۹۵۳ کیلومتر مساحت و و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت از مناطق پر رونق و ارزشمند ایران است. وجود منابع طبیعی، سابقه تاریخی، خواستگاه اجتماعی و هویت فرهنگی در جای جای اردبیل در کنار داشته های جامعه عشایری و روستائی نشان از عظمت این استان است.
طبق آمار اردبیل با هرم سنی ۲۰ الی ۲۴ جزو استان ‌های جوان کشور بوده و نیروی انسانی کافی برای بخش تولید دارد و این در حالی است که در سال های اخیر باعث کاهش سرمایه ‌گذاری صنعتی تولیدی و افت تولید کاهش سرمایه ‌گذاری شده است. طبق آمار بیش از ۳۸ درصد از صادرات استان را محصولات کشاورزی دربر می گیرد و با توجه به آب و خاک اصلخیز اردبیل و وجود ظرفیت های بالفعلی همچون کشت و صنعت، تقویت این بخش باید تاکنون مورد توجه قرار می گرفت.
این استان فقط یک درصد از سرمایه‌ گذاری کل کشور را به خود اختصاص داده که طی سنوات گذشته بیش از ۵۰ در صد از کل منابع تسهیلاتی استان به بخش ساختمان تزریق شده و بی ‌توجهی به بخش صنعت و کشاورزی و نبود برنامه جامع در این حوزه ها سبب بالفعل نشده ظرفیت‌ ها و توانمندی ‌های موجود شده است.
اردبیل در سال های استقلال خود با انواع کوتاهی و غفلت همسو بوده که به زعم کارشناسان علت اصلی توسعه نیافتگی مطلوب این استان است. به جرأت می توان گفت اکنون اردبیل به‌ عنوان مهاجر فرست ترین استان کشور شناخته شده و نخبگان فکری بی‌انگیزه شده، یا راه مهاجرت پیش گرفته یا بی ‌تفاوت به مسائل توسعه شدند.
عمده علتی که به زعم برنامه ریزان شهری سبب درجا زدن استان های کمتر توسعه یافته شده است، توزیع نامتوازن اعتبارات در بین استان های کشور است که بارها از تریبون های مختلف منعکس شده است. با یک بررسی اجمالی در کشور می توان فربه تر شدن کلانشهرها که همچنان نیز این رویه ادامه دارد، را مشاهده کرد و علت این موضوع تجمیع کارخانجات صنعتی در شهرهای بزرگ و اختصاص ویژه اعتبارات کشوری به این مناطق است.
اما این تنها یک سوی ماجراست و در داخل استان اردبیل نیز شاهد بی عدالتی در بین شهرستان ها هستیم که در نتیجه آن سبب گسترش چشمگیر مرکز استان شده است. موضوعی که سیدحمایت میرزاده نماینده مردم گرمی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی از آن انتقاد کرد و گفت: توزیع اعتبارات با لابی‌گری و برخی شاخصه‌های غیرمعقول در شأن نظام اسلامی و مجلس و دولت نیست.
اکنون بیشتر روستاهای استان اردبیل به سمت پیری رفته و جامعه جوان در مرکز استان سکنی گزیده اند که سبب افت چشمگیر تولیدات روستایی شده است. امکانات زیربنایی همچون راه ارتباطی مناسب، گاز، آنتن تلفن همراه و آّب شرب در روستاها مشکلاتی است که دولتمردان بجای توجه به آن، به دنبال افزودن زیرساخت های مرکز استان هستند که باعث مهاجرت خیل روستائیان می شود.
سیاست اشتباهی که در دو دهه گذشته باعث توسعه نامتوازن استان و به وجود آمدن تبعات بی شمار برای شهرستان های اردبیل شده است. کاهش سطح درآمد مردم ساکن در شهرستان ها و مهاجرت سالانه ده ها هزار نفر به مرکز استان و سایر استان ها ناشی از این سیاست نادرستی که در گذشته در پیش گرفته شده است.
استان اردبیل در بخش ‌های عمده اقتصادی و اجتماعی دارای استعداد و قابلیت ‌های قابل توجهی است که استفاده بهینه از این پتانسیل ‌ها موتور توسعه استان را روشن خواهد کرد. پیشنهاد می شود یک شورای مشورتی در استان اردبیل متشکل از مقامات و نمایندگان تشکیل و برای آینده این استان و برون رفت از این ناهنجاری بزرگ اجتماعی برنامه ریزی شود.

 • علی قاسمیان (روزنامه نگار و نویسنده)

نظر شما چیست؟

۶ نظر

 1. محمد - مغان ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  درد گرمی عدم وجود بخش صنعت نیست، چون به دلایل متعددی نه دولت تمایل آنچنانی به سرمایه گذاری های کلان صنعتی در مناطق مرزی دارد، نه سرمایه گذار مطمئنی وجود دارد که نمونه اش همین سرمایه نگذار دریاچه گیلارلو است، و نه حمایت کاملی از طرحها به عمل می آید که این را هم میتوان در کسانی که برای کار تولیدی وام گرفته ولی بدلیل نصفه ماندن خدمات، ورشکست شده و پشت هر دو دستشان را داغ گذاشته اند که دیگر از این کارها نکنند، می توان دید. مسولین شهرستانی و استانی از این حرفها زیاد زده اند که گرمی باید فلان شود و بهمان شود و چنین شود و چنان شود….ولی در نهایت چیزی که می ماند، خالی شدن گرمی از سکنه است، پس راه چاره چیست؟
  اینکه متمولین گرمی و کسانی که دستشان به دهانشان میرسد و یا کاری بلد هستند، فوری سرمایه خود را برندارند و به تهران و تبریز و رشت فرار کنند؛ بلکه مثل قهرمان بیایند و برای شهر و دیار خود خدمتی کنند. هر شهری که موفق شده، با استفاده صحیح از منابع خودش بوده، بعنوان مثال کشت و صنعت مغان با دهها هزار هکتار زمین زراعی و باغی و کارخانه و تراکتورهای چند صد میلیونی حتی نمیتواند حقوق کارکنانش را بدهد ولی افراد شخصی که فقط پنج هکتار زمین زراعی دارند، چنان سود هایی برده اند که توانسته اند سیمای شهرشان را دگرگون کنند، برای شهرشان تجهیزات و امکانات بیاورند….اگر قرار بود همه این کارها را دولت انجام دهد، گرمی که سابقه شهرستان شدنش حدود دو برابر پارس آباد است نباید برای برخی آزمایشات پزشکی، بیمارانش را به اطراف و اکناف میفرستاد. وقتی ما در انتخابات، صرفا بخاطر اغراض سیاسی همدیگر را تخریب میکنیم و مثلا شخصی چون دکتر سیدی را – که حد اقل دو تا کشاورز را با حمایتهای خود راضی کرده و چهار هکتار باغ به وسعت باغات این شهر اضافه کرده – فقط بخاطر اینکه در انتخابات ضایعش کنیم، با هزار القاب خطاب میکنیم تا از برگشتنش از پارس آباد به وطن مادری خود پشیمان شود، و چندین مورد دیگر…چطور میخواهیم شهرمان آباد بماند؟ ما که هنوز در موسم انتخابات در کلاف خودساخته گرمیلی، مورانلی، انگوتلی مانده ایم؛ چطور انتظار داریم نماینده ای را که انتخاب میکنیم دچار دو دستگی و جناحی کاری نشود؟
  من بنوبه یک گرمیلی آرزو دارم که روزی بتوانم در حد خودم برای گرمی کاری انجام دهم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. عباس کوچولو ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  جندوست عزیز و مهربانم فکر می کنید این حرف ها تاثیری روی اندیشه این آقایان دارد ؟
  خالی از سکنه می شود ؟ به جهنم که می شود . به درک اسفل السافلین . فعلا حالا بحث ریاست جمهوری از همه چیز مهم تر است. اقتصاد ، معیشت ، کار ، بزه کاری جوانان ، طلاق ، مهاجرت و …. این ها زیاد مهم نیست .
  واحدهای تولیدی تعطیل شده ؟ بشه برای آقایان هیچ فرقی نمی کنه . ما دلمون رو خوش کردیم که هر دفعه یک نفر بیاد بگه « بله گرمی و بیله سوار دارای پتانسیل های فراوانی برای سرمایه گذاری است . زمین حاصل خیز ، آب فراوان ، نیروی کار مستعد و علاقه مند ، نزدیکی به کشور آذربایجان و وجود بازارچه های مرزی ، و خبرهایی از این دست که گزمی قطب گلخانه های ایران ، بیله سوار مرکز تولید انواع میوه جات ، فرود گاه پارس آباد مکان مناسب صادرات به خارج از کشور ، توسعه و ترمیم جاده قفقاز بهترین
  گزینه برای احیای تجارت داخلی و خارجی ، نفت دگرگون کننده افتصاد گرمی ، منطقه آزاد حق مسلم مردم غیور و مظلوم مرز نشین و ……
  بس کنید . خجالت بکشید . حیا کنید . آقایانی که هر از چند گاهی برای بازدید به بیله سوار ، گرمی و پارس آباد تشریف می آورید حداقل به اندازه پذیرایی که در این شهرها می شوید برای این مردم کاری کنید .
  اصلا آمدن و رفتن شما چه فایده ای برای شهر دارد .
  آقایان مهمان از شما خواهش می کنم یک بار فقط یک بار از سرویس دستشویی پارک های گرمی و بیله سوار استفاده کنید . یک بار به محل کشتارگاه بیله سوار سری بزنید . در خیابان های آنجا قدمی بزنید یک شب را در اورژانس بیله سوار سپری کنید . بعد ببینید آیا خانواده شما حاضر هست در این شهرها دو ماه زندگی کند .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. علی زاده گفت:

  موافق نظر فوق هستم در ضمن در استان اردبیل از تاسیس استان تا به امروز افراد کوچک و کوتاه نظر در راس امور بوده اند که اکثرا دید کوتاه داشته اندکه عامل پیشرفت استان شده اند ….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • تورک گفت:

   هرمسولی که میادسرکارمعمولا ر‌وی فرهنگ ومذهب کارمیکنه چون ضعف مردم گرمی همینه از بس ساده اند ولی مردم نمیدونن پولداری یعنی بالا شهرنشینی ٬بالا شهریا همه بافرهنگ.نمیدونم منظورمو رسوندم یا نه .

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • گرمیلی گفت:

   احنست بر عباس کوچلو مرد تو با این افکارت از همه مسئولین ناکارامد بزرگتری زنده باشی حقا که لوب مطلبو عدا فرمودی

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید