بازار پرالتهاب مسکن اردبیل نیازمند توجه اساسی

http://www.javanonline.ir/images/docs/000467/n00467414-b.jpg

آزادلو : انبوه سازی و سرمایه گذاری در مسکن تا ۳ سال گذشته در استان اردبیل از رونق خاصی برخوردار بود، به گونه ای که بیشترین نقدینگی در استان در این حوزه هزینه می شد. اما در ۳ سال اخیر به دلیل برخی مشکلات عدیده همچون  تورم نرخ نهاده های ساخت و ساز رکود اساسی در بخش مسکن استان را به وجود آورده است.
در حالی رکود بر بازار مسکن در شهرهای استان اردبیل سایه انداخته که طرح های دولتی همچون مسکن مهر و خصوصی همچون مجتمع های مسکونی نتوانست درمان این درد باشد. این در حالی است که طی یک دهه اخیر حجم عمده ی از نقدینگی سرگردان، به دلیل نبود جاذبه های سرمایه گذاری در سایر بخش های مهم اقتصادی و تولیدی جذب بازار مسکن شود.
هرچند مسکن در اقتصادهای توسعه یافته به عنوان کالای سرمایه گذاری شناخته نمی شود اما در ایران همچنان خرید ملک و معاملات آن برای سرمایه گذاران جذاب است. چرا که روند صعودی قیمت ها در این بازار در مقاطع مختلف از نرخ تورم عادی فراتر رفته و این خصوصیت موجب جذب سرمایه در این بازار شده است.

تأثیر رکود ساخت و ساز به خرید و فروش مسکن
یکی از صاحبان بنگاه خرید و فروش املاک اردبیل در این زمینه به همشهری گفت: در طول ۳ سال اخیر به دلیل رکود در ساخت و ساز، خرید و فروش مسکن به شدت کاهش یافته است.
«نقی محمودپور» افزود: بجز حوزه مسکن بخش های دیگر سرمایه گذاری استان متناسب با توسعه اقتصادی، رشد نداشته اند یا اینکه از شرایط مطلوبی به لحاظ سرمایه گذاری در طی زمان برخوردار نیستند و این باعث شده بخش مسکن بیشتر مورد توجه باشد.
وی با بیان اینکه اهالی این استان بیشتر رغبت دارند در حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند، افزود: با این وجود به دلیل رکود در ساخت و ساز و تأثیر آن به مشاغل مختلف، بازار خرید و فروش مسکن و املاک نیز رکود خاصی به خود گرفته است.
این فعال حوزه مسکن و املاک تصریح کرد: اکنون دیگر همچون گذشته مسکن در طی زمان شاهد افزایش قیمت و نقاط قوت سرمایه گذاری نیست و همین موضوع باعث شده خیلی ها دیگر رغبت به ورود به این بخش ها را نداشته باشند.
وی به نبود توازن بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن اشاره کرد و گفت: اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی، تا سال ۱۴۰۴ باید ۱۲ میلیون واحد مسکونی جدید ساخته شود، در حالی که اکنون روند کاهش ساخت و ساز را شاهد هستیم که باعث متوازن نبودن عرضه و تقاضا در سال های آینده خواهد بود.

کاهش ۵۰ درصدی پروانه های صادره مسکن در ۳ سال اخیر
مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: در سال های ۹۴ و ۹۵ به تناسب سال ۹۲ پروانه های صادره مسکن در استان اردبیل ۵۰ درصد کاهش یافته است.
«شهرام باباخانی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: عمده دلیلی که باعث کاهش ساخت و ساز مسکن در استان اردبیل شده است، نبود بازار خرید مطمئن مسکن است که بر روی ساخت و ساز تأثیر مستقیمی دارد.
وی افزود: خارج شدن از رکود حاکم بر بازار مسکن که در کل کشور شاهد آن هستیم و استان اردبیل نیز از آن مستثنی نیست، یکی از برنامه های وزارت راه و شهرسازی است که قطعا با تسهیلات و شرایط ویژه مرتفع خواهد شد.
وی با تایید گرایش بیشتر اردبیلی ها برای سرمایه گذاری در مسکن، گفت: در صورت اینکه زمینه های سرمایه گذاری مطمئن در استان برای جذب نقدینگی فراهم شود، سرمایه گذاری های کلان کنونی در زمینه مسکن کمتر می شود و در عوض نقدینگی به سمت تولید و چرخش چرخ اقتصاد استان سوق می یابد.
مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل بیان کرد: تقاضای مسکن در استان اردبیل در سال های پیش رو قطعا افزایش خواهد داشت و این مهم زمینه وجود مسکن های نوساخته زیادی را می طلبد که بر این اساس مجددا شاهد رونق بخش ساختمان خواهیم بود.

رونق بازار مسکن باعث خروج از رکود ۳۰۰ شغل
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: رونق بازار مسکن ۳۰۰ شغل را از رکود خارج می ‌کند و بر این اساس لازم است اقدامات لازم در رابطه با تسهیلات بالای مساکن انجام شود.
«صدیف بدری» هفته گذشته در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: با توجه به اهمیت بخش مسکن به دلیل ارتباط صد ها شغل با آن، ضروری است با رفع برخی موانع همچون سود بالای تسهیلات زمینه رونق این بخش فراهم شود.
وی افزود: سود بالای تسهیلات مسکن دلیل اصلی تداوم رکود در بازار مسکن و یکی از موانع اصلی رونق‌ بخشی مسکن است که نیاز است به عنوان یک موضوع مهم و اساسی در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ثبات قیمت در بخش مسکن در صورت اجراء با سیاست صحیح نتیجه بخش خواهد بود، گفت: در صورت به وجود روند ثابت در قیمت مسکن، به طور حتم به بهبود وضعیت کنونی بازار مساکن در استان کمک شایانی خواهد کرد.
نماینده مردم شهرستانهای اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خارج کردن وضعیت آشفته مساکن از جمله اقداماتی است که می ‌تواند در رابطه با تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و بهبود وضعیت اشتغال موثر باشد و در این راه نقش دستگاه های دولتی ذی ربط بسیار اساسی است.
بدری اضافه کرد: ارائه تسهیلات با نرخ سود پایین برای رونق‌ بخشی بازار مسکن راهکار بسیار مناسبی است که می ‌تواند در این زمینه بسیار موثر عمل کند و ما را به اهداف مورد نظر رهنمون شود که باید تمامی این موارد با جدیت مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

  • گزارش از علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید