بحران آلودگی آب رود ارس از ارمنستان

http://uupload.ir/files/kkvm_photo_2017-09-10_21-26-04.jpg

آزادلو : سال هاست آلودگی رود ارس در حاشیه مرزی استان اردبیل از طریق پساب های صنعتی کشور ارمنستان و خطرات بهداشتی آب شرب اهالی دشت مغان یک موضوع مبهم بوده است. بارها مسئولان ارشد کشوری
آبان ماه سال ۱۳۹۳ بوده که ابتکار رئیس وقت سازمان محیط زیست کشور صراحتا از آلودگی آب ارس انتقاد کرده و مسئولیت آن را متوجه ارمنستان دانست و گفت: در نشستی که با آقای جهانگیری معاون رئیس جمهور و نخست وزیر ارمنستان داشتیم به صراحت در ارتباط با این آلودگی‌ها صحبت‌کردیم و لازم است دولت آن کشور برای رفع آلودگی اقدام کند و این تکلیف ارمنستان است.
این معضل زیست محیطی نه تنها حیات رودخانه را به تهدید می کند بلکه منجر به مرگ ماهیان بسیاری شده،البته مخاطرات این معضل صرفا به آبزیان این رودخانه معطوف نمی شود بلکه سلامت ساکنان نقاط پیرامونی این رود بخصوص در مناطق ذکر شده نیز می تواند با چالش هایی مواجه شود.

اظهارات ضد و نقیض مسئولان
در طول سال های گذشته مسئولان متعددی بر ورود پساب های صنعتی و خطرات آن برای مردم مغان صحه گذاشتند، به طوری که تیرماه ۱۳۹۴ «کمال الدین پیرموذن» نماینده وقت مردم ارردبیل در مجلس در گفت و گو با همشهری از ورود فاضلاب نیروگاه اتمی و کارخانه آلومینیوم ارمنستان به رود ارس خبر داد و حیات آن ساکنان حاشیه رود ارس را پرخطر دانست.
وی با بیان اینکه این مهم باعث افزایش سرطان و میزان مرگ و میر در منطقه مغان شده است، اظهار کرد: مایه تأسف است که ورود این مواد آلاینده به رودخانه ارس به صورت مستقیم حیات این رودخانه و ساکنان حریم آنها را به مخاطره انداخته و اسباب نارضایتی‌های بسیار زیادی را در شمال استان اردبیل فراهم کرده است
چند روز از این اظهارات نگذشته بود که «حبیب برومند» نماینده وقت پارس آّباد با رد این شایعات گفت: اخیراً یکی از نمایندگان مجلس در استان اردبیل از ورود فاضلاب‌ها و پسماند صنعتی ارمنستان به رود ارس خبر داده که این امر شایعه‌ای بیش نبوده و تشویش اذهان عمومی را به دنبال داشته است.
مسئولان بهداشتی شهرستان های مرزی که منابع آبی آن ها از رود ارس تأمین می شود نیز وجچود هرگونه مواد خطرآفرین رد آب شرب مغان را رد کردند. صادق زاده مدیر شبکه بهداشت پارس آباد نیز در گفتگو با همشهری گفت: کارشناسان شبکه بهداشت به صورت متناوب از تصفیه خانه شهر پارس آباد نمونه برداری می کنند و خوشبختانه تاکنون هیچ مشکل حاد مشاهده نشده است.
«اسلام مجد» رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: تا به این لحظه با توجه به نتایج آزمایشات میکربی و شیمیایی مشکل بهداشتی نداریم و مجددا در اسرع وقت نمونه برای انجام آزمایشات ویژه به ازمایشگاه مرجع می فرستیم.

وضعیت آّب رود ارس زیراستاندارد لازم است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: با سیستم پایش و نمونه برداری مکرری که از رود ارس داریم، وضعیت رود آب ارس زیر استاندارد لازم است.
«محمد خداپرست» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: استان های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل کهدر مسیر رود ارس دارند، هم اکنون به صورت مجزا نسبت به پایش رود ارسد و نمونه برداری از آن اقدام می کنند.
وی با بیان اینکه در نظر داریم سیستم یکپارچه پایش رود ارسد از ورودی تا خروجی را راه اندازی کنیم، افزود: با راه اندازی این سیستم یکپارچه به صورت آنلاین هر سه استان و سازمان مرکزی وضعیت آب رود ارس را کنترل خواهند کرد.
این مقام مسئول بیان کرد: سیستم پایش و نمونه برداری آلودگی استان اردبیل که در ورودی سد ارس در شهرستان پارس آباد نصب شده است، نیازمند ارتقا است و با سیستم فعلی نشان می دهد وضعیت آب رود ارس زیراستاندارد لازم است.
وی با بیان اینکه وضعیت فلزات سنگین این رود به صورت مکرر نمونه برداری می شود، تصریح کرد: ما از طریق سازمان مرکزی بارها موضوع آلودگی آب رود ارس از کشور مقابل را پیگیری کردیم و ادامه روند پیگیری را سازمان انجام می دهد.

از آلودگی رود از کشور ایران خودداری می شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در رابطه با ریختن پساب های صنعتی از کشور ایران گفت: با توجه بر لزوم حفاظت از محیط زیست، این اداره از هرگونه آلودگی صنعتی و غیرصنعتی رود ارس توسط واحدهای تولیدی پارس آباد جلوگیری می کند.
خداپرست افزود: برای این منظور فاضلاب ریخته شده و یا پساب های صنعتی واحدهای تولیدی کشت و صنعت و یا حاشیه رود ارس و یا منتهی به رود ارس نمونه برداری می شود تا مشکل خاصی در این زمینه وجود نداشته باشد.
وی با بیان اینکه با چند مورد واحد که پساب آلوده وارد رود ارس می کردند برخورد شده است، گفت: ما امیدواریم سیستم تسویه فاضلاب پارس آباد تکمیل و استاندارد سازی شود تا با این مهم دیگر آلودگی خاص از طرف ایران برای رود ارس را شاهد نباشیم.
خداپرست همچنین از پیگیری برای نصبت دستگاه اندازه گیری سموم خبر داد و گفت: با نصب سیستم های پایش روز دنیا که پارامترهای زیادی را مشخص می کند، می توان به صورت دقیق تر نسبت به کنترل کیفی وضعیت آب رود ارس به صورت آنلاین اقدام کرد.
بی پرده باید گفت ما نباید منتظر بمانیم ارمنستان اقدامی برای رفع معضل ورود پساب های صنعتی به رود ارس انجام دهد، زیرا هر لحظه و دقیقه به میزان آلودگی زیست ‌محیطی منطقه به ‌دلیل ورود پساب‌های صنعتی افزوده می‌ شود و این مترادف با مرگ تدریجی رودخانه ارس است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید