برخی از دستگاه‌های اجرایی همکاری‌های لازم با سرمایه‌گذاران را ندارند

آزادلو : دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل گفت: اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل جزو آن دسته از دستگاه‌های اجرایی است که عموم سرمایه‌گذاران از طرز برخورد و بهانه جویی‌های بی موردشان در قبال سرمایه‌گذاران ناراضی هستند.

ناصر عتباتی ظهر امروز در جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری در استان اردبیل که در سالن جلسات اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسات رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران در استان اردبیل است و مشاهده می‌شود برخی از دستگاه‌های اجرایی همکاری‌های لازم با این سرمایه‌گذاران را ندارند.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی حتی با سرمایه‌گذاران غیر بومی که از سایر استان‌های کشور برای سرمایه‌گذاری و ایجاد  فرصت اشتغال و گردشگری در این استان حضور دارند نیز با سنگ‌اندازی‌ و بهانه‌جویی‌های بی‌مورد و بی‌دلیل سبب نارضایتی آنان شده و منجر به عدم پیشرفت استان می‌شوند.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل ادامه داد: اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل جزو آن دسته از دستگاه‌های اجرایی است که عموم سرمایه‌گذاران از طرز برخورد و بهانه جویی‌های بی مورد در قبال سرمایه‌گذاران ناراضی هستند و مسؤولان این اداره به‌جای کمک به پیشرفت استان، اشتغال‌زایی و جذب سرمایه‌گذاری در استان و حمایت از سرمایه‌گذاران، با کارشکنی و بهانه‌تراشی‌های بی مورد سبب نارضایتی و پشیمانی سرمایه‌گذاران می‌شوند.

وی تصریح کرد: متأسفانه عزم جدی در برخی از دستگاه های اجرایی به خصوص اداره راهدای و حمل و نقل جاده ای جهت رسیدگی و حل مشکلات سرمایه گذاران وجود ندارد و اغلب پرونده های ارجاعی به این کمیته در خصوص مشکلات سرمایه گذاران با این اداره است

عتباتی با اشاره به اینکه عزم جدی برای حل مشکلات سرمایه گذاران در این اداره وجود ندارد بیان داشت: اکثر پرونده هایی که در مورد مشکلات این دستگاه اجرایی با سرمایه گذاران به کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری ارجاع داده می شود در کمیته حل و فصل می شود در حالیکه اگر عزم جدی برای حل مشکلات سرمایه گذاران در این اداره وجود داشت این موارد در خود اداره  و تعامل با سرمایه گذار رفع می شد و نیازی به حضور در این کمیته نبود.

وی تصریح کرد: مسؤولان تمامی ادارت باید  فضای مناسبی را برای تعامل و حمایت از سرمایه‌گذاری در استان ایجاد کنند و هر یک از مدیرانی که نتوانند این فضا را در راستای جذب سرمایه‌گذار به‌وجود آورده و معاونان و عوامل زیردست خود را در این موارد توجیه کنند، اصلا نباید  در رأس کار باشند.

دادستان اردبیل تاکید کرد: این اداره با کارشکنی‌ها و سنگ اندازی‌هایی که در مقابل سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد دستگاه قضایی را رو‌در‌روی دستگاه‌های اجرایی قرار می‌دهند و مسائلی را که می‌توانند به‌راحتی و با تعامل حل و فصل کنند به یک معضل استانی تبدیل می‌کنند.

وی گفت: به دلیل مشکلات عدیده‌ای که اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده، مدیر دستگاه مربوطه باید پاسخگوی تمامی  موارد مطروحه باشد و در صورت عدم همکاری قطعا با تشکیل پرونده کیفری مسائل مربوط به این اداره را پیگیری خواهیم کرد./فارس

نظر شما چیست؟

۱ نظر

 1. م سلطانی گفت:

  ضمن عرض سلام
  سرمایه گداری تابع پارانترهای مختلف است که عمدتا ریشه فرهنگی دارد و اگر در منطقه یا حتی کشور ما در حال حاضر با بحران سرمایه گذاری مواجه هستیم به علتهای مخلتف از جمله ریسکهای موجود در کشور برمیگرددریسکهای موجبات فرار سرمایه از کشور بالاخص منطقه ما میگرددازجمله :
  -ریسک تورم:فقدان برنامه‌ریزی در ایران در دستیابی به تورم پایین و پایدار باعث می‌شود سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و اشتغال‌زا به سرعت کشور را به مقصد سایر کشورهای دارای تورم‌های پایین ترک کنند.
  – ” نرخ ارز:یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل فرار سرمایه از کشور را می‌توان به مساله نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی پیوند زد.
  -” ناامنیامنیت را در یک تقسیم‌بندی کلی، می‌توان در سه لایه «امنیت جانی و فیزیکی سرمایه‌گذاران و ثبات سیاستگذاری حکومت‌ها»، «امنیت منطقه‌ای و جغرافیایی» و «امنیت سرمایه و تضمین حقوق مالکیت» تفکیک و طبقه‌بندی کرد.
  -” قانون وقانونگذاری:ساختار غیرحزبی نظام قانونگذاری در ایران، بوروکراسی عریض و طویل دولتی، غایب بودن نگاه سیستمی و همه‌جانبه به قانون، غیاب بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها و تعادل اقتصاد سیاسی و رانت‌خواری ذی‌نفعان را می‌توان از جمله دلایلی برشمرد که به عنوان موانع کند بودن مقررات‌زدایی در ایران به آن اشاره می‌شود.
  -” فساد و عدم شفافیت :به‌زعم بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی، یکی از مهم‌ترین مسائلی که اقتصاد ایران با آن روبه‌رو است موضوع فساد و عدم شفافیت است.
  -” سوانح طبیعی می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در یک منطقه را افزایش دهد و موجب کاهش میل و رغبت به سرمایه‌گذاری در چنین محیطی شود.
  با نگاه درست به عوامل فرار سرمایه در قالب ریسک و تبین درجه تاثیرگذاری هرکدام میتوان برای خروج ازین بحران عدم سرمایگذاری قدمهایی برداشت ولی در قدم اول باید نگاه توامان مردم وبالاخص مسولین به سرمایه وسرمایه گذاری تغییر یابد و سرمایه را عامل مهم رشد و شکوفایی کشور بدانیم و فضای مناسب را برای سرمایه گذاری ایجاد کنیم انشالله

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید