برومند: فقط مغان شرایط منطقه آزاد تجاری را دارد

888242

آزادلو : نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: مطرح کردن ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی مستقل در استان اربیل به جای الحاق منطقه مرزی مغان به منطقه آزاد تجاری ارس نه تنها سودی ندارد بلکه فقط توسعه مغان را با تاخیر مواجه می کند

حجت الاسلام برومند با بیان تبریک سال روز ورود تاریخی امام امت به کشور اسلامی عنوان کرد: دوازدهم بهمن ماه روزی بود که مردم ثمره سال ها مبارزه، مجاهدت و شهادت در راه اسلام به رهبری معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) را چیدند. اگرچه پیروزی انقلاب روز ۲۲ بهمن بود ولی ورود تاریخی و شجاعانه امام راحل با آن آرامش و الهام بخشی بی نظیر و سیل خروشان مردم در استقبال ایشان سرآغاز فروریختن ۲۵۰۰ سال حکومت خودکامه پادشاهان بود.
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) حاکم قلوب همه مردم ایران بود و رمز پیروزی انقلاب نیز در همین بود که مردم از هر رنگ و نژادی و با هر دینی حول مرجعیت و رهبری امام امت به وحدت کلمه رسیدند. امروز انقلاب اسلامی به رهبری مقام معظم رهبری (مد ذله العالی) تنها مرجع و ملجا مظلومان جهان و الگوی عزت، عظمت و استقلال است و سربلندتر از همیشه پیش می رود.
برومند با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی بیان کرد: مطرح کردن ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی مستقل در استان اربیل به جای الحاق منطقه مرزی مغان به منطقه آزاد تجاری ارس نه تنها سودی ندارد بلکه فقط توسعه مغان را با تاخیر مواجه می کند و من به عنوان نماینده مردم شریف مغان اجازه نخواهم داد توسعه مغان عقب بیافتد.
حجت الاسلام برومند تصریح کرد: حتی اگر قرار باشد در استان اردبیل منطقه آزاد تجاری مستقل ایجاد شود، باز هم پارس آباد، بیله سوار، اصلاندوز و گرمی تنها نقاطی هستند که شرایط لازم را دارند زیرا هر چهار نقطه مرزی هستند، پارس آباد دارای فرودگاه است و با توجه به اینکه منطقه آزاد ارس هنوز فرودگاه ندارد این امتیاز بزرگی است، بیله سوار دارای گمرک بوده و گمرک اصلاندوز نیز در شرف بازگشایی است در حالی که سایر نقاط استان فاقد این ملاک های اصلی شمول در منطقه آزاد هستند.
عضو کمسیون کشاورزی مجلس افزود: از مسئولین تعجب می کنم که چگونه با کارشکنی و ندانم کاری موجبات تاخیر در توسعه مغان را فراهم می آورند. در استان ما به غیر از منطقه مغان که دارای شرایط منطقه آزاد تجاری است، شهر اردبیل در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری از مرز واقع شده آنهم مرزی کوهستانی و صعب العبور، حتی در نزدیکی این شهر گمرکی هم وجود ندارد، یعنی هیچ کدام از شرایط اولیه مناطق آزاد تجاری را ندارد باقی شهر های استان نیز به لحاظ بعد مسافت تا مرز و نداشتن گمرک و فرودگاه بهیچ وجه شرایط اولیه و لازم را ندارند و کسانی که غیر از این را عنوان می کنند اگر از روی غرض ورزی نباشد از روی نا آگاهی شان است.
عضو فراکسیون روحانیون مجلس خاطر نشان کرد: وقتی قرار است در هر دو حالت فقط مغان منطقه آزاد بشود، چرا باید از راه سخت تر وارد شد و منتظر تصویب مجلس و سپس ایجاد زیرساخت ها از نقطه صفر باشیم؟ آیا این معقول است که فقط برای تعویض نام منطقه آزاد به اردبیل، توسعه مغان را چندین سال به عقب بیاندازیم؟ چرا با استفاده از امکانات منطقه آزاد ارس که تا فاصله چند قدمی مغان گسترش و سرایت پیدا کرده است به سرعت روند الحاق و توسعه را آغاز نکنیم؟
نماینده مردم مغان در ادامه بیان کرد: در کشور به تعداد ۷ منطقه آزاد وجود دارد که همگی در نقطه صفر مرز خاکی یا متصل به دریا هستند. جزایر قشم و کیش، بنادر انزلی و چابهار، شهرهای مرزی جلفا و ماکو و منطقه مرزی اروند که بین آبادان و خرمشهر قرار دارد و هیچ یک از این مناطق در فاصله طولانی با مرز یا مناطق مرزی صعب العبور واقع نیستند. بنابراین اینکه عده ای به خیال واهی و غیر ممکن گسترش منطقه آزاد تا کیلومترها ورای مرز رسمی کشور باعث عقب افتادن الحاق مغان به منطقه آزاد ارس بشوند جز کوته فکری و تنگ نظری دلیلی ندارد.
برومند یاد آور شد: بنده به جد پیگیر الحاق به منطقه آزاد ارس بوده و ذره ای کوتاه نخواهم آمد. بنده به عنوان نماینده مردم مظلوم و عزیز مغان بلافاصله پس از اعلام خبر مایوس کننده مصوبه جدید شورای عالی مناطق آزاد، در نامه به رئیس جمهور لغو دستور صریح ایشان توسط برخی مسئولین را به اطلاع رسانیده و تقاضای دستور مجدد الحاق نموده ام و تا گرفتن حق مردم شریف و زحمت کش مغان از پای نمی نشینم.

نظر شما چیست؟

۵۰ نظر

 1. مغانلی گفت:

  ای کاش بشه ازدست این اردبیلیا خلاص بشیم اونقد ازپول مغان خوردن دیگ بما به مغان اهمیت نمیدن ای کاش مارو بزارن با تبریزیا باشیم اردبیلیا ……….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. میلاد میگوید UNITED STATES گفت:

  ما این شانسو نداریم منطقه ازاد رو ببینیم نمایده ها به فکر خودشون هستن نه به فکر مردم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. مرتضی گفت:

  کاش منطقه ازاد میشدم بچه مغان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. گرمی گفت:

  وای به روزی که منطقه آزاد به جای مغان (گرمی -پارس اباد-بیله سوار)تو اردبیل یه جای دیگه بره-

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. مغانلو علی گفت:

  با سلام و احترام خدمت نماینده محترم شهرستان مرزی پارساباد مغان.
  ما بیصبرانه منتظر الحاق هرچه زودتر پارساباد به منطقه ی آزاد هستیم و در این خصوص از خداوند متعال
  برای شما نماینده محترم قوت و روح و جسمی خستگی ناپزیر خواستاریم.
  به نظر حقیر الحاق پارساباد به منطقه آزاد در دوره ی شما بزرگوار، باعث ثبوت زحمات شما نسبت به این شهر را میشود!متاسفانه بیشتر مردم ما اوام هستند و فقط این قضیه را پیگیری میکنند و با این میسنجند!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. موجره لی گفت:

  یک نفر فارس ( بنام دکتر ترکان) چند صد هزار نفر ترک را بجان هم انداخته است. و متاسفانه مردم نو آگاه هم از چشم استاندارشان میبینند. مطمئن باشید اگر مقام مربوطه اگر در واقع ترک بود ( نه اینکه فقط شهرتش ترک باشد ) در بین این همه مردم و شهرهایی که بیش از ایران با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارند تفرقه نمی انداخت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. محمد - مغان گفت:

  شهروند خسته بینوا، از بس خسته ای که نمیتونی فرق کارخونه و کارگاه رو از هم تشخیص بدی و به زور میخوای کارخونه های موجود رو کارگاه خطاب کنی ؛و تولید نزدیک به صد هزار تنی غلات گرمی رو که بخش زیادیش به خدمات کشاورزی فروخته میشه رو جیره حساب کنی ولی تولید حساب نکنی! حالا تو چطور تونستی محاسبه کنی و میزان سرانه کشت و رابطه اون رو با سود و زیان زراعت مشخص کنی و نتیجه بگیری که محصولات تولیدی کشاورزان تولید بحساب میان یا نه، خودش یه مطلب جداگونه هستش و گمون نکنم خودت هم متوجه شده باشی که چی گفتی.
  در ضمن خسته گلم، سعی کن حتما این موضوع رو بفهمی که اورمیه رو باید با شهری به اندازه و وسعت خودش مقایسه کنی نه با گرمی. یه خورده اگه بیشتر تلاش کنی شاید بتونی یه خورده دورتر ها رو هم ببینی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. رامین گفت:

  نماینده مغان؟؟؟؟!!!!! یا مردم شریف پارساباد و بیله سوار؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. مهدي گرمي گفت:

  ای کاش نماینده ما یک ذره به فکر مردمش بود ایکاش

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. محسن گفت:

  توسایت مغانه دل نوشته های ایرج بیگدلو رو بخونین در خصوص الحاق مغان ب منطقه ازاد ..دلم خون شد برید بخونید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. مهدی گفت:

  انتقاد خوبه ولی در نظر بگیریم که هیچ مشکلی نباید به وحدت مردم استان اردبیل وآذربایجان خللی وارد کند برای ما آذربایجان بزرگترین ثروت است وآذربایجان با وحدت ترکهای آذربایجان زنده است.پس یاشاسین آذربایجانیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس GERMANY گفت:

   ای بابا
   عزیز من این حرفا و شعار ها برای مردم گرسنه نان نمیشود
   تو رو خدا بس کنید این ارمانگرایی های واهی رو

   Thumb up 0 Thumb down 0

 12. ناشناس گفت:

  برومند توهم تبدیل به مهره سوخته مردم گرمی شدی مثل میرقسمت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. شهروندی ازگرمی گفت:

  مرحبا بر برومند امیدوارم طرفداران موسوی موسوی را متقاعدکنند تا از برومندحمایت کند تا شاید این الحاق عملی گردد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. علیرضا گفت:

  آقای برومند ممنون از این همه تلاش بی وقفه و مردانه شما ممنون .کاش نماینده گرمی هم مثل شما حدالقل یه کار مثبتی انجام میداد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. f گفت:

  نوش دارو پس از مرگ سهراب؟چی میگین شماها اینا فقط تبلیغات همه چی تموم شده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. کارشناس رانت گفت:

  منطقه آزاد برای مناطقی مانند گرمی که تولید در آن تقریبا صفر می باشد و فقر تقریبا ۱۰۰ چندان شیره گلوسوزی نخواهد بود چون تجارت بایستی بعد از تولید توسعه یابد کاش نمایندگان اصول گرای گرمی می فهمیدند که منطقه آزاد از سیاست های توسعه باز اصلاح طلبان دولت هست و به خاطر جمع کردن رای دست از مصادره کردن ها بردارن وگرنه بد جوری آبروی نداشته شان بر باد خواهد رفت

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد - مغان گفت:

   کارشناس رانت، آیا میشه بفرمایی کدوم تولید در گرمی صفر! هست؟ نکنه منظورت صفر بودن تولید ماهواره و شاتل فضایی هستش؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • شهروند خسته ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    ممی جان منظورت و از سوالت من یکی نفهمیدم، مگر تو گرمی تولید هم داریم؟به نظر من کارشناس رانت درست فرمودند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد - مغان گفت:

     شهروند:
     اگه تولید رو از جنبه تولیدات کارخونه ای حساب کنی، جند تا کارخونه کوچیک و بزرگ تو گرمی هستن که تولید هم میکنن. البته فعلا کاری به کارخونه قهرمان ندارم که ظاهرا بیش از نصف کارهای ساختش انجام شده و وقتی تولیدات اون هم به تولیدات کارخونه های فعلی اضافه بشه { که البته اگه از بازارهای جهانی سر در بیاری، میتونی بفهمی که کیفیتش در خاورمیانه یکه!} حتما خیلی تعجب خواهی کرد.
     اگه تولید به محصولات کشاورزی باشه، زارعین شهرستان گرمی تا صد هزار تن سالانه تولیدات زراعی دارن و میتونی آمارش رو از مراکز خرید وابسته به خدمات کشاورزی و جهاد کشاورزی جویا بشی.
     حالا این منم که باید بپرسم اگه اینها تولید نیستن، منظور جنابعالی از عدم تولید چیه؟
     البته این رو هم حتما باید بدونی که استان ما برخلاف استانهای صنعتی اصفهان و تهران و …..بخش عمده تولیداتش کشاورزیه.
     در ضمن داداشی جون قربون ادب و معرفتت برم،اسم من محمد هستش نه ممی!

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • شهروند خسته گفت:

      اگه منظورت از کارخونه شهرک صنعتی هستش! داداشم اونها کارگاهند نه کارخونه،قهرمانم هم منم میدونم هنوز شروع نشده، بعدش گفتی صدها هزار تن تولیدات کشاورزی در مقایسه با سرانه کشت و هزینه ها حساب کنی اونها تولید نیستند! جیره غذایی هستند، حالا تازه یکی پیدا شده درخت میکاره وشاید با اون تولید بره بالا؟ خدا پدرش و بیامرزه، در آخر هم گفتی فرق استان ما با سایر استانها؟موضوع بحثمان و حرفمان مربوط به گرمی میباشد والا منم میدونم اردبیل دریاچه هم داره !اگه چند روز پیش اخبار و نگاه میکردی :امسال اورمیه نزدیک به ۳میلیون تن سیب سر درختی فروخته و نزدیک به چهارصد هزار تن هم تو سردخانه ها ذخیره داره فقط سیب بقیه اش حالا بمونه. تولید به این میگن. در ضمن ممی هم خدایی خیلی بهت میاد.

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • علیرضا گفت:

   گرمی هرجا باشد چه اقتصاد ضعیف داشته باشد چه درآمد مردمش زیاد یا کم باشد گرمی خرابه باشد حقش هست که ازاین فرصت بدست آمده استفاده کند چراکه برای جوانان وادامه زندگیشان باید روزنه امیدی پیداشود

   Thumb up 0 Thumb down 0

 17. حسن گفت:

  منطقه ازاد اردبیل که در دولت تصویب شده همان منطقه آزاد گردشگری سبلان که از دوران اصلاحات مقدمات آن فراهم شده بود و بنابه دلایلی تصویب نشده بود می باشد و به مغان ربطی ندارد ولی چون با این مصوبه الحاق مغان به ارس منتفی شده قرار شده شهرهای مغان به این منطقه ازاد وصل بشند .
  به نطر من این خیلی بهتر از آن است که تابع شهر کوچکی مانند جلفا بشوید

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد - مغان گفت:

   آخه مرد حسابی، منطقه آزاد گردشگری چه ربطی به منطقه آزاد تجاری-صنعتی داره؟؟
   وانگهی، تا حالا که تابع شهر بزرگی! چون اردبیل بودیم، چه گلی به سرمون زده شده جز اینکه هرچی سهمیه شهرهای اطراف بوده رو به اردبیل بزرگ! اختصاص دادن؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    مناطق ازاد هر کدام دلایل توجیهی خودشو داره
    مثلا منطقه آزاد انزلی بخاطر ترانزیت و انبار کالاست
    منتطقه ازاد قشم بخاطر توسعه اقتصادی ان منطقه و ایجاد کارخانجات تاسیس شده
    منطقه آزاد اردبیل هم بخاطر توسعه صنعت گردشگری در این منطقه که از پتابسیل گردشگری بالایی برخوردار است تاسیس میشود
    حالا ربطشو فهمیدی؟؟
    هر منطقه آزاد مامویت خاص خودشو داره منتها اسم همشون منطقه آزاد تجاری صنعتی است منتها با اسانامه ها م و مامویتهای متفاوت
    به این دلیل اختلاف میزان توسعه منطقه آزاد کیش با ارس هست

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد - مغان گفت:

     حسن آقا!
     این وظایف و ماموریتهایی رو که به اسم منطقه آزاد برای انزلی و قشم تعریف کردی، هیچ پایه و اساسی نداره و احتمالا شما فکر کردی که انزلی چون کنار دریا هست، پس منطقه آزاد بودنش مربوط به ترانزیتشه و چون ماشین های لوکس خارجی از قدیم از کیش وارد میشده، پس وظیفش توسعه اقتصادی هست!
     مرد مومن، بندر انزلی مثل قشم یا هر منطقه آزاد دیگه بخاطر این تعریف شده که بدون ضوابط معمول گمرکی و تعرفه های واردات کالا، بتونه از خارج کالا وارد و صادر کنه و این خودش باعث توسعه اقتصادی اونها میشه. همچنین منطقه آزاد نه تنها باعث توسعه اقتصادی قشم میشه، بلکه باعث توسعه اقتصادی انزلی و خرمشهر هم میشه.
     یه مطلب خیلی مهم که شما نمیدونی اینه که تمام مناطق آزاد {بقول شما از نوع ترانزیتی یا کارخانه ای یا انباری!} شرط اصلیشون، مراودات با کشورهای خارجی هستش ولی شما چطور گردشگری اردبیل رو با ارتباطات تجاری و صنعتی بین المللی مرتبط میدونی؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      محمد مغان عزیز
      لطفا اساسنامه همه ۷ منطقه ازاد را مطالعه کن بعد تهمت بزن .
      هر منطقه ازاد اهداف و ماموریت خاصی دارد .
      منها در همه آنها معالفیت مالیاتی بمدت ۲۰ سال و معافیت گمرگی برای همیشه حاکم است .
      لطفا اول مطالعه بفرمایید بعد تهمت دروغگویی بزنید

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • حسن گفت:

      محمد – مغان
      متاسفانه اصلا اطلاعاتی راجع به مناطق آزاد نداری
      هر منطق ازاد اساسنامه جداگانه ای دارد و مامویتهای ان منتطقه در اسانامه ذکر میشود تا در آن زمینه فعالیت کند .
      مثلا منطقه آزاد جاسک که حدود یک ماه پیش در دولت تصویب و به مجلس ارسال شد مهمترین اهدافش تبدیل جاسک به پایانه دوم صادرات نفت است
      یا منطقه آزاد مهران که همزمان با اردبیل تصویب شد برای تجارت با کشور عراق تصویب شد .
      مهمترین ماموریت منطقه آزاد کیش صنعت گردشگری است بر اساس اسانامه منزقه آزاد کیش
      منطقه آزاد بوشهر که قراره تصویب بشه هدفش رشد اقتصادی و ایجاد حدود نیم میلیون شغل می باشد تا برز اساس سیاست جمعیتی کشور بوشهر به شهر میلیونی تبدیل بشه
      منطقه آزاد اردبیل نیز مهمترین ماموریتش صنعت گردشگری است و هدف نهایی ان تبدیل کل استان اردبیل از مهاجرفرستی به مهاجر پذیری است .
      بطور خلاصه هر منطقه آزاد با توجه به شرایط ماموریت خاصی دارد با اساسنامه جداگانه

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • بهروز گفت:

   بخدا تابع جلفا شدن هزار بار شرافتمندانه تر از تابعیت اردبیله تا الا ن اردبیل به مغان ظلم کرده از الان به بعد هم جلفا این کارو بکنه چه اشکالی داره (مشهدی عباد دمیشکن او اولماسین بو اولسن).

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • عباس گفت:

   برادر گرامی منطقه آزاد گردشگری سبلان در شهرهای اردبیل خلخال مشگین تصویب شده است و اساسا ربطی به منطقه آزاد تجاری صنعتی استان اردبیل که اخیرا در شورای عالی مناطق آزاد تصویب شد و شامل شمال استان می شه نداره. لطفا هرچیزی رو که می شنوید با شنیده های قبلی مخلوط نکنید که شلم شوربا از آب در بیاد. یه سرچ کوچولو بکنید کلی اطلاعات بدست می ارید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 18. رسول ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  آقای برومند می خواهد با رویکرد جنجالی و مجادله البته با نگاه به عوام فریبی و رای آوری، مساله را مطرح کند و پیگیری نماید و این اشتباه بزرگی است!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. گرمیلی UNITED STATES گفت:

  درود بر شمااقای برومندکه به فکر مردم گرمی هم هستی خسته نباشی حاجی اقا که درمورد الحاق مغان به منطقه ازاد ارس سخت پافشاری میکنی و یک نکته هم به اقای موسوی بگم که جناب موسوی شمانماینده مردم گرمی هستی نه اردبیل بس کن دیگه بیش از این چ… نمایندگان اردبیل را نکن سعی کن با جناب برومند همراه باشی

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • حسین گفت:

   آقای برومند بو سوزلرینن استاندا اختلاف سالیر ورای آلماغا گوره بوسوزلری دانیشیر الینن هچ ایش گلمیر.گرمی وکلیت ده مغان اگر ایستیرآباد اولا اردبیلین یانیندا اولمالیدیلار.آقای برومندینده بو ایل آخیر ایلی نماینده لیکده اولاجاخ

   Thumb up 0 Thumb down 0

 20. mopalmo ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  آفرین بر حاج آقا برومند که یک تنه از حق و حقوق مغان دفاع میکند. وشرم باد بر کوته فکرانی که بخاطراغراض غلط شخصی خودشان عین فتحعلی شاه منافع دراز مدت مغان را به تزارها می فروشند. اونقدر افتضاح ببار آورده اند که برای سرپوش گذاشتن به آنها مدام افتضاح دیگری مرتکب می شوند.البته با مردم رو راست و اینجوری بودن همین ها را داره دیگه کارش نمیشه کرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. موجره لی گفت:

  آقای برومند تورا به روح امواتت قسم دست بردار ، وحداقل دستور بده استاندار محترم و دولت هر چه سریعتر مراحل تصویب را انجام بدهند و یا حداقل دستور بده در موضوع ایجاد هم مرکزیت آن از گرمی دورتر نباشد و فکر میکنم نمایندگان محترم اردبیل و مشکین هم به این امر راضی باشند چرا که همه شهرهای مرزی را شامل خواهد شد. والا اگر شما فقط برای مغان بخواهید ( که ترکان با ۳ نقطه موافق نیست و فقط با یک نقطه موافق است )شاید غیر از اصلاندوز نباشد، که بعلت مسافت بیش از ۱۲۰ کیلومتر، دوستان اردبیلی و مشکینی ما نمیتوانند از امتیازات آن استفاده بکنند و اگر در اردبیل باشد پارس آباد و بیله سوار نمیتواند از امتیاز آن استفاده بکند، پس بهترین گزینه گرمی است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. آذری گفت:

  آقا برومند اشتباه جنابعالی تو اون قسمت بود که بر سر کلمه مغان با مردم گرمی در افتادی نتنها هیچ سودی براتون نداشت بلکه اون تصویری که مردم گرمی از شما داشتن لکه دار کردید.بعدش این نمایینده ما بجای پیگیر ………….آقای موسوی باید الحاق را در پیش بگیرد اینکه استان ادربیل منطقه آزاد بشود سخت در اشتباهیم اردبیل به هیچ وجه ممکن نمی گذارد مغان قطب تجارت استان بشود.در ثانیه اینکه کلا استان بشه میدانید چقدر زمانبر است.باید هفت کفن بپوسانیم .پس از مسوالان تقاضا داریم الحاق رو پیگیر باشن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اردبیلی گفت:

   یک کمی واقع بین باشید استان اردبیل یک میلیون ودویست هزار جمعیت داردونزدیک به هفتصد نفر آن درشهر اردبیل زندگی میکنندبیله سواروپارساباد روی هم رفته صدو پنجاه هزار نفر جمعیت ندارندبه همین نسبت اردبیل ازلحاظ اقتصادی چند برابر بیله سوار وپارساباد خواهد بودفقط به خاطر اینکه جمعیت زیاد پول زیادی به همراه دارد به همین خاطراردبیل گسترده تر از پارساباد شده است.حرف زدن از قطب اقتصادی مغان به شخصه مرا خوشحال می کندپیشرفت مغان پیشرفت کل استان است به امید مغانی پیشرفته وآباد واردبیلی مقتدر وتوانا

   Thumb up 0 Thumb down 0

 23. هادی گفت:

  درود بر آقای برومند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. گرملی گفت:

  درود بر برومند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • شهروند پارس آبادی گفت:

   یاشاسین حبیب برومند . شیر میدان هست به مولا علی قسم .
   دوستان یکم واقع بین باشید . یکم جرات به خرج بدید . یکم مراعات کنید . یکم آروم باشید .
   گرمی مرکز باشه ؟ کی اینو گفته ؟ با اون کوها ی را ههای صعب العلاج ؟ ههههههههههههههههههه
   پارس آباد و بیله سوار بهترین راه ممکن هستن برای مرکزیت . اردبیل هم هیچ کاری نمیتوناد بکند . به هر دری بزنند نمیتونن. بحث ایجاد منتفی میشه . و همون الحاق به ارس برمی گردد سر جای اول . و انشالله الحاق تصویب و اجرایی میشود . کی گفته اصلاندوز رو ترکان قبول ندارن ؟ ۱۰۰ درصد قبول دارن . ترکان خودش تصویب کرد اینو . چی میگید شماها . برید یکم مطالعه کنید عزیزانم. این نمایندگان اردبیل و گرمی و مشکین بودند که دست درازی کردن و به قسم خود پایبند نشدند و تصویب ترکان و هیپت دولت رو زیر پا گذاشتن . انشالله خودشون پشیمون میشن و خواهند شد انشالله . در هر حال پیروزی از آن ما هست ( پارس آباد و بیله سوار و اصلاندوز ) . ببینید کی گفتم . دلتونو خوش نکنید یه جلسه تشکیل دادن و الحاق رو لغو و ایجاد رو تصویب کردن . بزودی همین تصویب لغو و الحاق جایگزین میشه . اونوقت میخوام چهره نمایندگان اردبیل و گرمی و مشگین رو ببینم . منتظر اون لحظه ایم . حق با برومند دلیر و شیر مرد هست . مرحبا به غیرتت برومند. یاشاسین برومند .

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • اردبيلي گفت:

    داداش جوجه رو آخر پاییز میشمرند حالا میبینیم!!!
    درضمن شمرده شمرده حرف بزن یه وقت نفس کم میاری برومند شرمنده میشه.

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • موجره لی گفت:

    مثل کؤهنه ته’کر خیلی تند دور برداشته ای حداقل گرمی را جدا نمیکردی.
    ثانیآ; دولت در ۵۰ سال گذشته خیلی به شما سرمایه گذاری کرده و هیچ وقت خاکی را که در سال ۳ بار حاصل میدهد را فدای زیاده خواهی شما نخواهد کزد.
    ثالثآ; با این افکار خودت گرمی را به اردبیل پاس میدهید و تنها پشتوانه خود را از دست میدهید ضمن اینکه برومند نه تنها نمیتواند همزمان با کل نمایندگان بجنگد. منطقه آزاد از گرمی هم خواهد پرید و به نمین خواهد رفت، اما حداقل به خاطر مسافت ۱۲۰ کیلومتری میتواند از مزایای آن استفاده کند ولی پارسآباد و بیله سوار به بعلت بعد مسافت از دایره احاطه آن خارج خواهد شد. و بعلت موانع قانونی دیگر استاندار هم نمیتواند کاری برای دشت مغان انجام بدهد.
    رابعآ – به علت بعد مسافت اردبیل با اصلاندوز و بیله سوار ایجاد منطقه آزاد در این دو نقطه از محالات است چون در اینصورت اردبیل و مشکین نمیتوانند از امتیاز آن استفاده بکنند.
    خامسآ- بعلت اخذ مجور احداث فرودگاه در جلفا برای منطقه آزاد ارس ،اهمیت فرودگاه پارس آباد برای ارس منتفی است. و این امر شانس اردبیل را بیشتر میکند، نتیجه اینکه اگر مرکزیت منطقه آزاد استان در گرمی نباشد تنها شهری که بیشتر ضرر میبیند پارس آباد خواهد بود. ضمن اینکه برای شما چه فرق میکند که به جلفا الحاق بشوید یا گرمی. در هر صورت گرمی مرکز خواهد بود چون اردبیل و مشکین برای ورود به بیله سوار راهی جز گرمی ندارند. عاقلانه فکر کنید تا از غافله عقب نمانید چون اردبیل از طریق ارشق گرمی بیلسوار و منطقه آزاد ارس از طریق اصلاندوز به جمهوری آذربایجان راه خواهند یافت. و پارس آباد به بن بست تبدیل میشود. پس عاقلانه ترین را فقط مرکزیت گرمی است.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • شهروند پارس آبادي گفت:

     مجره ی عزیز ؟ معنی منطقه آزاد تجاری صنعتی رو میدونید ؟
     جون من میدونید ؟
     چرا تهران یا اصفهان منطقه آزاد نداره ؟ جون هر کی دوسداری بگو . چرا اونجا نیست این منطقه ؟
     بزار جوابتونو من بدم .
     چون منطقه آزاد تجاری یعنی منطقه مرزی؟ عزیز مـــــــــرزی . بازم میگم مــــــــــــرزی . بازم بگم ؟ مرزی . مرزی.
     خوب یاد تباشه . استان اردبیل طولانی ترین مرزش پارس آباد بیله سوار و اصلاندوز هست . چه شماها خوشتون بیاد چه نیاد . باید قبول کنید . نمین مرز داره ولی خیلی کمتر از اینجا .
     بزارید یه موضوع خیلی مهم رو بهتون یادآوری کنم .
     جمهوری آإربایجان آیا میدانید کجا را تایید و کجا را تایید نمیکند ؟
     جمهوری آذربایجان مرز پارس آباد و بیله سوار را تایید میکند . برید اخبار رو خوب بخونید . خودشون راضی هستن به اینجا . چون نمین گمرک ندارد . چندین دهه هست با بیله سوار هستن .
     عزیزم اینقد سنگ اردبیل رو به سینت نزن . نمسئولان اردبیل خیلی خواب ها دیدن . حالا حالا ها تو همون خواب ها دارن سیر میکنن .
     انشالله وقتی مرکزیت و نقطه قطب منطقه آزاد تجاری پارس آباد و بیله سوار شد اونوقت به همدیگه کامنت میزاریم و جواب همو اونموقع میدیم . تا برومند هست اجازه چنین کاری به هیچ کسی نمیدیم . برومند خودش ۱۰ ها نماینده رو طرف هست . یاشاسین برومند یاشاسین آذربایجانیمیز

     Thumb up 0 Thumb down 0

   • محمد - مغان گفت:

    آقای باسواد و همشهری مغانی!
    اولا که کوه صعب العلاج نمیشه، بلکه ممکنه صعب العبور باشه!
    دوما شما یحتمل راه دوم گرمی به اردبیل رو ندیدی و فقط کوههای گرمی رو دیدی، پس احتمالا یه ده پونزده سالی رو از زمان حال عقب هستی!
    سوما اگه حساب دو دوتا بلد باشی و کمی هم منطق داشته باشی میفهمی که اگه قرار باشه منطقه آزاد رو فقط به شهرهای مغان بدن، دولت نمیاد از اصلاندوز تا پارس آباد و بیله سوار رو تایید کنه و در شهر مرزی مغان {گرمی} با طولانی ترین مرز مشترک با آدربایجان، این طرح رو متوقف کنه و باعث اختلاف و دو دستگی در شمال استان بشه. امیدوارم متوجه شده باشی.
    در ضمن اینجا میدان جنگ نیست که جنابعالی بخوای پیروز میدان باشی و احیانا شکست دیگران رو ببینی.

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • عباس گفت:

    براردران ارجمند
    نباید سر این موضوع کشمکش کرد و جنگ گرمی پارس آباد براه انداخت. اساسا منطقه آزاد تجاری صنعتی در نقاط مرزی شکل می گیرد و نیاز به گمرک دارد، چون مزایای اصلی آن برای صادرات می باشد. از جمله می توانید روی نقشه محل مناطق هفتگانه فعلی را ببینید. (قشم، کیش، انزلی، چابهار، اروند، جلفا و ماکو) پس اگر قرار بر ایجاد منطقه آزاد باشد پارس آباد بیله سوار و گرمی تنها گزینه های موجود هستند. و شکی نیست کسی از مردم این سه شهرستان نمی خواهد تک خوری کند. نعمتی است که برای هر سه شهر می تواند همزمان میسر بشود. در مورد نمین هم موضوع چیز دیگری است. نمین منططقه ویژه اقتصادی است نه منطقه آزاد تجاری صنعتی. این منطقه در مجلس هشتم تصویب شد و ارتباطی به مرز و صادرات ندارد

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   اگه از شهرستان مغان گرمی کاندیداتور بشه کل مخارجش را می دم که رای بیار واقعا عرضه داره ولی تنهاست

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    اگه خرجشو بدی دیگه نماینده شخصی تو میشه نه نماینده مردم گرمی
    درد ما این است که حوزه های انتخابیه بصورت شهرستانی است و نماینده میتواند براحتی با جو سازی در یک شهرستان کوچک انتخاب بشه و بجای توجه به مصالح کلی ملت و کشور و استان مردم حوزه انتخابیه را با کارهای کوچک سرگرم میکند تا دوره اش تمام شود و بعد روز از نو روزی از نو

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد گفت:

     مشکل ما اینجاست که فرد فرد مردم خودشو منورالفکر می دونه و باقی آدما رو مردم ساده لوح. هر کسی خودشو نخبه می دونه و بقیه رو مردم نامتوجه. آقا همه به اندازه شما حالیشون میشه. ولی مشکل اینجاست که وقت نظر دادن همه فیلسوف میشن ولی موقع رای دادن عموما میرن دنبال منافع و از روی منافع ضخصی یا از روی نسبت فامیلی رای میدن.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      حرف شما متین است
      وقتی انتخابات استانی بشود منافع شخصی در انتخاب افراد تاپیر کمتری خواهد داشت
      انتخابات باید علاوه بر استانی بودن باید حزبی باشد .
      وظیفه اصلی یک نماینده مجلس قانونگذاری است نه آسفالت کوچه یا فشار برای انتخاب مدیران همراه و همفکر نماینده

      Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید