بروکراسی بانکی مانعی در مسیر رونق صنعت در اردبیل

آزادلو : احدهای تولیدی و صنعتی استان اردبیل که در سال های گذشته دچار تنگناهای شدیدی مالی بودند در چند سال اخیر با دریافت تسهیلات بانکی ارایه شده از سوی دولت نفس تازه ای گرفته اند اما تاخیر در پرداخت این تسهیلات و بروکراسی حاکم بر نظام بانکی همچنان موجب نگرانی صاحبان واحد های تولیدی و صنعتی در استان می باشد.

صاحبان واحدهای تولیدی استان اردبیل که سال ها از مشکلات عدیده بویژه در زمینه گردش مالی و بدهکاری به ارگان های مختلف در رنج بوده اند می گویند که با وعده کمک مالی دولت روزنه ای امیدی برای آنها ایجاد شده اما مشکل اصلی که همچنان گریبانگیر آنهاست پرداخت نشدن به موقع تسهیلات از سوی بانک های عامل است که با وجود تاکید مسوولان دولتی همچنان موانع در این زمینه باقی است.
در سال های گذشته و پیش از دولت تدبیر و امید بیشتر واحدهای تولیدی استان اردبیل غیر فعال ، راکد و تعطیل بودند ، دولت یازدهم نخستین اقدام خود برای خروج از این وضعیت را با ارائه تسهیلات بانکی کم بهره مورد پیگیری و عمل قرار داد تا فعال شدن دوباره واحدها را عملیاتی کند اما فقدان همراهی برخی از بانک های عامل از سرعت این عملیات کاسته است.
به گفته کارشناسان تا چند سال پیش واحدهای تولیدی و صنعتی که بیشتر آنها در شهرک های صنعتی مستقر هستند به دلایل مختلف از قبیل نبود توان مالی برای تامین مواد اولیه ، نبود بازارمناسب فروش ، فقدان توان رقابت با رقبا در بازار جهانی و فرسوده بودن تجهیزات و ماشین آلات روزگاری سختی را می گذراندند اما دولت تدبیر و امید با چندین راهکار تا حدودی توانست مشکلات آنها را برآورده سازد و برای بهبود امور همراهی و همگامی نظام بانکی می تواند به موفقیت کامل سیاست های حمایتی دولت کمک بیشتری کند.
ارائه تسهیلات کم بهره با تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید یکی از راهکارهایی بود که دولت توانست با تشکیل آن پاره ای از مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی را مرتفع کند.
همچنین دولت برای رونق تولید راه اندازی سایت بهین یاب را اجرایی کرد که در آن واحدهای تولیدی نیازمند تسهیلات برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی می شوند.
دولت در سال های اخیر همچنین برخی موانع موجود از قبیل چک برگشتی ، بدهی معوق واحدها به تامین اجتماعی ، دارایی و بانک ها را برطرف کرده و بر این اساس همه بانک ها موظف هستند بر اساس بخشنامه صادره تسهیلات واحدهای تولیدی را بدون در نظر گرفتن موانع مذکور پرداخت کنند اما باز گله مندی صاحبان واحدهای تولیدی از بانک ها همچنان پا برجا است.

** تاخیر در پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها مورد قبول نیست
حسین پیرموذن ، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان اردبیل در این باره گفت: تاخیر در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی از سوی بانک ها مورد قبول نیست و ضروری است بانک ها مطابق دستور و تاکید دولت در پرداخت تسهیلات اقدام کنند.
وی به محدود بودن پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی در این استان در سال جاری اشاره کرد و افزود: پرداخت چهار مورد تسهیلات در پنج ماه امسال از سوی بانک ‌های عامل استان قابل قبول و پذیرفتنی نیست و امید می رود این روند در نیمه دوم سال سرعت بیشتری بگیرد.
وی با بیان اینکه عملکرد بانک ‌ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید اعم از سرمایه در گردش و طرح‌ هایی با پیشرفت ۶۰درصد به هیچ‌ وجه قابل قبول نیست، گفت: باید با کار شبانه ‌روزی و به روز کردن سایت بهین ‌یاب و تشویق و ترغیب سامانه بانکی به پرداخت تسهیلات و تشکیل پرونده زمینه پرداخت تسهیلات با نرخ سود مصوب و جدید انجام شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران یادآور شد: به هیچ‌ وجه در پرداخت این تسهیلات منابع و مصارف استان در نظر گرفته نمی‌ شود بلکه قرار شده از منابع خاص این طرح ‌ها مورد حمایت جدی قرار گیرند.
پیرموذن از بانک ها خواست در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی مصصم بوده و از سخت گیری های بی مورد بپرهیزند.
وی افزود: بحث تسهیلات رونق تولید در کشور مورد تاکید دولت است و قرار شده بزودی تسهیلات رونق تولید با ۱۵درصد پرداخت شود و با اجرای این مصوبه شاهد رونق تولید در واحدهای تولیدی خواهیم بود.

** بانک ها از سخت گیری های بی مورد پرهیز کنند
ارژنگ عزیزی ، مدیرکل امور اقتصادی استانداری اردبیل هم در این باره گفت: بانک های عامل موظف هستند تسهیلات واحدهای تولیدی معرفی شده به بانک ها را پرداخت کرده و از سخت گیری های بی مورد پرهیز کنند.
وی با اشاره به چگونگی رفع موانع تولید در این استان و پرداخت تسهیلات بانکی افزود: کارگروه ویژه ای با عنوان ‘ تسهیل و رفع موانع تولید’ در راستای فعال شدن دوباره واحدهای راکد و نیز عملیاتی شدن طرح های تولیدی در استان تشکیل شده و تاکنون اقدام موثری نیز در این راستا انجام داده است.
عزیزی اضافه کرد: با تشکیل جلسات متعدد و پیگیری دقیق تصمیم ها و مصوبات این کارگروه، تولید در استان در حال رونق گرفتن است و کارخانه های راکد یکی پس از دیگری با تزریق منابع مالی موجود و رفع مشکلات دیگر جان گرفته و در نوبت احیا و شروع فعالیت قرار گرفته اند.
وی بیان کرد: تسهیلات بانکی که به واحدهای تولیدی پرداخت شده هرچند با تاخیر صورت می گیرد اما روزنه امیدی برای واحدهای تولیدی است که اگر این مشوق ها و این راهکارها عملی نمی شد وضعیت اسفناکی را برای واحد های تولیدی استان شاهد بودیم.

**دولت مصمم به خروج واحدهای تولیدی از رکود است
اکبر بهنام‌ جو ، استاندار اردبیل که اشتغال را یکی از اولویت های کاری خود اعلام کرده است نیز در این باره می گوید: اشتغال و حل مشکلات واحدهای تولیدی اولویت اصلی و محور همه برنامه‌های استان خواهد بود و ضروری است بانک ها واحدهای تولیدی را حمایت کرده و تسهیلات را به موقع پرداخت کنند.
وی افزود: اگر واحدهای تولیدی از رکود خارج شوند شاهد رونق تولید و اشتغال در استان خواهیم بود.
استاندار اردبیل بیان کرد: دولت تدبیر و امید فعال شدن طرح ها و واحدهای تولیدی غیر فعال و راکد را در دستور کار دارد و مدیران بانک ها موظف هستند تسهیلات سرمایه در گردش طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیریکی و نوسازی و بازسازی را به موقع پرداخت کنند.

** بانک ها تسهیلات واحدهای تولیدی را به موقع پرداخت کنند
سید حامد عاملی ، رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل در این باره به ایرنا گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی استان نیازمند تسهیلات هستند و ضروری است بانک ها تسهیلات آنها را به موقع پرداخت کنند.
وی افزود: دولت تدبیر و امید برای اشتغالزایی و رونق اقتصادی از واحدهای تولیدی حمایت می کند و همه مدیران دستگاه های اجرایی هم باید از طرح های اشتغالزا حمایت کنند.
عاملی با اشاره به میزان ثبت نام واحدهای تولیدی در سایت بهین یاب بیان کرد: تاکنون ۲۴۷ واحد تولیدی و صنعتی در سامانه بهین باب ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۲۰۱ مورد برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شده است.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل افزود: از ۲۴۷ مورد ثبت نامی در سامانه ۱۴۴ مورد سرمایه در گردش ، ۴۶ مورد طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ۱۱مورد هم مربوط به واحدهای نوسازی و بازسازی است.
عاملی با اشاره به میزان پرداختی بانک ها در طرح های کشاورزی گفت: از ۱۹ طرح کشاورزی معرفی شده به بانک ها ، بانک ملی تاکنون به پنج مورد ، بانک صنعت و معدن به چهار مورد ،بانک سپه به سه مورد و بانک های رفاه ، ملت و صادرات هر کدام به یک مورد تسهیلات پرداخت کرده اند.
وی اظهار کرد: تاکنون در استان اردبیل ۹۰۰ واحد تولیدی و صنعتی پروانه فعالیت گرفته اند که از این تعداد ۶۰۰ واحد فعال و نیمه فعال هستند.
عاملی گفت: پارسال حدود ۲۴۰ طرح و واحد تولیدی راکد استان با استفاده از تسهیلات دولتی فعال شدند.
در این حال بسیاری از مسوولان بانکی استان همچنان بعنوان ارگان های غیر رسانه ای از توضیح درباره عملکرد خود در این باره خوداری کرده و در جلسات رسمی نیز به قوانین و مقررات بانکی اشاره کرده و تصمیم های سازمان مرکزی خود را عامل سخت گیری ، کندی عملیات ارائه تسهیلات و یا پرداخت نشدن آن اعلام می کنند.
تاکنون در استان اردبیل ۹۰۰ واحد تولیدی و صنعتی پروانه فعالیت گرفته اند که از این تعداد ۶۰۰ واحد فعال و نیمه فعال هستند.
گزارش: یعقوب شاددل/ سیفعلی موسی زاده

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید