بسترسازی توسعه علمی و عملی با ایده مراکز رشد

Image result for ‫مرکز رشد‬‎

آزادلو : ایجاد مراکز مهم و اساسی دانش محوری و فن آور در محیط های دانشگاهی من جمله مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در سال های اخیر در نقاط مختلف کشور خودنمایی می کند. شهرستان گرمی مغان نیز به واسطه وجود ظرفیت های خدادای فراوان به خصوص در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته می تواند مورد توجه اینگونه مراکز فن آور قرار گیرد.
در اساسنامه مراکز رشد ورودی افراد حقیقی و حقوقی دارای ایده و محصول یا خدمت قابل عرضه بدست آمده از آن ایده خروجی محسوب می شود. به بیان ساده تر مراکز رشد و پارک های علم و فناوری عمدتا اهداف مطلوب و مناسب جهت تزریق یک فکر و ایده و تبدیل آن به واقعیت دنبال می کنند که نقش بی بدیل در آینده هر منطقه ای دارد.
واحد اقماری رشد دانشگاه آزاد مرکز انگوت که فعالیت خود را از چند ماه پیش آغاز کرده است، می توانند یک جهش بزرگ علمی و عملی در منطقه گرمی مغان باشد. اما این یک سوی موضوع بوده و آن طرف سکه بستگی به حمایت و تلاش مسئولان در جذب سرمایه گذاران برای عملی کردن ایده های چنین مراکزی است.

فضا برای فعالیت کارآفرینان در مراکز رشد مهیا است
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: نوآوران و کارآفرینان برای تبدیل ایده‌ های نوآورانه به محصولات قابل فروش در بازار به منظور برپایی و راه‌ا ندازی فعالیتی جدید تا زمان رسیدن به صحنه‌رقابت در بازار می توانند در مراکز رشد فعالیت کنند.
«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: مرکز رشد انگوت باید با شناسایی و بسترسازی ظرفیت های بی نظیر گرمی مغان در بخش‌های مختلف با جذب کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهى برای بالفعل شدن آن ها قدم بزرگی بردارد.
وی با بیان اینکه قطعا آینده چنین مراکزی در توسعه منطقه موثر خواهد بود، افزود: ضروری است مسئولان دستگاه های منطقه ضمن همکاری و همراهی لازم با چنین واحدهایی، نسبت به پیشبرد علمی برنامه ها و اهداف سازمانی خود با همکاری دانشگاهیان برنامه ریزی کنند.
وی تصریح کرد: محققین و فارغ التحصیلان می توانند با ورود به چنین مراکزی ایده های خود را با تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی و تبدیل آن به یک محصول علاوه بر کسب درآمد، به تولید ملی و رونق بازار داخلی کمک شایانی بکنند.
نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می رود عمده فعالیت مرکز رشد افتتاح شده در دانشگاه آزاد انگوت بر روی ظرفیت ها و قابلیت های منطقه در حوزه های مختلف گیاهان دارویی، کشاورزی و صنعتی باشد.

عملکرد مرکز رشد تبدیل ایده به تولید است
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل در حاشیه شروع فعالیت مرکز رشد انگوت گفت: عملکرد مرکز رشد تبدیل ایده به تولید بوده و می ‌تواند زمینه ساز یک حرکت بزرگ در منطقه باشد.
محمد ضعیفی‌زاده اظهار کرد: مرکز رشد علاوه بر دانشجویان و اعضای علمی دانشگاه آزاد، از ایده‌های سایر افراد و خارج از دانشگاه نیز استقبال می‌ کند و در این راه به حمایت مسئولان دستگاه ها نیز نیازمند است.
معاون دانشگاه آزاد اسلامی  اضافه کرد: برای توسعه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی توسط دانشگاه آزاد استان اردبیل، ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که عمدتا فعالیت مراکز رشد نیز زیرنظر مرکز شفا حول محور پژوهشی است.
فرماندار مغان نیز در حاشیه بازدید از این مرکز به همشهری گفت: قابلیت‌ های منطقه در حوزه‌ های مختلف یک ظرفیت برای مرکز رشد است که بتواند در توسعه تولید بومی و منطقه نقش اساسی و مهمی ایفاء کند.
«ابراهیم امامی» افزود: مرکز رشد در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی نمونه کامل اقتصاد مقاومتی است که به دولت در کنار سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه تولید ملی و رونق بازار داخلی کمک می کند.
وی با تأکید بر نقش ویژه دانشگاه در مسائل مختلف شهری، تصریح کرد: از اهداف اصلی مراکز رشد شناسایی ظرفیت‌های منطقه و تلاش برای تولید انبوه این محصولات است که امید می‌رود مرکز رشد این شهرستان نیز در این زمینه پیشگام باشد.

با تمام توان از واحدهای موثر علمی حمایت خواهیم کرد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز انگوت گفت: مجموعه دانشگاه آزاد انگوت با همکاری دانشگاه آزاد گرمی قطعا از واحد های موثر علمی همچون مرکز رشد حمایت قاطعی خواهد کرد.
«احد نوروززاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام گرفته مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی انگوت، از شرکت ‌های نوپا و تیم ‌های کارآفرین متکی بر فناوری در راستای موفقیت نوآوری ها حمایت خواهد کرد.
وی با بیان اینکه اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، مورد حمایت این مرکز هستند، افزود: این مرکز با فراهم آوردن مجموعه ای از خدمات در جهت تحقق اهداف رویکرد ایده تا بازار و تولید ثروت به شرکتها کمک می کند.
رئیس دانشگاه آزاد انگوت گفت: ایجاد فضاى مناسب جهت تجارى کردن دستاوردها، کمک به رونق اقتصاد محلى و ملی، حمایت از ایجاد و توسعه کارآفرینى و تخصیص فضا و امکانات براى گسترش و رشد واحدهاى کوچک و متوسط دانش بنیان که عموما بر مبنای تحقیقات و فناوری باشد از اهداف مرکز رشد است.
نوروززاده به روند علمی و مبتنی بر تکنولوژی روز دستاوردهای مرکز رشد اشاره کرد و گفت: مرکز اقماری رشد دانشگاه آزاد انگوت نیز قطعا با استفاده از توانمندی نخبه های علمی منطقه و بر اساس ظرفیت های موجود در منطقه پیش خواهد رفت.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید