بیشترین میزان تولید گندم استان در بیله‌سوار انجام می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار گفت: در سال‌های اخیر شهرستان بیله‌سوار رتبه نخست تولید گندم در اردبیل را به دست آورده و به عنوان انبار غله استان مشهور است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، ربعلی جهانی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۵۵ هزار هکتار از اراضی شهرستان بیله‌سوار بصورت حفاظتی کشت شده بود و برنامه ابلاغی سازمان جهادکشاورزی برای این شهرستان در سال ۹۷-۹۸  بیش از ۶۳ هزار هکتار عنوان شده بود.

وی با بیان اینکه بیله‌سوار همه ساله مقام نخست تولید گندم  در استان را به دست آورده و به عنوان انبار غله استان مشهور است، اظهار داشت: کشاورزی حفاظتی راهکاری مناسب برای حفظ و اصلاح منابع کشاورزی با هدف افزایش تولید و پایداری محصول بوده که از فرسایش خاک و هدر رفت آب جلوگیری می‌کند.

جهانی بیان کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی در زمینه کشاورزی علاوه بر محدودیت منابع آب، بحث کاهش مواد آلی خاک و به هم خوردن ساختمان خاک است و استفاده از این روش از تمامی عوامل مخرب جلوگیری می‌کند.

وی افزود: استفاده از روش‌های کشاورزی حفاظتی علاوه بر کم کردن عبور دستگاه‌ها و ادوات کشاورزی در زمین‌های کشاورزی موجب صرفه جویی در مصرف نهاده‌های کشاورزی، سوخت دستگاه‌ها و ادوات کشاورزی نیز می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان بیله‌سوار ادامه داد: کاهش نوبت‌های آبیاری عرصه‌های کشاورزی و کاهش تبخیر آب در مزارع به ویژه در مزارع دیم از دیگر آثار روش‌های کشاورزی حفاظتی است چرا که کشاورزی حفاظتی این امکان را فراهم می‌کند که با حداقل دستکاری خاک یا حتی بدون جابجایی خاک در مزرعه، بستر تولید را برای کاشت محصولات آماده کرده که نتیجه آن کاهش هزینه‌های تمام شده تولید و صرفه جویی در مصرف سوخت و حفظ منابع ارزشمند آب و خاک است.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید