بیش از ۶۰ درصد مهندسان بیکار هستند یا بیمه ندارند /کاهش ۳۰ درصدی ساخت و ساز در اردبیل

http://sabalaneh.ir/sites/default/files/styles/topslide/public/fullimages/1396/03/25/index_0.jpg

آزادلو : میر محمد سید هاشمی از کاهش ۳۰ درصدی ارجاعات نقشه در مقایسه با سال گذشته و بیکاری بیش از ۶۰ درصد مهندسان استان خبرداد و گفت در صورت وضع مالیات برای ساخت و ساز رکود بازار مسکن بیش از پیش تشدید خواهد شد.

میر محمد سید هاشمی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از کاهش ۳۰ درصدی ارجاعات نقشه در سه ماهه اول سال ۹۶ در مقایسه با سال گذشته و بیکاری بیش از ۶۰ درصد مهندسان استان خبرداد و گفت در صورت وضع مالیات برای ساخت و ساز رکود بازار مسکن بیش از پیش تشدید خواهد شد.
وی گفت: به دلیل بالا بودن بهای زمین و مصالح ساختمانی و کمبود توان اقتصادی مردم و رکود در بازار، قیمت مسکن در حال حاضر پایین تر از بهای تمام شده آن است و سازندگان مسکن به دنبال افزایش تعداد طبقات یا افزایش تراکم هستند تا به سود اقتصادی مدنظر خود برسند و برای این منظور خواستار کاهش فضای آزاد و تعداد پارکینگ می‌شوند اما در یک سال گذشته سخت گیری شدیدی در کمیسیون ماده ۵ صورت پذیرفته و بسیاری از این پرونده‌ها از این کمیسیون خارج نمی‌شوند بنابراین ساخت و ساز در این دوره نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیر پیدا کرده است و در حال حاضر بیشترین ارجاعات صورت گرفته در این سازمان نیز مربوط به اصلاح نقشه یا افزایش زیربنا در ساخت و ساز های گذشته است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل گفت در بحث صنفی تمام تلاش سازمان ایجاد عدالت حرفه ای در سازمان است زیرا بیش از ۱۰ هزار مهندس عضو این سازمان هستند که سال به سال این تعداد در حال افزایش است و از طرف دیگر ساخت و ساز در حال کاهش است.
وی افزود: با توجه به این که تنها راه ارتزاق بسیاری از مهندسان جوان سهمیه نظام مهندسیشان است، دغدغه چندین ساله بسیاری از مهندسان، ارجاع عادلانه نقشه‌ها بود که در این راستا اقدامات اساسی صورت گرفت و تمامی شهرهای استان به سیستم ارجاعات مکانیزه و آنلاین مجهز شدند. بطوری که لیست ارجاعات نقشه‌ها بصورت شفاف درآمده و بصورت روزانه در سایت سازمان قابل مشاهده است.

سیدهاشمی گفت: مهندسان از اقشار فرهیخته جامعه هستند و باید توجه بیشتری به این قشر صورت گیرد اما متاسفانه بیش از ۶۰ درصد مهندسان عضو سازمان به دلیل عدم اشتغال فاقد بیمه تامین اجتماعی هستند که در این خصوص با هماهنگی مهندس بدری، نماینده اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی، در حال رایزنی برای ایجاد یک ساز و کار قانونی هستیم که قسمتی از حق بیمه واریز شده در زمان احداث ساختمان‌های مسکونی برای تامین هزینه بیمه مهندسان آن در نظر گرفته شود.

همچنین یکی از دغدغه های مهندسان جوان این است که بیمه مهندسی بصورت سابقه کار حرفه ای در نظر گرفته شود تا مهندسان جوان بعدا بتوانند با تشکیل شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری برای خود کارآفرینی ایجاد کرده و سربار دولت نشوند، در این خصوص نیز با سازمان ها و ادارات ذیربط استانی در حال رایزنی هستیم، اما نتایج تلاش ما می‌تواند منتج به ایجاد یک رویکرد بسیار مثبت کشوری برای قشر مهندسان گردد.
وی گفت: با این که سازمان نظام مهندسی ساختمان مطابق قانون هیچگونه وظیفه ای برای تامین اشتغال مهندسان ندارد اما با توجه به حجم بالای بیکاری در بین مهندسان، این سازمان بصورت مستقیم دست به کار شده تا در حد توان از این مشکل بکاهد و در این راستا با عنایات استاندار محترم در حال تشکل کارگروه اشتغال مهندسان هستیم و همچنین در صدد هستیم با ارائه خدمات مشاوره مهندسی به سازمان ها و ادارات دولتی همچنین صادرات خدمات مهندسی برای مهندسان این سازمان درامدزایی ایجاد کنیم و تجربه خوبی در این زمینه داشته ایم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل در ادامه از نامگذاری یکی از بوستان‌های در حال ساخت اردبیل به نام ” بوستان مهندس ” و همچنین طراحی و نصب المان ویژه در این بوستان خبر داد.
سید هاشمی در خصوص پیش‌بینی کاهش رکود در ساخت و ساز مسکن در نیمه دوم سال جاری نیز گفت که این احتمال بسیار بعید به نظر می‌رسد و برخی اخبار در مورد تصویب مالیات ۱۵ الی ۲۵ درصدی برای حوزه ساخت و ساز مسکن به گوش می‌رسد که در صورت صحت این موضوع و نهایی شدن آن رکود فعلی بازار مسکن بیش از پیش خواهد شد.
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل در تلاش است تا بصورت حرفه ای در هفت رشته عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی، ترافیک و نقشه برداری به ارائه خدمات مهندسی باکیفیت و مناسب به مردم بپردازد./فارس

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. مناف GERMANY گفت:

    برای اون ۶۰%حاج ولی لازمه /

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید