بی آبی موران، داستانی که تمامی ندارد

Image result for ‫بخش موران‬‎

آزادلو : بخش موران از توابع شهرستان مغان با ۶۷ روستا در نوار مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان  قرار دارد. موران که بیش از ۱۵ سال از بخش شدن آن می گذرد، هنوز در تأمین بسیاری از زیرساخت ها همچون راه ارتباطی، آب شرب، گاز و اپراتورهای تلفن همراه در بیشتر روستاها محروم است.
اما حیاتی ترین نیای که انسان به آن نیازمن است، فراهم بودن آب شرب است که بدون آن زندگی کردن امکان پذیر نیست. اما تامین آب شرب بخش موران از توابع شهرستان گرمی مغان که یکی از بزرگترین خواسته ‌های به حق اهالی است، در سال ‌های اخیر توجهی به آن نشده و عمدتا در روستاها به روش سنتی آب تهیه می شود.
با توجه به اهمیت تأمین آب شرب جمعیت بالای ۱۲ هزار نفری این بخش، طرح آبرسانی به ۶۳ روستای بخش موران در مرداد ماه ۹۲ به زمین زده شد. اما در حالی کلنگ احداث مجتمع آبرسانی شهید بالازاده به زمین زده شد که تا دو سال پس از آن که به علت نبود اعتبارات در حالت رکود و تعطیلی قرار گرفت و سال گذشته با تزریق اندک اعتباری به حالت نیمه راکد و با سرعت لاک پشتی به حرکت درآمد.

پایان زمستان شروعی بر روزهای سخت
یکی از اهالی بخش موران گفت: با پایان فصل زمستان بار دیگر صدای العطش اهالی بخش موران به گوش فلک خواهد رسید و این در حالی است که مسئولان این مشکلات را نمی بینند.
«باقر دیاری» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: علاوه بر فصول گرم، در بیشتر ماه های پرآب نیز به دلیل نبود لوله کشی آب شرب در تعداد قابل توجهی از روستاها، با چهارپایان در سرمای هوا از چشمه و چاه های اطراف و یا از طریق تانکر تهیه می شود.
وی با بیان اینکه کسی فریاد بی آبی مرزنشینان که پاسدار کشور هستند را نمی شنود، افزود: آیا مسئولان می توانند قبول کنند فرزند و همسرشان هر روز کالن به دست برای تهیه آب به چشمه های اطراف رفته و یا از تانکرهای سیار آب و فاضلاب روستائی آب بگیرند.
وی افزود: با وجود خدمات ارزنده جمهوری اسلامی در طول انقلاب به دورترین نقاط کشور عزیزمان ، یکی از مناطقی که از کمبود آب رنج می برد؛ بخش موران شهرستان گرمی است که اهالی آن هر سال را با هزاران مکافات از کمبود آب شرب و نبود گاز به سر می کنند.
دیاری با بیان اینکه طبق گفته مسئولان اعتباری برای تکمیل پروژه آبرسانی به بخش موران اختصاص نمی یابد، افزود: در صورت ادامه روند حرکت لاک پشتی آبرسانی و گازرسانی، تا پایان این پروژه ها عملا این بخش خالی از سکنه خواهد شد و بچای صرف هزینه های کلان به پروژه های اضافی مرکز استان، اعتباری برای آب شرب مرزنشینان اختصاص دهند.

آبرسانی به موران در زمان مقرر پایان نمی یابد
بخشدار موران گفت: آبرسانی به بخش موران به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار کافی با سرعت بسیار پائین در حال انجام است که مطلوب نبوده و طبق زمان بندی قطعا به پایان نمی رسد.
«عبدالله اصلان ‌زاده» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: آب پروژه مجتمع آبرسانی شهید بالازاده که در ۳ فاز ۶۳ روستای بخش موران را تحت پوشش قرار می دهد، از طریق تصفیه خانه شهر گرمی و دریاچه گیلارلو تأمین می شود.
وی از پیشرفت ۲۰ درصدی آبرسانی به بخش موران خبر داد و افزود: با این حرکت لاک پشتی که این پروژه دارد، بهره برداری از آن تا سال ۹۸ نیز به سختی خواهد بود و همچنان شاهد افزایش مهاجرت از بخش موران خواهیم بود.
وی با بیان اینکه اکثر روستاهای بخش موران دارای شبکه آبرسانی بوده و هیچ مشکلی در این زمینه ندارند، اظهار کرد: به علت فرسودگی شبکه ها عمدتا با به وجود آمدن مشکل کوچک در منبع یا خط توزیع به روستاها ، اهالی مجبورند روزها و هفته بی آبی بکشند.
به گفته بخشدار موران با توجه به بی آبی اهالی در پرآب ترین منطقه شهرستان و حتی استان، احداث سد بر روی یکی از رودخانه های زلال بخش، بسیار مناسب تر صرف هزینه کلان برای انتقال آب دریاچه به روستاهای موران می شد.
وی از آب و فاضلاب روستائی خواست نسبت به شتاب ‌دهی پروژه مجتمع آبرسانی شهید بالازاده اقدام کند و گفت: تأمین اعتبار ملی با استفاده از حمایت نماینده مردم در مجالس شورای اسلامی مورد توجه دستگاه متولی این موضوع باشد.

اجرای ۲ کیلومتر از آبرسانی به موران
رئیس اداره آب و فاضلاب روستائی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: در فاز اول مجتمع آبرسانی به بخش موران، ۲ کیلومتر از خط لوله ۱۹ کیلومتری پروژه لوله گذاری شده است.
«مهدی آردین» اظهار کرد: به دلیل اینکه خط لوله این پروژه از چدن است، تأمین آن با مشکلات عدیده ای در کل کشور مواجه است و به همین دلیل پیمانکار در حال احداث واحدهای پمپاژ است تا به محض تأمین لوله عملیات لوله گذاری انجام شود.
وی از روند تخصیص ضعیف اعتبارات به این پروژه خبر داد و افزود: علی رغم اینکه این پروژه از سال ۹۲ کلنگ زنی شده بود، عملا به حالت رکود درآمده بود که سال گذشته با اخذ اعتبار مناسبی روند اجرائی پروژه قوت گرفت.
وی تصریح کرد: سال گذشته با تلاش نماینده و فرماندار گرمی مغان ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل ملی ، استانی و شهرستانی و ماده ۱۸۰ تصویب یافته و ۹۰ میلیارد ریال عقد قرارداد با پیمانکار انجام گرفته و پروژه از حالت رکود خارج شد.
آردین با بیان اینکه عملیات اجرائی فاز دوم پروژه آبرسانی مجتمع شهید بالازاده با تجهیز کارگاه و خرید ۵۲ کیلومتر لوله پلی اتیلن و فلزی خط انتقال و داخل شبکه اواسط سال گذشته آغاز شد، گفت: با تکمیل این پروژه ۱۵ روستا از نعمت آب آشامیدنی سالم وبهداشتی لوله کشی بهره مند خواهند شد.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستائی گرمی مغان تعداد روستاهای تحت پوشش را ۱۶۱روستا اعلام کرد و گفت: مجتمع آبرسانی بخش موران در سه فاز در حال اجراست که در فاز اول ۲ کیلومتر و در فاز دوم ۱۰ کیلومتر لوله گذاری شده است.

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید