تامین امکانات درمانی خواسته بحق اهالی موران

http://uupload.ir/files/uue3_orzhans_moran.jpg

آزادلو : زیرساخت و امکانات درمانی و بهداشتی یکی از ضروریات اساسی برای زندگی در هر دیاری است و نبود این زیرساخت ها قطعا زمینه کاهش جمعیت آن منطقه را فراهم می کند. بخش موران از توابع شهرستان مغان یکی از بخش های محروم استان اردبیل است که نبود همین زیرساخت ها، زمینه مهاجرت خیل جمعیت از این بخش را فراهم کرده است.
این بخش مرزی و محروم با ۶۳ روستا و جمعیت بیش از ۱۰ هزار نفری و علی رغم وجود منابع آبی و شرایط بکر گردشگری، از نبود بسیاری از زیرساخت های اساسی رنج می برد. نبود راه ارتباطی مناسب، نبود آب شرب پایدار، کوتاهی در تأمین گاز و کمبود مرکز درمانی و مراکز ارائه نان از جمله مشکلاتی است که در سال‌های گذشته اهالی این بخش با آن دست و پنجه نرم می‌کردند.
به گفته اهالی ساکن در بخش موران، بیشتر خانه های بهداشت امکانات درمانی لازم و حتی ابتدایی را نداشته و در مواقع ضوری هیچ عکس الملعی از خود نشان نیم دهند. همچنین در مراکز درمانی نیز کادر پزشکی مجرب برای موارد خاص و جراحت وجود ندارد و به دلیل مسافت طولانی با انتقال مصدوم و بیمار خساراتی وارد می شود.

نبود زیرساخت درمانی یکی از عوامل مهاجرت
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: نبود اماکانات و زیرساخت های بهداشتی و درمانی در موران یکی از عوامل اصلی مهاجرت از این بخش است.
«باقر زاهدی» افزود: در سال های گذشته بارها شاهد بودیم به دلیل نبود مرکز درمانی مناسب و مجهز در این بخش و مسافت طولانی با مرکز شهر، بیماران زیادی جان خود را از دست داده و خانواده های زیادی داغدار شده اند.
وی با بیان اینکه جز ابتدایی ترین مراحل درمانی هیچ امکاناتی در این بخش وجود ندارد، افزود: به دلیل فعالیت کشاورزی و عمدتا کار با تجهیزات پزشکی، باید مراحل اولیه جراحی و پانسمان بیماران آسیبب دیده در این بخش فعال باشد.
این کشاورز اهل موران تصریح کرد: یکی از خواسته های دیرینه اهالی استقرار فوریت های پزشکی بود که خوشبختانه فعال شده است و در این زمینه باید متولیان نسبت به اطلاع رسانی به کل روستاهای بخش جهت تماس سریع با فوریت های پزشکی موران اقدام کنند.
وی خواستار استقرار پزشک در زمان مشخص در مراکز درمانی و خانه های بهداشتی شد و گفت: گاها مشاهده می شود پزشکان سر زمان مشخص شده در خانه های بهداشت و مراکز درمانی حضور نمی یابند که خود این موضوع باعث بروز مشکل برای اهالی می شود.

شبانه روزی شدن درمانگاه، خواسته نهایی اهالی موران
بخشدار موران گفت: یکی از خواسته های بحق اهالی بخش موران شبانه روزی شدن مرکز درمانی زهرا در مرکز بخش است که سبب رفع بسیاری از مشکلات اهالی در ساعات غیراداری می شود.
«عبداله اصلان زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با توجه به اینکه جمعیت ساکن در بخش موران عمدتا در شغل کشاورزی فعال هستند، انتظار این است حداقل در فصل زراعی به این مهم جامه عمل پوشانده شود.
وی با بیان اینکه موران با کاهش بیش از دو هزار نفری جمعیت در طول ۵ سال مواجه بوده است، افزود: جمعیت بالای ۱۲ هزار نفری موران طبق آمار نفوس و مسکن سال ۹۵، به ۱۰۰۱۹ نفر کاهش یافته است.
این مقام مسئول تصریح کرد: در طول سال های گذشته بیش از نیمی از جمعیت بخش موران به واسطه کمبود امکانات تصمیم به مهاجرت از این بخش گرفته اند و علاوه بر ایجاد مخاطرات خالی شدن مرزها، به مرور باعث خالی از سکنه شدن بسیاری از روستاها شده است.
وی از تلاش برای افزایش امکانات درمانی در این بخش اشاره کرد و گفت: با صحبت ها و دیدارهای مکرری که با مسئولان شبکه بهداشت و فرماندار داشتیم، خواستار استقرار پزشک در زمان های تعیین شده در مراکز درمانی و خانه های بهداشت شده ایم.

بخش موران ۲۵ خانه بهداشت دارد
رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان گفت: بخش موران ۲۵ خانه بهداشت و ۲ مرکز بهداشتی درمانی در روستاهای زهرا و پرمهر دارد که همه آن ها فعال است.
«امیر قاسمیان» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بیشتر خانه های بهداشت و مراکز به صورت آنلاین و برخی به صورت آفلاین به سامانه سیب متصل هستند و به صورت روزانه عملکرد و اقدامات خود را ثبت می کنند و مشکلی از بابت اقلام دارویی مورد نیاز وجود ندارد.
وی افزود: ما در بخش موران ۲ پزشک، ۳۰ بهورز، ۴ پرستار و ماما و دارویار داریم که به نسبت جمعیت این بخش و افراد مراجعه کننده به مراکز درمانی کافی است و مشکلی از بابت نیروی انسانی و کادر درمانی در این بخش نداریم.
رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان بیان کرد: به دنبال شبانه روزی کردن مرکز درمانی بخش انگوت، در صورت وجود شرایط لازم پیگیر شبانه روزی کردن مرکز درمانی بخش موران حداثل در فصول زراعی و کاری خواهیم بود.
وی همچنین از راه اندازی فوریت های پزشکی بخش موران خبر داد و گفت: موقعیت ویژه بخش موران در نوار مرزی و تعدد روستایی و جمعیت بالای ۱۰ هزار نفری عمده دلیل راه اندازی مرکز فوریت های پزشکی ۱۱۵ در این بخش بود.
قاسمیان در رابطه با مرکز بهداشتی درمانی اظماره گفت: عملیات احداث مرکز بهداشتی درمانی در روستای اظماره با اعتبار بالغ بر ۸ میلیارد ریال در مراحل پایانی بوده و با بهره برداری آن مشکل بخش عظیمی از روستاهای بخش مرکزی گرمی مرتفع خواهد شد.
وی از آغاز عملیات احداث ۵ خانه بهداشت در سطح شهرستان گرمی خبر داد و افزود: علاوه بر احداث ۵ خانه بهداشت، مجوز احداث ۵ خانه بهداشت در کنار مرمت و بازسازی اماکن درمانی و احداث مرکز جامع سلامت ۲۲ بهمن شهر گرمی در دستور کار قرار دارد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید