تبعات برگزاری انتخابات استانی نمایندگی مجلس

DSCF6104

آزادلو : استانی شدن انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی موضوعی است که چندین بار از سوی نمایندگان در دوره های گذشته مطرح شده و در نهایت همچنان به حالت راکد رها شده است. اما در هفته های اخیر طرح دوباره این موضوع از سوی برخی نمایندگان و بررسی مجدد از سوی نمایندگان موضوع استانی شدن انتخابات را برای بار دیگر پررنگ تر کرده است.
صرف نظر از منافع برگزاری انتخابات استانی، باید تبعات و مضرات آن نیز مورد بررسی قرار گیرد. در کلیات این طرح ارتقاء سطح کیفی مجلس، رفع دغدغه های حوزه های انتخابات، تقویت بعد کلان نگری مجلس، کاستن هزینه های انتخاباتی، حذف رقابت‌های شدید و اختلاف‌برانگیز قومی و قبیله‌ای و تقویت همبستگی ملی، افزایش میزان مشارکت عمومی در انتخابات و جلوگیری از وقوع برخی تخلفات همچون خرید رای، عادلانه شدن نظام انتخاباتی، ایجاد فرصت‌های برابر برای آحاد افراد ملت و چندین مورد دیگر از جمله دلایل موافقان استانی شدن انتخابات می توان برشمرد. دلایلی که نیاز به بحث و بررسی و موشکافی دارد.
باید گفت رقابت های قومی و قبله ای و تقویت همبستگی ملی و افزایش میزان مشارکت عمومی که یکی از جنبه های مثبت این طرح ذکر شده است، می تواند یکی از نکات منفی آن نیز محسوب شود. رقابت های قومی و قبیله ای باعث افزایش میزان مشارکت عمومی مردم در انتخابات می شود و بلاشک با حذف این رقابت ها میزان حضور حداکثری به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت. طبق اظهار نظر برخی کارشناسان سیاسی درصورت اجرای این طرح شاهد این وضعیت خواهیم بود و تبعات آن باعث شکست در ادامه این طرح خواهد شد.
همچنین موافقان این طرح که موضوع تقویت بعد کلان نگری مجلس را مطرح کردند، باید در نظر داشته باشند پیگیری مشکلات حوزه انتخابیه بعد از قانون گذاری دومین وظیفه اصلی هر نماینده ای است. از این رو، این طرح وضعیت شهرهای محروم و کوچک را بیشتر تضعیف می کند. زیرا بلاشک راه یابی نخبگان از این شهرها به دلایل کمبود جمعیت میسر نخواهد بود و شهرهای با جمعیت بالا نمایندگان خود را به مجلس می فرستند. در مقابل این شهرهای محروم که توجه بیشتر را می طلبد در انزوا باقی خواهند ماند. این موضوع که نماینده هر منطقه بهتر از سایر نمایندگان با وضعیت آن محیط آشنایی داشته و می تواند برای توسعه گام بردارد برهیچ فردی پوشیده نیست.
تصویب طرح استانی شدن انتخابات، حتی اگر افزایش احتمال حفظ گرایش سیاسی فعلی مجلس در انتخابات آینده را در پی داشته باشد، تبعات خسارت بار دیگری به همراه خواهد داشت که در درازمدت آسیب های جبران ناپذیری بر روند مردم سالاری واقعی تحمیل خواهد کرد. طبیعی است که در شکل استانی انتخابات، آن دسته از افرادی شانس بیشتری برای تکیه زدن بر صندلی های سبز بهارستان را خواهند یافت، که در هر استان سرشناس تر و یا از امکانات و حمایت های مالی بیشتری برخوردار باشند.
یکی دیگر از موضوعاتی که باید بدان توجه کرد، تفاوت در نگرش مردمان شهرهای مختلف است. به طور مثال در استان اردبیل هیچ گاه تفکرات مردم شهر پارس آباد از شمال استان و شهر خلخال در جنوب استان با فاصله بیش از ۴۰۰ کیلومتر باهمدیگر همخوانی نداشته و نخواهد داشت و این موضوع به تفاوت سنت و فرهنگ دیرینه این مناطق باز می گردد. فلذا برگزاری اینگونه انتخابات گرچه می تواند در بخش هایی باعث همبستگی شود، اما باعث تخریب فرهنگ سنتی شهرها خواهد شد. تغییر این نگرش نیز به یکباره میسر نخواهد بود و باید دانست در کلیات این طرح به هیچ وجه تبعات وارده به فرهنگ و شهرهای مختلف بررسی نشده است.
پیشنهاد می شود نمایندگان عزیز به جای طرح مجدد انتخابات استانی با دلایلی همچون عادلانه شدن نظام انتخاباتی و جلوگیری از خرید رأی، به فکر اقدامات مؤثر برای افزایش فرهنگ انتخابات در شهرها باشد. زیرا تبعاتی که انتخابات استانی می تواند در پی داشته باشد، جبران ناپذیر خواهد بود.

* یادداشت از علی قاسمیان

نظر شما چیست؟

۳۶ نظر

 1. ناشناس گفت:

  عاشقتم بخدا: دکتر نادر بهاری

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. یه شهروند گفت:

  من به عنوان یه شهروند گرمیلی حمایت خود را از اقای دکتر صمداله شکری اعلام می نمایم .یا زهرا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. politic UNITED KINGDOM گفت:

  باتوجه به اینکه آقای موسوی ۲ دوره نماینه مجلس،رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل،امام جمعه شهرستان نمین،جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی کل کشور و…بوده اند،نه تنها در استان بلکه در سطح کشور چهره شناخته شده تری نسبت به بقیه نامزدها بوده و لذا شانس بیشتری در انتخابات استانی خواهند داشت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. حسين گفت:

  بنده مطمئنم چه استانی وچه شهرستانی انتخابات برگزار شود استاد سید حمایت میرزاده برنده است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. شهداد گفت:

  انتخابات اگر استانی شود ولی اسماعیلی از گرمی بالاترین رای را خواهد آورد به دلیل اینکه قرار است در لیست نیکزاد قرار گیرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   شهداد جون چه استانی یا شهرستانی باید شتر در خواب بیند پنبه دانه تا ولی اسماعیلی رای بیاره مهره اش سوخته

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. موجره چای قراغئ گفت:

  اگر انتخابات استانی باشد فاتحه گرمی خوانده است. از عموم همشهریان عزیز خواهشمند است اعتراض شدید خود را به مقامات اعلام بکنند .مطمئنآ اینگونه نظرات در تصمیم گیری کلی موثر خواهد بود. نا کارآمدترین نماینده منتخب شهر خود ما از فعالترین نماینده منتخب اردبیل موثرتر خواهد بود. نمایندگان اردبیل در ۲۰ سال گذشته حتی یک قدم در رفع محرومیت شهرما برنداشته اند که هیچ، حتی در برخی مواقع امکانات این شهر مظلوم را نیز به اردبیل هزینه کرده اند. تمام بدبختی های ما از دهه ۶۰ از آنجا شروع شد که خود نماینده مستقل نداشتیم و فلاکت ما از آنجا شروع شد که اردبیل استان شد و کوچکترین توجهی درحق این شهر محروم و مظلوم ما نکرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   باسلام،
   برادران بزگوار با استانی شدن انتخابات مجلس گرمی بیچاره نمیشه!
   بلکه هرشهرستان کاندیدای مورد نظرش رو خواهد داشت و فقط با این تفاوت که دیگه مثالا برا کاندیدای گرمی تنها شهرستان گرمی رای نمیده بلکه کل استان رای خواهد داد و تو بین کاندیداهای گرمی هر کدوم رای بیشتری تو استان بیاره اون نماینده شهرستان گرمی(مغان)و استان خواهد بود(سایت مجلس شورای اسلامی)
   اعلیپورما مردم عزیز تو انتخابات استانی به عقیده بنده کسی بیشترین احتمال پیروزی رو داره که از شمال استان تا جنوب استان پراکندگی آراء خوبی داشته و به خصوص دردمرکز استان(اردبیل)بتونه رای خوبی کسب کنه و به همین خاطر بنده با این شرایط گفته شده جناب حجت الاسلام وثوقی و جناب میرزاده رو از شانس های اصلی پیروزی میدونم چون این دو بزگوار در تمام استان چهره شناخته شده ای هشتند ودر ضمن در شهر اردبیل نیز آراء خوبی خواهند داشت
   اما جناب ناصر نصیری که در منطقه مغان چهره شناخته شده ای است اما در سایر نقاط استان وبه خصوص شهر اردبیل چهره نام آشنایی نیست و اینکه ایشون نتونست در فرمانداری پارس آباد مغان موفقیتی بدست بیاورد و کم کم باید ردای فرمانداری را از تن برکند و مردم پارس آباد خاطرات خوبی با ایشان نخواهند داشت که این خود باعث شد دو رقیب بعدی بتوانتد از رقبا پیشی بگیرند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • خدایاری گفت:

    خداوکیلی ولی اسماعیلی که با مصاحبه در تمام رسانه های ملی کشور درچ میشود چهره استانی است یا وثوقی که بنده با ۵۰ سال سن یکبار هم ندیده ام.

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • علیزاده گفت:

    در صورت استانی شدن صد در صد به نفع اقای اقای میرزاده خواهد بودایشان با چهره ای مقبول در سطح استان بالاترین ارا را در سطح استان به خود اختصاص خوهد داد وهیچ یک از کاندادیداهای مدعی منطقه نمیتواند در این سطح با ایشان رقابت کند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • گرمیلی گفت:

     پرونده سید در آموزش پرورش هنوز گویای گند کاری ایشان است و آقای وثوقی در آن حد و اندازه نیست که حتی در موردش بحث کنیم میرزاده حتی نصف رای قبلی را هم نمیاره خود و اطرافیانش میدونن که توانایی رقابت با … را ندارن

     Thumb up 0 Thumb down 0

 7. فرهنگی گفت:

  با سلام به عقیده بنده که در حال حاضر ساکن اردبیلم درصورت استانی شدن انتخابات باتوجه به اینکه افرادی موفق خواهند شد که چهره شناخته شده استانی باشند از انجایی که میدانم بهترین گزینه شهرستان گرمی که در استان میتواند خیلی مقبول باشد فقط استاد میرحمایت میرزاده که چهره ای با سابقه درخشان و مدیریت قوی در بین عموم و مخصوصا فرهنگیان استان شناخته شده هستندhttp://cms.medu.ir/eamotavaseteh/eamotavasetehDocs./news/IMG_26201.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. یاسر نعمتی گفت:

  مصوبه الحاق پارس آباد، بیله سوار و گرمی به منطقه آزاد ارس به زودی ابلاغ می شود

  مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس گفت: مصوبه الحاق بخشی از استان اردبیل شامل پارس آباد مغان، گرمی و بیله سوار به این منطقه به زودی ابلاغ می شود.

  به گزارش مغانه، محسن خادم عرب باغی، افزود: در حال حاضر محدوده منطقه آزاد ارس به وسعت ۵۱ هزار هکتار شامل ۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار بخش متصل و سه بخش منفصل شامل قسمتی از شهرستان کلیبر (قلی بیگ لو) ، اراضی اطراف سد خداآفرین و محدوده گمرک نوردوز (مرز ایران با ارمنستان) است که بر اساس توافقات انجام شده و تصویب هیات دولت ، با اضافه شدن شهرستان های پارس آباد مغان، گرمی و بیله سوار به وسعت ۲۹ هزار هکتار، محدوده این منطقه به ۸۰ هزار هکتار افزایش می یابد.
  وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد جذب سرمایه خارجی است، افزود: از طریق رایزنی سفارتخانه های جمهوری اسلامی در سایر کشورها و شرکت در نمایشگاه های خارجی درصدد معرفی هرچه بیشتر منطقه آزاد ارس و ظرفیت های اقتصادی این منطقه در سطح بین الملل هستیم.
  وی با اشاره به اینکه استراتژِی اصلی این منطقه توسعه صنعتی است، گفت: در دیگر بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی هم با توجه به ظرفیت منطقه، گام هایی برداشته شده است.
  خادم عرب باغی با اشاره به اینکه بیشتر سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش کشاورزی سرمایه داخلی است، اعلام کرد: ۱۳۷ هکتار اراضی مستعد کشاورزی منطقه به سرمایه گذاران واگذار شده است.
  وی با اعلام اینکه تاکنون ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در این منطقه جذب شده است، اظهارکرد: منطقه آزاد ارس در کنار تولید محصولات کشاورزی، از سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی در این بخش حمایت می کند.
  خادم عرب باغی با بیان اینکه فراوری و بسته بندی محصولات کشاورزی ضمن جلوگیری از هدر رفت محصولات، ایجاد ارزش افزوده بیشتر را به همراه خواهد داشت، یادآوری کرد: صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاران در بخش کشاورزی تسهیلات ارایه می کند.
  وی با اشاره به اینکه مشکل تامین نقدینگی و سرمایه در گردش از جمله مشکلات اساسی واحدهای تولیدی کشور است، گفت: در منطقه آزاد ارس به واسطه مزایای قانونی منطقه از جمله معافیت های مالیاتی و همچنین نزدیکی منطقه به بازارهای خارجی و امکان صادرات مجدد، واحدهای تولیدی منطقه از نظر تامین نقدینگی مشکل زیادی ندارند.
  خادم عرب باغی در عین حال اظهارکرد: چند واحد تولیدی منطقه به خاطر نوسانات قیمت مواد اولیه با افزایش هزینه های تولید مواجه شده و قدرت رقابت با همتایان خارجی خود را از دست داده اند که نیازمند حمایت دولت و سیستم بانکی برای تامین سرمایه در گردش هستند.
  وی با بیان اینکه برنامه توسعه منطقه آزاد ارس در راستای اهداف شکل گیری منطقه تدوین شده است، گفت: رویکرد این منطقه ایجاد صنایع با فناوری های روز و تولید صادرات محور در راستای افزایش صادرات غیرنفتی کشور است.
  خادم عرب باغی با بیان اینکه عمده واردات منطقه آزاد ارس مواد اولیه یا کالاهای واسطه ای است، اظهار کرد: واردات کالاهای مصرفی از مبادی ورودی این منطقه به واسطه افزایش عوارض گمرکی و سود بازرگانی کاهش قابل توجهی داشته است.
  وی از سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس در سالجاری برای پروژه های عمرانی و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز منطقه خبر داد و گفت: به واسطه افزایش بار ترافیکی محورهای منتهی به منطقه ، کمربندی جلفا – ایواوغلی ایجاد و محور جلفا – مرند دوبانده می شود.
  خادم عرب باغی با اعلام اینکه مجوز ایجاد فرودگاه با سرمایه مورد نیاز سه هزار میلیارد ریال در منطقه اخذ شده است، گفت: از سرمایه گذاری خصوصی برای ایجاد این فرودگاه استقبال می کنیم.
  وی با اشاره به اینکه بیشتر شاغلان منطقه آزاد ارس در شهرهای تبریز، مرند و هادی شهر ساکن هستند، گفت: برای تسهیل در رفت و آمد شاغلان منطقه، افزایش سرویس دهی قطار تبریز- جلفا حتی چارتر کردن را با مسوولان راه آهن مطرح کرده ایم.
  مدیر عامل منطقه آزاد ارس با بیان اینکه برای توسعه گردشگری، آثار تاریخی منطقه با نظارت سازمان میراث فرهنگی بازسازی می شوند، گفت: با ایجاد و توسعه خدمات رفاهی و اسکان، درصدد بهبود سطح خدمات گردشگری در منطقه هستیم.
  وی با اشاره به اینکه اراضی واگذار شده برای ایجاد مراکز خرید مغایر با سیاست های کنونی منطقه آزاد ارس است، گفت: در زمان حاضر واگذاری زمین برای این منظور متوقف شده است.
  خادم عرب باغی با بیان اینکه کالای ورودی همراه مسافر باید داخل منطقه عرضه شود، از ایجاد دی کلینیک در منطقه آزاد ارس به منظور خدمات دهی به بیماران ورودی از کشورهای همسایه خبر داد.
  وی ایجاد پردیس های دانشگاهی در منطقه آزاد ارس را برای ارتقای سطح دانش علمی و فنی منطقه دانست و گفت: صاحبان واحدهای صنعتی فعال در منطقه به دانشجویان ممتاز بورسیه می دهند.
  بنا بر ارزیابی های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران، منطقه آزاد ارس، پس از منطقه آزاد کیش، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است.
  معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری برای انواع فعالیت های اقتصادی، معافیت از عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات، امکان صدور کالای تولیدشده با رعایت قوانین ارزش افزوده به داخل کشور، صدور کالای تولیدشده به خارج از کشور با کمترین تشریفات، ترانزیت و صادرات مجدد کالاهای خارجی با کمترین تشریفات، آزادی ورود هر نوع کالا به استثنای کالاهای مغایر با شرع اسلام، تضمین حقوق قانونی سرمایه گذاران خارجی دربرابر تملک و ملی شدن، امکان هر گونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه گذاران خارجی ، ثبت شرکت ها توسط خود سازمان منطقه آزاد و امکان سرمایه گذاری ۱۰۰ درصد خارجی بدون مشارکت ایرانی از مزایای قانونی در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاری در این منطقه است.
  این منطقه در مجاورت جمهوری خودمختار نخجوان و ارمنستان، در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز قرار گرفته است.
  شهر جلفا به عنوان مرکز این منطقه صنعتی – تجاری، در زمینه تجاری و گمرکی دارای پیشینه ای صد ساله بوده و مرز مشترک ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در این شهر به عنوان پرترددترین مرز مسافری ایران، پس از فرودگاه های تهران محسوب می شود.
  منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس اقتصاد ایران را به اقتصاد منطقه ای قفقاز، روسیه و شرق اروپا متصل می کند.(ایرنا) به نقل از مغانه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. lp گفت:

  خیلی به مغزم فشار آوردم که این دفتر را کجا دیدم نمی دانم!!!!!
  مثل ….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. جلیل گفت:

  جناب قاسمیان تحلیل خوبی بود و منهم با شما موافقم در صورت اجرای این طرح شهرهای کم جمعیت مورد توجه نمایندگان نخواهد بود و این کار دوباره مساله کشیده شدن مردم به جاهای پر جمعیت و کوچ را پر رنگ خواهد کرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. تورک اوغلو ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  استاد قاسمیان بنده با جنابعالی در خصوص ایجاد تفرقه این روش موافقم چون باعث جبهه گیری شهرستانها وتشکیل ائتلاف کاندیدهای شهرستانی علیه مرکز استان خواهد شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. کامران گفت:

  جناب سایت آزادلو حالا که فهمیدی انتخابات استانی یعنی چی
  کاش بجای این تحلیل ناقصتون میومد بدین موضوع می پرداختید که با انتخابات استانی کدام کاندیدا شانس بالای برای پیروزی دارند
  بیایید تحلیل بکنید کاندیدایی که بیشتر در مناطق رای خیز بوده اند رای خواهند آورد مثال هریک از کاندیداهای احتمالی موجود در مرکز استان محبوببیتدارن و کدام کاندیدامشان محبوبیتش در مرکز استان بیشتر از بقیه هستش و بنده قول میدیم انتخابات استانی بشه پیروزی با حجت الاسلا وثوقی بدور از هیچ جنجالی خواهد شد و

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • فرهادی گفت:

   در کل استان حاج ولی را بعنوان یک چهره ملی و استانی و جوانترین نماینده مجلس میدانند که با پشتوانه جوانان و مخصوصا ورزشکاران میتواند بهترین شانس را داشته باشد

   Thumb up 0 Thumb down 0

 13. تحلیلگر واقعی گفت:

  جناب آقای قاسمیان متاسفانه خیلی بی سوادانه این تحلیل رو انجام دادید متاسفانه این نشون میده جنابتان در خصوص این طرح کمترین مطالعه ای انجام ندادین و یا چه فکری کردین که این تحلبل رو انجام داویم
  آقای قاسمیان سایت مجلس رو که انشآ… میدانید یه مراجعه ای بفرمایید میبینید در این طرح اومده هر حوزه تعداد نمایندگان خودش رو حفظ خواهد کرد با این تفاوت که ور انتخابات استانی کاندیدایی که در استان بیشترین رای رو در بین کاندیداهای آن شهرستان در استان میاره نماینده مجلس هست
  مثال در گرمی جناب نصیری و میرزاده و موسوی و وثوقی میان شرکت میکنند کاندیدایی که در بین این عزیزان در استان بیشترین رای رو کسب کنند نماینده اون دور محسوب میشودبا تشکر از تحلیل بسیار زشتتان

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • روابط عمومی سايت گفت:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز بار قبل هم از سوی روابط عمومی سایت از شما تقاضا شد با اسامی مختلف اذهان عمومی را تشویش نکنید والا مجبور به بلاک ای پی شما خواهیم شد. در مورد مطلب فوق هم شما چون در همه نظرات از یک نفر حمایت میکنید مخالف هستید درحالی که نقد یک موضوع بدون مطالعه درباره آن امکان دیر نیست. تشکر مجدد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • پدر گفت:

    پسرم انتقاد پذیر باش!

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • قونشو گفت:

    این شخص که از وثوقی در تمام سایتها با نظرات متفاوت حمایت میکند و با حذف ولی اسماعیلی سعی در القای وثوقی میکند کسی جز ح س نیست.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • شهاب گفت:

     حاج ولی اسماعیلی خدایش کجا و حاج وثوقی ضمن اینکه ما بیچاره مردم ایشان با مدیریت خود اسماعیلی دارد می آید صحنه تا رای طایفه مددلو ها را بشکند و انتخابات هم استانی نخواهد شد. سری به فضای مجازی بزنید می بینید ولی اسماعیلی با دیگران از عرش تا فرش فرق دارد

     Thumb up 0 Thumb down 0

 14. آ.ص گفت:

  تحلیل خوب وبجایی بود…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. حسن ف گفت:

  سلام دوست عزیز آقای قاسمیان
  مثل اینکه شما اطلاعات ناقصی از این طرح دارید
  اولا :در این طرح هر شهر همچنان سهمیه خود را خواهد داشت و هرگز شهرهایی با نسبت جمعتی پایین سهمیه خود را از دست نخواهند داد بلکه شهر های دیگر قادر خواهند به کاندیدهای شهر های هم استانی خود نیز رای دهند و در نهایت کاندیدایی که از حوزه ثبت نامی خود بیشتر رای را آورده باشد از همان حوزه راهی مجلس خواهد شد…
  ثانیا: در صورت استانی شدن باز هم رقابت قومی قبیله ای که اتفاقا به نظر بنده آسیب هایی زیادی به شهر ما زده هنوز باقی خواهد ماند چون کاندیداها به آرای حوزه انتخابیه خود به شدت نیاز دارند و انتخابات با همان شور گذشته انجام خواهد گرفت.
  ثالثا:این طرح هیچ منافاتی با وظیفه پیگیری مشکلات منطقه که شما ذکر کردید ندارد و در واقع چون نمایندگان برای دروه های بعدی نیاز با آرای سایر شهرها نیز دارند سعی خواهند کرد در سطح استان فعالیت کنند و مشکلات سایر حوزه ها را مانند حوزه انتخابی خود بدانند و در جهت رفع آن تلاش کنند
  رابعا:من در مورد نظر شما که گفتید طرح استانی باعث می شود افراد سرشناس شانس بیشتری داشته باشند و این نافی دمکراسی است صد در صد مخالفم..با توجه داشته باشیم این طرح باعث می شود هر کسی با کمترین سابقه سیاسی و اجرایی جرات نکند خود را کاندید کند..چون با کمترین شعور سیاسی می توان به این نتیجه رسید که کسی مثلا در شهر گرمی زندگی می کند و با کاندیداهای خلخال آشنایی ندارد سعی می کند به کسی رای داهد که دارای بالاترین مدرک تحصیلی و تجربیات اجرایی است و این باعث افزایش سطح انتخاب مردم می شود…و این نکته مهمترین مزیت این طرح است…که انتخابهای تعصبی و قومی قبیله ای را کاهش می دهد
  و در نهایت در مورد تفاوت نگرشی که شما به دلیل فاصله کیلومتری به آن اشاره کردید بسیار ناچیز می باشد و قابل ذکر نیست چون استان ما ترکیب جمعیتی و قومی و نژادی یکسانی دارد و در نتیجه نمی توان تفاوت فرهنگی محسوسی را متصور شد…
  با تشکر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. نماینده گفت:

  شما با چه تخصص و تجربه تحلیل میکنید و تو سایت خبری زردت میذاری اقای محترم ….

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید