تحرکات توقع آفرین به قلم عیسی پاشاپور

آزادلو : هرچند به موعد انتخابات مجلس شورای اسلامی چندی باقی مانده است اما تحرکات تبلیغاتی برخی نامزدهای احتمالی از هم اکنون توقعاتی را در جامعه به وجود می آورد که معمولا تحقق نشدن آنها بی اعتمادی مردم را در پی دارد.
اگرچه شور و حال تبلیغات پنهان و نرم احزاب، جناح ها و نامزدهای احتمالی نویدبخش انتخاباتی پرشور، با مشارکت بالا و بانشاط است اما باور و اعتماد عامه به فرصت انتخاب و حق دخالت در سرنوشت سیاسی اجتماعی خود نباید با شعارها و وعده های تبلیغاتی غیرممکن، خدشه دار شود.
صف آرایی پنهان رقابت های انتخاباتی بین احزاب، گروه ها و نامزدهای احتمالی به نوعی آغاز شده است و همانگونه که مسئولان ستاد انتخابات کشور بر رعایت اصل بی طرفی دولتمردان در انتخابات تاکید دارند شگردها، شعارها و وعده های آشکار و پنهان نامزدهای احتمالی نیز باید از هم اکنون حساب شده باشد و توقع های بی جا و دست نیافتنی ایجاد نکند.
تحرکات، جلسات و نشست های سیاسی در جهت رصد و پیش بینی فضای انتخابات پیش رو و به تدریج شناسایی و معرفی چهره های مورد نظر، هرچند با احصاء مطالبات مردم به منظور برنامه ریزی برای تامین آنها توام است اما وعده سرخرمن دادن به مردم صداقت پیشه و در نهایت، تحقق نشدن آن، جز سرافکندگی نماینده و بی اعتمادی مردم ثمری نخواهد داشت.
جریان تبلیغات نرم انتخاباتی از سوی نامزدهای فرضی یا هواداران آنها در شبکه های اجتماعی نمود بارزی دارد و کاندیداهای احتمالی از هم اکنون با مستمسک قرار دادن برخی ارزش ها و دادن وعده های رنگارنگ، چک های سفیدی را امضا می کنند که تعهدی به پرداخت آنها وجود ندارد.
از هم اکنون صادق بودن با مردم می تواند ضمن محبوبیت چهره های مطرح، فرهنگ انتخاب اصلح را ترویج داده و آسیب وعده های نابجای انتخابات گذشته را برطرف کند.
پرهیز از وعده های بی اساس، شفاف سازی و تبیین جایگاه و حقوق متقابل وکیل و موکل نه تنها از رای مردم به نامزدها نخواهد کاست بلکه نمایندگان را از بابت درخواست های مردمی خارج از محدوده اختیارات آسوده خواهد کرد.
از آنجائیکه دشمن همواره برای نیل به هدف های شوم خود مترصد فرصت هست و به گفته رحمانی فضلی وزیر کشور، مسئولان باید با رعایت کامل اصل بی طرفی و عدم دخالت در انتخابات، فرصت سوء استفاد دشمن را مهیا نکنند کاندیداهای احتمالی نیز بهتر است از هم اکنون در رویارویی با مردم به جای وعده و وعیدهای بی پایه، صداقت و صراحت خود را برای جلب نظر مردم هزینه کنند.

 • عیسی پاشاپور (خبرنگار ایرنا در اردبیل)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. جعفری گفت:

  سلام آقای پاشاپور
  بی خبر رفتی رسم همسایگی نبود,بلاخره رسم روزگاره انشاله هرکجا هستی موفق ومؤیدباشی ازخداوندیکتا برایتان عمر باعزت آزومندم, منتظر اخبارپرازاحساستان هستیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. فرهنگی گفت:

  نمایندگان خودقانون گذاران مملکت هستند ونباید قانون را زیر پا بگذارند و از اول خودشان را قانونمند تربیت کنند که بعدها مشکل ایجاد ننمایند

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید