تحول در اقتصاد استان با اکتشاف طلای سیاه مغان

Image result for ‫نفت مغان‬‎

آزادلو : منطقه نفت خیز دشت مغان یکی از حوضه‌ های شناخته شده هیدروکربوری در ایران است که این حوضه با وسعت ۵/۶ کیلومتر مربع، ضخامت رسوبات در این حوضه بیش از ۸ کیلومتر بوده و غنی از طبقات شیلی- رسی در شمال استان اردبیل واقع شده است.
عملیات مطالعه طرح اکتشاف نفت مغان چند سال گذشته توسط کارشناسان وزارت نفت انجام شد، اما با این وجود تاکنون در رابطه با استخراج نهایی هیچ اقدام ملموسی انجام نگرفته است. این در حالی است که طبق اخبار اعلام شده در زمان مطالعه، چاه های اکتشافی حفر شده به نفت رسیده و تنها نیازمند اقدام عملی است.
خاطر نشان می سازد وجود نفت در چندین نقطه از دشت مغان متشکل از سه شهرستان بارها از سوی سازمان های مرتبط تأیید شده است. همچنین مجوز عملیات اکتشاف نفت مغان در سال ۱۳۸۷ امضا شد و هم اکنون عملیات اکتشاف به اتمام رسیده و بحث استخراج در شرف سرمایه گذاری است.

وعده استخراج نفت مغان توسط کرواسی ها
پیش از این «مجید خدابخش» استاندار اردبیل از استخراج نفت مغان توسط کرواسی ها خبر داد و گفت: با  رایزنی‌هایی که انجام دادیم مقرر شد با حضور شرکت سرمایه ‌گذاری کرواسی که پیش از این مطالعات اکتشاف نفت مغان را انجام داده است، پیگیری و عملیاتی کند.
وی به مطالعات اولیه سرمایه گذاران خارجی برای اکتشاف نفت در دشت مغان چندین سال است که توسط سرمایه گذاران خارجی انجام شده است اشاره کرد و گفت: ولی به دلیل تحریم های اخیر این سرمایه گذاران در سال های گذشته از سرمایه گذاری در این حوزه منصرف شده بودند که با رفع تدریجی تحریم ها این سرمایه گذاران دوباره برای سرمایه گذاری نفت در مغان اعلام آمادگی کردند.
خبری که پس از نزدیک به یک سال هنوز رنگ و بوی واقعی به خود نگرفته و در حد یک خبر رسانه ای باقی ماند. اکتشاف نفت مغان که قرار بود با احداث چهار حلقه چاه اکتشاف شکل عملیاتی و اجرایی به خود بگیرد،  ولی اقدامات اجرایی مهمی تاکنون در منطقه به عمل نیامده است.

نفت مغان در شرف سرمایه گذاری است
نماینده گرمی در مجلس شورای اسلامی از اعلام آمادگی یک سرمایه گذار در اکتشاف نفت مغان خبر داد و گفت: اکتشاف نفت مغان که از سالیان قبل در منطقه مطرح بوده با پیگیری های انجام گرفته در شرف سرمایه گذاری است.
«سید حمایت میرزاده» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: با توجه به اعلام آمادگی یک سرمایه گذار داخلی برای ورود به بحث اکتشاف نفت مغان، انتظار می رود دولت با فراهم کردن زیر ساخت ها و تامین امکانات لازم این طرح را به سرانجام برساند.
وی با بیان اینکه چهار سال پیش مقرر شد برای اکتشاف نفت در منطقه مغان مناقصه بین المللی برگزار شود، افزود: علی رغم اینکه مطالعات اولیه اکتشاف نفت مغان انجام شده بود ولی اقدامات اجرایی تاکنون در منطقه به عمل نیامده است و عملا همه مناطق نفتی شناسایی شده به حال خود رها شده اند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای سرمایه گذاری در این طرح مشکلات زیست محیطی مانع ایجاد کرده بود که خوشبختانه این مشکل هم برطرف شده و نهایی شدن این مگاپروژه نیازمند اقدام عملی از سوی مسئولان ارشد استان است.

نقش اکتشاف نفت در مشکلات معیشتی مردم مغان
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت نفت از صنایع اشتغال زا در کشور بوده بنابر این اکتشاف نفت در منطقه زمینه ایجاد شغل های مستقیم و غیر مستقیم زیاده شده و باعث رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.
میرزاده به مشکلات اقتصادی مردم شهرستان های شمال استان اشاره کرد و افزود: اهالی منطقه مغان علی رغم داشتن ویژگی های منحصربه فرد همچون آب و خاک حاصلخیز، گمرک بین المللی و کشت صنعت های فعال، همچنان از بیکاری و مشکلات اقتصادی رنج می برند.
وی ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی را مهمترین تاثیر طرح اکتشاف نفت در دشت مغان دانست و اظهار کرد: ضروری است مسؤلین بلند پایه دولت تدبیر و امید برای تقویت بدنه نظام در نوار مرزی شمالغرب کشور، تمام توان خود را برای آغاز بهره برداری از نفت مغان به کار گیرند.
عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل اظهار کرد: توسعه صنایع جانبی نظیر صنایع پتروشیمی ، احداث پالایشگاه و سایر تاسیسات و فرآورده نفتی از عوامل تاثیر گذار اقتصادی در وضعت معیشتی و اشتغال مردم منطقه است و راه اندازی این صنایع در منطقه بسیاری از بیکاران را جذب خواهد کرد.

توسعه صنایع پتروشیمی و کاهش آمار بیکاری و مهاجرت
فرماندار گرمی مغان گفت: نفت به عنوان یکی از کالای اساسی و ضروری در دنیای امروزی می تواند چرخ اقتصاد نه تنها دشت مغان بلکه کل استان اردبیل را به چرخش درآورد.
«ابراهیم امامی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: براساس آخرین نتایج اعلام شده هم اکنون در گرمی کارهای کارشناسی انجام و چاه های اکتشافی حفر شده و به نفت نیز رسیده است.
وی با بیان اینکه مناطق نفت خیز دارای ارزش دوچندانی هستند، افزود: چندین میدان نفتی در دشت مغان شناسایی شده است که در یک دهه گذشته مراحل مطالعات خود را بارها گذرانده اند، اما  مساله مهم در این زمینه صرفه اقتصادی است.
رئیس شورای اشتغال و برنامه ریزی گرمی مغان بیان کرد: احداث پالایشگاه نفت گرمی که اکنون در مرحله پایانی کلنگ زنی است، در صورت عملیاتی شدن استخراج نفت از شمال استان می تواند زمینه اشتغال هزاران نفر از اهالی دشت مغان را فراهم کند.
امامی به رایزنی های مجری پالایشگاه نفت گرمی با کشور جمهوری آذربایجان قبل از استخراج نفت مغان اشاره کرد و گفت: مجری این طرح تا زمان استخراج نفت مغان با خرید نفت خام از جمهوری آذربایجان و انتقال آن به گرمی مغان نسبت به پالایش و استحصال ۳۲ نوع محصول از آن اقدام خواهد کرد.
با آغاز بهره برداری از نفت مغان دوران جدیدی در دشت مغان رقم خواهد خورده و این تحول زمینه ساز ایجاد چندین هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم خواهد بود. در کنار آن مبادلات مرزی و ایجاد صنایع وابسته به میادین نفتی نیز به وجود خواهد آمد که همه موارد فوق گامی برای توسعه اقتصادی منطقه و استان خواهد بود.

  •  علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید