تولد کشت و صنعت دیگر با پایاب خداآفرین

Image result for ‫سد خداآفرین‬‎

آزادلو : در طول چند سال اخیر جهت حفاظت از منابع آبی شمال استان اردبیل اعتبارات کلانی اختصاص یافت که در آینده نه چندان دور زمینه ساز تحول اساسی در دشت مغان خواهد بود. یکی از این طرح های بزرگ پایاب سد خداآفرین بود که در چند فاز در شهرستان های بیله سوار و پارس آباد به مرحله اجراء درآمد.
عظمت پروژه در نگاه اول مردمی، بهره برداری از آن تا چند دهه بعد تصور می شد اما با تزریق اعتبارات به موقع و هنگفت باعث شد جهش خوبی در افتتاح فازهای نخست و تلاش برای تکمیل نهایی پروژه را شاهد باشیم. موضوع مهمی که در احداث پایاب سد خداآفرین مدنظر مدنظر عموم مردم و اهالی است، اتمام به موقع و بهره مندی مردم ساکن منطقه از منافع حاصل از این طرح بزرگ زیر بنائی بخش کشاورزی است.
شایان ذکر است برای اجرای طرح پایاب سدخداآفرین که در سال ۹۳ در سفر رییس جمهوری به استان اردبیل با درخواست دولت و موافقت مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار برای اجرای پروژه های مهار و تنظیم آب های مرزی و شبکه های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی و طرح های متناظر این استان از صندوق توسعه ملی اختصاص یافت.

بهره برداری از پایاب خداآفرین جهش اقتصادی استان است
یکی از کشاورزان مغانی در رابطه با اهمیت پایاب خداآفرین به همشهری گفت: افتتاح و بهره برداری از پایاب خداآفرین و زیرکشت رفتن ۶۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان های بیله سوار و پارس آباد جهش اقتصادی برای کل استان محسوب می شود.
«کاظم همتی» اظهار کرد: طبق گفته مسئولان با اجرای طرح پایاب خدا آفرین یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن به میزان تولیدات کشاورزی استان افزوده می شود که در نوع خود انقلابی در صنعت کشاورزی دشت مغان ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه باردهی زمین های زیرکشت آبی در مقایسه با دیم چشمگیر و تأثیرگذار در رونق اقتصادی است، افزود: بی شک پایاب سدخداآفرین انقلاب بزرگ در صنعت کشاورزی را سبب شده و میزان تولید ملی را افزایش خواهد داد.
همتی دشت مغان را انبار غله شمالغرب کشور دانست و گفت: وجود خاک حاصلخیز در کنار شرایط مطلوب برای کشاورزی، اهمیت حفاظت از منابع آبی مرزی که هدر می رود را دوچندان می کند.
پایاب خداآفرین ماندگارترین خدمت دولت به استان
استاندار اردبیل هفته گذشته در رابطه با اهمیت این پروژه بزرگ نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اردبیل گفت: طرح پایاب سد خدا آفرین از ماندگارترین طرح های دولت تدبیر و امید در این استان می باشد که سبب ایجاد دگرگونی های مثبت در منطقه خواهد شد.
«مجید خدابخش» افزود: با اجرا و بهره برداری از این طرح بیش از ۶۲ هزار هکتار از زمین های دیم جلگه حاصلخیز مغان به آبی تبدیل می شود و هم اکنون نیز در مسیر اجراء برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است.
وی به نقش پایاب خداآفرین در رونق تولید ملی و کالای ایرانی اشاره کرد و گفت: برای حمایت از کارخانه ها و تولیدکنندگان بومی به تمام مدیران ارگان ها و اداره های ذیربط استان اردبیل سفارش شده که ملزومات مورد نیاز آن را از کارخانه های بومی خریداری کنند.
رئیس شورای برنامه ریزی استان تصریح کرد: تنها سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل معادل ۱۰ هزار میلیارد ریال در اجرای این طرح و خرید ملزومات آن هزینه می کند و قطعا با بهره برداری از آن ایجاد چند هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

خداآفرین زمینه ساز کشت و صنعت دیگر است
فرماندار پارس آباد مغان گفت: تکمیل پایاب سدخداآفرین زمینه ساز ایجاد یک کشت و صنعت دیگر در دشت مغان خواهد بود.
«اکبر صمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: وجود کشت و صنعت مغان و پارس در این منطقه زمینه رونق اقتصاد و عایدی مادی فراوان برای اهالی است که در صورت تکمیل پایاب خداآفرین، این رونق چندین برابر خواهد شد.
وی با بیان اینکه پروژه بزرگ پایاب سد خداآفرین به صورت مستقیم می تواند برای ۶۲ هزار نفر شغل ایجاد کند، افزود: در صورت مدیریت صحیح این پروژه عظیم و ملی علاوه بر شغل های مستقیم ذکر شده، برای ۴۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زائی خواهد داشت.
رئیس شورای اداری پارس آباد بیان کرد: ما از همه دستگاه ها خواسته ایم در جهت حمایت از تولید ملی کالاهای ایرانی برای این پروژه خرید کنند و در کنار آن از پیمانکاران توانمند بومی منطقه استفاده شود.
وی توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی با تکمیل این طرح را لازم و ضروری دانست و گفت: سرمایه گذاران بخش خصوصی با آرامش خاطر بدون هیچ بروکراسی زاید می توانند برای سرمایه گذاری در این حوزه که قطعا آینده روشنی دارد، ورود پیدا کنند.
به گفته صمدی شبکه پایاب خدا آفرین به عنوان یکی از بزرگترین طرح های ملی با عنایات خاص مقام معظم رهبری و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید با سرعت مطلوبی در حال اجرا بوده و تا آخر سال آینده به بهره برداری می رسد.

تحقق اشتغال زائی با تکمیل طرح های مرزی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در نشست خبری گفت: با اجرا و تکمیل طرح های مهار آب های مرزی و غیر مرزی شاهد ایجاد ده ها هزار شغل جدید در استان اردبیل می شویم که عمل گرایی واقعی در راستای شعار سال است
«اصغر سلیمان زاده» اظهار کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید برای حفظ و حراست از منابع آبی مرزی، امسال ۱۸هزار ۵۰۰ هکتار از شبکه اصلی پایاب سد خداآفرین در منطقه مغان آماده افتتاح شده
وی با بیان اینکه مراحل اجرایی شبکه پایاب خداآفرین در بیله سوار و پارس آباد به سرعت در حال اجرا است، افزود: برای اجرای این پروژه عظیم و ملی یک میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید