جاذبه های تاریخی و گردشگری گرمی مسافران نوروزی را فرا میخواند

قبرستان انی

آزادلو : گرمی در پهن دشت مغان از کهن ترن مناطق مسکونی آذربایجان و یادگار تیره های اشکانی و قوم پارت است.
این شهرستان در شمال شرقی اردبیل با آب و هوای گرم و معتدل گنجینه ای از اشیا و اقلام تاریخی را در دل خود جای داده و آثار قدیمی به دست آمده از گوشه و کنار آن گویای تاریخ کهن و عبرت انگیز این دیار است.
بنا بر اظهارات مسوولان اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، بیشترین آثار تاریخی استان مربوط به شهرستان گرمی می باشد که بخش عمده آن در زیر خاک مدفون و مستتر است.
قادر دهقان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی هم با اعلام اینکه تپه ها و قلعه های سحرآمیز گرمی بخش مهمی از تاریخ این سرزمین را شامل می شود، قرار داشتن آثار تاریخی در دل خاک را در دور از دستبرد قرار گرفتن آنها حائز اهمیت دانست.
در کتب متعدد تاریخی از گورستان آلیله،غار و یخچالهای طبیعی روستای انی،شاه تپه سی(محل تاجگذاری نادرشاه افشاری)،خرمن تپه سی در روستای اوماسلان،تپه آقامال مربوط به دوره اشکانی و ساسانی در روستای شکرلو،تپه نقاره یادگار دوران اسلامی در روستایی به همین نام،تپه مطلب مربوط به دوره اشکانیان در روستای تیکانلو،و گورستان ها و تپه های متعدد در مناطق دیگر از آثار تاریخی این شهرستان نام برده شده است.
سیدمحمدابراهیمی در کتاب پژوهشی بر جغرافیای مغان، روستای اوجاق آلازار بخش مرکزی گرمی را از مکان های زیارتی و مقدس آذربایجان ذکر کرده است.
وی می نویسد:اگر چه تحقیق کاملی در خصوص شخصیت مدفون در این روستا به عمل نیامده است اما مقبره ای تاریخی که امروزه در نزدیکی مسجد روستای اوجاق آلازار قرار گرفته از دیرباز به عنوان زیارتکده ای مورد توجه بوده و از این رو، نام روستا اوجاق آلازار نامیده شده است.
روستای آلیله در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرمی نیز بخاطر داشتن غار تاریخی و سنگ قبرهای قدیمی با نقش های مسحور کننده از مناطق تاریخی گرمی محسوب می شود که متاسفانه در گذر زمان مورد دستبرد قرار گرفته است.
از منظر گردشگری نیز آبشارهای چشم نواز روستاهای دمولو،قوزلو و افچه،باغات انار هزان،باغات شلیل آزادلو،نوار مزی سرسبز،کوهستان های همواره بهار بخش مرزی موران و ارتفاعات چشم نواز تولون و آزنا را می توان نام برد.
بنابر اظهارات قادر دهقان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی قرار گرفتن منطقه گردشگری گیلارلو در حاشیه جاده جدید گرمی،اردبیل و نزدیکی این منطقه به شهر گرمی در جذب گردشگر به این شهرستان اهمیت زیادی دارد.
وی با قدردانی از تلاش مسوولان در جلب نظر سرمایه گذار بخش خصوصی جهت احداث هتل و امکانات تفریحی در حاشیه دریاچه گیلارلو افزود:در صورت تحقق این امر، منطقه گردشگری گیلارلوی گرمی به یکی از مناطق توریستی و اقتصادی این شهرستان تبدیل خواهد شد.
از نظر بسیاری از گردشگران و علاقمندان به طبیعت، حضور جمع کثیر گردشگر در تعطیلات آخر هفته و پایان سال و مناسبت هایی همچون سیزده بدر در دریاچه تفریحی گیلارلو نشانگر قابلیت این منطقه در جذب گردشگر است.
منطقه گردشگری گیلارلوی گرمی به قایق موتوری،کمپ های اقامتی،فضای سبز و پیست سنتی اسب سواری مجهز است و انتظار می رود با استمرار توجه و همت مسوولان، در آینده رونق شورابیل را شاهد باشد.
گزارش از عیسی پاشاپور

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید