جامعه عشایری و مشکلات پیش رو

Image result for ‫عشایر مغان‬‎

آزادلو : عشایر اردبیل با نزدیک به ۱۳ هزار خانوار در مناطق مختلف استان حضوری فعال داشته و نقش مهمی در تولیدات دامی و صنایع دستی ایفاء می کنند. توپوگرافی خاص استان اردبیل به لحاظ ییلاق و قشلاق عشایران باعث شده قشر عظیمی از عشایران به خصوص طایفه شاهسون ها ساکن این استان بوده و از این طریق امرار معاش کنند.
استان اردبیل از دیرباز تا کنون جایگاه مردمی از جنس عشایر غیور بوده و این غیورمردان استان نقش مهمی در جنگ تحمیلی و دیگر عرصه های پایداری این نظام مقدس داشته اند.  دشت مغان نیز به عنوان یکی از مناطقی که عشایر از طوایف مختلف بخصوص شاهسون ها را در خود جای داده و به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص خود، از اهمیت ویژه ای در حوزه جامعه عشایر برخوردار است.
جمعیت ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفری عشایر استان اردبیل که قریب به اتفاق آن ها از طریق دامداری امرار معاش می کنند، به پرورش ۱٫۵ میلیون رأس دام سبک و سنگینن مشغول هستند.  در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل ۶٫۵ درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل شش درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.

راه ارتباطی، مشکل لاینحل عشایران
یکی از عشایرین اهل مغان در رابطه با مشکلات خود به همشهری گفت: نبود راه دسترسی مناسب و ایمن بزرگترین مشکل عشایران در همه ادوار بوده است.
«نعیم کرامتی» افزود: عشایران منطقه با کوچکترین بارش با مشکلات اساسی در حوزه تردد مواجه می شوند و اگر با سیل همراه باشد راه دسترسی به کل قطع و امورات زندگی عشایران بهم می ریزد.
وی با بیان اینکه تأمین مایحتاج مورد نیاز از شهرها در چنین شرایطی غیرممکن است، افزود: بعضا به دلیل ضعف پوشش آنتن دهی موبایل برقراری ارتباط در شرایط بحرانی امکان پذیر نبوده و باعث وارد آمدن خسارت جانی و مالی به این قشر زحمت کش می شود.
وی تصریح کرد: مسئولان در مناسبت های مختلف عشایران را خط مقدم تولید محصولات لبنی و صنایع دستی قلمداد می کنند اما در حمایت و تأمین آرد، آب شرب و سایر ملزومات مورد نیاز واقعا عشایران دچار مضیقه و مشکلات هستند.
این عشایر اهل مغان به سایر مشکلات جامعه عشایری دشت مغان اشاره کرد و گفت: تأمین نیروی انسانی و تجهیزات آموزشی لازم، آبرسانی ، نظارت بر بهداشت انسان و دام ، تسطیح راه های کوچ و کنترل آرد عشایری از جمله مواردی است که باید مورد توجه مسئولان متولی باشد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز در رابطه با مسیر کچی قشلاقی انگوت به خبرنگار فارس در اردبیل گفت: مسیر ذکر شده راه عشایری بوده و طی هماهنگی با امور عشایر استان نسبت به بازسازی مسیر اقدام خواهد شد.

تلاش برای تأمین مایحتاج عشایران در سریعترین زمان
مسعود امامی یگانه افزود: با توجه به شرایط بحرانی پیش آمده در شهرستان‌های استان، ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان‌ها به صورت آماده باش بوده و در تلاش برای حل مشکلات به وجود آمده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل در رابطه با وضعیت راه های ارتباطی عشایری استان اردبیل گفت: مسیرهای بسته شده عشایری به دلیل سیل و تندباد در سریعترین زمان بررسی و نسبت به بازگشایی آن ها اقدام می شود.
«مسعود امامی یگانه» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با امور عشایری و راهداری استان در این زمینه هماهنگی لازم به عمل آمده و قطعا در شرایط بحرانی ضمن تلاش برای بازگشایی راه ها، مایحتاج ضروری قشر زحمت کش عشایرین تأمین خواهد شد.
مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: امور عشایری در تلاش است از توان همه دستگاه ها برای خدمت رسانی به جامعه عشایری که در تولید محصولات ارگانیک نقش اساسی دارند، استفاده کند.
«قادر هنرمند» با بیان اینکه یکی از برنامه های اصلی ما بیمه جامعه عشایری است، اظهار کرد: در ۹ ماهه اول سال گذشته ۴۳۰۰ خانوار عشایری در سطح استان اردبیل تحت پوشش بیمه اجتماعی روستایی و عشایری قرار گرفتند.
وی از تولید سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۳ هزار تن شیر ، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و یک هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی توسط عشایران استان خبر داد و گفت: عشایر استان از ۴۵ طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و ۵۲۷ اوبا ، ۵۲۷ قشلاق ، ۲۳۷ ییلاق ، هفت زیست بوم و ۵۱ سامانه زندگی می کنند.
وی افزود: در حوزه توزیع آرد بین عشایر نیز سال گذشته به مقدار دو هزار و ۷۰۰ تن آرد، آب‌رسانی سیار به مقدار ۲۰ هزار متر مکعب و ۸ هزار و ۷۵۵ تن نهاده‌های دامی در بین افراد غیور و تلاشگر این استان توزیع شده است.

لزوم معرفی شایسته توانمندی های عشایر
فرماندار پارس آباد گفت: لازم است با برنامه ریزی دستگاه متولی عشایر و با همکاری سایر دستگاه ها، توانمندی و ظرفیت های جامعه عشایری به همگان معرفی شود.
«اکبر صمدی» اظهار کرد: معرفی شایسته قابلیت های جامعه عشایری منطقه در بحث صنایع دستی و تولیدات بومی و لبنی قطعا در رونق اقتصادی این قشر از جامعه موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه جشنواره توانمندی های عشایر شاهسون مغان در طول این هفته برگزار می شود، افزود: این جشنواره در دشت فتحعلی پارس آباد با همکاری و مشارکت دستگاه ها، طوایف مختلف عشایر و هنرمندانی از منطقه برگزار می شود.
صمدی خواستار مشارکت عمومی مردم در برگزاری چنین جشنواره هایی شد و گفت: برپایی غرفه محصولات کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی، تولیدات عشایری، برگزاری آئین ها و بازی های بومی و محلی، موسیقی سنتی عاشیقلار و نمایش ، مسابقه اسب سواری و شترسواری ، انتخاب قوچ برتر مغان از جمله برنامه های این جشواره است.
فرماندار پارس آباد مغان بیان کرد: عشایرین با در دست داشتن سهم چشمگیر تولیدات دامی نقش مهمی در چرخه این نوع محصولات دارند که ماندگاری و توسعه آن، نیازمند نگاه های ویژه و راهبردی است.
وی اضافه کرد: شیر، ماست، دوغ، گوشت قرمز، پشم، صنایع دستی و غیره از جمله مهمترین فرآورده های دامی عشایر مغان است که سالانه روانه بازار شده و علاوه بر تامین نیاز استان به خارج از استان نیز صادر می شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید