جوانان گرمی و روی آوردن آنها به قلیان به قلم سیدحمایت میرزاده

http://uupload.ir/files/d9gx_image0013.jpg

آزادلو : اینکه امروزه گذراندن وقت با انوع تفریحات ناسالم و مخرب ، یکی از عادتهای معمول بسیاری از جوانان ایرانی در شهرهای مختلف کشور شده است ، هیچ شکی درآن نیست . اعتیاد به انواع مواد خانمانسوز مخدر و دیدن ذره ذره شدن و در نهایت ، پژمردن گلهای رنگارنگی که می­توانستند باعث زیبائی و رونق گلستان وطن گردند ، جان هر ایرانی وظیفه­شناس را به درد می­آورد . یکی از این انواع مواد یاد شده که در نظر اول به جهت فراگیر شدن ، کم­خطر و بی اهمیت جلوه می­کند ، اعتیاد بسیاری از جوانان حتی دختران به کشیدن قلیان است که در سالهای اخیر با ارائه طعم های مختلف تنباکوی آن ،رواج و شیوع بیشتری نیز پیدا کرده است.
داستان گرایش جوانان  شهرهای بزرگ و کوچک کشور به این پدیده شوم محصول دهها دلیل گفته و نگفته­ای است که هرکدام شما عزیزان بهتر از بنده به انها واقف هستید. حکایت من، حکایت اندوهبار و جانگداز­تر تمایل نوظهور و حیرت­آور جوانانی است که روزگاری در دیوارها و کوچه ها و گوش کوههای اطراف شهر پربوده­اند از صداها و فریادهای شورآفرین انها ؛ جوانانی که امروز سراغشان را نه از کارگاهها و کارخانه ها و مکان های تولیدی بلکه از پستوها و مخفیگاههای دودآلودی گرفت که  جز احساس بیهودگی ، سرخوردگی و یأس حاصلی برایشان ندارد. حکایت ملال­آور جوانان شهری مرزی ، مذهبی و اصیل با مردمانی تلاشگر و غیور ، حکایت گلهای سرخورده و مأیوس گرمی ، جوانانی که می­توانستند با اشتغال در مشاغلی شرافتمندانه ، سر و سامان روانی و مادی گرفته و زیر از آرامش و اطمینان ف برای خود خانواده­ای دست و پا کنند و کمک خرج والدین خود گردند، چرا اینچنین درمانده و مستآصل به گوشه دنج و پر دود قلیانخانه پناه اورده­اند؟ مگر نه این است که مسئولین مروبطه در ایفای وظیفه­ ملی ، انسانی و اسلامی خود کوتاهی کرده­اند ؟ مگر نه این است که به جای تلاش بیشتر و یاری گرفتن از افراد توانمند و مشاوران کاردان دردشناس ف مدام به توجیه های خود پرداخته­ایم؟
آن روز وقتی برای آشنایی نزدیک با برخی از این جوانان و لمس و درک احساسشان به یکی از این قلیانخانه ها سر زدم ، دیدن چهره های معصوم ، نجیب و مردد انها دوباره اتش به هستی­ام زد و نهیب به وجدانم که : آیا هیچ وظیفه­ای به عنوان یک انسان ، به عنوان یک همشهری و به عنوان کسی که سالیان سال مسئولیتی در این ملک داشته و دارای ، متوجه­ات نیست ؟
کنار یکی از این جوانها نشستم و حالش را پرسیدم گفت : « خوبم ، ممنون » گفتم : » مرا می­شناسی ؟ درحالیکه با دقت بیشتری نگاهم می­کرد « نه » . من بی آنکه به کاندیدا بودنم در انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کنم ، گفتم : « من یک معلم .» شرمگین سرش را پایین انداخت ، زیر لب گفت : » معلم و قلیان » گفتم : » وقتی محصل و دانشجو به چنین جایی بیاید ، چرا من نیایم ؟ اگر جایی خوب و رفتنی باشد ، باید هر دوی ما انجا باشیم! مثل انکه معنی حرفش نیش دار مرا فهمیده باشد،  با جسارت و شهامتی که تازه به سراغش امده بود گفت : » من که همه­اش با میل و اشتیاق خودم نمی­آیم ! پرسیدم : » کاری داری ؟ » گفت : » خیر بیکارم .» گفتم » پول یک قلیان چقدر ؟ » جواب داد : » پنج هزارتومان » گفتم : »خب ، از کجا می آوری؟» خجالت زده گفت :  » مادرم می­دهد ، می­گوید : بگیر برو قلیان بکش اما توخونه نمون . برای اینکه با نق زدن و نارحتی­­ات اعصاب مرا هم خراب می­کنی ، برو لااقل یک ساعت ازدستت راحت باشم !
با شنیدن این جمله آخرش حقیقتأ زبانم بند آمد و نطقم برید. انگار سلسله سوالهایم یکباره تمام شدند، کمی به چشمایش نگاه کردن و بعد سرم را پایین انداختم.
ما با کوتاهی­هایمان ، با ندیدن مشکلات خانواده­هایمان ، با قدرت طلبی­ها و دنیادوستی هایمان، با عدم احساس مسئولیت و بی تعهد­یمان ، با عدم ایجاد اشتغالشان باعث شده­ایم که فرزندان مستعد و با غیرتمان به جای کار ، به جای ساختن منطقه و آباد ساختن آن ، دانسته و ندانسته خود را به دامن نابودی و فلاکت بیاندازند.
پرسش این است که چرا در شهر کوچکی مثل گرمی به اندازه بسیاری از شهرهای بزرگ کشور قلیانخانه دایر شده و همه­شان نیز دارای مشتری و برو بیار هستند. پرسشی که باید بدون محافظه­کاری و توجیه، مقابل مسئولین گذاشت و از ایشان پاسخ خواست ؟ دلیل اینهمه رکود اقتصادی و شدت بیکاری و میزان وحشتناک مهاجرت در گرمی ، مگر چیزی غیر از سستی و عدم تلاش به موقه مسئولین و عدم شناسایی قابلیتها و ظرفیتهای منطقه است ؟
باید طرحی نو درافکند. از طرفی به صورت کلان در ایجاد زمینه های اشتغال  جوانان و با قانونگذاری های جدید به دولت کمک کرد و از طرفی دیگر با توجه به ظرفیتهای اقتصادی ، کشاورزی و گردشگری ، با پیگری و تلاش مضاعف ، دولتمردان کشور را وادار به توجه بیشتر و سرمایه­گذاریهای سودمند در گرمی کرد. می­توان با مطالعات بیشتر و ارائه توجیهات کافی به نمایندگان محترم مجلس ، زمینه تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی یا حدأقل الحاق را در گرمی فراهم آورد و با دلگرم ساختن مجدد اهالی به زندگی در این خطه شریف ، جلوی مهاجرت بی­رویه و خالی شدن نوار مرزی از سکنه را گرفت.

 • سیدحمایت میرزاده (کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه گرمی)

نظر شما چیست؟

۳۸ نظر

 1. یوسف زاده گفت:

  آقای جارچی جناب میرزاده که نماینده نشده یا درهیات وزیران نبوده که کاری برای گرمی بکنه ؛باندبازی ورابطه بازی فقط یکی از ماندگارتری حرکات نمایندگان سابق مخصوصا نماینده مدنظر شما بوده لطفا برای مردم خط ونشان نکش .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. هادی گفت:

  کارنامه ی اقای اسماعیلی کاملا مشخصه و باند بازیا هم نمایانگر نحوه ی مدیریت ایشونه… میرزاده تخصص و سواد بیشتر و سابقه مدیریتی بهتره داره مردم آگاه باشن باید درست انتخاب کنن یه عده ای با اسم ولایت برعکس ولایت عمل میکنن…

  یاشاسین میرحمایت میرزاده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. غیور ROMANIA گفت:

  آقای قاسمیان هرنظری که موافق میرزاده باشد منتشر مابقی را بایگانی می کند.
  اشک تمساح آقای میرزاده هیچ دردی را دوانمی کند
  این آخرین ترفندی است که ایشان بکاربرده است
  شما دراین سی واندسال دربالاترین پستها بوده اید چه خدمتی به اینمنطقه قلک زده کرده اید حالا دایه مهربانترازمادرشده اید
  آری همانطوری که گفته اید تبریزی هستید نه گرملی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. جناب ROMANIA گفت:

  آقای قاسمیان درسته شما از آقای میزاده اعلام حمایت کردید ولی این درست نیست فقط از ایشان عکس و پست بزارید اگر این معرکه خصوصیه بگید ماهم برا خودمان یه سایت بزنیم
  لطفا در کارتان دقت به عمل آورید
  یاعلی…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. عسگر یوسف زاده شوربلاغ گفت:

  روی آوردن به قلیان وسیگار یاتجمع جوانان درقلیان سراها وپشتوند ان روی آوردن به مواد مخدر مبین آمار بالای بیکاری درشهرستان گرمی هست امیدوارم جوانان بافرهنگ وغیرتمند گرمی وحومه بارای دادن به آ قای حمایت میرزاده آینده ای درخشان را درروز ۷اسفند ترسیم کنند واطمینان دارم که ایشان از از تواناییهای خویش جهت رفع کم وکاستیهای این شهر فراموش شده درادوار قبلی نهایت استفاده را خواهد کرد.انشاالله

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. امین پاشا گفت:

  من دوره پیش از طرفداران میرزاده بودم و در ستاد فعالیت میکردم زیاد مثبت حرف میزد و به حرفش اعتقاد داشت امیدوارم بعد از نماینده شدن هم مثبت حرف بزنه مثبت اقدام کنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. واقعیت گفت:

  مردم گرمی همیشه باآگاهی کامل پای صنوقهای رای حاضر بوده اندآیا حمایت میرزاده فرزند سید جلیل والقدر آقا میرعزیز نبود باز هم این همه طرفدار داشت؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ناشناس گفت:

  یا الله

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. گرمیلی گفت:

  سخنان شما دل هر جوانی را به در می آورد
  تمامی معضل جوانان در بیکاری خلاصه میشود
  چطور شهر کوچکی مانند گرمی نزدیک به پنجاه قلیانسرا دارد ولی پنج محل کسب وکار پنج محل گردش و تفریح سالم ندارد
  شهر من سینما موزه تئاتر و همه مکانهای تفریحی اش در قلیانسرا خلاصه میشود
  لااقل یک مسول در این باره سخن گفت که امیدوارم از سر دلسوزی باشد نه تحریک جوانان برای رای بیشتر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. امید وار گفت:

  اسماعیلی تاریخ مصرف تو تمام شد…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. جاسوس گفت:

  درود بر مرد استقامت و صبر… میرزاده اسوه اخلاق است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. ناشناس گفت:

  چقدر در این مدت به تو توهین و اهانت کردند چقدر تهمت چقدر تخریب و تو یک کلام ناثواب به زبان نیاوردی..و فقط حلال کردی. و من با تمام وجودم عاشق تو شدم…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. علی گفت:

  فقط مر حمایت میرزاده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. محمد گفت:

  افرین خداوند توفیق دهد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. مهدی گفت:

  من نمیدونم با چه ابزاری میخوان بیکاری رو حل کنن.بابا الان وقت ازمون و خطا برای گرمی نیس .از من گفتن گرمیلیلر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. گرمیلی ROMANIA گفت:

  اگر موسوی کار کرده بود انصراف نمبداد اگر نصیری خوب بود صلاحیت میدادن لعنت بر اتحاد ناسالم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. بفرما ROMANIA گفت:

  جناب میرزاده تو این سال خدمتت برا گرمی و مردم گرمی چیکار کردین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟………………………………………………………………………………!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. بهمن ندایی ESTONIA گفت:

  باسلام خدمت دوستان وهمشهریان. این مطلب کاملا گواه این است که سایت محترم آزادلو بلندگوی تبلیغاتی آقای میرزاده هستند. البته ایرادی ندارد هرکس طرفدار یک ایده و نظر ویا دیدگاهی است. ولی اگر این سایت خود را زبان گرمی و منطقه میداند پس باید همه را به یک چشم ببیند و بی طرف همه نظرات وعقاید کاندیدها را ارائه دهد.
  اما آقای میرزاده عزیز شما کارخیلی خوبی کردید که رفتید قلیان سرا و با مشکلات مردم آشنا شدید. انشاالله این دوره شما نماینده میشوید و این مشکلات را حل مینمایید. اما چند نکته را باید بگویم.که چرا دراین موعد به عنوان یک شهروند و دلسوز به فکر جوانان افتادید؟ به نظر من باتوجه به اینکه اکثرجوانان گرمی در قلیان سراها روزگار میگذرانند. پس این یک نوع تبلیغات انتخاباتی است که البته به نظر من بیشتر ازطرف اطرافیانتان پبشنهاد شده.به نظر شما نمایندگان فعلی اردبیل وگرمی تلاش نکرده اند که شهرمان جزو مناطق آزاد شود؟ البته همه در پست ومقام خود میخواهند که کار بزرگی انجام دهند که در تاریخ به نام آنان ثبت شود. من آرزو میکنم که شما حتما نماینده گرمی شوید. ولی این را نیز به خوبی میدانم که نه تنها شما هیچ یک ازکاندیدهای محترم نیز اگر نماینده شوند. شهرمان هیچ تغییری نمیکند. زیرا دولت هیچ اعتنایی به شهرهای کوچکی چون ما نمیکند.البته پولی دربساط ندارد. باپایین آمدن قیمت نفت و فروش کم درآمد دولت کم شده و توان دادن حقوق کارمندان را ندارد حال با این اوضاع چگونه بودجه عمرانی اختصاص دهد. و یا بخش خصوصی که هرروز یک کارخانه بزرگ ورشکسته شده و کارگران بیکار میشوند فکرمیکنید چه کسی میاید و در اینجا سرمایه گذاری میکند.در کشوری که سود بانکی بیشتر از سود تولید است پس ریسک سرمایه گذاری نمیکند. به نظر من همه آمده اند که نماینده شده و از مزایای آن استفاده کنند وگرنه انسان در هرپستی میتواند خدمت به خلق کند. چه اصراری هست که حتما نمایندگی مجلس باشد. اینکه میگویید با دنیا دوستیمان و… خداوکیلی نه تنها شما همه کاندیدها این همه پول بی زبان را چراهزینه عکس و پوستر وکیک وآبمیوه و آژانس و… میکنید. به خاطر خدا و ملت گرمی این پولها را جمع کنید و به چندتا بدبخت وبیچاره که کم هم نیستند بدهید که شاید یکی از مشکلاتشان حل شود.البته هروقت میپرسیم میگویند ماچیزی خرج نمیکنیم دوستان شرمنده میکنند. خوب مگر کسی همینجوری پول خرج میکنه نه عزیرم حتما داره سرمایه گذاری میکنه .انشاالله که موفق باشید.ضمنا هزینه قلیان درگرمی ۲۵۰۰تومن است نه ۵۰۰۰تومن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. بی طرف NETHERLANDS گفت:

  حاج آقا ای کاش ده سال زودتر میامدی. حالا چرا؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. ناشناس گفت:

  درودبرسیدوالامقام میرحمایت میرزاده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. عدالت علی گفت:

  با سلام
  نمیخوام کسی رو تخریب کنم فقط میخوام مردم واقعیتها رو بدونن اون موقع خیلی از جوانهای ما از طرف برخی افراد که صاحب پست و مقام بودن داشتن رد صلاحیت میشدن باید فکر امروزشم بودن.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. مهرداد بنیادی گفت:

  سلام و درود بر استاد میرزاده عزیز، کسی که معلمی را همیشه با عشق و علاقه مقدس شمرده و در همه حال این پیشه را با عث افتخار میداند.
  توجه دلسوزانه و پدرانه ی شما به این موضوع باعث مسرت است و دغدغه ی همه دلسوزان و خانواده ها، امید است با کمک شما عزیزان و مسولین محترم معضل بیکاری و… حل شود و همیشه دعا گوی شما استاد فرزانه هستیم.
  با آرزوی موفقیت در همه عرصه های مسولیتی و زندگی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. علی گفت:

  فقط میرزاده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. همشهری خووووووووووووووب گفت:

  داستان خوبی بود جیگر

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید