حقیقت‌پور: برد غربی‌ها در لوزان بیشتر از ایران بوده است

خبرگزاری فارس: برد غربی‌ها در لوزان بیشتر از ایران بوده است/ ظریف حق دخالت در پروتکل الحاقی را نداشت

آزادلو : نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: دستاوردی که غربی‌ها در مذاکرات اخیر لوزان داشتند از ما بیشتر است به طوری که برد آنها نیز از ما بیشتر و بهتر بوده است.

منصور حقیقت‌پور امروز در گفت‌وگو با فارس درباره بیانیه لوزان و نکات مثبت و ضعف آن اظهار کرد: از نکات مثبت این بیانیه این است که غربی‌ها و آمریکایی‌ها بعد از سال‌ها فهمیدند که جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست و همه تلاش‌های تبلیغاتی در این زمینه بی‌نتیجه و غیر‌قابل قبول بوده است.

وی گفت: دومین دستاورد مثبت این مذاکرات پذیرفتن غربی‌ها در مسئله غنی‌سازی از سوی جمهوری اسلامی ایران است که اصل آن با شدت و ضعفی پذیرفته شده و از این بابت باید به تیم مذاکره‌کننده تبریک گفت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی سومین اثر مثبت این مذاکرات را برداشته شدن تحریم‌ها از سوی سازمان ملل، وزارت خزانه‌داری آمریکا، اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا اعلام کرد و ادامه داد: البته در این زمینه بین سخنان ظریف و مسئول خارجی اتحادیه اروپا تفاوتی آشکار وجود دارد به طوری که ظریف مدعی است این تحریم‌ها یکسره و به صورت کامل برداشته می‌شود در حالی که موگرینی معتقد است گام به گام این تحریم‌ها برداشته می‌شود.

حقیقت‌پور تصریح کرد: این صحیح نیست که گام به گام تحریم‌ها برداشته شود چراکه این همان نتیجه مذاکرات دو مرحله‌ای است که مدنظر و مورد توجه جمهوری اسلامی ایران نبوده است.

وی یادآور شد: از دیگر نکات مثبت بیانیه لوزان پذیرفته شدن ورود جمهوری اسلامی ایران به باشگاه هسته‌ای و در آینده رسیدن به توسعه نیروگاه‌های جدید تولید برق هسته‌ای است که غربی‌ها این حق و حقوق ملت ایران را به رسمیت شناختند.

* ظریف و تیم مذاکره‌کننده به وظیفه نمایندگان مجلس تعدی کردند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به نکات محدودکننده این بیانیه نیز اشاره کرد و گفت: یکی از این نکته‌های ظریف نوع و تعداد سانتریفیوژ‌هاست که به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه با محدودیت جدی روبه‌رو شده است.

حقیقت‌پور عنوان کرد: غربی‌ها که صحبت از سانتریفیوژ نسل اول کرده‌اند سانتریفیوژ‌های قدیمی و غیر‌کار‌آمد هستند در حالی که ما سانتریفیوژ نسل هشتم تولید کرده‌ایم که ۱۸ برابر سانتریفیوژ نسل اول قدرت غنی‌سازی دارد و به هیچ‌ وجه ۵ هزار سانتریفیوژ نسل اول کارایی سانتریفیوژ‌های جدید را نخواهد داشت.

این نماینده مجلس با انتقاد شدید از تعلیق ۲۰ درصد غنی‌سازی در فردو بیان کرد: ما به این غنی‌سازی نیاز داشتیم چراکه رادیو‌دارو‌هایی که از طریق این مرکز تولید می‌شد نیاز ۸۵۰ هزار بیمار سرطانی و چشم انتظار را تامین می‌کرد در حالی که با تعلیق ۲۰ درصد ما چگونه می‌خواهیم از طریق مرکز خونداب این رادیوداروها را تامین کنیم.

* ظریف در مجلس باید پاسخگوی نمایندگان باشد

عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس یادآور شد: ظریف و تیم مذاکره‌کننده به معنای واقعی و آشکار به وظیفه نمایندگان تعدی کردند به طوری که پروتکل الحاقی که از اختیارات نمایندگان مجلس بود ظریف خود در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و قطعاً مجلس پاسخگویی در این زمینه را در اولین جلسات هفته آینده در دستور کار قرار می‌دهد.

وی یادآور شد: ظریف باید به طور آشکار اعلام کند که چرا در حیطه پروتکل الحاقی که جزو اختیارات مجلس بوده و از الزامات جمهوری اسلامی ایران است ورود پیدا کرده و در این زمینه به برخی توافقات نیز رسیده است در حالی که غربی‌ها با ابزار پروتکل الحاقی قادر خواهند بود مراکز نظامی و غیر‌نظامی ما را مورد بازدید قرار دهند و همان بلایی را که در کاخ ریاست جمهوری صدام بر سر وی آوردند بر سر ما نیز بیاورند.

حقیقت‌پور ادامه داد: با این موارد انحرافی در مذاکرات و نتایج ضعیف به نظر می‌رسد دیگر نباید از برد ـ برد به مقیاس ۵۰ به ۵۰ نام برد چراکه در لوزان غربی‌ها بیشتر از ما امتیاز گرفتند و وضعیت آنها ۶۰ و حتی ۷۰ به ۴۰ و ۳۰ بوده است.

 

نظر شما چیست؟

۳۳ نظر

 1. رهگذر گفت:

  من برای مشگینی،ایرانی و اقای قیاس متاسفم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. مغان گفت:

  آقای یالان پور اگه شما مجلسی ها به اندازه لوزان تیم هسته ای رو خسته نکنید کشور خیلی زودتر و بهتر روی رونق اقتصادی خواهد دید ولا اقل برای جوانان استان اردبیل کارگری در کشور پیدا میشود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. مهدی گفت:

  مامذاکره را یک کار عالی می دانیم و ازدولت تدبیر ز امید تشکر مد کنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. شهروند پارس آبادی گفت:

  سلام عزیزان. این آقای حقیقت پور به اصطلاح نماینده اردبیل . وقتی حرف میزنه نمیدونه چی میگه . آخه مرد مومن از کجا میدونی برد غرب بیشتر بوده؟. اگه اینقد کار بلد بودی الان جای ظریف ، جنابعالی بودید
  لطفا به حرفهایی که میزنید دقت بیشتری کنید .
  و چون به انتخابات نزدیک هست حرفای گلمبه سلمبه نزنید . و من الله توفیق

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • شهروند گرمی گفت:

   اتفاقاً تو نمی دونی بردبرد چیه جناب آقای دکتر حقیقت پور عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس است , وسیاست های کلان خارجی در این کمیسیون بررسی می شود

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • م گفت:

    در مجلس هر نماینده ای عضوی از یک کمسیون است. اتفاقا تنها چیزی که ایشان نمیدانند سیاست و مدیریت است. نشسته جای گرم و نرم ، با حقوق مکفی ، عین خیالش هم نیست که مردم بدبخت از گرانی و تورم و بیکاری و فقر و محرومیت چه می کشند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

 5. علی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  جناب دکتر میشه بفرمایید دیگه چه مانده بود که این دومی باشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. مشکین شهرلی گفت:

  آقاجان استانین فکرینده اولاق.بیزه اردبیل مهم دی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. قیاس گفت:

  درپاسخ علی ومباید گفت :مابرای شکم پرستی انقلاب نکردیم.وچیزهائی که نوشته ای ارتباطی به مقوله عزت وذلت ندارد،چراکه استقلال یک مملکت مستلزم داشتن امکانات است ویکی از آنها داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای است که به گفته دانشمندان در۱۰سال آینده هرکس افن آوری هسته ای نداشته باشد وابسته خواهدشد درنتیجه دشمن وابستگی مارا میخواهد.وبحث هسته ای بهانه است.وممطمئن باش ،چیزهائی نوشتی اعم از بی اعتباری پول وآت آشغال بخاطر مدیریت ضعیف مسئولان است ومن قول میدهم حتی اگر از فن آوری هسته ای ودانش پیشرفته هم دست برداریم وآنها را ازبین ببریم تازه میشیم مثل کشور لیبی وهیچ تاثیری روی بهبود زندگی ما نخواهدداشت باید خود ما تلاش کنیم ومسئولان نیز خودباوربوده وبادرایت وبرنامه ریزی واقتصاد مقاومتی اوضاع را بهبود می بخشد.وبدانید زندگی با ازبین بردن دستاورد دانشمندان هسته نخواهد چرخید واین یعنی ذلت.باورنداری ،منتظر باش تا بعداز امضاء بچشم خد ببینی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ali ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   جناب دکتر قیاس! ما از دانش هسته ای دست برنداشته ایم بلکه به دنیا قبولاندیم که مساله اتمی ما صلح آمیز و در راستای قوانین بین المللی است. مگر نه اینکه ما میگفتیم برنامه اتمی ما نظامی نیست و حتی رهبری هم در فتوایی دستیابی به بمب اتم را حرام اعلام کردند.مگر نه اینکه غرب حتی غنی سازی ما را قبول نداشت و حالا چی شده؟ غنی سازی ما مورد قبول دنیا قرار گرفته و تمام تشکیلات اتمی ما سر جاش میمونه دوست عزیز باید اول اسب رو رام بکنی تا بتونی سوارش بشی حالا شما برای اسب رام نشده زین طلا بگیر به درد نمی خوره…و خیلی حرف و سخن دیگه که حوصله این مجال نیست…
   و در مورد عزت و ذلت که مساله اصلی ماست.ذلت یعنی پاسپورتت رو تو هیچ جا نشناسند و بهش هیچ اعتنایی نکنند و به عنوان تروریست نگات کنند.ذلت یعنی رییس جمهور سابقت به صندلی های خالی سخنرانی کنه. ویا دوستامون تو دنیا بشن بورکینافاسو گابن اتیوپی ونزویلا جزایر کومور که رهبرش با یه عبا و امامه سبز که به سرش گذاشته بود خدا میلیارد تومن گرفت و رفت.ذلت یعنی یه کومونیست رو با کفش ببری تو مرقد امام رضا بگردونیش(منظورم هوگو چاوزه). ذلت یعنی بگی که هوگو چاوز بعد از مرگ با حضرت عیسی و حضرت مهدی(عج) دوباره برخواهد گشت این یعنی توهین سخیف به باورهای دینی. و خییییییییلی های دیگه که خوانندگان میتونن این زیر ردیف کنن…/الان کره شمالی دارای بمب اتمی است آیا تو دنیا ارزش و اعتباری داره؟ چند نفر از سران و وزیرانش رو میتونی نام ببری؟ به تعداد انگشتان دستت هم نمیتونی چونکه یه کشور منزویه و گرسنه. حالا حی موشک بفرست هوا که نمی دونم کره جنوبی رو میزنم ژاپن رو میزنم و غیره…. در مقابل کره جنوبی برادر شمالی ها که با داراییش می تونه کل خاک شمالی هارو با پول بخره مثل آمریکا که آلاسکا رو از روسها خریدند.کره جنوبه با دنیا رابطه داره و یه کشور آرامه که داره دنیارو با اقتصادش مبهوت میکنه با صنایع جورواجورش مانند کیا-سامسونگ-دوو-هیوندایی-و هزار چیز دیگر این ها با ارتباط با دنیا به دست میاد و البته با مدیریت درست.وقتی خبرا رو میبینی در مورد آمریکا و اگه تلویزیون دفتر اوباما را نشون داد خوب دقت کنی تلویزیون دفتر اوباما ال جی یا سامسونگه حتما و یا پاناسونیک ژاپنی تلفن دفترش هم پاناسونیک. بیش از نصف بازار تلویزونهای آمریکا دست ال جی و سامسونگه و یا چندین درصد بازار خودروهای آمریکا دست شرکت های کره ایه. دوست عزیز باید با دنیا تعامل کرد نه حرف زور زد و نه اجازه زورگویی داد باید احترام متقابل داشت. این تقریبا یک مقایسه بود <<<>>>

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • م گفت:

    خیلی عالی بود. آقا اصلأ من انرژی هسته ای نمی خواهم. اگر با این مغزهایی که ما داریم روی انرژی خورشیدی کار میکردیم الان تمام ماشینهای ما هم خورشیدی بودند. ۲۵ سال …
    یک عمر پی یار دویدیم بس است – جز چهره ی اغیار ندیدیم بس است
    گفتیم ره صواب می باید رفت – آخر به خطای خود رسیدیم بس است

    Thumb up 0 Thumb down 0

 8. قیمت ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  بیشتربودکه بودمگه مال ……….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. ایرانی UNITED STATES گفت:

  به نظر بنده اصلا نباید مذاکره میکردیم مگر تحریم باعث نشده که پیشرفت کنیم وازلحاظ علمی جلوبریم وازلحاظ اقتصادی متکی به خودمون باشیم پس چرا به دست وپای غرب افتادیم که تحریم هاروبردارن بزار تحریم کنن ما هم پیشرفت!!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. ناشناس گفت:

  آقای حقیقت پور به فکر استان باشید مگر شما رییس جمهور هستیداین حرفها را میزنیداما بدان مااردبیلیها دیگر نماینده ای به نام حقیقت پور نخواهیم داشت.از تیم مذاکره کننده هم بسیار راضی هستیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. علي گفت:

  // ظریف و تیم مذاکره‌کننده به وظیفه نمایندگان مجلس تعدی کردند//
  من آنچنان نماینده ای در مجلس نمیبینم…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. ممد گفت:

  بنظر اکثریت مردم توافق یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران است
  گویا اکثر مواقع نظر این نماینده محترم با نظر اکثریت مردم همخوانی ندارد
  این هم از عجایب روزگار است که نظر نماینده با نظر موکلین در تضاد باشد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. جاوید گفت:

  آقای وکیل شما تو بهترین شرایط اقتصادی زندگی مکنین زنو بچتون تو بهترین رفاه زندگی مکنند خبر از بدبختی مردم ندارین و بعدش اگه این مذاکرات به نفع مردم نبود رهبر معظم قبول نمیکرد دست آقای ظریف و همکارانش درد نکنه که خدمت بزرگی به مردم کردند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اهل اردبیل ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   جناب جاوید توصیه می کنک این فرازاز فرمایشات مقام معظم رهبری را ملاحظه فرمایید:نگاه دوّم به اقتصاد کشور نگاه به پیشرفت اقتصاد با استفاده از کمک بیرون از مرزها است؛ میگوید سیاست خارجی‌مان را تغییر بدهیم تا اقتصاد ما درست بشود، با فلان مستکبر کنار بیاییم تا اقتصاد رونق پیدا کند، تحمیل قدرتهای مستکبر را در بخشهای گوناگون و مسائل گوناگون بپذیریم تا اقتصادمان رونق پیدا کند؛ این هم نگاه دوّم است. امروز شرایط کشور به ما نشان داده است که این نگاه دوّم یک نگاه کاملاً غلط و عقیم و بی‌فایده است. همین تحریمهایی که امروز علیه ملّت ایران اعمال میشود، دلیل محکم و متقنی است بر غلط بودن این نگاه؛ یعنی شما وقتی که به امید قدرتهای خارجی نشستید تا آنها بیایند اقتصاد شما را رونق بدهند و با زیر بار آنها رفتن، اقتصاد را رونق بدهید، آنها به حدّ کم قانع نیستند. وقتی که شما نگاه میکنید به بیرون، مواجه میشوید با یک مسئله‌ای مثل کاهش قیمت نفت؛ ناگهان قدرتهای مستکبر با همراهی ایادی منطقه‌ای خودشان متأسّفانه به این نتیجه میرسند که قیمت نفت را به نصف و گاهی کمتر از نصف برسانند؛ شما مواجه میشوید با یک چنین مشکلی؛ وقتی نگاه به بیرون باشد، این است. وقتی شما نگاه به درون کردید، دیگر این‌جور نیست. امروز خارجی‌ها و رؤسای قدرتهای مستکبر میخواهند همین نگاه دوّم را در مردم ما تقویّت کنند.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 14. ناشناس گفت:

  اگر حضرتعالی عرضه داری مشکل استان خودمان را حل کن -وضعیت راهها -اشتغالزایی- جوانان- و……

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. قیاس ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  درمذاکرات لوزان تیم ماذلت را پذیرفته ومصالح ملی که ره آورد خون شهدای دانشمندان عزیزماست فدای مطامع شخصی کردند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • علي گفت:

   میدانی معنی ذلت یعنی چه؟ یعنی پولت بی ارزش شه.آت آشغال چینی مصرف کنی.بیکاری کمر مردم رو بشکنه.پدر از فرزنداش شرمنده باشه.مدرک دانشگاهیت رو با چندر قاز بتونی بگیری و دکتر مهندس شی.از قبل ما عرب های سوسمار خور بشن پولدار.رییس جمهور سابقت رو تو برزیل کارکنان فرودگاه بدرقه بکنند.اعتیاد و مواد مخدر مثل نقل و نبات بشه.سایپا فرغون رو با خدا تومن بهت قالب کنه تو هم خوش باشی که ماشین سوار میشی…و خیلی های دیگه که میشه ردیف کرد…

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ممد گفت:

   جناب قیاس
   دانشمندان هسته ای و مسولان کشور هرگز دنبال بمب نبودند
   اتفاقا شفاف سازی و اثبات کردن به دنیا مبنی بر اینکه فعالیتهای هسته ای ما صلح امیز است دقیقا در راستای اهداف شهدای هسته ای است
   تیم مذاکره کننده دقیقا در راستای نرمش قهرمانانه عمل کرده و در دل ملت جای دارند
   نظر شما هم یک نظر شخصی خودتان است و اکثریت با نظر شما مخالفند

   Thumb up 0 Thumb down 0

 16. علی گفت:

  نماینده ای که درباره حوزه عمل خودش یه کلمه حرفی نزده حالا اومده درمورد سیاست خارجی جهانی حرف میزنه بشین بینیم باوت

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مسلم ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   درجواب علی آقا باید بگویم دکتر حقیقت پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس هستندوحق دارند درمورد مسایل سیاست خارجی اظهار نظر کنند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • علی گفت:

    بله میدونم نائب رئیسه کمسیون امنیت ملی وسیاست خارجیه مجلسه ولی اولین وظیفه اسیشون نماینده شهرستان اردبیله مردم اردبیل ایشونو فرستادن مجلس پس اول شهرستان بعد استان بعد خارج

    Thumb up 0 Thumb down 0

 17. م گفت:

  کسی که ملت ترک آذربایجان را فارس بداند بعید نیست پیروزی را شکست جلوه دهد. آقای حقیقت پور لطفأ سنگ اندازی نفرمایید که ما از جنگ و تحریم و دشمنی بیزاریم و صلح و آرامش و تعامل میخواهیم. حتی اگر همه تاسیسات هسته ای را هم به آنها ببخشند باز هم پیروزی است چون بقول مثل ترکی ضررین قاباغن هاردان آلسون خیردی. وقتی نمیخواهیم بمب هسته ای بسازیم لزومی ندارد با دنیا پنجه به پنجه بگذاریم و ضربه اش را هم متحمل بشویم.
  باز هم بقول یک مثل ترکی ; ساواشماغین ۱۰ فنی وار دوکقوزئ وورماغدئ بیری قااچماغ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اردبیلی گفت:

   ساغ اول قارداش.مین دفعه لایک

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   آقا یا خانم م فکر می کنم اگه شما به جای فتحعلی شاه قاجار بودی مملکت را سه دستی! تقدیم بیگانگان می کردی

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • م گفت:

    آقای محترم باید مصلحت را قبول کرد ما به تنهایی توان مقابله با دنیا را نداریم. مگر در ۲۰ سال گذشته جز صرف میلیاردها دلار از بیت المال چه چیزی از این پروژه هسته ای عاید ما شده؟ تمام مقامات از نظر مادی مشکلی ندارند و برای آنها فرقی نمیکند توافق هسته ای حاصل بشود یا نشود ، این مردم عادی و بدبختند که باید فقر استخوان سوز را تحمل کنند ، آخر تا کی ؟
    …………..

    Thumb up 0 Thumb down 0

 18. مدنی گفت:

  == نمردیم از مادر عروس هم حرفی شنیدیم ==
  حیف اون مجلس که افرادی رو فرستادیم که با نتانیاهو هماواز شده اند بخاطر منافع رانتی خودشون ، عالم به ما تبریک میگه گندکاریها رو تبدیل به (تفاهم با کل دنیا) کردیم اونوقت این ..دلشون بحال ملت که زیر تورم نابود شده می سوزه. ………..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. فرزاد گفت:

  آقای حقیقت پور به مردم که نمی گید چه دادیم، فقط می گویید گرفتیم متاسفانه صدا وسیما هم گرفتنی ها را علم کرده وخبری از دادنی ها نیست

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید