حلقه مفقوده تولید و اشتغال در استان اردبیل

Image result for ‫اشتغال‬‎

آزادلو : استان اردبیل به فراور موقعیت خاص جغرافیای به لحاظ وجود آب و خاک حاصلخیز، در حوزه کشاورزی و توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی حرف های زیادی برای گفتن دارد. تولید سیب زمینی، گندم، جو، عدس و میوه های مختلف در باغات شهرستان ها نیز از محصولات مهم و پرتولید استان اردبیل است که تأمین بخش عمده این محصولات در کشور را بر عهده دارد.
در عصر کنونی اشتغال به عنوان یک معضل اساسی خانواده ها در این استان شده است که به تبع آن شاهد آمار بالای مهاجرت به خصوص از جامعه جوان هستیم. در نتیجه کمبود نیروی کار و استفاده نکردن صحیح از قابلیت ها و توانمندی های استان اردبیل که در صورت برنامه ریزی صحیح، می تواند علاوه بر نیروی های بومی زمینه اشتغال تعداد زیادی نیروی غیربومی را فراهم سازد.
سال جاری نیز به تبع نام گذاری از سوی مقام معظم رهبری، باید محوریت اصلی دولتمردان اشتغال و تولید باشد. موضوعی که استاندار اردبیل در جلسه ستاد رفع موانع تولید این ماه بر آن تأکید کرد و گفت: برای تحقق شعار امسال باید تمام مدیران دستگاههای اجرایی فعالیت خود را بیشتر کرده و با بررسی مشکلات به رفع موانع تولید در استان اقدام شود.
«مجید خدابخش» افزود: این دولت برای رفع بیکاری و اشتغال جوانان و خارج کردن واحدهای تولیدی از رکود گام موثری را برداشته و خوشبختانه در دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری در زمینه های مختلف بویژه کشاورزی و گردشگری افزایش یافته است، اما همت مضاعف مسئولان دستگاه ها برای رونق بخش های مختلف جهت اشغال زائی لازم و ضروری است.

ظرفیت های تولیدی و خدماتی استان شکوفا نشده است
نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت های مهم استان اردبیل به خصوص در بخش کشاورزی و گردشگری تاکنون آنطور که باید و شاید شکوفا نشده و مغفول مانده است.
«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ما اکنون شاهد هستیم هر دو بخش مهم خدماتی و تولیدی که در بحث اشتغال زائی حائز اهمیت هستند، مورد غفلت واقع شده و اقدامی اساسی با برنامه ریزی قبلی انجام نگرفته است.
وی با بیان اینکه دشت مغان انبار غله شمالغرب کشور است، افزود: در صورت اینکه بخش کشاورزی در شمال استان اردبیل مورد توجه قرار گیرد، قطعا تحول اساسی هم در حوزه تولید و هم در حوزه اشتغال زائی که دغدغه مقام معظم رهبری است را شاهد خواهیم بود.
وی تصریح کرد: ما اگر بررسی کنیم از یک سو به توانمندی منطقه به لحاظ آب و هوا و خاک حاصلخیز می رسیم و از سوی دیگر شاهد آمار بالای مهاجرت جامعه جوان و منابع انسانی کارآمد از استان هستیم که باعث وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری در آینده خواهد شد.
نماینده مردم مغان در مجلس بیان کرد: انتظار می رود مسئولان دستگاه ها نه به صورت کلیشه ای بلکه میدانی و خارج از گود جلسات تک تک واحدهای راکد را بررسی کرده و یک خروجی از دلایل رکود تعریف کنند تا برای نجات این واحدهای تولیدی برنامه ریزی و اقدام شود.
میرزاده بر لزوم تدوین برنامه جامع تولید و اشتغال در کمترین زمان ممکن تأکید کرد و گفت: در این برنامه جامع باید اقدامات صورت گرفته در گذشته برای تسهیل سرمایه گذاری، درصد اشتغال به نسبت گذشته، نیروی انسانی نیازمند کار، قابلیت های استان برای تولید و تفاوت های موجود از وضعیت موجود و وضعیت مطلوب مورد بررسی قرار گیرد.

تولید و اشتغال اولویت اصلی سال ۹۶
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: اقتصاد مقاومتی یک اصل اساسی است و به جهت اهمیت این موضوع و عمل به منویات رهبری، تولید و اشتغال در اولویت سال ۹۶ قرار می گیرد.
«اقبال عباسی» اظهار کرد: در سال ۹۵ با سیاست دولت تدبیر و امید در استان ۲۵۰ واحد راکد و نیمه فعال با اعطای بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت از حالت رکود خارج و به چرخه تولید بازگشت.
وی با بیان اینکه در راستای فعال کردن این واحدها و سایر واحدهای راکد و نیمه راکد گام های اساسی و مهمی در استان اردبیل برداشته شده است، افزود: در طول سال گذشته بر بررسی وضعیت و ارائه راهکار فعال کردن واحد ها، ۲۸ جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی و ۵۶ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان برگزار شده است.
وی اولویت اصلی دولت را متمرکز بر روی واحدهای تولیدی و خدماتی به خصوص در حوزه سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست و گفت: ۳۲۴ فقره مجوز با سرمایه گذاری ۳۳۹۷ میلیارد تومان و با اشتغال زایی ۶۰۴۰ نفر در طول دولت تدبیر و امید در این استان صادر شده است.
معاون استاندار اردبیل بیان کرد: در سال گذشته با سرمایه گذاری ۴۷۳ میلیارد تومان برای ۱۹۷۵ نفر اشتغال ایجاد شد و در مجموع بیش از ۳ هزار شغل و ایجاد ۵۰۰ شغل جدید در استان اردبیل تثبیت شده است.

مشکل اساسی اردبیل نبود طرح آمایش سرزمینی است
کارشناس مسائل اقتصادی در این زمینه به همشهری گفت: مشکل اصلی استان اردبیل در حوزه اشتغال زائی و سرمایه گذاری، نبود برنامه مشخص برای عمل به طرح آمایش سرزمینی استانی است.
ناطقی افزود: طرح آمایش سرزمینی استان اردیبیل که مطالعات آن در سال ۸۸ به پایان رسیده است، عمدتا بر روی قابلیت های افزایش تولید و برندسازی محصولات استان تأکید دارد که تاکنون مورد توجه مسئولان استانی و شهرستانی قرار نکرفته است.
وی با بیان اینکه وضعیت موجود استان اردبیل در بخش تولید و اشتغال با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد، افزود: این در حالی است قابلیت های موجود در این استان برای توسعه بخش تولید و ایجاد زمینه های اشتغال زائی بسیار زیاد و در نوع خود بی نظیر است.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دولت باید ایجاد کشت و صنعت های مختلف همچون کشت و صنعت مغان که می تواند در اشتغال زائی و افزایش تولید داخلی را تضمین کند، در سطح استان اردبیل که قابلیت کشاورزی بی نظیری دارد برنامه ریزی کند.
وی به دغدغه های مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: وقتی نام گذاری سال های اخیر عمدتا بر محور اقتصاد مقاومتی می چرخد، باید نتیجه گیری شود در بحث تولیدات بومی و ملی ضعف های اساسی وجود دارد و برنامه ریزی شود.
ناطقی با بیان اینکه پایانه مرزی بیله سوار باید به یک مرکز صادرات تبدیل شود نه واردات، گفت: آمار موجود از اشتغال زائی و رکود واحدهای تولیدی استان و نیمه تمام ماند برخی کارخانه بزرگ و مادر همچون شیرآلات قهرمان موضوعی است که به یک نگرش اساسی و عمیق و برنامه ریزی مدون نیاز دارد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید