حمایت از تولید با کمک به واحدهای تولیدی راکد

Image result for ‫واحد های راکد‬‎

آزادلو : وجود واحدهای تولیدی مختلف یکی از راه های اساسی برای ایجاد فرصت های شغلی و رونق اقتصادی در هر منطقه ای است. استان اردبیل نیز به فراخور موقعیت استراتژیک به لحاظ کشاورزی و دامپروری، واحدهای تولیدی زیادی در این حوزه ایجاد شده است، اما به دلایل مختلف به خصوص نبود سرمایه در گردش با رکود مواجه شده اند.
یکی از وظایف اصلی دولت و دستگاه های دولتی در هر منطقه ای ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است و در این راستا بازگرداندن واحدهای تولیدی راکد در این استان به چرخه تولید یک اولویت به نظر می رسد. بر این اساس در طول سالجاری جلسات متعددی با عنوان ستاد رفع موانع تولید
در طول فعالیت دولت تدبیر و امید با برگزاری جلسات متعدد مشکلات و دغدغه‌ها صاحبان واحدهای تولیدی برررسی و برای استمهال بدهی، تقسیط جرایم و نیز مشکلات به وجود آمده بانکی کمک های فراوانی صورت گرفته است. به نظر می رسد ادامه این روند برای فعال شدن ۹۰۰ واحد تولیدی و صنعتی دارای پروانه استان ضروری است و از این تعداد ۶۰۰ واحد فعال و نیمه فعال هستند.

فعال سازی ۲۴۰ واحد در سال گذشته
استاندار اردبیل در این زمینه گفت: با تلاش های صورت گرفته در سال گذشته ۲۴۰ واحد تولیدی راکد در سطح استان اردبیل فعال شد و امسال هم همان روند سال گذشته برای فعال کردن واحدهای تولیدی راکد تلاش خواهد شد.
«مجید خدابخش» اظهار کرد: مشکلات سرمایه در گردش و سایر معضلات واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد بررسی قرار می گیرد و برای رفع این مشکلات برنامه ریزی خوبی صورت گرفته است.
وی افزود: دولت خود را موظف می داند در سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال مشکلات واحدهای تولیدی را رفع کند تا شاهد افزایش تولید و اشتغال در کشور باشیم و واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی که با مشکلات مالی مواجه هستند می توانند از تسهیلات سرمایه در گردش بهره مند شوند.
استاندار اردبیل از اجرای دو طرح اشتغال زائی در استان اردبیل خبر داد و گفت: در طرح نخست انجمن پوشاک ایران در ۲۰ روستا و در هر روستا برای ۶۰ نفر زمینه فرصت شغلی را فراهم خواهد کرد که در مجموع زمینه فرصت شغلی برای دو هزار و ۳۷۰ نفر را فراهم می ‌کند.

تلاش برای بازگردندان واحدهای راکد به چرخه
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مغان گفت: برنامه اصلی ما با توجه به قابلیت های کشاورزی منطقه، احیا و بازگرداندن واحدهای تولیدی راکد به خصوص در حوزه کشاورزی و دامپروری است.
«عظیم احمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در شهرستان مغان ۸۰ واحد دام و طیور داریم که ۷۰ درصد آنها‌به دلایل مختلف تعطیل است و عمده دلایل رکود در این واحدهای مشکل سرمایه در گردش و بدهی به بانک های عامل است.
وی با بیان اینکه با تلاش های صورت گرفته توانستیم  ۳ واحد را به چرخه تولید بازگردانیم، افزود: همت مضاعفی برای بازگرداندن واحدهای راکد دیگر در کنار احیای گلخانه های راکد داریم و مقرر شده است به واحدهای با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، تسهیلات ویژه ای داده شود.
این مقام مسئول احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال را در رشد اقتصادی منطقه و ایجاد فرصت های شغلی بسیار موثر دانسته و از دستگاه های اجرایی و بانک های عامل خواستار همکاری همه جانبه با سرمایه گذاران شد.

آمار مربوط به فعال سازی کلیشه ای نباشد
کارشناس امور اقتصادی در این زمینه به همشهری گفت: انتظار ما از مسئولان این است در ارائه گزارشات مربوط به سرمایه گذاران از مطالب کلیشه ای و غیرعملی خودداری کنند.
ناطقی افزود: بارها مشاهده شده است برخی واحدهای تولیدی تسهیلاتی از سوی بانک ها با معرفی دستگاه های ذی ربط دریافت کرده اند و باز در فعالیت خود دچار مشکل هستند، اما در آمار به فعال سازی آن ها اشاره شده است.
وی با بیان اینکه اگر بدنبال تحول در حوزه فعال سازی واحدهای تولیدی راکد هستیم باید به موضوع عملیاتی نگاه شود، افزود: اینکه صرفا برای حل مشکل واحدی که مشکل سرمایه در گردش دارد، تسهیلات با سودهای کلان بدهیم نوعی پاک کردن صورت مساله محسوب می شود.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: راهکار اساسی حل مشکلات واحدهای تولیدی این است کمیته تحقیقاتی متشکل از افراد دانشگاهی و صاحب نظر تشکل شود و مشکلات واحدها به صورت عملیاتی بررسی و راه های حمایت دولتی از آن نیز ارائه شود.

روند پرداخت تسهیلات تسریع شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: با گذشت ۵ ماه از سال تنها برای چهار مورد از طرح‌ها تسهیلات به همت بانک ملی و سپه پرداخت شده است که شامل ۱٫۹ درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی متقاضی است.
«سیدحامد عاملی» افزود: علت این امر تاخیر در آغاز به کار سامانه بهین‌یاب و فعالیت‌های مرتبط با ثبت نام متقاضیان است و ما به صورت مرتب جلسات کارشناسی، بررسی و ستاد تسهیل استان را برگزار می‌کنیم و سعی‌مان بر این است تا به سرعت روند اجرایی پروژه‌ها انجام شود.
وی با بیان اینکه تاکنون ۲۰۵ نفر در قالب مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی برای دریافت تسهیلات رونق تولید در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کردند، افزود: با بررسی‌های انجام شده ۱۳۸ طرح در کمیته بررسی و مورد تایید قرار گرفته تا بانک‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات رونق تولید به این واحدها اقدام کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تصریح کرد: ۵۶ طرح نیز توسط سازمان جهاد کشاورزی به بانک‌های عامل معرفی شده تا زمینه پرداخت تسهیلات به این واحدها فراهم آید و ما با برگزاری ۱۲ جلسه کمیته کارشناسی این طرح‌ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم.
وی با اشاره به اینکه مشوق‌های حمایت از تولید داخلی در دستور کار است افزود: تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف تولیدی و اقتصادی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان وجود دارد و ضروری است با در نظر گرفتن مؤلفه‌های زیست‌محیطی زمینه استقرار این واحدها فراهم آید.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید