حمل و نقل عمومی استاندارد، حلقه مفقوده در شهر گرمی

http://uupload.ir/files/ekx8_masjed_jame.jpg

آزادلو : شهر گرمی به واسطه توپوگرافی خاص خود و نوع چینش محلات در نقاط کوهستانی، از اهمیت بالایی در بحث حمل و نقل عمومی برخوردار است. با توجه به ضرورت توجه به رفاه حال شهروندان و تأمین زیرساخت های مورد نیاز، حمل و نقل عمومی از مهمترین خدمات مدیریت شهری است بنابراین مسئولان باید به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.
تمرکز بخش عمده مراکز درمانی و مراکز تجاری گرمی در مرکز شهر و در کنار آن نبود ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب باعث ازدحام خودروهای شخصی در این محل شده است. خودروهای عمومی فعال شهری که تعداد آن ها نیز بیش از حد میانگین نسبت به جمکعیثت شهر است، بدون مدیریت صحیح و قرار گیری در مسیر خاص در طول روز بارها کل شهر را می چرخند.
شورای ترافیک که به عنوان مرجع اصلی رسیدگی به امورات ناوگان حمل و نقل عمومی است، باید در بحث مربوط به مشکلات موجود در وسائل نقلیه داخل و خارج از شهر گرمی ورود پیدا کند. در کنار آن حمایت از رانندگان وسائل نقلیه عمومی برای افزایش رضایت آن ها و در نتیجه افزایش رضایت عمومی و توسعه اعتماد عمومی به این سیستم ضروری به نظر می رسد.

سیستمی که فرسوده است
ناوگان حمل و نقل برون شهری و بخش اعظمی از سیستم حمل و نقل عمومی داخل شهر گرمی فرسوده است و این را هرکسی از دور می تواند درک کند. فرسودگی از نوع خودروهایی که باید از دور خارج شوند و نباید صلاحیت و معاینه فنی لازم برای حمل و نقل عمومی به آن ها از سوی دستگاه های ذی ربط داده شود.
یکی از رانندگان خودروهای عمومی در گرمی گفت: فرسودگی بسیاری از خودروهای عمومی بین شهری، نبود پاسخگویی مناسب مسئولان به این قشر زحمت کش، نبود تعامل  راهنمایی و رانندگی با خودروهای عمومی و معابر نامناسب شهر گرمی از جمله مشکلات موجود رانندگان خودروهای عمومی در گرمی است.
«کریم فرهمند» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که رانندگان تاکسی در گرمی بیشتر از هر شهری با آن سرو کار دارد مشکلات معابر شهر گرمی است که باعث تحمیل هزینه های گزاف به رانندگان می شود.
وی افزود: اگر یکی از تاکسی ها نیم متر از محدوده مشخص شده در ایستگاه جلوتر بایستد بلافاصله جریمه می شود و این در حالی است که مسافربران شخصی در هر ساعت و وقت از شبانه روز دور تا دور میدان شهدا بدون توجه به قوانین در حال توقف و حتی حرکت خلاف جهت هستند.
وی از نبود ایستگاه مناسب برای تاکسی ها در شهر انتقاد کرد و افزود: ایجاد سایبان و نصب صندلی برای مسافران از خواسته های مشترک شهروندان و تاکسی داران در گرمی است و محل یابی نامناسب برخی از محلات باعث گله مندی رانندگان شده است.

وسعت گرمی نسبت به جمعیت آن ۳ برابر است
رئیس شورای شهر گرمی در این زمینه به همشهری گفت: وسعت شهر گرمی نسبت به جمعیت ساکن در آن ۳ برابر است که این خود تأمین زیرساخت ها را برای شهرداری مشکل کرده است.
«ناصر شاهی» اظهار کرد: جمعیت نزدیک به ۲۵ هزار نفری شهر گرمی اکنون در وسعت حدودا ۶۰۰ هکتاری شهر گرمی سکنی گزیده اند که به نسبت جمعیت ، وسعت شهر ۳ برابر بزرگتر است.
وی با بیان اینکه تأمین امکانات مورد نیاز این مقدار از وسعت شهری بسیار سخت است، تصریح کرد: برنامه ریزی برای مهیا بودن ناوگان حمل و نقل عمومی برای اعزام به کلیه مناطق یک موضوع مهم در مدیریت شهری است.
رئیس شورای اسلامی شهر گرمی بیان کرد: جمعیت ساکن محلات ۸ گانه شهر گرمی که هر یک به فواصل زیادی از یکدیگر به علت کوهستانی بودن قرار دارند و همه ساکنان این محلات خواستار فعالیت ناوگان حمل ونقل عمومی هستند.
شاهی بر لزوم همکاری رانندگان وسائل نقلیه با مجموعه مدیریت شهری تأکید کرد و گفت: گاها در کنار این خواسته ها رانندگان جهت حضور در این مسیرها اعلام آمادگی نمی کنند که باعث بروز مشکلات در برخی محلات شهری می شود.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ‌ترین دغدغه ‌های مدیریت شهری در طول سال های گذشته، تامین ناوگان حمل و نقل عمومی استاندارد است تا از یک سو هزینه‌ های شهروندان برای مسافرت‌ های درون‌و برون شهری کاهش یافته و از سوی دیگر با افزایش خدمات موجب رضایت‌ مندی بیشتر مردم فراهم شود.

نظارت بر نحوه فعالیت خودروهای عمومی بین شهری
رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای گرمی مغان گفت: ما به صورت شبانه روزی و به صورت مخفیانه عملکرد ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری را تحت نظر داریم.
«صدیف فرمان» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ساماندهی سیستم حمل و نقل عمومی بین شهری از زمان منفک شدن راهداری با راه و شهرسازی در دستور کار بوده و پیگیر و ناظر شرکت های فعال در زمینه حمل و نقل عمومی هستیم.
وی با بیان اینکه نوسازی ناوگان حمل و نقل به همکاری همه مراجع مرتبط نیازمند است، تصریح کرد: این اداره آمادگی دارد در صورت ارائه درخواست کتبی از سوی رانندگان موضوع نوسازی خودروها را پیگیری کند.
این مقام مسئول در رابطه با افزایش قیمت ها بیان کرد: افزایش قیمت کرایه سیستم حمل و نقل عمومی بین شهری با مصوبه از سوی سازمان استانی بوده و در صورت مشاهده افزایش سرخود رانندگان برخورد خواهیم کرد.
اهمیت حمل و نقل عمومی شهرستان گرمی مغان به واسطه مرزی بودن و عبور مسافران اتباع خارجی از شهر مدتها است که در صدر امور قرار گرفته است، اما با وجود اقدامات انجام شده در سنوات اخیر، ساماندهی و رفع موانع و مشکلات این بخش همچنان در مراحل اولیه باقی مانده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید