حواس راننده را پرت نکنیم !!

شهابی

آزادلو : جامعه به مثابه اتوبوس است؛ مسلماً تا کنون برای سفرهای خود از اتوبوس استفاده کرده اید پس از برنامه ریزی وانتخاب مقصد نخستین اقدام تهیه بلیط از آژانس مسافربری قابل اعتماد و انتخاب  اتوبوس سالم با راننده مجرب و مطمئن است.
سعی می کنید دقایقی زودتر در محل حرکت حاضر شوید تا از قافله عقب نمانید حال فرض کنید اتوبوس براه افتاد بی شک تا ساعات نخست حرکت  اتوبوس ، حواس تان به تسلط راننده به اتوبوس است و می خواهید مطمئن شوید انتخاب تان درست است و راننده ماهری را انتخاب کرده اید
در طول مدت مشخص شده، سعی می کنید از انجام کارها وحرکاتی که حواس راننده را پرت می کند و یا اعصاب وی را بهم می ریزد  پرهیز کنید حتی اگر از راننده خوشتان نیاید.اما اگر هرکسی نوای خود را بزند و هر از چند گاهی به میل خود حوائجی داشته باشد و مسیری را ولو میانبر را به راننده تحمیل کند اوضاع چگونه خواهد بود.
یا هر کسی به میل خود وقت و بی وقت بلند شود و آب در بین مسافران توزیع کند یکی داد بزند ضبط ماشین را روشن کن ، آن یکی مخالف با موسیقی باشد،دیگری سر از پنجره بیرون آورد و آن دیگری طالب آن باشد که در صندلی جلو و در کنار راننده نشسته باشد.
در این میان راننده کمکی هم وقت و بی وقت مدام اصرار بر تحویل اتوبوس نماید و ..
خلاصه بجای آنکه راننده اتوبوس تمام حواس خود را برای رانندگی با حوصله ودقت و اطمینان متمرکز کند حواسش به مسائل پیرامون خود باشد آیا این اتوبوس به دره سقوط نمی کند و یا چندین سواری کوچک وبزرگ را زیر نمی گیرد.
حتماً تشبیه جامعه به کشتی را نیز شنیده اید .جامعه و مسئله انتخابات نیز درست به همین منوال است  وباید با تمام حواس وتحقیق و تفحص  انتخاب درست و مطمئن انجام داد و پس از انتخاب باید برای رسیدن به مقصد از برخی حوائج شخصی گذشت.
در این میان کاندیداهای انتخابات دور بعد نیز نقش راننده کمکی را ایفا می کنند که علیرغم اینکه هنوز مدت وساعات راننده اصلی تمام نشده مدام بر تبل انتخابات می کوبند وحواس راننده را پرت می کنند.
چه بسا برنامه ها و اقداماتی  که می بایست با همت و پشتیبانی مدعیان آبادانی برای پیشرفت انجام شود و چه گره هائی  که از کار وزندگی بسیاری باز شود در گیر ودار آشفتگی ها فراموش میشود  و در این میان سرنوشت برخی ها همچون خودروهای کوچک که در جاده ها زیر چرخهای اتوبوس مچاله میشود به باد فنا گرفته میشود.
رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر پرهیز از تبلیغات زود هنگام انتخاباتی تاکید کرده اند بطوریکه در قسمتی از رهنمودهای خود فرمودند: “بعضى از افراد از حالا مسائل انتخابات را شروع کردند – با اینکه هنوز خیلى هم مانده، عجله کردند – این مسائل انتخاباتى خیلى مهم است و اهمیتش در نزدیک انتخابات، از جهت حضور در عرصه‏ى انتخابات است؛ اما اهمیت امروزش از جهت مشغول کردن افراد به یکدیگر، گلاویز شدن با هم، بدگوئى کردن از همدیگر و منصرف کردن ذهن‏ها از مسائل اصلى است. مراقب باشید.” در مسئله انتخابات و اصولا هدف انتخابات ترجیح اکثریت بر اقلیت و تعظیم در برابر فکر و تصمیم عموم است و بدون قبول آرای اکثریت انتخابات مفهومی ندارد.
اینکه قانون انتخابات ،تنها یک هفته و نهایتا ۱۰ روز برای امر تبلیغات انتخابات مهلت قائل شده است بی فلسفه و بی حکمت نیست و مطمئننا” دست اندرکاران ، کارشناسان و برنامه ریزان مسائل انتخاباتی در این زمینه کنکاش کرده و به آن نتیجه رسیده اند.
حال سئوال اینجاست :چگونه میشود به قانون بی اعتنا بود و بر خلاف موازین  و رهنمودها عمل کرد اما  مدعی تصاحب کرسی قانونگذاری  بود؟
متاسفانه در منطقه ما انتخابات و تبلیغات آن یکسال زودتر آغاز میشود و تب و تاب آن تا یکسال پس از انتخاب هنوز داغ است و در طول دو سال وسط نیز یارگیری ها و تسویه حسابها  حال وهوای دیگری دارد.
بعبارتی ۴ سال فعالیت و تبلیغات اانتخاباتی برای یک روز انتخاب . آیا حق مردم در انتخاب اصلح ،نه در انتخاب تحمیلی رعایت می شود باید اصول انتخابات آزاد را در نظر داشت و حق موکلین را در انتخاب آزادانه منصفانه رعایت کرد مردم را نباید مدیون و وامدار نمود تا در انتخاب فرد جهت ادای دین تصمیم بگیرند.
متاسفانه  پس از انتخابات دوره هفتم مجلس ، بخصوص در مرحله دوم آن گرمی شدیدا” ملتهب فضای انتخاباتی شد و کمتر کسی بود که به آشفته بازار جریان سیاسی انتخابات نپیوست و در گروه بندی انتخابات قرار نگرفت از آن زمان گرمی چهره سیاسی بخود گرفت و آرامش سیاسی مردم کم کم به هم ریخت.تعصب سیاسی  با عث کدورت و اختلاف همسایه با همسابه ،برادر با برادر ،رفیق با رفیق ،فامیل با فامیل،طایفه با طایفه و حتی شهر با شهر  شد. .
حال سئوال اینجاست: چه کسی یا چه کسانی بیشترین منافع سیاسی و اجتماعی را از این همه اختلاف وتعصب بی پایه و اساسی که خودشان بانی و باعث بودند بهره مند شدند ؟
بالاخره زمان انتخابات فرا خواهد رسید و مردم به موقع نامزدهای اصلح را انتخاب خواهند کرد بنابراین تعطیل کردن کار‌ها از ماه‌ها قبل و گمانه زنی در مورد گزینه بعدی نماینده مجلس در دوره دهم در شرایط حساس فعلی به صلاح شهرستان گرمی نیست چرا که امروز نیاز اصلی شهر ما خدمت شبانه‌روزی به مردم و حفظ وحدت است.”

* یادداشت از علی شهابی (روزنامه نگار)

نظر شما چیست؟

۴۰ نظر

  1. مرادعلی گفت:

    اده ایندی اتوبوسیدا سویدیرر سن ،راننده سینده،…

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. محمد- مغان گفت:

    آقا مراد محترم
    از این دفاع سرسختانه ات این احتمال میره که یا از اتوبوس سهمی داری، یا شاگرد اتوبوس هستی و اینطوری داری به هر کسی جواب پس میدی.
    داداش اشتباه نکن، من مثل شما گروه و تیم و دفتر و دستک ندارم که بخوام از کسی خط و نشون بگیرم و وامدار هیچ ابو البشری هم نیستم و الحمدلله نون هیچ اتوبوسی رو هم نخوردم. ولی اتوبوس شما مشکل زیاد داره ولی شما نمیخوایین قبول کنین و فکر میکنین این همه مسافر همگی مرض دارن یا به سرشون زده. باز صد رحمت به اتوبوس های قبلی که بعضا کادرشون تحمل شنیدن انتقاد رو داشتن!
    قضیه هم بهت مشتبه نشه، کسی نگفت مسولشو بیشتر از خودش دوست داره.
    و از اینکه ادعا میکنی مشکل آسفالت کشوریه، فکر میکنم تا حالا به مشکین و نمین اصلا نرفتی، و نیاز نیست به استانهای دیگه بری، مگه اینکه چشمات وضع اونهارو نخواد ببینه که این بحثش جداست. من حداقلش برای تحصیل در شهرهای مختلف بودم و فقط در معدود جاهایی دیدم که موقع بارندگی آدم مجبور بشه چکمه بپوشه و یا شلوارشو بکنه تو جورابش و یا از گوشه دیوار راه بره تا گلی نشه، ولی بنظر شما گویا در همه جای ایران اینطوریه!
    اگر هم واقعا به آقای قاسمیان ادعا کردی که جوابهات منطقیه، میتونی عملکرد این اتوبوس رو به همه ارایه کنی؟ یا فقط شعار داری میدی؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

  3. يازار گفت:

    من از ادربیل این نظرو میزارم

    مطلب انصافاً عالی بود آقای شهابی هم طبق آشناییهای قبلی پسر خوبی هستند

    متاسفانه برخی با نوشتن نظرات غیر منطقی قصد کینه ورزی دارند

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • 5اردبیل گفت:

      بشدیگ اردبیلی سنه ربطی یوخده سن نده باشده قولاغله … /برایتان فارسیش را هم ترجمعه خوام کرد پنج اردبیلی به تو ربطی نداره تو چرا با سر گوشت … ما اگه هر بحثی می کنیم به خودمون ربط داره شما این وسط چه کاره هستید. ما خودمان به شهرمان می نازیم شما به فکر خودتان باشید.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      • گرمیچی گفت:

        آقای قاسمیان این وب سایته نه چت روم ُ شما هم نباید هر چرندیاتو تایید کنید اگر به مخاطبتان احترام نیستین ما دیگه به سایت ببخشین شاید چت رومت سر نزنیم ای آقا فحش به خودش و فرهنگ خودش می ده

        Thumb up 0 Thumb down 0

  4. عسگر زاده RUSSIAN FEDERATION گفت:

    گرمی در تسلسل بیهوده گرفتار شده است گرمی در سه سال پیش اقداماتی را آغاز کرد و بستر توسعه هم از لحاظ دانشگاهی و هم صنعتی و سد سازی بنده اهل اردبیل ام در رسانه ملی می دیدیم ولی در این سه سال اخیر پسرفت داشته و هیچ خبر اساسی نمی بینم دلیل آن را هم نمی دانم.به امید آبادانی همه ی شهرهای استان

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • پسگرزاده گوش كن گفت:

      ادبیلیسن بالامسان
      برین و به امورات شهر خودت برسین .. چوچه لروز اسفالت اولوب فضای سبزلروز ده اسفالت اولاجاخخخخ اونم به دست یه گرمیلی با غیرت که شهردارتونه
      اگر دعوایی هم داشته باشیم بین خود همشهریامونه به تو هیچ ربطی نداره باز از پارساباد یل بیله سوار بودی میگفتیم از خودمونین

      Thumb up 0 Thumb down 0

  5. متاسفم گفت:

    واقعا روش مناسبی هست خودش مصاحبه می کنه خودشم واسه خودش نظر می زاره:انقار مردم ازپشت کوه اومدن: اخه به ….؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • اصغر جوانبخت گفت:

      آقا یا خانم متاسفم: بنده برای شما متاسف هستم که نمی فهمی این مطلب مصاحبه است یا که یادداشت، من کوتاه مختصر به شما می گویم که این مطلب یادداشت است دوست عزیز سعی کن هوشت رو ببری بالا/ بعدش هم مردم از پشت کوه نیامدن بلکه این تویی که از پشت کوه امدی

      Thumb up 0 Thumb down 0

  6. واقع بین RUSSIAN FEDERATION گفت:

    آقای شهابی درست اشاره کردی حواس راننده را پرت نکنیم تا …. رییس …. شود بخدا این نوشتن ها ریا است من خودم را برای پیروزی حاج موسوی هلاک کردم هیچ چیزی هم نمی خواهم و عزت خود را زیر سوال نمی برم. مردم گرمی در شهر کوچک از همه قضایا مطلع هستند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  7. حبیب RUSSIAN FEDERATION گفت:

    برادر شهابی یادمان باشد دوره قبل انتخابات ۶ ماه مانده به انتخابات شروع شد نه دو سال و دلیل اصلی آن اقدامات سازنده ی نماینده وقت و مسولین بودند اما الان ضعف عملکرد خوبخود مردم را سوق میدهد .

    Thumb up 0 Thumb down 0

  8. مراد گفت:

    آقای قاسمیان لطفا پاسخهای منطقی اینجانب را جهت تنویر افکار و دفاع از مطلب آقای شهابی نمایش دهید.با احترام و تشکر

    Thumb up 0 Thumb down 0

  9. حميد گفت:

    سلام
    یادداشت خوبی بود. قابل توجه اقایانی که دم از ولایت میزنند و در عمل به فرامین ولایت پایبند نیستند. امیدواریم که این یادداشت از روزنامه نگار جوان شهرمان تذکری باشد برای همه سیاسیون

    Thumb up 0 Thumb down 0

  10. گرمیلی RUSSIAN FEDERATION گفت:

    ….از طرفداران سر سخت راننده بودید اکنون به جای فرافکنی جوابگو باشید چرا کارها و اقدامات به حق راننده قبلی حاج ولی را نادیده گرفتید .چرا تخریب و بعضا …؟ چرا به خاطر کینه شخصی یک نفر همه برنامه های این مرد بزرگ را به سخره گرفتید و حواس راننده را پرت کردید که حالا داریم سقوط میکنیم در این سقوط شما هم دخیل هستید جواب مردم را بدهید اتوبوس در حالا رفتن به دره است؟ و این تاوان همه ظلمهای است که بر راننده قبلی رفت/

    Thumb up 0 Thumb down 0

  11. ح گفت:

    آقای قاسمیان از شما بعیده این نظر رو بی پاسخ بزارید

    شما که میدونید

    آقای شهابی از با استعدادترین و سیاسی ترین جوانان شهر می باشند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • گرمیچی گفت:

      آقا یا خانم ح حرف حق جواب ندارد

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • تولون اوشاق گفت:

      اقای شهابی ازتو …(کلمه ترکی)هم نمیشه:خودتوبه مردم نخندون

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • نظیر بی گفت:

      قاسمیان مگه وکیل کسی هست که از کسی دفاع کنه…شهرو ببین که چه کسانی بر آن حکومت میکنند. آقای قاسمیان از شما که رسانه بیطرف هستید انتظار داریم وقتی مطلب ایشان را منتشر میکنی مطالب سایر گروهها را نیز منتشر بفرما

      Thumb up 0 Thumb down 0

  12. مرتاض ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    ببخشید آقای شهابی و دوستان آقای شهابی شما مدرک روزنامه نگارب را از کدام دانشگاه گرفتید؟هرکسی پا شده واسه خودش روزنامه نگار شده
    دره یسیز تولکی بگ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ok گفت:

      به نظر من ادم گاهی حقیقتو از کسی میشنوه که اصلا انتظار نداره منظورم این نیست که از اقتی شهابی بعیده خوب حرف بزنه اقای شهابی از بااستعدادترین جوانان شهرستان هست و شاید قلم برنده ایشان دل بعضی هارو به درد بیاره.در کل همه عقل دارن و میفهمن که کی حقیقتو میگه کی نمیگه اونایی هم که عقل ندارن ولش کنید.یاعلی

      Thumb up 0 Thumb down 0

  13. ایمان گفت:

    علی شهابی چی میگی …
    وجدانا خودت فهمیدی چی به چیه؟ اینارو به جای اینکه به سایر کاندیداها بگی برو به راننده اتوبوس (نمایندت) بگو که باعث شده این وضع پیش بیاد. جالب اینکه مردم نیز استقبال میکنند با انتخابات زودرس…بشین تحلیل کن اوضاع از چه قراره بعد بزار کنار هم ببین جور درمیان باهم

    Thumb up 0 Thumb down 0

  14. قورد عسگر گفت:

    قابل توجه کاندیدهای محترم:این سوال رو شما عزیزان باید جواب دهید.
    حال سئوال اینجاست :چگونه میشود به قانون بی اعتنا بود و بر خلاف موازین و رهنمودها عمل کرد اما مدعی تصاحب کرسی قانونگذاری بود؟
    واقعا سوال سختی است.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  15. مهدی گفت:

    همین مونده تو یه … واسه ما تعبیر بکار ببری
    خب این رو که همه میدونن

    Thumb up 0 Thumb down 0

  16. محمد- مغان گفت:

    سکه همیشه دو رو دارد. اگر راننده دقیقا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد، هیچکسی نباید اعتراض کرده و حواس راننده را پرت کند. ولی…
    ۱- اگر راننده دلش خواست ویراژ داده و با سرعت غیر مجاز براند
    ۲- اگر دلش خواست مدام توقف کرده و مسافر سوار کند
    ۳- اگر دلش خواست دور میدان آزادی ده دور بزند تا یکه مسافر بیشتر سوار کند و اصلا به فکر مسافرین داخل اتوبوس نباشد
    ۴- اگر برای نماز و استراحت هر وقت که دلش خواست نگه دارد
    ۵- اگر شاگرد راننده با مسافرین بد برخورد کرد و مثلا گفت: همینه که هست، زیاد هم حرف بزنی میتونی همین جا پیاده شی!
    …….
    آنوقت تکلیف مسافرین چیست؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • گرمیچی گفت:

      آفرین به این تحلیل و منطق

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • منصور گفت:

      تکلیف مسافران معلومه:
      فقط خفه هههههههه

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • مراد گفت:

      محمد-مغان عزیز مطمئن باش:
      ۱-اگر راننده ویراژ بدهد و با سرعت غیر مجاز براند مطمئن باش دوربینهای محسوس و نامحسوس،نظارتهای متعدد و اهرمهای فراوانی هست که راننده را متوقف و اتوبوس را توقیف و مسافران را پیاده نمایند حتما مورد مشابهی را که سالهای متمادی پیش تجربه کردیم خاطرتان هست که دوسال بی نماینده ماندیم.
      ۲-اگر مدام توقف کند و مسافر سوار کند بی شک مسافر اگر از مقصد خود حرکت کرده باش فقط حق تذکر دارد و نمی تواند در وسط بیابان پیاده شده یا چوب لای چرخ اتوبوس بگذارد نهایتا صبر می کندپلیس راه که رسید جریمه اش می کنندوباز حواس راننده را پرت نمی کنند.
      ۳-بحث ما موضوع پس از حرکت و جاده است شما تو میدان آزادی می توانید قهر کنید و با اتوبوس دیگه بیایید اما اگر فقط یک اتوبوس بود دندتان نرم باید تحمل کنید تا سالم به مقصد برسید.حتما شنیده ای که دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.
      ۴-اگر فقط شما اهل نماز بودید باید نمازتان را با اما و اشاره بخوانید اما غیر از شما اگر یه پنج نفری پیدا شدند که درخواست توقف برای نماز را داشتند مطمئن باش راننده اگر مسیحی هم باشد بموقع نگه می دارد.
      ۵-این یکی را به راننده کمکی باید بگی تا هر موقع نوبتش شد گوش شاگرد شلوغ را بکشد و ادبش کند .
      معلوم است یا کمتر با اتوبوس سفر کردی یا به حق و حقوق مسافر نا آشنائی.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      • محمد- مغان گفت:

        آقا مراد محترم
        از اینکه ما رو با آداب مسافرت آشنا کردی خیلی خیلی ممنون!
        ۱- اهرم و چکش و پلیس و فشنگ همگی قبول. ولی اگه جایی که لازم بود و یه تذکر ندادی، ممکنه دیگه هیچوقت کارت به جریمه و این چیزا نکشه و زبونم لال همگی بریم اونجا! اون موقع دیگه خوابوندن ده ساله اتوبوس هم جواب نمیده. حتما حوادث رو در تلویزیون و روزنامه ها دنبال کن!
        ۲- ما هم نگفتیم یه چماق ما برداریم، یکیش رو هم راننده برداره و بکوبیم تو سر هم! گفتیم بصورت کاملا نرمال تذکر داده بشه! هرچند گویا شما فقط دوست داری که دل نگرانی های شما رو همیشه دیگران گوشزد کنن!
        ۳- به این سومی خوب دقت کن داداش گلم: از باجه ترمینال که بلیط رو گرفتی و سوار وسیله نقلیه عمومی شدی، مسولیت همه چیز با راننده هستش و من بمیرم و تو رو خدا و ای وای من قهر کردم نداریم! وانگهی منظورت اینه که دندمون نرم، باید تحمل کنیم، نه؟ ما هم که داریم همین کار رو میکنیم!
        ۴- مورد چهارمت کلا غلطه جون شما شاید به عمرت یه مسیحی رو از نیم کیلومتری هم ندیده باشی ولی بدبختانه من رفیق ارمنی هم داشتم و هیچوقت بخاطر نماز کاری واسه آدم نمیکنن! باور کن راست میگم.
        ۵- هر وقت شما گوش داداشتو پیش یه غریبه پیچوندی، شاید کمک راننده هم همکارشو بخاطر شما ادب کنه!
        مورد آخریت البته یه کم بفهمب نفهمی راست بود چون من اکثرا با…..مسافرت میکنم.دروغ چرا!
        داداش من، عزیز من، سرور من چرا بجای اینکه از خودتون دلیل نگرانی های مردم رو بپرسین، اینجوری جواب میدین؟ بخدا این مردم مسولینشون رو دوست دارن ولی دوست دارن وضعشون خیلی بهتر از اینها باشه. این بنظرتون خواسته زیادیه؟ والله بخدا اگه یه جا بگی بزرگترین خواسته مردم گرمی آسفالته، بهمون میخندن و به حالمون گریه میکنن. اگه اراده کنین، باز هم وقت هست که جبران مافات بشه.

        Thumb up 0 Thumb down 0

      • مراد گفت:

        محمد – مغان بزرگوار

        شما زیاده از حد از سفر با اتوبوس می ترسید و این ترس بیش از حد شما آرامش کل مسافران را هم بر هم می زند.
        برادرانه توصیه می کنم سعی کن با ارمنی جماعت رفیق نشوی.
        گویا متوجه مورد پنجم نشدی ،لطفا از بزرگترهای هم گروههای خود کمک بگیر.مفهوم نغز و پرمعنائی دارد.
        مسافرت با زانتیا و .. و ماشین کوچک و حتی هواپیما مخاطراتی دارد که توصیه می کنم بیشتر با اتوبوس مسافرت کن.
        شما به مسئولین لطف دارین که بیشتر از خودشان دوستشان دارید ولی بهتره:شما حواس راننده را پرت نکنید.
        آسفالت مشکل کل کشوره،یه سر به استانهای اطراف یا نشد شهرستانهای اطراف را سراغ بگیر.
        باز یادآوری می کنم هر کاری می خوای بکنی بکن اما حواس راننده را.. چی؟ پرت نکن آفرین

        Thumb up 0 Thumb down 0

  17. دیوار گفت:

    جناب آقای علی شهابی تعبیر خوبی دارید ولی بحث اینکه چه عاملی باعث این حرکت زود هنگام شده را هم باید مورد نگارش قرار میدادید ،آیا کم کاری نماینده فعلی و عدم پذیرش اقبال عمومی از عملکرد ایشان نمیتواند باعث بروز چنین حرکت زود هنگامی شود ؟مردم از حالا جبرا در تکاپوی انتخاب هستند و این مستقیما به ناکامی نماینده فعلی بر میگردد که به قول شما این راننده نخواست و یا نتوانست این خودرو را هدایت کند و مسافران حق دارند پیاده شوند و به فکر راننده دیگر باشند.
    و شما بهتره منبعد سفارشی ننویسید ،که چنین مطالبی دور از شان آزاد روزنامه نگاری است

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • مراد گفت:

      دیوار جان ای کاش دیوار نبودید و کوه بودید تا صدا در شما پژواک می کرد.اما گیریم که حرف شما متین.آیا دو سال مانده تا انتخابات فرا برسد و به اصطلاح خودمان اتوبوس وسط جاده عقلا جایز است به فکر دوره بعد باشیم و حواس راننده را پرت کنیم.آیا چاره کار این است که مدام بگوش راننده بخوانیم که دو سال بعد با تو همراه نخواهیم بود و همسفرت نمی شویم.زمان فعلی حق من و توست .اگر راننده بر خلاف میل ما میراند باید راهنمائی کرد دستش را گرفت و بخاطر جان خودمان هم شده باید تلاش کرد تا سالم به سرمنزل مقصود برسیم.پیاده شدن شما غیر از اینکه وسط جاده طعمه گرگ میشوید سودی نخواهد داشت.

      Thumb up 0 Thumb down 0

  18. موحد گفت:

    کلمه به کلمه این یادداشت رو خواندم فقط میتونم بگم فوق العاده بود خسته نباشی…

    Thumb up 0 Thumb down 0

  19. دانشجوی ارشد RUSSIAN FEDERATION گفت:

    اقای شهابی کاش مطالعه میکردی و بعد قلم فرسایی یادتان باشد انتخابات ده روز قبل شروع نمی شود مسولین برای شرکت در انتخابات بایستی ۶ ماه قبل استعفا دهند و این یعنی شروع تازه. دوم اینکه حواس راننده ی که دارد اتوبوس را به دره می برد نباید پرت کرد بلکه باید ماشین را متوقف و عذر راننده را بخواهی حالا اگر مردم می بینند در عرض سه سال هیچ پروزه جدیداغاز نشده و حتی یک معاون وزیر هم به منظقه نیامده و مهاجرت و بیکاری جولان میدهد آیا چاره ی جز اندیشدن و رایزنی برای انتخاب برتر دارند . ضعف عملکرد نماینده محترم و مسولین است که کارهای نماینده قبلی را برجسته میکند بنده به شدت مخالف سر کار آمدن تیم نماینده قبلی هستم گرچه خود ایشان را فرد توان مندی می دانم اما باید حواس باشد که خطر نزدیک است اگر حواسمان پرت شود و به اختلاف و تکثر کاندیدا بیفتیم

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • مراد گفت:

      دانشجوی ارشد بسیار ارجمند :اینکه ۶ ماه قبل کاندیدا استعفا می دهد دقیقه در جهت عدم تبلیغات و سوء استفاده از پست و مقام خود است.از آن گذشته وقتی رهبری می فرماید انتخابات زود هنگام موقوف ،مطمئن باش حکمتی دارد که اگر شما دکترا هم باشید نمی فهمید….

      Thumb up 0 Thumb down 0

  20. بهروز گفت:

    علی آقا واقعا هم همینطور است …ولی ما مسافران راه اجازه نمیدهیم عده ای اندک هواس راننده را پرت کنند …فعلا که خود راننده بهترین مسیر را انتخاب کرده فقط چشم بینا میخواهد برای روشن فکران که اندکی در کار راننده تامل کنند …و انشالله بزودی شاهد این مسیر موفقیت میشویم …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • محمد- مغان گفت:

      باشه قبول، ما همه مسافرین ساکت میشیم و جیکمون هم در نمیاد، مگه ما مریضیم؟ یا با کسی مشکل شخصی داریم؟ ولی؛
      اگه یک سال بعد چشم باز کردیم و دیدیم که اتوبوس های بعدی، همشون به مقصد رسیدن ولی ما اشتباهی به جای دیگه ای رفتیم، یا اینکه سر پیچ اول گیر کردیم، یا وسط جاده آچار و تسمه به دست وایسادیم و به ماشین های گذری التماس کمک میکنیم……اونوقت باید روتون بشه تو روی مسافرین نگاه کنین چون مسافرین به راننده اعتماد کرده و همه چیزشون رو به ایشون سپردن. یعنی هم آبروی خودشونو، هم آبروی شهر و روستاشونو، هم آینده جوونهاشون رو، هم وقت و عمرشون رو، و هم تمسخرهایی رو که هر روزه از ساکنین شهرهای دیگه میشنون. حتما میدونین که چه امانت سنگینی رو به عهده گرفتین؟ خیلی سنگین، که حتی فکرش رو هم نمیتونین بکنین…

      Thumb up 0 Thumb down 0

  21. رضا گفت:

    بسیار تشبیه مناسبی است. واقعا قلم رسا داری.امیدوارم همه حواسشان باشد.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید