خشکسالی و تهدید منابع آبی در شمال استان

آزادلو : خشکسالی در ده سال اخیر در استان اردبیل عوارض خاص خود را بر جای گذاشته است. موضوع کمبود آب در کشور و به ویژه در این استان متکی به کشاورزی اردبیل به حدی جدی است که آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل در خطبه های نمازجمعه گفت: اگر برای آینده آب در کشور برنامه ریزی نشود، جنگ میان استان ها برای نگهداری از منابع آبی به وجود خواهد آمد و این در سطح استان، میان شهرستان ها نیز دیده خواهد شد.
خشکسالی باعث شده است با استفاده بیش از اندازه از منابع آبی زیرزمینی در حال حاضر با تشدید افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن دشت ‌ها مواجه باشیم به گونه ای که در کشور سالیانه با حدود ۶ میلیارد متر مکعب کسری مخزن مواجه شده است. طبق گزارشات داده شده از منابع رسمی، وضعیت منابع آب در استان اردبیل بحرانی بوده و در صورت نبود برنامه ریزی، آینده ای نه چندان خوش در انتظار اهالی است.

چاره ای جز اصلاح الگوی مصرف نداریم
فرماندار گرمی مغان معتقد است صدماتی که خشکسالی به اقتصاد و توسعه استان وارد کرده است، سنگین است. «ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: همه دستگاه های باید در اجرای تمام طرح ها عوارض خشکسالی را در نظر بگیرند.
وی شهرستان گرمی مغان را کارگاه سدسازی استان اردبیل عنوان کرد و افزود: با بهره برداری از این سدها از خروج سالانه بیش از ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب های سطحی از این شهرستان جلوگیری می شود که تأثیر زیادی در آینده بحرانی کمبود آب به خصوص در زمان خشکسالی ها خواهد داشت.
وی تصریح کرد: دولت از روش های نوین و طرح های آبیاری تحت فشار حمایت ویژه ای دارد و لازم است جهاد کشاورزی و دستگاه های مرتبط، نسبت به تشریح مزایای این طرح به کشاورزان و باغداران از طریق برگزاری سمینارهای آموزشی و آموزش چهره به چهره اقدام کنند.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان از مسئولان ادارات جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، محیط زیست و امور آب خواسته ایم اقدامات خود در حراست از منابع آبی به صورت مجزا از طریق رسانه ها تشریح کنند.


اردبیل یکی از استان های کم آب کشور است
مدیر امور آب گرمی گفت: ۱۵ طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی از سوی دولت در این استان در حال اجرا است که براساس آن باید تا ۲۵ سال آینده وضعیت ناگوار دشت اردبیل به شرایط عادی برگردد.
«رضا بدرزاده» با بیان اینکه در کشور ۶۰۹ دشت وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد این دشت ها ممنوعه اعلام شده است و دشت اردبیل هم جزو دشت های ممنوعه بوده و از استان های کم آب کشور است.
وی سرانه مصرف آب در بخش شرب و کشاورزی در این استان را ین ۲۲۰ تا ۲۵۰ دانست و افزود: در کشورهای توسعه یافته سرانه مصرف روزانه آب ۷۰ تا ۸۰ لیتر است که مصرف در استان اردبیل سه برابر بیشتر از استاندارد است و لازم است الگوی مصرف اصلاح شود.
بدرزاده با بیان اینکه در بخش کشاورزی نیز شرایط به همین گونه بوده و هم اکنون نیمی از ظرفیت آبی کشور در بخش کشاورزی هدر می رود، افزود: راندمان مصرف در کشور ۳۵ درصد بوده و در استان اردبیل این رقم ۴۲ درصد است.
وی با اشاره به سدهای در حال اجرا و مطالعه تصریح کرد: استان اردبیل در زمینه سدسازی به اشباع رسیده است

زمان کشت سنتی محصولات کشاورزی گذشته است
مدیر امور آب گرمی گفت: رقم کشت محصول و شیوه آبیاری آن به روش سنتی دیگر نمی تواند صرفه اقتصادی مطلوب داشته باشد چرا که یا در اثر خشکسالی خسارت به کشاورزی وارد می شود و یا با مصرف آب با راندمان ابیاری کم، میزان آب های زیر زمینی را تهدید می کند که نشان می دهد زمان آن رسیده است تا کشاورزان ما در دیدگاه های خود تغییر ایجاد بکند.
بدرزاده اظهار کرد: طبق آمار ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد مترمکعب وضعیت منفی را در منابع آب زیرزمینی دشت اردبیل شاهد هستیم که نگران کننده بوده و هر سال این مقدار افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه مصرف آب در کشور ما سالانه بیش از ۹۳ میلیارد مترمکعب است، تصریح کرد: با احتساب ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کل آب تجدید شونده، حدود ۸۰ درصد از منابع آب کشور را مصرف می کنیم، در حالی که اصولا باید ۶۰ درصد منابع تجدید شونده را مصرف می کنیم.
وی بر لزوم اجرای یک قانون در زمینه استفاده از منابع آبی تأکید کرد و افزود: دولت باید بدون اغماض نسبت به حفاظت از منابع آّی زیرزمینی اقدام کند و با توجه به وضعیت بحرانی پیش روف لازم است یک قانون جامع در این زمینه اجراء شود.

  • علی قاسمیان

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید