دبیر انجمن نخبگان آذربایجان: آب ارس به دریاچه ارومیه نمی رسد

1338357064

آزادلو : رضا کهولی ؛ دبیر انجمن نخبگان آذربایجان در گفتگو با خبرنگار نصرنیوز اظهار داشت: متاسفانه امروز فرهنگ استفاده اقتصادی از محیط زیست رواج یافته و کسانی بجای اینکه در پی سبقت گرفتن از یکدیگر برای نجات دریاچه ارومیه باشند، در پی سبقت گرفتن از هم برای برداشت نمک از آن هستند.
وی با انتقاد از نحوه برخورد صدا و سیما با مسائل زیست محیطی عنوان کرد: چقدر صدا و سیما به این موضوع توجه می کند؟ در صدا و سیما برنامه های مختلفی در شبانه روز برای ورزش هست، اما چند برنامه در حوزه محیط زیست وجود دارد؟ یک سوال ساده تر! صدا و سیما این همه که برای کرم حلزون وقت گذاشت، آیا برای دریاچه ارومیه وقت گذاشته است؟ چقدر در مدارس ما از اهمیت محیط زیست و حفظ آن برای بچه ها صحبت می شود؟

دفاع از محیط زیست به فرهنگ عمومی تبدیل شود
این فعال زیست محیطی شناخته شده با تاکید بر فرهنگ سازی برای حفط محیط زیست گفت: باید فعالان اجتماعی و فرهنگی موضوع دفاع و حمایت از محیط زیست را از حاشیه به متن جامعه بکشانند.
وی ادامه داد: مثلا چه اشکالی دارد که قسمتی از برنامه های آموزشی مدارس به آموزش اهمیت محیط زیست و موضوع حفظ آن اختصاص یابد تا بچه ها و آینده سازان کشور بدانند وظیفه شان در قبال محیط زیست چیست؟

وی با اشاره به انتخابات اخیر گفت: در انتخابات ریاست جمهوری مطالبات مختلفی از سوی مردم مطرح شد. به جز آذربایجان که مطالبات جدی زیست محیطی از همه کاندیداها داشت، در سطح کشور چنین خواست هایی نبود و در این زمینه منفعلانه عمل شد. در حالی که موضوعات زیست محیطی ایران به آذربایجان محدود نمی شود. اکنون زاینده رود بی آب است. هامون خشک شده، بختگان دیگر نیست و جنگل های ابر نابود می شود.
رضا کهولی با انتقاد از دوران مدیریت ۸ ساله احمدی نژاد در کشور گفت: ظلم بزرگ دیگری که در ۸ سال قبل انجام گرفت انحلال شورای عالی محیط زیست بود. سوال من این است چرا در آن زمان فعالان زیست محیطی اعتراض نکردند؟ چرا رسانه ها حرکتی انجام ندادند؟ وقتی شورای عالی پول و اعتبار منحل شد همه کارشناسان و رسانه ها اعتراض کردند. آیا محیط زندگی ما به اندازه اقتصاد ارزشمند نیست؟ فکر می کنم آیندگان درباره ما قضاوت خوبی نخواهند داشت. عزم ملی لازم است که وضعیت محیط زیست کشور از شرایط بحرانی به شرایط قابل تحمل برسد. در صورت ادامه چنین وضعیتی جایی برای زندگی نخواهیم داشت.

مجلس جایی است که باید حرف مردم به کرسی نشانده شود
وی در خصوص ارزیابی عملکرد مجلس در حوزه حفاظت از محیط زیست و بالاخص دریاچه حیات بخش ارومیه گفت: آیا مجلس وظیفه خود در قبال محیط زیست را انجام داده است؟ الان نزدیک ۶۰۰ سد در کل کشور وجود دارد و ۵۶۰ سد در دست احداث و ۴۰۰ سد در دست مطالعه است. تمام دنیا به این نتیجه رسیده است که سد سازی محیط زیست را تخریب می کند. امریکا بزرگترین سد ساز جهان، سدسازی را متوقف و برخی از سدهایش را تخریب کرده است. آیا مجلس واقعا خبر ندارد که سدها محیط زیست کشور را ویران می کند؟ یا منافع خاص عده ای از سدسازی تامین می شود؟ من معتقدم برخی اشتباهات فقط از بی تدبیری نیست.

دبیر انجمن نخبگان آذربایجان کارنامه مجلس هفتم و هشتم در حوزه محیط زیست اصلا قابل دفاع ندانست و گفت: کارنامه سیاه مجلس در رد دو فوریت طرح نجات ارومیه، هنوز از خاطرمان نرفته است. مگر این مجلس همان مجلس نیست که طرح داد تا ساکنان اطراف دریاچه ارومیه کوچ داده شود و در جای دیگر زندگی کنند؟ مجلس همان مجلس است. این مجلس همان مجلسی است که وقتی مردم آذربایجان با نگرانی موضوع دریاچه ارومیه را پیگیری می کردند، به جای همراهی با مردم، آنها را محکوم کردند و موضوع را سیاسی کردند. در حالی که باید مردم را همراهی می کردند. مجاهدان مشروطه در واقع جهاد کردند که مجلس جایی باشد که حرف مردم به کرسی نشانده شود نه اینکه نمایندگان آن وکیل الدوله باشند. در موضوع دریاچه ارومیه و محیط زیست، مردم، کارشناسان و رسانه ها از مجلس و دولت جلو بودند. چرا مجلس با مردم همراهی نکرد؟ آیا در هشت سال گذشته مجلس قدرت این را نداشت که از وزیر نیرو توضیح بخواهد و وی را استیضاح کند؟ هیچکدام از این کارها انجام نگرفت.
وی ادامه داد: والله دریاچه ارومیه با مصاحبه، موج سواری و دستور ویژه صادر کردن درست نمی شود. نمایندگان مجلس از فکر اینکه از جسد دریاچه ما برای خود رای بسازند بیرون بیایند. چون خودشان در این فاجعه نقش پر رنگ داشته اند.

آب ارس به دریاچه ارومیه نمی رسد
رضا کهولی در مورد کلنگ زنی نمایشی معاون اول رئیس دولت سابق برای انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه اظهار داشت: قرار نیست آب ارس به ارومیه برسد. نمایندگان اردبیل درست می گویند! کل آبی که قرار است به ارومیه برسد ۱۰ میلیون متر مکعب است. بیایید یک بار دیگر رقم ها را مرور کنیم: از دریاچه ارومیه تنها ۳۰ درصد مانده است. امروز برای حفظ این مقدار ما به ۳ الی ۴ میلیارد متر مکعب آب نیاز داریم تا این سطح آب دریاچه حفظ شود. خب آیا رقم ۱۰ میلیون متر مکعب با ۳ الی ۴ میلیارد متر مکعب قابل مقایسه است؟ آیا با روش دیگری نمی توان ۱۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه رساند؟ اگر به مردم اجازه می دانند، آنها این حجم آب را با تانکر هم می توانستند به دریاچه برسانند!

وی افزود: اگر می خواهید با آب ارس کشت و صنعتی در یکی از شهرها ایجاد کنید که در این باره بحثی ندارم که خوب است یا بد، با مردم شفاف و صادق باشید و بگویید که هدف از انتقال آب ارس چیست. حرف من این است: در حالی که زندگی میلیون ها نفر با خشک شدن دریاچه ارومیه به مخاطره می افتد، چرا باید باز هم کشاورزی گسترش داده شود؟ کشاورزی در آذربایجان بیش از ظرفیتش گسترش داده شده است. آیا نمی شد مردم آذربایجان هم به مانند مردم استان های تهران، اصفهان و فارس در حوزه صنعت مشغول به کار شوند؟ نمی شد بجای اینکه کشت و صنعت ایجاد کنیم کارخانه تولید قطعات الکترونیکی ایجاد کنیم؟ چه دلیل دارد که کشاورزی از اولویت خاصی برای توسعه در آذربایجان برخوردار است؟

بهترین راه کار روی میز این است که سدهایی که بصورت جنون آمیز احداث شده اند، دریچه هایشان بسوی دریاچه ارومیه باز شود.

این نخبه آذربایجانی تاکید کرد: یکی از اشتباهات دولت جدید این می تواند باشد که پروژه انتقال آب ارس را ادامه دهد. به نظر من اجرای این طرح تاثیری در دریاچه نخواهد داشت اما از طرفی دیگر انتظارات را بالاتر خواهد برد. در حوزه مدیریت منابع آبی، سد سازی و انتقال آب ساده ترین و پر هزینه ترین راه کار است، نه بهترین. چرا روی پر هزینه ترین راه تاکید می کنند؟ آیا مجلس نمی تواند طرحی تصویب کند که وزارت نیرو را مجبور کند که جلوی سدهای متعدد را باز کرده و حقابه دریاچه ارومیه را تامین کند و بجای آن به کشاورزان ضرر و زیان پرداخت شود؟ مگر خواست کارشناسان و مردم رهاسازی آب پشت سدها نیست؟ وقتش است که وزارت نیرو و دولت جدید حرف مردم را بشنوند. بهترین راه کار روی میز این است که سدهایی که بصورت جنون آمیز احداث شده اند، دریچه هایشان بسوی دریاچه ارومیه باز شود.

بحران کنونی نتیجه حضور مدیران بدون بلیط است
رضا کهولی در رابطه با آمارسازی و حرکات نمایشی مسئولان حوزه آب و کشاورزی نیز گفت: چنین آمارسازی هایی نتیجه حضور مدیران بدون بلیط در سازمان های مربوطه است. بارها به آن عزیزان گفته ام که زمان حاضر دیگر آن زمانی نیست که بتوان چیزی را مخفی کرد. یکی از اتفاقاتی که عمق بی تدبیری دولت گذشته را نشان داد گماشتن چنین افرادی بر سر سازمان های حیاتی مانند آب و کشاورزی بود. بررسی عملکرد آنها نشان می دهد که کارنامه قابل دفاعی ندارند. افرادی که در گذشته در راس این سازمان ها بودند لااقل صادق بودند و آمارهای ساختگی به مردم نمی دادند.

این فعال زیست محیطی با انتقاد از سدسازی جنون آمیز دولت در سال های گذشته گفت: در دوران پس از جنگ برخی شرکت های خاص شبه دولتی به وجود آمد که منافع آنها با گسترش سدسازی تامین می شد. چه دلیلی وجود دارد که ذخیره منابع آبی روی سطح زمین و توسط سدها انجام شود؟ آیا روش دیگری وجود ندارد؟ کل آبی که از پشت سدها برای شرب استفاده می شود، کمتر از ۵ درصد است. کسانی که می گویند آب پشت سدها برای مصارف آشامیدنی استفاده می شود، دروغ می گویند. ۸۰ درصد آب پشت سدها برای کشاورزی استفاده می شود و ۷۰ درصد آن به هدر می رود. بیشتر آب پشت سدها در جایی هزینه می شود که هیچ فایده ای ندارد. قرار بود در ۸ سال گذشته در حوزه آبریز دریاچه ارومیه کشاورزی و آبیاری آن مدرنیزه شود و مصرف آب کاهش یابد. آیا انجام شد؟ لطفا سازمان جهاد کشاورزی به مردم گزارش بدهد.

وزارت نیرو متهم اصلی وضعیت کنونی است
کهولی با انتقاد شدید از وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو متهم اصلی وضعیت کنونی است. اگر وزارت نیرو بجای آمارسازی، اعتراف کند که در آذربایجان به جنون سدسازی مبتلا بوده است و باید آب پشت سدها به سوی دریاچه ارومیه رهاسازی شود، گام بزرگی برای احیاء دریاچه ارومیه برداشته شده است.
وی ادامه داد: مردم ما همیشه در کار خیر همراه و پیشگام بوده اند. کشاورزان ما بهتر درک می کنند که خشک شدن دریاچه ارومیه چه فاجعه ای در پی دارد. آنها می توانند با دولت همراه شوند و چند سال سطح زیر کشت خود را پایین بیاورند و نوع آبیاری باغات شان را اصلاح کنند.
این فعال زیست محیطی با انتقاد از گسترش بی رویه کشاورزی در آذربایجان گفت: چرا باید در آذربایجان اولویت اشتغال، رشد دادن و گسترش کشاورزی باشد؟ چرا مانند سایر استان ها به سراغ صنایع جدید هایتک که شغل و ارزش افزوده بیشتری دارد و در تحولات اقتصادی دنیای جدید نقش بیشتری دارد نمی رویم؟ چرا در حالی که در شیراز صنایع الکترونیک گسترش داده می شود در تبریز صنایع فولاد و کشاورزی گسترش داده می شود؟ صنعتی که به محیط زیست ضرر می رساند. اگر این اتفاق عمدی هم نباشد از سر بی تدبیری است.

دریاچه ارومیه برای مردم آذربایجان فقط یک حوزه آبی نیست
رضا کهولی گفت: همواره از مردم خواهش می کنم که از نمایندگان مجلس بخواهند که موضوع دریاچه ارومیه در مجلس مطرح شود و وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به حل این بحران اهتمام بورزند. دریاچه ارومیه برای مردم آذربایجان فقط یک حوزه آبی نیست. ارومیه همان جایی است که مردم آذربایجان روزهای شاد کودکی شان را در آن سپری کرده اند و با خشک شدن آن با یک تراژدی مرگ آور مواجه می شوند.

وی با تبریک بر سرکار آمدن دولت جدید و انتخاب چیت چیان به وزارت نیرو گفت: به طور مشخص، وزارت نیرو باید در محورهای زیر تلاش جهادی داشته باشد:
۱- تامین حق آبه های دریاچه ها از جمله دریاچه ارومیه.
۲- تغییر مدل مدیریت منابع آبی از تجمیع روی سطح به زیر سطح (سفره های آبی به جای سدها)
۳- توقف سدسازی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و حوزه های آبی بحرانی.
۴- توجه به ایده ها و طرح های نخبگان برای نجات دریاچه ارومیه.
ما به عنوان نخبگان جامعه ادعا داریم که برای حل بحران دریاچه ارومیه راه حل داریم. بیش از ۲ هزار ساعت روی طرح های ما کار انجام شده است و از سال ۸۹ طرح های ما در کشوی میز مسئولان خاک می خورد. منِ رضا کهولی در این کشور مانده ام که کار انجام دهم. نزدیک ۴ سال است که هیچ حمایتی از طرح های ما انجام نشده است. حتی کمترین و جزئی ترین حمایتی در حد ۲۰ میلیون تومان! ادعا داریم که اگر از ما حمایت شود می توانیم دریاچه ارومیه را نجات دهیم و در این راه نیاز به حمایت مردم، مسئولان و رسانه ها داریم.

سطح زیر کشت کشاورزی کاهش یابد
دبیر انجمن نخبگان آذربایجان یکی از اساسی ترین راهکارهای حل بحران دریاچه ارومیه را توسعه و مدرنیزاسیون آبیاری کشاورزی دانست و گفت: با وجود اینکه هیچ دلیلی برای گسترش کشاورزی در آذربایجان نمی بینم، اما نباید دیگر هیچ مزرعه و باغی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه به روش غرقابی آبیاری شود. حتی می توان چند سال سطح زیر کشت کشاورزی آذربایجان را کاهش داد.
وی افزود: باید نمایندگان مجلس، فعالان زیست محیطی و سیاسی این پیام را به دکتر روحانی برسانند که رای بالای آذربایجان به ایشان به دلیل وعده هایی بود که در ارومیه و تبریز به مردم آذربایجان دادند. ما هیچ عهدی با کسی نبسته ایم. دولت جدید نه در شعار بلکه در عمل نشان دهد که در نجات دریاچه ارومیه مصر است.

از ظرفیت های بین المللی برای نجات دریاچه ارومیه استفاده کنیم

کهولی ادامه داد: در حوزه نجات دریاچه ارومیه در یک پیچ تاریخی قرار داریم، اگر قرار است کاری برای دریاچه انجام شود همین الان باید شروع شود. برای مصاحبه وقت نیست! وقت زیادی برای زنده نگه داشتن دریاچه ارومیه نداریم. قبل از اینکه کل دریاچه تبدیل به یک شوره زار بزرگ شود و عبارت ترادژیک “کویر” درباره آن استعمال شود، لازم است هر کس وظیفه خود را انجام دهد. درخواستم از همه مردم حتی کسانی که آذربایجانی نیستند و حتی هموطنان خارج از کشور این است که سعی کنند که از ظرفیت های بین المللی برای دریاچه ارومیه را جذب کنند. یکی از اشتباهات گذشته این بود که از ظرفیت های بین المللی برای نجات دریاچه استفاده نکردیم. به نظر من موضوع دریاچه ارومیه می تواند به عنوان یک موضوع دیپلماسی فعال بین المللی استفاده شود. اگر فضای لازم ایجاد شود همه کشورهای اروپایی و آسیایی حاضرند که به ما کمک کنند. چون آنها مانند ما فکر نمی کنند و فکر می کنند دریاچه ارومیه برای همه کره زمین است. امیدوارم در این مسیر قدم برداشته شود. مردم وظیفه خود را انجام دهند و صدای خود را به گوش دولت جدید و نمایندگان مجلس برسانند. همه باید دست به دست بدهیم و دریاچه را نجات دهیم؛ دیگر فرصتی نیست.

سرمایه گذاران برای نجات دریاچه ارومیه پیشقدم شوند
این نخبه آذربایجانی با فراخوان همه اقشار، اصناف و فعالان عرصه های مختلف برای تلاش در جهت حفظ و احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: من از تمام شرکت های سرمایه گذاری آذربایجان و ایران می خواهم برای سرمایه گذاری در اینجا پیشقدم شوند. شاید دولت بخاطر تحریم ها در تنگنای مالی قرار دارد؛ شما نقش تاریخی خود را ایفا کنید. ایده من این است که دولت و سرمایه گذاران حتی می توانند اوراق مشارکت بفروشند. مردم تبریز همان مردمی هستند که با فروش طلاهای زنان خود کشور را از دست شوروی اشغالگر نجات دادند. اگر لازم باشد چنین حماسه ای را دوباره تکرار می کنند. به شرطی که دولت ثابت کند از مردم و برای مردم است و برای نجات محیط زیست ایران جانانه تلاش می کند. نجات محیط زیست ایران باید با نجات دریاچه ارومیه آغاز شود.

موضوع دریاچه ارومیه ربطی به مسائل سیاسی ندارد
کهولی با اشاره به شروع کار دولت جدید گفت: از دولت جدید می خواهم که اشتباه دولت گذشته در سیاسی کردن موضوع دریاچه ارومیه را مرتکب نشوند. موضوع دریاچه ارومیه یک موضوع کاملاً زیست محیطی است. نباید کسی این موضوع را سیاسی و امنیتی کند. دریاچه ارومیه میراث بشری برای کل کره زمین است؛ باید از این زاویه نگاه شود و فضا برای اظهار نظر همه فراهم شود.
رضا کهولی در پایان با تشکر از رسانه های مکتوب و مجازی گفت: قشری که وظیفه خود را در موضوع دریاچه ارومیه به خوبی انجام دادند، رسانه ها بودند و من دست همه آنها را به گرمی می فشارم. این که گفته می شود رسانه ها وجدان بیدار جامعه هستند، سزاوار رسانه هاست. امیدوارم صدا و سیما هم با الگو قرار دادن رسانه های نوشتاری موضوع دریاچه ارومیه را در اولویت برنامه هایش قرار دهد. من اعلام آمادگی می کنم که اگر فضای رسانه ای را باز کنند، در این مورد بحث های مفیدی داشته باشیم. امیدوارم رسانه ملی بیدار شود و در این مسیر قدم بردارد.

گفتگو از محمد سهرابی

 

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. حسن خانی وایگان گفت:

    لیتری چند آب ارس به دریاچه می رسد و چقدر حق برداشت داریم و چرا سد های ذخیره آب در دشتهای منطقه برای آب های فصلی احداث نمی شود نقش آبخیزداری و چرای بیرویه کوه ها و انتقال آب های شمال رشته کوه که با فاصله کم به ارس می ریزد به جنوب رشته کوه و بالاخره بررسی کارشناسی دقیق واقعی نه مثل عربستان گندم بکاریم و هزینه برداشت دو برابر قیمت جهانی باشد و بعد از چند سال رها کنیم

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید