دل نوشته های تکان دهنده فرماندار سابق پارس آباد در خصوص منطقه آزاد

آزادلو : سرخوردگی، حُزن و اندوه، مجال اندیشیدن و نوشتن را نمی دهد، چگونه بنویسم؟ و چه بنویسم؟! وقتی افکارم پریشان، قلبم از غم و اندوه نالان و از نامهربانی ها به درد آمده است.
چگونه و به چه زبانی و به چه کسی باید این اندوه جانکاه را برد وقتی دوست، دشمن است!!! از که باید بخواهم سنگ صبورم و التیام بخش آلام درونم باشد؟ چرا که درد تاریکیست درد خواستن رفتن و بیهوده خود را کاستن…اما باید گفت، باید نوشت، فرقی نمی کند برای چه کسی، برای خودم، برای آنان که از جنس خودم بودند، برای آنان که امیدشان ناامید گشته، برای آنان که غم و اندوه آنان کمتر از من نیست، برای آن یاران خدومی که با من پرکشیدند و خندیدند و گریستند، برای همکارانم، برای مردم مظلوم و قدرشناس پارس آباد و بیله سوار، برای عشایر غیرتمند و دوست داشتنی، برای آنان که مهربانیشان به وسعت دشت مغان بود، برای آنان که من را دوست داشتند و از صمیمیت و مهربانی آنان توان و انرژی می گرفتم، آری برای هیچکس نه، اما برای آنان باید نوشت، بخاطر همکارانم باید نوشت، پس برایشان مینویسم که این روزها بس غمگینم، برایشان می نویسم که درد سنگینی قلبم را آزار می دهد، دردی از ناگفته ها، دردی از جنس سکوت. اما نه اینگونه نه با این ادبیات، خدایا نیاز به آرامش دارم، باید نماز بخوانم و آرام شوم چرا که خود فرموده ای: أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ، دوگانه ای (نماز دو رکعتی) خواندم از سر نیاز بر آستان حضرت بی نیاز، همچنان شد که خود فرموده بود: به درستی که یاد خدا آرامش دلهاست.
پس متوسل به کلام الله مجید می شوم تا سکینه قلبم گردد، وَأَطِیعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ وَاصْبِرُواْ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ، و همه با روح وحدت ایمانی، پیرو فرمان خدا و رسول باشید و هرگز راه اختلاف و تنازع نپوئید که در اثر تفرقه ترسناک و ضعیف شده و قدرت و عظمت شما نابود خواهد شد بلکه همه باید یک دل و پایدار و صبور باشید که خدا همیشه با صابران است. (سوره انفال آیه ۴۶)
وَلاَ تَکُونُواْ کَالَّذِینَ تَفَرَّقُواْ وَاخْتَلَفُواْ مِن بَعْدِ مَا جَاءهُمُ الْبَیِّنَاتُ وَأُوْلَـئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ، و شما مسلمانان مانند ملتی نباشید که پس از آن که آیات و ادله روشن برای هدایت آنها آمد باز راه تفرقه و اختلاف را پیمودند که البته برای چنین مردمی عذاب سخت خواهد بود. (سوره آل عمران آیه ۱۰۵)
چه آیات پر مغز و محتوایی، این کلام خداست که نه تنها وحدت میان دلهای مومنان را ضروری می داند بلکه وحدت امت را سبب مصونیت دین، تائید الهی و نصرت دانسته و در مقابل وجود تفرقه را عامل ضعف مسلمین و از بین رفتن عظمت و شوکت مسلمین دانسته است.
و چقدر ما با این واژگان تفرقه و نصرت، آشنای بیگانه ایم!!! می اندیشم و می اندیشم که آیا در پارس آباد واقعاً کسی هست که نداند این تفرقه میان مسئولان بوده که امروز امید آنان را به ناامیدی بدل نموده است؟!!
آیا واقعاً در پارس آباد کسی هست که نداند رمز موفقیت در تحقق فرصت استثنایی و تاریخی که برای مغان بوجود آمده بود در آتش نفاق و تفرقه سوخت و بی تدبیری شراره های این مهیب سوزنده را شعله ورتر نمود؟!!! و آیا کسی شک دارد که رمز نصرت و موفقیت در آخرین ایستگاه تصویب الحاق پارس آباد، بیله سوار و گرمی به منطقه آزاد تجاری ارس، همانا وحدت و همدلی میان مسئولان بود که تبدیل به مانور قدرت نمایی میان آنان شد.
کاش می دانستیم که در پیگیری مطالبات مردم، تدبیر و کیاست لازم است نه دعوا و تهدید و ارعاب.
کاش می توانستیم بفهمیم که نوع عملکرد ما موجب اعتماد یا سلب اعتماد مردم نسبت به نظام و حاکمیت است.
چه احساس عجیبی دارم، یاد آن قضاوت علی(ع) در خصوص ادعای دو زن بر سر کودکی افتادم که هر دو ادعا می کردند مادر آن کودک می باشند و هیچکدام هم از ادعای خود کوتاه نمی آمدند که آن حضرت برای تشخیص سره از ناسره فرمود شمشیر مرا بیاورید تا این کودک را به دو نیم تقسیم کنم و هر قسمت آن را  به یکی از این زنان بدهم. و در این لحظه بود که مادر واقعی کودک جهت حمایت از کودک و برای اینکه آسیبی به کودک دلبندش نرسد گفت، یا علی من از حق خود گذشتم کودک از آن من نیست و… زن دوم که تحت تاثیر مهرمادری وی قرار گرفته بود پس از دیدن این صحنه، با گریه به کذب بودن ادعای خود اقرار نمود.
چند ماه قبل که پس از تحمل نامهربانیهای زیاد از سوی برخی مسئولان ناچار به استعفا گردیدم و برخی ها به اصطلاح از حول حلیم در دیگ افتاده و با مصوبه ای مقدماتی که هنوز در شورایعالی قطعی نشده بود اقدام به مصادره اقدامات نمودند و برای خود عکسهای یادگاری انداختند و در و دیوار شهر را مزین به این عکسهای یادگاری نمودند، حس همان مادری را داشتم که برای مصون ماندن فرزندش از گزند و آسیب از حق مادری خود گذشت. چه زیبا فرمود امیرالمومنین علی(ع) در مزمت و سرزنش اهل کوفه که یا أشباه الرجال ولا رجال… ای مردنمایان نامرد انصاف داشته باشد…
آری آن روز گذشتم تا این کودک خوش قدم که برای اهالی مظلوم و زحمتکش پارس آباد، بیله سوار و گرمی امید را به ارمغان آورده بود آسیب نبیند چون تفرقه و انشقاق را همانند سمی مهلک بر پیکر نحیف این کودک میدانستم. اما امروز گذشتن جفاست. جفاست در حق همکارانم. جفاست در حق مردمی که لبخند بر لبانشان خشکید و امیدشان ناامید شد. جفاست که اگر نگویم در همان روز خداحافظی ام از پارس آباد و معرفی فرماندار جدید ده ها بار از اعضای جلسه، کارشناسان مربوط به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و مسئولان آن از جمله آقای دکتر آهنگران(مشاور ارشد آقای مهندس ترکان)، آقای دکتر داداش زاده (مسئول تیم بررسی کننده الحاق پارس آباد به منطقه آزاد تجاری ارس) آقایان دکتر کلانتری، مرعشی و … عاجزانه خواهش نمودم و آنها را سوگند دادم به روح امام(ره) که مردم پارس آباد را از این فرصت تاریخی و استثنایی محروم ننمایند. خدایا، بار پروردگارا شاهد بودی که چگونه از آنان طلب یاری و مساعدت می نمودم و شاهد و گواهی که هر آن چه از دستم برمی آمد برای این مردم قدرشناس انجام دادم که فرموده ای وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى
(شماره تماس تمام این عزیزان جهت استعلام صحت و سقم عرایضم آماده ارائه می باشد) در همان روز جلسه کارشناسان و کمیسیون قبل از جلسه اصلی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد که در جلفا برگزار شد یعنی فردای تودیع اینجانب، دو اتفاق مهم برای شهرستان پارس آباد در حال رقم خوردن بود. اول: تعیین و تکلیف الحاق یا عدم الحاق و تعیین مساحت و مکان یابی نقاط الحاقی که جلسه آن در شهرستان جلفا و در دفتر مدیرعامل محترم منطقه آزاد تجاری ارس و با حضور استاندار اردبیل تشکیل میشود. دوم: حضور مقام محترم ریاست جمهوری درکشور جمهوری آذربایجان بود ، که یکی از موارد ی که ماهها برای طرح آن در این دیدار مقدمه سازی شده بود طرح باز گشایی گمرک اصلاندوز بود . اما در کمال تعجب برخی از آقایانی که بیش از همه عکس یادگاری برای خود انداختند و در تریبونهای مختلف از آن بهره برداری تبلیغاتی کردند، نه تنها در هیچکدام ازاین دوواقعه ی مهم و تاریخی حضورنداشتند بلکه حتی زحمت یک تماس تلفنی را نیز برای رایزنی به خود ندادند. در حالی که نامه های فرمانداری به وزرای محترم  امور خارجه، اقتصاد، و ارتباطات در سوابق فرمانداری موجود است و در دیدارها و ملاقاتهای حضوری صورت گرفته توسط شخص اینجانب با رئیس کل گمرکات کشور ، حتی نحوه نگارش بند مربوط به بازگشایی گمرک اصلاندوز در موافقتنامه روسای جمهور ایران و آذربایجان، با راهنمایی شخص دکتر کرباسیان رئیس کل گمرکات کشور در این ملاقاتها مشخص شده بود…
جفاست اگر نگویم در هیچکدام از پیگیریها در موضوع منطقه آزاد تجاری، هیچ یک از مسئولان استانی و نماینده محترم حتی در حد گرفتن یک وقت ملاقات با مسئولی در تهران، با من همکاری نداشتند و چقدر سخت است وقتی که می بینم آنها در برخی از مصاحبه های خود مدعی هستند تمام ملاقاتها و پیگیریهای مرا آنها را هماهنگ می کردند ای کاش چنین بود که اگر اینگونه بود، پس یا ایها الرجال.
عکسهای یادگاریتان را که گرفتید، مصاحبه های بلند بالایتان را انجام دادید، مصادره به نفع و بدور از انصاف که نمودید و در تمامی این موارد علی رغم کم لطفی ها و بی مهری هایتان و صرفاً در جهت مصلحت عمومی سکوت کردم، پس چه شد که اینگونه شد؟! مگر این شما نبودید که در مصاحبه و سخنرانیهایتان کاتولیک تر از پاپ شده و انا رجل می گفتید، پس چه شد که اینگونه شد؟! چه شد که غنچه امید مردم غریب و مظلوم مغان بازنشده پرپر شد؟!
همواره گفته ام و بازهم می گویم که در انجام اینگونه موارد، لازم است همه دست به دست هم بدهند قطعاً انجام کارهای به این بزرگی نه در شرح وظایف فرمانداری ها تعریف شده و نه در توان یک فرماندار است اما علی رغم تمام زحمات شبانه روزی همکارانم در فرمانداری، من فرماندار این زحمات را در حد یک نامه رسان تنزل دادم.
آری، در حق همکارانم جفا نمودم تا شاید انگیزه و اشتیاق شما را برای نتیجه بخشیدن این طرح فزونتر نمایم اما بی پرده می گویم شما چناندر ضیافت هایی متکبرانه تبلیغاتی خودتان دچار بدمستی شدید که انصاف را از یاد بردید و با حاشیه راندن زحمات کارکنان شریف فرمانداری و برخی افراد دلسوزشورای تامین شهرستان، تلاش نمودید همه چیزرا به نام خود ثبت و ضبط نمائید و متاسفانه تفرقه و اختلاف نیز چاشنی این بدمستی شد تا حدی که از ادامه پیگیری غفلت نمودید و فراموش کردید که همه مسئولان در نظام مقدس جمهوری اسلامی نوکر و خدمتگزار مردم هستند و به قول امام (ره): مردم ولی نعمت ما، و ما دعایای مردم هستیم.
حکایت شما، حکایت دانش آموز تنبلی است که ثلث اول و دوم را با کمک معلم خصوصی و والدین نمره قبولی گرفته(آنهم ناپلئونی) اما در خردادماه و در امتحان نهایی ثلث سوم با تجدید از معدل رفوزه شده باشد!

شاعر مرحومه پروین اعتصامی می فرماید:
ما نمی پوشیم عیب خویش از دیگران     عیبها دارند و از ما جملگی پوشیده اند
فتنه ها دیدیم اندر دفتر و طومارشان      دفتر و طومار ما را زان سبب پیچیده اند
ما سبکباریم از لغزیدن ما چاره نیست   عاقلان با این گران سنگی چرا لغزیده اند

عالیجنابان وعالیمقامان؛ در آزمون الحاق منطقه آزاد تجاری که با تجدید نمره رفوزه شدید، مردم مغان مردمی هستند با روحیه عشایری، و روحیه عشایری روحیه ای است سرشار از عطوفت و مهربانی و گذشت، و من اطمینان دارم که آنان بزرگوارانه در انتظار خواهند نشست تا بدانند قدرالسهم منطقه آنان از مصوبه اخیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری مستقل اردبیل چگونه تعریف خواهد شد. اما شما را برحذر می دارم از آزمونهای دیگری که متاسفانه آنها را نیز فراموش نموده اید، آزمونهایی مثل بلاتکلیفی فرودگاه پارس آباد، تعیین تکلیف روستاهای ابقایی و انتقالی، جمع کردن بساط کشتارگاه جاده پارس آباد به اردبیل و اخذ ماده ۲۱۵ قانون برنامه توسعه پنجم مبنی بر تعریض و چهارخطه نمودن جاده پارس آباد به اردبیل، بازگشایی گمرک اصلاندوز و ارتقای این بخش به شهرستان و آزمون اتخاذ تدبیر لازم جهت تامین آب زراعی کشاورزان در سال ۹۴ و …
لذا لازم می دانم که از باب مومن به برادر دینی خود به شما بزرگواران توصیه نمایم که دست از تفرقه و به رخ کشیدن قدرت برای یکدیگر بردارید و برای موفقیت در آزمونهای فوق الذکر برنامه ریزی نمائید چرا که اگر خدای ناکرده در این آزمونها نیز رفوزه شوید  بدون شک مردم مدیران این مدرسه هستند پرونده هایتان را در زیر بغل مبارکتان گذاشته و بطور کلی از مدرسه اخراجتان خواهند نمود.
نزدیک صبح است، کمی سبک شدم، چقدر نوشتن خوب است، چقدر درد دل کردن با مردم انسان را آرام می کند دوست داشتم این مطالب را در جمع صمیمی اعالی قدرشناس پارس اباد می گفتم امام الان نه فرماندارم و نه تریبونی در اختیار دارم پس می نویسم برای خودم برای اینکه از درد تخلیه شوم برای اینکه از کنار این ظلم در حق مردم پارس آباد بی تفاوت نگذشته باشم. چون میدانم که آنها نیز مثل من ناراحت و از لغو الحاق پارس آباد به منطقه آزاد تجاری شوک زده اند و چقدر من دوست داشتم بجای این واژه بد ترکیب «شوک زده» از واژه زیبای «ذوق زده» استفاده می کردم تا ادامه آن پیام تبریک باشد بر مغان و مغانیان عزیز. افسوس که در سایه تفرقه و بی تدبیری برخی مدعیان، این پیام تبریک در گلوی من خشکید و آرزویم را در خصوص نصب تابلوی منطقه آزاد تجاری بر باد داد. و من چقدر دلم می خواهد با صدای بلند فریاد بزنم بر سر مسئولانی که باید برای گرفتن حق مردم مغان ، این چند قدم آخر را محکمتر بر می داشتند اما ایستادند و برای یکدیگر خط و نشان کشیدند ، ننگ بر کسانی که غنچه ی نشکفته ی امید را دردل مردم قدرشناس مغان پرپر کردند و مصوبه ای که در تمام کارگروهها و کمیسیونها بنام مغان و در امتداد رودخانه ی ارس بود را بر باد دادند ، پس آیا حق ندارم که فریاد بزنم: یا سفها الاهلام کلاهتان را بالاتر بگذارید چرا که به لطف بی تدبیری شما مغان شد اردبیل و بالیغلو چای شد ارس!
اما این پایان کار نیست چون پایانی برای قضیه نیست، چرا که نه گوسفندان عاقل می شوند و نه گرگها سیر… فقط خواهش می کنم به مردم مغان دروغ نگوئید، به شعور آنان توهین نکنید؛ چرا که اگر بعضی ها یادشان رفته که چه حریصانه گوی سبقت را از مردم در رساندن خبر الحاق پارس آباد به منطقه آزاد تجاری می ربودند، اما مردم یادشان نرفته.
مطلب طولانی شد خواستم نوشته ام را به پایان برسانم اما دیدم ممکن است برخی سوء تفاهمات در دل نوشته هایم باشد. لذا لازم میدانم به عرض برسانم که ناراحتی من از تصویب منطقه آزاد تجاری مستقل اردبیل نیست بلکه بر عکس قطعاً از این موضوع استقبال نموده و ضمن تقدیر و تشکر از استاندار محترم این دستاورد مهم و مبارک را به محضر شریف تمامی اهالی استان اردبیل بویژه شهرستان اردبیل تبریک و تهنیت عرض می نمایم و اتفاقاً این موضوع با توجه به پتانسیل های اردبیل در کنار ضرورت الحاق پارس آباد به منطقه آزاد تجاری ارس از جمله موارد مورد حمایت و پیشنهادی اینجانب نیز بوده است (مراجعه به متن سخنرانی حقیر در نماز جمعه پارس آباد-هفته بعد از سفر ریاست محترم جمهور).
اما تصویب این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در صورت تصویب نمایندگان محترم قطعی و اجرایی خواهد شد که با توجه به موارد مشابه تصویب آن تا پایان دوره فعالیت مجلس فعلی بعید به نظر می رسد؛ مگر اینکه نمایندگان محترم با پرهیز از هر گونه تفرقه نسبت به طرح آن در صحن علنی مجلس اهتمام ویژه ای داشته باشند.
در صورتیکه الحاق پارس آباد به منطقه آزاد تجاری ارس با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی در مصوبه ایجاد منطقه آزاد تجاری ارس به دولت اجازه توسعه در حاشیه رودخانه ارس را داده است. الحاق پارس آباد، بیله سوار و گرمی دیگر نیازی به اخذ مصوبه مجدد مجلس نداشته و بلافاصله تابلوی منطقه آزاد تجاری پس از مصوبه شورایعالی مناطق آزاد در این مناطق نصب، و طرح وارد فاز عملیاتی و اجرایی می شد. اما الان لقمه آماده از دهان اهالی این سه شهرستان خارج شده و به آنها گفته شده که به قابلمه ای که بر روی گاز آشپزخانه مجلس قرار دارد چشم بدوزند تا انشاا… از آن قابلمه غذایی برای اهالی کل استان خارج شود، البته به شرطی که هم داخل قابلمه پر از غذا باشد و هم عکس یادگاری گرفتن و … باعث نشود که یادمان برود زیر قابلمه را روشن کنیم وگرنه همین ستمی که بر مردم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار و گرمی رفت بر آنان نیز روا خواهد شد و قابلمه خالی نصیبشان می گردد.
البته این قابلمه های خالی محاسنی نیز دارند از جمله اینکه می توان این قابلمه ها را نگه داشت و در وقتش برای کسانی که از حقوق مردم دفاع نکردند، مافع فردی را بر منفعت عمومی ترجیح دادند و مایه ضعف تضییع حقوق مردم شدند آشی پخت که اصطلاحاً یک وجب روغن داشته باشد.

صدای اذان صبح می آید و چه دلنشین و روحانیست این لحظات
ما را به دعا کاش فراموش نسازند    رندان سحرخیز که صاحب نفسانن

و من اتبع الهدی
ایرج بیگدیلو 

نظر شما چیست؟

۴۳ نظر

 1. اسی خطر UNITED STATES گفت:

  آقای بیگدلو چرا قلیان را جمع کردی ها?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. a -a -y گفت:

  واقعا اظهارات جناب بیگدلو ،که درقالب رنجنامه درج گردیده تعجب منوبرانگیخت !درکدام نهاد یا ارگان یا وزارتخانه برشما ظلم شده که رنجنامه منتشر کردید !شمادرزمان بازنشستگی درمسند فرمانداری بودید ،درمنطقه ای که هزاران جوان بیکار وتحصیلکرده آرزوی داشتن یک شغل متوسط را درسر می پرورانند ؛اگه شما فرد کارآمد ومطرح وکاربلدی هستی چرادرزنجان که زادگاه شماست شرکت نکردی ؟دیگه زمان عوام فریبی گذشته .صرفا به جهت منافع شخصی خودت تلاش می کنی نه مردم !می خوای از احساسات پاک مردم به عنوان سکوی پرتاب استفاده کنی !به فرموده رهبرمعظم انقلاب هرکاندید راباتوجه به دوستان وحامیانش باید شناخت .دوستان حضرتعالی افرادی متحجروباتفکری

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. شهروند مغان گفت:

  باسلام_من نه آقای بیگدلو را میشناسم و نه اهل سیاست هستم فقط این را میدانم که درست یکسال از حرفهای ایشان و همشهریهای محترم اظهار نظرکننده در سایت میگذرد و چند روزی است که لایحه منطقه آزاد تجاری اردبیل در مجلس رای نیاورد!!!!و این نشان میدهد حرفای آقای فرماندار سابق صحت داشته است حال هرجور آدمی هست الله اعلم…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. شهرود صیامی گفت:

  درود بر شرف و غیرت مهندس بیگدلو. حیف که ماها وقتی چیزی را از دست میدیم بعدا متوجه میشیم .کاش…… .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. توسعه فرهنگی تنهاراه مبارزه با طایفه گرایی
  کوچک شدن دنیا، پیدایش تعلق جهانی ، داده های خبری و حوزه انتشار و ارتباط مستقیم و غیر مستقیم افراد جوامع مختلف باعث شده است که انسان ها به سادگی در برابر الگو های فرهنگی مختلف قرار گیرند. یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی حوزه جوانان و دانشجویان می باشد، از مواردی که در این حوزه می تواند هدف و حاصل کار فرهنگی درمنطقه باشد، خوشبختانه پیشتر درمقاطعی تحرکاتی برای ادامه این مسیربه صورت جدی درفضای مجازی صورت گرفت که به دلیل خودباختگی و نبود تلاش و پشتکارکافی وعدم هماهنگی میان برخی افراد موجب خاموش شدن شعله این تحرکات گردید.
  جامعه مدنى که همان حیطه عمومى است، حایل میان حیطه خصوصى و حیطه دولت، به عنوان لایه فوقانى جامعه است. حیطه عمومى یا جامعه مدنى شامل کلیه تشکلها و نهادها و شوراها و احزاب و اتحادیه‏هایى است که به دور از اقتدار دولت و به غرض دفاع از حقوق صنفى و گروهى افراد و طبقات مختلف اجتماعى شکل مى‏گیرد. برخى از این نهادها و گروهها، سیاسى و متوجه مقوله قدرت و دولتند و برخى دیگر، غیر سیاسى و مراقب حقوق اقشار و اصناف هستند. غیر دولتى بودن جامعه مدنى لزوما به معناى معارضه و چالش با دولت نیست، بلکه نهادهاى حوزه عمومى در بسیارى از موارد با دولت تعامل و همکارى دارند. برخلاف تعریف دوم که جامعه مدنى معرف کل جامعه با همه شئونش بود، این تعریف صرفا به بخش و حوزه‏اى از جامعه که همان حوزه عمومى باشد نظر دارد.
  جامعه مدنى مرادف با مدنیت است. یعنى در طول تاریخ هر زمان و هرجا که جامعه‏اى داراى روابط اقتصادى و سیاسى خاص خویش ظهور و بروز پیدا کند، جامعه مدنى تشکیل شده است.
  هرموقعی که سخن از انتخاب وسرنوشت مردم به میان می آید غالبا تمام صاحبنظران فرهیختگان ونخبگان صاحبان نشریه ها ومجلات همه و همه با یک جمله اتفاق نظر دارند و اینکه مردم مغان همیشه فدای انتخاب نادرست وطایفه گرایی و چشم و هم چشمی میشوند وانتخاب مناسب ومنطقی انجام نمیدهند.البته مروز زمان وتجربه براین امرصحه گذاشته وانرا ثابت کرده است و تمام منتخبان ادوار گذشته به شکلی بااین سبک وسیاق به قدرت رسیده اند ونظر افکارعمومی وحتی کسانیکه به انان رای داده اند براین باور است.
  در چنین شرایطی مردم هم از نمایندگان هم ازمسئولان ومدیران استانی وشهرستانی دل خوشی نداشتند و همواره آنان را باعث وبانی رویدادهای حادث شده میدانند وعوامل عمده عقب مانده گیها وپس رفت ها و وضعیت نامساعد زیر ساختی و امتیازات ازدست رفته را چنین عواملی میدانند. چون معتقدند با شرایطی که برای نماینده بوجود می اید برای پیروزی در همه عرصه ها خصوصا دور بعدی انتخابات وحفظ قدرت درمنطقه شروع به چیدن مهره های مناسب ازاقوام ونزدیکان خود مینمایند وبدین ترتیب دیگر کسی قدرت انتقاد و سد راه آنان را پیدا نمیکند.شواهد نشان داده تاکنون هر کاندیدایی که انتخاب شده اولین اقدامی که صورت داده انتصاب مدیران ومسئولان از اقوام ونزدیکان خود به وسیله لابی گری وباندبازی بوده است.گاهی چنان سرگرم مجادلات وانتصابات سمت های مدیریتی میشوند که وظیفه اصلی وذاتی خود را فراموش میکنند وبه اختلافات محلی واستانی دامن میزنند.باوجود چنین شرایطی به نظر میرسد بهترین راه برون رفت از این وضعیت موجود وانتخاب درست واساسی درهرمقطعی تشکیل کانونها ،مؤسسات وگروههای فرهنگی ومدنی برای ارتقاء سطح فرهنگ وآگاهی مردم، انتخاب درست و منطقی وبدون در نظر گرفتن اینکه فلان کاندیدا از کدام منطقه وطایفه است و کجا زندگی میکند میباشد.در هفته های اخیر عده ای از فرهیختگان وصابنظران وافرادی که سرنوشت خود وفرزندانشان را در موفقیت وپییشرفت شهر ومنطه شان میدانند و در قبال سرنوشت شهر خود احساس مسئولیت مینمایندتحرکاتی را برای تشکیل چنین گروهها وکانونهایی در فضای مجازی و نشستهای دوستانه وصمیمی پیگیری و مورد بحث وبررسی قرار داده بودند وسعی در ایجاد حرکتی جمعی وهمگانی برای پیشبرد سطح فرهنگ وآگاهی مردم وانتخاب درست ومنطقی به دور از هرگونه طایفه گرایی و مبارزه با سخنان گمراه کننده برای انحراف افکار عمومی وگرفتن رای اکثریت کرده بودند.
  نامگذاری سال جاری به عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر مسائل فرهنگی ، اهمیت حوزه فرهنگ را برای همگان روشن می کند. ایشان می فرمایند که: ما فرهنگ را بستر اصلی زندگی انسان می دانیم نه فقط بستر درس خواندن و علم آموختن، فرهنگ هر جامعه بستر اصلی حرکت عمومی است، وحتی حرکت سیاسی و علمی اش در بستر فرهنگ است.
  باید توجه داشته باشیم تازمانی که همه آحاد مردم به این نتیجه نرسند و در برابر اخبار و رویدادهای به وجود آمده عکس العمل نشان ندهند واحساس مسئولیت نکنند عده ای همیشه برای بدست آوردن قدرت و سرازیر کردن اموال و بودجه های دولتی به سمت وسوی خود ولابی های تشکیلاتی تلاش خواهند کرد.
  با ترویج، مسائل و مفاهیم مورد نظر به تدریج از طریق وسایل و ابزارهای گوناگونی از قبیل اینترنت، ماهواره، نشریات، رادیو، تلویزیون، عکس و پوستر ایجاد همایشهای فرهنگی ومدنی واستفاده از نیروها وپتانسیلهای کارآمد ونخبگان دلسوز منطقه میتواند تنها راه خروج منطقه از معضلات وبالا رفتن سطح آگاهی مردم در انتخاب وطرز فکر آنان باشد. باارتقاء سطح فرهنگ درمنطقه میتوانیم ابتدا الگوی تولید و توزیع و سپس کل اقتصاد آن را تحت تاثیر قرار دهیم به طوری که تداوم وضع موجود بدون هیچ گونه فشار و اجباری صورت گیرد.
  در مسیر تحقق اهداف فرهنگی و پویایی جوانان فعالیت نهاد ها و گروه های اجتماعی موجب کنترل فردی و اجتماعی خواهد شد. همکاری جوانان مستعد و فرهیختگان با گروه ها و نهادها،و هیات های فرهنگی،در تقویت خودباوری، و الگو های موفق، تقویت روحیه مشارکت جویی بسیار موثر خواهد بود.
  تمهید موثر زمینه های مشارکت سازمان یافته در حوزه های اجتماعی، فرهنگی،و ارتباط با ارگان ها و دستگاه های اجرایی و شنیدن صدای جوانان می تواند درسطح منطقه مفید وموثر واقع شود. امیدواریم که مسئولین در راستای مشارکت های اجتماعی هماهنگی گام های موثری را در پیشرفت وتوسعه منطقه و زدودن ریشه طایفه گرایی وانتخاب کورکورانه وناآگاهانه را بردارند.
  رضاامیرپور

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. علی گفت:

  سلام بر مردی که میداند جایی که کفتار زیاد باشد شیر هم از سهمش میگذرد!!!
  دل نوشته ای پر محتوی! امیدوارم بیشتر از همه چیز در شهرستان پارساباد ادعاهای
  بیهوده و منم، منم ها از بین ببرند!! ومسئولان پارساباد نگذارند شهرمان که از پتانسیل
  ماورایی برخوردار است بیشتر از این فدای تصمیمات مسئولان اردبیل شود!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. عباس از پارس آباد گفت:

  چرا پاسخ سایت برومند را منتشر نمی کنید؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ناشناس داداش ROMANIA گفت:

  جناب بیگدلی،شماطوری قلمفرسایی فرموده اید انگار سالهای متمادی همه هم وغم منطقه مغان را بدوش گرفته بوده اید!!! شما در برابرانکسیکه انرا مخاطب قرار داده اید کاملا مغرضانه قدم برداشته اید اگرواقعا استدلالاات عریض وطویلتان بحق و منطقی بود چرا در مصدر قدرت انرا بمردم اعلام نکردید !!!وحالا به تکاپو افتاده اید تا جایگاه ایشان را خدشه دار نمایید ! اما مردم مغان ایشان را میشناسند ودرموعد مقرر وفاداری خودشانرا اثبات خواهند کرد انشاا…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. یکی بود گفت:

  اصولاً به آدمهایی که از حزب و یا نماینده ای بریده و به دیگری ملحق می شوند نباید انتظار زیادی داشت چون بهرحال قبلی را فروخته مطمئناً بعدی را هم می فروشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. ناشناس ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  زنده باد هم چین تفکری صد حیف از اینکه همچی فرد دانشمندی را از پیش ما بردند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. م.ع گفت:

  درود بر شرف شما جناب آقای ایرج بیگدیلو
  بله بر ماست که بر ماست .و تا زمانی که مردم مغان یک نماینده ابرومند وارد مجلس نکند سرنوشت مردم چنین پایمال میشود حیف که حافظه تاریخی ما زود پاک میشود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. عالی میگه گفت:

  برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد. برهنگی یعنی بی توجهی به انسانیت وشرافت انسانی وشخصیت انسانها

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. مسيب زاده گفت:

  جوابیه ای برای بیگدلو
  در سایت آذرمغان

  جناب آقای بیگدلو
  بسیار ناجوانمردانه خود را نقطه ١٠٠ و بقیه را صفر معرفی کرده اید!
  این از عدالت به دور است. پس تا اینجای کار با آقای برومند داشقاپو و آقای موسوی اصل برابر هستید!
  عدالت ایجاب میکرد بجای بیان احساسات و عقده های درونی تان، از همت جناب معظمی عزیز و سایر
  بزرگوارانیکه بسیار بیشتر از شما سه نفر زحمت کشیدند و حاضر نشدند حتی نامشان رسانه ای شود
  هم نام می بردید!
  تا وقتی شما فرماندار بودید، برومند نماینده توانمند مغان بود و حالا که برکنار شده اید، اخ شده است!؟
  شما که به تفکر حزبی تان که شمارا به معاونت استانداری اردبیل رسانده بود، وفادار نماندید و یک شبه
  به حزب باد پیوستید! حالا شمارا چه شده است که برای مردم مغان، دایه مهربان تر از مادر شده اید !؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. متاسفانه گفت:

  تعصب در همه حال عل را زایل میکند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. موسی ف گفت:

  جناب بیگدیلو
  رنجنامه و غمنامه شما را با دقت تمام خواندم ،صرف نظر از محتوایش ،قلم ادبیانه حضرتعالی قابل تحسین است .
  اما من جای شما بودم کاری که شما کردید من نمی کردم ، بجای استعفا گوش آنان را می بریدم کف دستشان می گذاشتم . سیل اشک مادرشان و ناموشان را به ارس می ریختم .
  وقتی که مردم مظلوم مغان آنچه را که باید نمی شد شد و آنچه که باید نمی دیدند دیدند ،چرا میدان را به نفع آن خالی کردی ؟
  وقتی که مغان ضرری کرد که نباید می کرد چرا در زمانش نگفتی ؟
  سوزی که در دل داری کاملاً احساس می کنم اما اظهار این حرفا در موقعیت شخص حقیقی و آن هم با گذشت زمان دردی را دوا نمی کند .
  فقط این قسمت فرمایشاتتان برای شخص من خوب است : مغان شد اردبیل و بالیغلو چای شد ارس!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • گرگ دره ای همسایه موسی خان گفت:

   جناب موسی خان معروف به استاد جارچی حرفهای اقای بیگدلو خوب به دل شما نشسته چون ایشون هم مثل جنابعالی خیلی خیلی از خود راضی ومنم منم میکنند ولی طبل توخالی تشریف دارند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • موسی ف گفت:

    جناب گرگ دره ای همسایه ،اولا من دیگه اردبیل ام دیگر همسایه شما نیستم و حداقل روی امثال شما نمیبینم. دوما شماها در حد و اندازه بنده نیستید که جوابتان را بدهم ،اگر عرضه داری مثل بنده اسمتو بنویس.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • همکلاس قدیمی گفت:

     جناب آقای فردی، شخصیت والای انسانی شما و خانواده حضرتعالی بر هر دوست و دشمنی واضح است. مثل کاروان باش و براهت ادامه بده. سنی سئویرم موسی جان

     Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   برادر گرامی ارس با بلیغلو قابل قیاس نیست

   Thumb up 0 Thumb down 0

 16. صرفا جهت اطلاع گفت:

  سلام
  اردبیل و اردبیلی ها
  نمی دانم ما با آنان چه کردیم که چنان با دشمنی می کنند نمیدانم چه هیزم تری به آنها قالب کرده‌ایم مثل ما شده مثل جن و بسم الله. آیا این کار استاندار صرفا برای این بود که در سفره خالی این استان چیزی نیست واگر چیزی بیاید زود به نفع اردبیل مصادره مینمایند مثل چرم مغان کشتارگاه صنعتی. کارخانه سیمان. وووو شهرهای پارسآباد و بیله سوار از نظر اقتصادی شکر خدا وضعیت بدی ندارند این گرمی مظلوم است که امید مردمان اش به الحاق به منطقه آزاد ارس بود تا التیام بخش قسمتی از نامهربانی ها باشد که نشد نمیبینم نکی …… که خودش برای خودش تقدیر و تشکر می نوشت بر در دیوار این شهر پوستر می چسباند کجاست چرا اعتراض نمی کند چرا حرفی از او نمی شنویم چرا به خودش نمی آید ساده است چون او با ما تو این شهر خاک نمی خورد گل لگد نمی کند فرزندانش بی کار نیستند فکر اجاره خانه نیست جیبش خالی نیست خدا این ن…. را چه کند که هر چه کرد او کرد وگرنه ما او را نمیخواستیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • اردبیلی گفت:

   دوست عزیز تنها جیب شماخالی نیست بلکه جیب مردم کل استان اردبیل اینطوره حتی مرکز استان از مردم مغان خواهش میکنیم که این جنگ جهانی رو تمومش کنن بامرکز استان و کل شهرستان ها اتحاد داشته باشن و این منطقه رو برای خودشون نخواهند برای کل استنا بخواهند که وضع استانمون بد جوری خرابه بیکاری بی پولی داره داد میزنه اردبیلی هیچ حیزم تری به اهالی مغان نفروختن که اینطوری میکنن

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • کلبه تنهایی گفت:

   دوس عزیز مطمئن باش به چاهی که آب نداره هرچقدر اب بریزی باز هم ………………

   Thumb up 0 Thumb down 0

 17. موجره گفت:

  اقای فرماندار سابق و شهروند عادی امروز کل بدبختیای ما از انهایی است که یادشون میره برای مردم هستند تا سمتی میگیرن همین مردمو فراموش میکنند. این دل نوشته هم هیچ دردی از مردم رفع نمیکنه جز خود شما. دالدان اتلان داش …… دیر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. مهندس طهماسبی گفت:

  به نام خداوند جان و خرد استاد گرانقدر شما که به سینه می زنید.چرا اون موقع که مثل بچه قهر کردی و رفتی .به قول خودتتون تریبون دستتون بود این حرفهارو قبل از رفتن به مردم می گفتید نه حالا.همه به مغانیها خیانت کردن شماهم یکی از اونها خدا بزرک است به گوری دشمنان مغان روز به روز شکوفا خواهد شد .مغان به منطقه ارس وصل خواهد شد انشاال…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. دوست گفت:

  واقعا متاسفم برای استاندار اردبیل که فردی چون شمارا بعنوان فرماندار دردولت تدبیر و امور انتخاب کرد
  بهتراست به کار شاعری بپردازید
  درضمن ظلمهائیکه شما درحق بعضی از مخالفین احمدی نژاد ویارانش ………………………کردید از خاطره ها فراموش نخواهد شد . فردای قیامت یقه شما ودستان ما ، ببینم چگونه از پل صراط خواهید گذشت !!!!!!!!!!!!!!
  الان وقت نیست . وشما هم عددی نیستید والا خیلی با شما حرفها دارم ویادآور ظلمها وتوطئه هایتان خواهم بود . خداازشما نگذرد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. خموش گفت:

  با تمام احترامی که به آقای بیگدلو قائل هستم اما این نکته برایم مبهمه که چرا موقع استعفا این مطالب را نگفتند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. محمد گفت:

  آقای بیگدیلوواقعاجانسوزوجانگداز است که بالیغلوچای شده ارس به یاد چرم مغان این هم پریدبا دعواوبی تدبیری وبگو مگوی عالی جنابان وآقایون.مغانیم جیرانیم دوزگینن .به یادشهریار حیدر بابامرد اوغوللاردوغگینان نامردلرین بورونلارین اوگینان…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. همشهری گفت:

  آقای ایرج بیگدیلو !
  از مسئولان ما نیز فقط فرماندار در الحاق سهیم است که آن هم بقول شما پرید !؟؟
  هر کس برای آینده خود کاری انجام ندهد …
  نماینده گان اردبیل نماینده گان ما را فریب دادند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. اصلاح طلب گفت:

  اقای بیگدلو چقدر خوب غزل سرایی می کنیدمثل اینکه جنابعالی تنها فرماندار پارساباد نبوده ایدبلکه استانداراستان مغانی که اقای برومند تشکیل داده اند بوده ایدکه این چنین در مورد کل مغان تصمیم می گرفته اید شما که اینقدر شجاعانه رجز خوانی میکنید جنابعالی در دولت احمدی نزاد معاون استاندار اربیل بوده اید اون موقع چه گلی برسر مردم مغان زده اید مردم مغان خیلی باهوش تر وبادرایت تر از انی هستند به سخنان فتنه انگیز وفریبنده امثال جنابعالی اهمیت بدهند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   نمیفهمی خواهشا نپر وسط اصلاح پرست

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • جعفر ابادی گفت:

    اقای ناشناس توکه خیلی حالیته بپر وسط ودرمورد سخنان استاد شعرومرصیه خوانی اقای بیگدلو که تاز گی هااشپزی هم میکنه توضیح بده تا مغان نجات پیدا کنه

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   آقای نسبتا محترم آفای بیگدلو بهترین فرماندار تاریخ پارساباد بود که مسولان شهری وقتی دیدن دزدیشون لو میره باهاش مخالفت کردن
   درضمن از لحاظ سواد و توانایی تو استان بهترین بود

   Thumb up 0 Thumb down 0

 24. جوان بیکار گفت:

  خدا گرمیو رحمت کنه تنها امید و دلخوشی اهالی گرمی به منطقه آزاد بود ولی افسوس چه سود امیدمون به یاس تبدیل شد به اسم مغان منطقه آزادرا به اردبیل بردند مطمین باشید آه و ناله مردم گرمی یقه مسئولان خائن را خواهد گرفت …….. تو قیامت خودم یقتو میگرم ول نمیکنم ماهم دیگه یواش یواش بار سفر راببندیم واز این نازنین شهر گرمی خداحافظی کنیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. گرمی یه یانان ! گفت:

  با سلام !خوب نوشتند و انشاالله پس از انصراف نصیری برای ثبت نام نمایندگی؛ مردم پارس آباد دوباره ایشان را برای پست فرمانداری انتخاب کنند !
  خدا لعنت کند کسانی را که در حق مردم مغان ظلم کردند تا حالا اردبیل حق مغان را خورده بود و مطمعن باشید که از منطقه آزاد نیز حق مان را خواهند خورد ……….. خدای این جوانان بیکار و مادران گریان و پدران شرمنده جوابشان را انشاالله خواهد داد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • علی گفت:

   اردبیل حق خودشو نمیتونه بخوره شما چی داشتید که اردبیل بیاد وآنها رو بخورد.۱۰۰میلیاردتومان بودجه که به استان تعلق گرفته چیه که اردبیل بخاد حق مغان را بخورد یکم واقع بین باشید علت عقب ماندگی استان بودجه کم هست که تقصیر پایتخته.شما مغانیها هم نمی توانید اعتراضی به نمایندگانتون ودولت بکنید به اردبیل بد وبیراه میگید.فکر میکنید بااتصال به منطقه آزاد ارس مشکل گرمی حل بشه مگر بیله سوار یا پارساباد میزارن منافع منطقه عادلانه تقسیم شود.بازهم میگم مشکل ازتهران است نه ازاردبیل.شما مغانیهارو دارن بازی میدن هیچ شهری از شهرستانهای تبریز به آبادی پارساباد نیست آیا مردم جلفا هم مثل بعضی ازشماها این جوری انتقادهای پوچ وبی منطق دارند.بااین بودجه نمیشود حقوق کارمندان رو پرداخت کرد.الان بیله سوار مرز داره مگراردبیل چه منفعتی از مرز برده؟هیچ اما بیله سوار بزرگترین برنده این مرز واردبیل هم به خاطر بیله سوار خوشحال واز این شهرستان حمایت میکند.سخنانی نگیم که به وحدت استان خللی وارد بشه وگرنه هیچی به دست نمیاریم.متاسفانه آذربایجان همیشه از این گونه جبهه گیریها ضربه خورده. من اردبیلی میگ کاش اردبیل استان نمیشد چون چیزی بعدازاستان شدن به دست نیاورده ایم .یه کارخانه دولتی دراردبیل نیست اگر هست از تمامی خوانندگان درخواست میکنم اسم ببرند.اردبیل بزرگ شده چون بودجه شهرداری اردبیل ۳۵۰میلیارد تومنه که ازمردم اردبیل عوارض گرفتند وگرنه دولت هیچ گونه کمکی به شهرداری اردبیل نکرده است.لیسانسها وفوق لیسانسها دراردبیل خیابانگرد شده اند یه کارخانه ای نیست که جوانها برند وکار کنند.وضع مغان به مراتب بهتر ازاردبیل هست.ما دراردبیل چی داریم که شما درمغان نداشته باشین.با این نظریاتتون اولین ضربه رو به خودتون میزنید نه مغان درحداستان شدنه ونه تبریز تمایلی به مغان ونه دولت خواهان چنین سیاستی پس به جای پرداختن به چنین افکاری نماینده ای باعرضه ومغان دوست به مجلس بفرستیم تا ازحقوق کل استان دفاع کنه نه مثل آقایان که برای انتخاب شدن تفرقه به استان بیاندازند.وبه آن جایگاهی که میخاهیم برسیمبه دقت فکرکنیم من درمورد اردبیل میگم که مانمی توانممثل تبریز بشیم چون تبریز توسعه را از۱۰۰سال پیش شروع کرده وما هنوز درالفبای توسعه هستیم.تبریز هم هیچ وقت نمی تواند مثل لندن باکو واستانبول بشه چون صد سال ازآنها عقب هست.به ظرفیتمان فکر کنیم اردبیل هیچوقت استانبول نمی تواند بشود وبه قول استاد شهریا که گفته “باش عرشه ده چاتدیرسا سراب اردبیل اولماز”نباید زیاد امیدوار به پیشرفت با این بودجه کم وتبعیض قومیتی که درایران است باشیم.به هرحال آرزوی من بهترینها برای کل استان است .ونامردم اگر چیزی برای اردبیل بخام وبرای مغان نخواهم.یاشاسین آذربایجانیمیز

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ... گفت:

    با سلام
    شما خوب گفتید ولی گرمی حتی مثلا از نظر پارک از انگوت و رضی نیز خیلی عقبه !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس گفت:

     احداث پارک به دولت و استان ربطی ندارد
     اردبیل چه گناهی کرده است که پارک ندارید
     مگه اعضای شورای شهر را خودتان انتخاب نکرده اید
     مگه شهردار را شورا انتخاب نکرده است
     متاسفانه در ایران کلیه شهرها مخارج و بودجه عمران شهری را باید از طریق عوارض از مردم آن شهر بگیرند
     اینم که تقصیر اردبیل نیست

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • عباس از پارس آباد گفت:

      جهت اطلاع شما از رویه های اداری و طریقه تقسیم بودجه باید نکاتی را عرض کنم تا اینگونه از موضع بالا با ما سخن نگویید و بدانید که از ظلمی که به ما می رود هیچ نمی دانید.
      اولا غیر از عوارض شهری برای شهرداری ها بودجه هم تخصیص می یابد. از محل ۴ درصدی که برای توسعه مناطق کمتر توسعه یافته در بودجه سالانه مد نظر قرار می گیرد(قبلا ۲ درصد بود که اخیرا شد ۴ درصد) و تقسیم این بودجه در دستان با کفایت استان است.
      ثانیا شما نمی دانید که طرح های ملی و استانی چگونه در بودجه های سنواتی ثبت می شوند. ادارات کل استان هر سال تا شهریور ماه وقت دارند طبق اولویت، طرح هایی را به دبیرخانه کمیسیون ۲۱۵ ارسال کنند که در استان اردبیل شکرخدا همه این طرح ها مربوط به خود شهر اردبیل است و اینست ظلمی که به شهرستان ها روا می دارند.
      اجازه دهید جهت تنویر بیشتر شما که ژست قانون دانی می کنید مثالی ساده عرض کنم:
      سالها بود که حجم عظیمی از بودجه اداره راه و شهرسازی استان خرج جاده اردبیل به استارا می شد، با این استدلال که خروجی استان است و همه از آن استفاده می کنند. پس از سال ها فکر می کردیم نوبت به داخل استان و جاده شهرستان ها به اردبیل رسیده است که به یکباره طرح جاده سرچم سر از بودجه دراورد و ما باز هم منتظر عنایت و رحم آقایان ماندیم. گفتیم دیگر بعد از کار وقت تعریض جاده پارساباد به اردبیل، مشگین به اردبیل، گرمی به اردبیل و باقی جاده های استانی است. اما برادر عزیز اینها فقط خیال خام بود. باند دوم سرچم پروژه ی بعدی است که قرار است کل بودجه راه سازی استان را ببلعد. اگر این ظلم نیست پس شما به چه چیزی می گوئید ظلم؟؟؟ اگر قانع نشدید رنج نامه ای از بودجه ی ده سال اخیر را خدمتان ارسال کنیم تا عمق فاجعه را درک کنید.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      عباس عزیز از پارس اباد
      شما که به تاریخ ارسال طرح ها به دبیر خانه کمیسیون ۲۱۵ اطلاع دارید حتما آگاهی به فرق بین طرحهای ملی و استانی هم دارید که متاسفانه نمیگویید .
      جاده سرچم یک طرح ملی است و دارای ردیف اعتباری خاص که در مجلس تصویب شده و استاندار هم در ان نمی تواند نقشی داشته باشد .
      همچنانکه اتوبان اردبیل – مشکین شهر نیز بعنوان یک طرح ملی با ردیف اعتباری خاص خود در مجلس تصویب شد و کار آن شروع شده و استاندار هم در بودجه آن نمی تواند دخالت کند حتی وزیر هم نمی تواند دخالت کند چون ردیف اعتباری دارد .
      چندین سال است بزرگراه اردبیل – پارس اباد مطرح است تا ردیف بودجه ای بگیرد متاسفانه در مجلس تصویب نمی شود یعنی تاکنون بزرگراه پارس اباد – اردبیل ردیف بودجه ای ندارد و استاندار هم نمی تواند کاری بکند چون این طرح یک طرح ملی است نه استانی .
      شما که آگاه به مسایل بودجه ای هستید لطفا جوسازی نکنید و باعث اختلاف افکنی نشوید حقیقت را بگویید و گرنه در پیشگاه خداوندی باید از کرده خود پاسخگو باشید ناامید کردن و ایجاد اختلاف بصورت عمدی کار ناجوانمردانه ای است .
      اتفاقا از تصویب بزرگراه پارس آباد به اردبیل / اردبیلی ها بیشتر از پارس ابادی ها خوشحال میشوند
      چون که تعدا پارس ابادی های ساکن در اردبیل بیشتر از تعدا پارس ابادی های ساکن در خود پارس اباد است که بالطبع با احداث بزرگراه پارس اباد به اردبیل آن هموطنان نیز میتوانند براحتی به دیار خودشان مسافرت کنند

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • عباس از پارس آباد گفت:

      ضمن عرض ادب و احترام به آقای ناشناس، باید عرض کنم که بنده اشاره کردم ولی شما توجه نفرمودید. هم طرح ملی و هم طرح استانی از همین مسیری که بنده گفتم به بودجه راه پیدا می کنند. یعنی دبیرخانه استانی، دبیرخانه کشوری و در نهایت در معاونت برنامه و بودجه بررسی شده و وارد لایحه بودجه می شود. یعنی استان بر اساس ضوابط چندین طرح را به صورت ملی یا استانی پیشنهاد می کند و در صورت تصویب دبیرخانه کشوری کمیسیون به معاونت برنامه و بودجه می رود.
      و تا این مرحله اصلا در مجلس به رای گذاشته نمی شود.
      و اتفاقا انتقاد بنده هم در همین جاست که چرا جاده های استانی را به کمسیون معرفی نمی کنند. برادر گرامی طرحی به عنوان جاده اردبیل پارس آباد هیچ وقت به مجلس نرفته که رای بیاورد یا رای نیاورد. چون تا سال ۹۳ اصلا از طرف استان به کمسیون پیشنهاد نشده بود، امسال هم اگر شد با جار و جنجال و پیگیری های زیاد شد ولی باز هم شیطنت آقان باعث شد تا بعد از شهریور به کمسیون برود، یعنی برای بودجه ۹۴ نرسد. اگه لازمه بفرمائید تا توضیحات بیشتری بدهم.
      البته می توانید با یک جستجوی مختصر در پایگاه دولت آئین نامه اجرایی این کمیسیون را مطالعه بفرمائید.

      Thumb up 0 Thumb down 0

  • عالی میگه گفت:

   برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد. برهنگی یعنی بی توجهی به انسانیت وشرافت انسانی وشخصیت انسانها

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • چیلله ر گفت:

    سلام دوستان،خسته نباشید
    لازم دانستم چند نکته را روشن کنم:
    ۱-آقای بیگدلی،علیرغم نظرات ما،آدمی باسواد-جسور-پی گیروبزرگ اندیش تشریف داشتندوصرفنظراز گرایش سیاسیشان،مدیرمستقلی بودندتا آنجا که در همین قضیه نیز جدا از مجموعه استانداری عمل می کردند و یکی از مشکلات هم همین تکروی بود که مراتب برکناری او واقدام مجدد استانداری و نمایندگان را با نام اردبیل نه منطقه ارس فراهم آورد.
    ۲-اگر شما در ترکیب جمعیتی شهرستانهای اردبیل و پارس آباد دقیق شوید حتما درک خواهید کرد که مردم بومی و اصیل این دو شهرستان نه تنها هیچگونه اختلافی با هم نداشته اند بلکه همیشه با تفاهم در کنار هم زندگی کرده اند،روزگاری اردبیلیها و مغانیها چه در اردبیل وچه در پارسابادباباور و اعتماد به یکدیگرارتباطات تجاری-فرهنگی و…صمیمانه ای داشتند و هیچ مشککلی در بین نبود واین جنگ زرگری زمانی جان گرفت که مهاحرتها از اطراف و اکناف به دلیل کارگرپذیر بودن پارس آباد وارتقا ارزش ملکی دراردبیل به سوی هر دو شهرستان شروع شد و متاسفانه بعضی از همین مهاجرین بدون توجه به گذشته مملو از حس احترام و اکرام بین دو منطقه جهت دست یازیدن به منافع مالی-سیاسی خویش این بحث را به میان کشیده وبا فریب مردم بی خبرازحسن همجواری از این آب گل آلود ماهی گرفته و مردم را به هیچ فروختند فقط کافی است بررسی کرده وبدانید کشتارگاه مغان در دوره نمایندگی چه کسی معامله شد؟این نماینده بومی بود یا غیر بومی؟ پس اردبیلیها و پارس آبادیهای بومی وریشه دار مشکلی باهم ندارند وشما کاسه و کوزه تان را سر این مردم شریف نشکنید که انصاف هم نیست.
    ۳-آقای بیگدلی این ایراد بر حضرتعالی نیز وارد بود که به راحتی فریب دوروغ پردازیهای بعضی افراد فرصت طلب را می خوردید تا آنجا که به بهره مندی از تجربیات افراد مجرب و با سواد از یک کودک نی سوار مشاوره می گرفتید!؟او چه داشت که به شما ارائه دهد؟
    ۴-و اینکه رفتید خواست خدا بود؛چون آدمی اخلاق مدارو منضبطی چون شما شایسته نبود در کنار …….؛شما خودتان را نجات دادید؛خداوند به این مردم صاف و صادق مغان رحم کند تا آنها نیز از این دام رهائی یابند. آمین یا ربالعالمین.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • مغان گفت:

     باسلام_من نه آقای بیگدلو را میشناسم و نه اهل سیاست هستم فقط این را میدانم که درست یکسال از حرفهای ایشان و همشهریهای محترم اظهار نظرکننده در سایت میگذرد و چند روزی است که لایحه منطقه آزاد تجاری اردبیل در مجلس رای نیاورد!!!!و این نشان میدهد حرفای آقای فرماندار سابق صحت داشته است حال هرجور آدمی هست الله اعلم…

     Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید