دکتر بهشتی: الحاق بهتر از ایجاد منطقه آزاد مستقل است

آزادلو : معاون سابق برنامه ریزی استانداری اردبیل الحاق به منطقه آزاد ارس را بهتر و سریع تر از ایجاد منطقه آزاد مستقل دانست.

دکتر محمد باقر بهشتی در رابطه با ایجاد منطقه آزاد مستقل در استان اردبیل گفت : بنظر من الحاق خیلی سریع تر و بهتر از ایجاد منطقه آزاد مستقل است. زیرا الحاق میتوانست بعدها به منطقه آزاد مستقل و خاص استان اردبیل تبدیل شود.

وی با بیان اینکه بحث الحاق فقط در خود هیات دولت تصویب میشود، افزود: خود آقای دکتر روحانی قول تصویب آن را در هیات دولت داده بودند و به نوعی تمام شده بود ولی ایجاد منطقه آزاد مستقل بایستی به تصویب مجلس هم برسد که  احتمال رای آوری به خاطر جو غالب حاکم بر مجلس بسیار کم است.

وی مرزی بودن، داشتن گمرک و وجود بعضی زیر ساختها از جمله فرودگاه در کنار تعامل سازنده با کشورهای همسایه را از شرایط ایجاد منطقه آزاد بشمرد و افزود: نظر کارشناسی بنده این است که سه شهرستان مغان بعنوان منطقه آزاد صنعتی -تجاری و با نام مغان ایجاد گردد که با قول دکتر روحانی منطبق است در صورت ایجاد منطقه ازاد صنعتی -تجاری در شمال استان کل مردم استان از جمله مناطق مرکزی و جنوبی استان نیز از منافع ان بهره مند خواهند شد.

بهشتی با بیان اینکه با ایجاد منطقه ازاد در دشت مغان کل استان اردبیل میتواند توسعه یابد، اظهار کرد: به همین دلیل همه نمایندگان استان یک دل و یک صدا در ایجاد منطقه ازاد مغان همت به خرج دهند تا دولت لایحه آن را با قید یک فوریت به مجلس تقدیم کند.

وی تلاش نمایندگان را برای به بار نشستن این مهم لازم و ضروری دانست و گفت: نمایندگان باید تلاش کنند موضوع منطقه آزاد استان در صحن علنی مجلس حداکثر تا تیر ماه ۱۳۹۴ با حداقل ۱۴۶ رای تصویب کنند. در این صورت هست که منطقه آزاد مستقل در استان اردبیل می تواند تصویب شود و در غیر این صورت باید موضوع الحاق را دنبال کرد.

معاون سابق برنامه ریزی استانداری اردبیل با برشماری مزایای ایجاد منطقه آزاد صنعتی -تجاری در مغان تصریح کرد: منطقه قرار گرفته از شمول بسیاری از مقررات داخل سرزمین از جمله پرداخت مالیات برای ۲۰سال، عدم اخذ ویزا برای اتباع خارجی و بسیاری از مقررات داخل کشور مستثناست. در نتیجه فعالان اقتصادی داخلی و سرمایه گذاران خارجی می توانند در محدوده منطقه آزاد فعالیت تجاری انجام دهند.

بهشتی بین المللی شدن فرودگاه پارس آباد را از دیگر مزایای منطقه آزاد مغان دانست و افزود: باید گفت دشت مغان ۱۲ماه کاری دارد و وضعیت مناسب آب و هوا در کنار دو کشت وصنعت بزرگ می تواند در گام اساسی در توسعه همه جانبه استان برداشته شود.

برگرفته از سایت مغان نیوز

نظر شما چیست؟

۵۱ نظر

 1. بیر کس گفت:

  صددرصد اینگونه است اما کو گوش شنوا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ن.م گفت:

  دوستان ادب را رعایت کنند دکتر بهشتی از استادان متشخص اقتصاد کشور هستند که رئیس جمهور خاتمی ایشان را بعنوان وزیراقتصاد معرفی کردند و ایشان قبول نکردند. و ریش سفیدان گرمی ۲۰ سال پیش از ایشان دعوت کردند به مجلس بفرستند نیامد. تبریزیها هم از ایشان خواستند بعد از اعلمی از سوی ترکها نامزد ریاست جمهوری بشوند قبول نکردند. و اگر معاونت استانداری اردبیل را هم قبول کردند بخاطر عشق به زادگاه خود بود .البته خدمت ایشان بعنوان مشاور استاندار هم اکنون هم ادامه دارد.
  ایشان از اول نظرشان بعلت تسریع در روند امورات منطقه آزاد بر الحاق به ارس بود و معتقد بود که بعد از الحاق به ارس باید برای ایجاد مستقل عمل کرد و حرفی کاملأ عاقلانه و منطقی. که البته فرماندار آقای علایی و آقای معظمی هم در این راستا عمل میکردند. علی ایحال ایشان هیچ حرف دوگانه ای نزده اند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. حامد گفت:

  خدا کنه ن اردبیل ازاد بشه نه مغان و تا زمانی که هم ….. هستش تو مغان هیچ کاری انجام نمیشه تمام ممد تو هم ….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • فرزند مغان گفت:

   البته آقا حامد، انشاالله مغان آزاد تجاری میشه دیر و زود داره اما این بدها که اردبیل نسبت به مغان انجام می ده روزی تاوان آن را خواهند داد(یعنی روزی مغان از اردبیل جدا خواهد شد مطمن باشید)
   فرزند مغان از شهرستان پارس اباد مغان از استان مغان یا استان آذر بایجان شرقی(تبریز)

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • عبدلله گفت:

    حداقل نام مغان را از اسمت پاک کن
    با این تفکر بچه گانه آبروی مغانی ها را نبرید
    مگه اردبیل چه بدی به مغان کرده است؟؟ مگر اردبیل چکاره است که در حق شهر و دیار دیگری بدی کند ؟؟؟؟ اگر یک مسولی یک زمانی به وظایف خود عمل نکرده است یا کوتاهی کرده است حال این مسول اردبیلی الاصل باشد یا مغانی الاصل باشد یا تهرانی باشد اردبیل و اردبیلی چه گناهی کرده اند که چنین تهمت میزنید
    پارس آباد که ۳۰ سال پیش روستایی بیش نبود حالا که شهری آباد شده است و بعنوان برادر عزیزی برای اردبیل در این نقطه از کشور عزیز قد کشیده است و مثل همه شهرهای کشور دارای مشکلات و نارسایی هاست اردبیل چه گناهی کرده است ؟؟؟ مگر اردبیل خودش مشکل ندارد ؟؟؟؟ مشکلات شهر اردبیل که جمعیت نصف استان در این شهر ساکن هستند بیشتر از شهرهای مغان است .
    شهر تاریخ ساز اردبیل در طول تاریخ کهن خود همواره منشا خدمات برای کل کشور بوده است و ایرانیان مدیون اردبیل هستند که استقلال کشور را فرزندان این دیار در زمان صفوفیه حفط کرده اند
    و مسیر تاریخ را تغییر داده اند .
    اینک اردبیل میرود با تصویب منطقه آزاد نه تنها در آبادانی و ترقی کل استان و کشور موثر باشد بلکه ماموریت تاریخی خود را در جهان انجام دهد و حتی در پیشرفت بشریت موثر باشد .
    اردبیل در طول تاریخ همواره افراد شاخصی را در زمینه های مختلف تقدیم بشریت کرده است و این نشانگر مدنیت بینظیر در اردبیل است . بدی کردن به دیگران به اردبیلی ها نمی چسبد
    جناب فرزند مغان حتما میدانی که ارزش و عضمت مغان و اردبیل در سالیان سال به هم گره خورده است و مردمان مغان و اردبیل با هم دوست و فامیل و متحد هستند و رشد و ترقی اردبیل مایه افتخار مغانی های غیرتمند و همچنین رشد و ترقی مغان مایه افتخار اردبیلی هاست .
    شماهایی که چنین بی مجابا تهمت میزنید و می فرمایید اردبیل در حق مغان بدی کرده است یا مفهوم بدی را درک نمی کنید و یا واقعا اطلاعاتتان کم است و یا آنقدر ساده هستید که چنین حرفهای بچه گانه می زنید و یا اینکه هدفدار و آگاهانه مشغول ایجاد اختلاف بین مردم قهرمان این دیار می باشید و در حقیقت در صف دشمنان این ملت به ملت عزیز شمشیر می کشید که اگر چنین باشد وای بر حال شما که در پیشگاه خداوندی شرمنده خواهی بود و حرفی برای دفاع از عملکردتان نخواهی داشت
    خدواند همه ما را به راه راست هدایت کند و از تهمت و غیبت و شایعه افکنی بدور بدارد انشالله

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • فرزند مغان گفت:

     البته اولا مخاطب من مسولین اردبیل هست ثانیا با گذر زمان خواهید دید که مغان مال اردبیل نیست وباید مستقل شود یا به استان آذربایجان شرقی ملحق شود ثالثا بچه خودتی . بعدا یادت باشه اگر به گذشته نگاه کنی خواهید فهمید که چه کسی باعث این اختلافات شده من یا مسولین اردبیل؟

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • عبدالله گفت:

      جناب فرزند مغان
      اولا اولا باید بدانی حدود نصف جمعیت نیم میلیونی شهر اردبیل ، مغانی هستند . یعنی اختلاف بین اردبیل و مغان در حقیقت اختلاف مغانی ها با خودشان هستند .
      ثانیا : اکثریت مسولین بلند پایه استان اردبیل مغانی هستند و بعضی از آنها نیز غیر بومی هستند و تعداد اندکی اردبیلی هستند اگه مسولین باعث اختلاف افکنی هستند اونها هم مغانی هستند
      ثالثا : تا دوره قبل مجلس همیشه ۲ نفر از ۳ نمایندگان مرکز استان مغانی بودند با ۲ نماینده شهرهای مغان در حقیقت ۴ نماینده از ۷ نماینده استان مغانی بودند و این نشان میدهد که استان بیشترین سرمایه گذاری و بیشترین ابادانی برای مغان انجام شده است
      تا جایی که روستای ۳۰ سال قبل ادعای استان شدن میکند البته نمیداند برای استان شدن حداقل ۱ میلیون جمعیت باید باشد.
      رابعا : ما فکر نمی کنیم بین مردم غیرتمند و وطن دوست مغان و اردبیل اختلافی باشد این اختلاف ساخته و پرداخته ذهن بیمار گروهی از افراد مریض الحال می باشد که مشغول تهیه خوراک تبلیغاتی برای دشمنان ایران زمین هستند .
      خامسا : مسولین آذربایجانشرقی به هیج وجه حاضر نیستند مغان را بپدیرند چرا که افرادی مثل شما در آنجا نیز با پاشیدن بذر اختلاف به جنجال میکشاند و باعث عقب ماندگی میشود
      و آخر اینکه : مغان زمانی میتواند استان شود که کشور حداقل ۲۰۰ استان داشته باشد که مغان میتواند استان ۲۰۱ باشد

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • behrooz گفت:

     عبدالله
     اخه اردبیل به پارس اباد ومغان چه خوبی کرده؟؟؟؟؟؟؟
     شما که داری این همه از اردبیل و تاریخش حرف می زنی
     لطفا این یک سوال بنده رو جواب بده.
     چرا چهل و یک سال قبل زمانی که پارس اباد روستا بود و اردبیل مهد تمدن و پیشرفت(البته اینو شما می گید)بود.چرا اردبیل به اون بزرگی رو که به قول شما مهد تمدن بود ول کردند ودر روستایی فرود گاه افتتاح کردن چرا اردبیل به اون عظمت(به گفته شما)رو ول کردن در اطراف روستایی( پارس اباد) بزرگترین کشت وصنعت خاور میانه رو ساختن واگر چمن فوتبال کشت و صنعت ما نبود اردبیلی ها کجا تمرین میکردن مگر تختی داشتند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
     پارس ابادی ها به خاطر این در اردبیل زندگی میکنن که اردبیل رو بدون خونریزی تسخیر کنن ونام اردبیل را به مغان تبدیل کنند(البته این یه شوخی بود)
     شما ظرفیت یک روستا رو ببین که بعد از سی سال بعد از اردبیل بزرگترین شهر استانه و هر روز هم از شهر های اطراف دارن به پارس اباد مهاجرت میکنن.
     بازم بگم یا بسه.
     فرزند مغان کاملا درست میگن کسایی که به پارس اباد و مغان خیانت میکنن روزی تاوان این کارشونو میدن.
     ودر اخر لطفا سوال منو جواب بده.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • عبدالله ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

      بهروز قارداش
      شما که ادعا میکنی پارس اباد طرفیتشو داشته که از روستا رشد کرده و درآستانه استان شدن است پس وجدانا چرا ادعا میکنید اردبیل حقتان را خورده است اگه حقتان خورده شده بود الان باید نهایتش یک بخش بودید نه در استانه استان شدن
      انصاف را رعایت کنید
      و اما پاسخ سوالت :
      فرودگاه پارس اباد برای فرود هواپیمای سمپاشی بود نه برای هواپیمای مسافربری ( ایننم جوابت که خواسته بودی )
      کشت و صنعت هم بخاطر استفاده از زمینهای لم یزرع که مردمان آن روستاها بلد نبودند از اون زمینها استفاده کنند احداث گردید که از زمینهای ام منطقه کل کشور استفاده کند و فرودگاه برای هواپیمای سم پاشی به زمینهای کشت و صنعت احداث شد
      فرودگاه مال پارس آباد نبود فرودگاه مال کشت و صنعت بود و به سازمان فرودگاههای کشور ارتباطی نداشت کشت و صنعت هم مال دولت است و مال پارس اباد نیست . چرا که پارس ابادی ها طرز استفاده از ان زمینها را بلد نبودند.
      ولی بعد از تاسیس استان اردبیل مسولان استان با تلاشهای خودشان فرودگاه سم پاشی را از کشت و صنعت به سازمان فرودگاههای کشور انتقال دادند و با تغییرات کلی فرودگاه آماده کردند برای هواپیماهای پهن پیکر ( با اینکه شماها بازم خواهید گفت اردبیل طالم است )
      و احتمالا در اینده حوادث طبیعی از جمله زلزله و خشکسالی را هم به اردبیل نسبت خواهید داد

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • مشکین ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

      اینکه به گفته بهروز از شهرهای دیگر به پارس اباد مهاجرت میکنند معنی آن این است که در استان به پارس اباد بیش از حق آن رسیدگی میشود و رشد میکند و مهاجر پذیر شده است .
      بنطرم اگر بر اساس جمعیت شهرها بودجه تخصیص یابد وای به حالتان میشود
      الان بودجه اردبیل و مشکین به شما داده میشود

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • ناشناس گفت:

      اولا … خودتوتی ثانیا مغان بخاطر اینکه طبیعتا خاکش خوب است و درامد خوبی دارد از روستا (حالا به قول شما) تبدیل به شهرستان شده و انشالله بزودی به استان نیز تبدیل میشه ، فکر نکنی اینها به خاطر مسولین اردبیله توجه داشته باش که خاک مغان طلاست ، گذر زمان حداقل به تو نشان خواهد داد که مغان چه خواهد شد. فرزند مغان از شهرستان پارس آباد مغان استان آذر بایجان شرقی

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • behrooz گفت:

      سلام عبدالله
      اردبیل حق ما رو خورده اینو کسایی که انصاف دارن می دونن.
      اگه پارس اباد الان پیشرفت داره به خاطر خاک درجه یکشه نه مسئولای اردبیلی.
      اقای کارشناس مگه من میگم کشت و صنعت مال بخش خصوصیه؟؟؟؟
      حرفم اینه که شما ببینید ظرفیت پارس اباد چقدر بوده که به خاطرش فرودگاه وکشت وصنعت ساختن چرا این امکانات رو تو اردبیل ایجاد نکردند دلیلش هم اینکه پارس اباد ظرفیت رشدش از اردبیل بیشتره.
      حالا می خواین ادعا کنین کشاورزی رو شما به ما یاد دادین؟؟؟
      زمانی که شما ابتدای کشاورزی بودین مهندسای امریکایی و اروپایی اومدن پارس اباد بهترین امکانات رو واسه کشاورزی ایجاد کردن.چون می دونستن مغان چه هیولاییه.
      کشت وصنعتی که میتونه ۶_۷ هزار نفر رو شاغل کنه الان حدود هفتصد نفر کارمند داره و میتونه مشکل بیکاری کل استان رو حل کنه به این روز افتاده.
      شما الان به فکر منطقه ازاد افتادین و می خواین با این کار بیکاری رو تو استان ریشه کنین ولی کشت وصنعت رو نمی بینین چرا؟چون تو شهر پارس اباد واقع شده.
      تموم کارخانه های پارس اباد مربوط به قبل از استان شدنه اردبیله اما ببینید تو اردبیل و شهر های دیگه چقدر کارخونه جدید ایجاد شده.
      اگه کشت و صنعت وکارخونه های کشت وصنعت نبودن پارس اباد الان شاید بخش بود.
      اقای عبدالله برای پارس اباد برنامه ریزی هایی کرده بودن که فرودگاهش بعد از مدتی میوه های نابش رو به اروپا صادر کنه(اینایی که میگم همش واقعیته والبته باورش برای شما سخت)ولی حیف که ما به این روز افتادیم.
      همین کشت وصنعت بهترین امکانات رو داره تا کل استان پیشرفت کنه ولی بعضی اقایان با ما دشمنی دارن.
      الان چند ساله میخوان فرود گاه پارس اباد رو تعریض وبزرگ کنن یه تعریض واسفالت ریزی اخه چقدر زمان میبره؟؟؟؟
      خب این ظلمه که یه تعریض فرود گاه چند سال طول بکشه.
      پارس اباد وکل مغان خدا رو شکر در منطقه زلزله خیز قرار ندارن

      بسه یا بازم بگم؟؟؟؟؟؟؟
      یاشاسین مغان.

      Thumb up 0 Thumb down 0

 4. اردبیلی گفت:

  استانداری ده بیر نفر ایش بیلن آدام اولسایدی آقای بهشتی دی.متاسفانه ساخلیا بیلمه دوخ.سوزلرینه سایغی ائتمک لازیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ممد گفت:

  یکی از اهداف اصلی تاسیس این منطقه ازاد استفاده از پتانسیل های گردشگری استان است و باطبع مناطق گردشگری استان نیز باید در محدوده منطقه ازاد باشد
  دولت در ۳ ماه گذشته ۳ منطقه ازاد تصویب کرده است که با هر کدام از ان مناطق اهداف خاصی را دنبال میکند و بعد از بررسی کارشناسان زبده دولت مراحل تصویب طی میشود
  اینطور نیست که منطقه ازاد بصورت دیمی تصویب شود و نتواند سودی به کشور برساند و به این دلیل بود که الحاق مغان به ارس با رای قاطع در دولت رد شد زیرا با الحاق مغان به ارس برای کشور هیچ اتفاقی نمی افتاد و دولت فقط هزینه میکرد بدون هیچ دستاوردی

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • شام اسبی گفت:

   اقا ممد میشه بگی از کجا اینقد مطمعنی که تو مجلس نمایندگانی که اصول گرا هستند.تازگیا نامه ای نوشتند تا روحانی رو زیر سوال برند…حالا شما میگی لایحه ای که از طرف دولت روحانی به مجلس میره همون نمایندگان رای تصویب دهند…ممکن نیست اینا همش شعاره و حرفه…در عمل میبینین که هیچی عاید اردبیل و مغان نخواهد شد.فقط اختلاف

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    شام اسبی عزیز
    اختلاف نمایندگان اصولگرای مجلس با دولت از نطر سیاسی است و گرنه در چنین مسایلی اختلاف وجود ندارد
    شما اگر طرح توجیهی منطقه آزاد اردبیل را مطالعه بفرمایید خواهید دید که دقیقا تاسیس این منطقه دقیقا در راستای اهداف نطام و در راستای سیاست جمعیتی کشور که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و همچنین در راستای اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است می باشد و چنین لایحه ای قطعا با رای بسیار بالایی تصویب خواهد شد
    طمنا در عرض ۳ ماه گدشته دولت ۳ منطقه آزاد تصویب کرده است و ۳ منطقه ازاد نیز در شرف تصویب قرار دارد

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • شام اسبی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

     اقا ممد میشه لطف کنین بگین طرح توجیهی منطقه آزاد اردبیل و از کجا برم مطالعه کنم؟؟؟؟خیلی ممنون میشم

     Thumb up 0 Thumb down 0

 6. ممد گفت:

  منطقه آزاد مستقل اردبیل با کاربری تجاری و صنعتی و گردشگری با رای بسیار بالا در مجلس تصویب خواهد شد .
  این منطقه آزاد در زمینی به مساحت بیش از یک هزار کیلومتر مربع در زمینهای دولتی در اطراف شهرهای ( پارس آباد بیله سوار گرمی اردبیل ومشکین و سرعین ) تاسیس خواهد شد
  احتمالا بغیر از سرعین هیچکدام از شهرها داخل محدوده نیستند سرعین هم بالاجبار داخل محدوده قرار گرفته بخاطر آبهای معدنی
  چون ورود افراد از کشورهای مختلف بدون ویزاست
  کاربری های تجاری منطقه آزاد از جمله بازارچه ها در پارس اباد و بیله سوار و گرمی و سرعین خواهد بود
  دانشگاه بین المللی منطقه ازاد در پارس اباد کشت و صنعت تاسیس خواهد شد
  کاربری صنعتی در پارس باد گرمی بیله سوار اردبیل و مشکین شهر خواهد بود
  کاربری های گردشگری در اردبیل و سرعین و مشکین شهر خواهد بود
  بیمه و بانک و هتل ها و کاربری عمومی طبق طرح جامع احداث خواهد شد
  گمرکها در مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد در گردنه حیران و جاده تبریز و فرودگاه اردبیل و پارس آباد و مناطق مرزی خواهد بود
  دهکده های ورزشی در مشکین شهر و سرعین احداث خواهد شد
  قله سبلان هم جزو منطقه آزاد خواهد شد تا کوهنوردان بدون ویزا وارد شوند
  فندقلو رینگ ساوالان هم جزو کاربری گردشگری خواهد شد
  چنین منطقه ازادی اگر بدرستی اجرا شود واقعا بینظیر خواهد بود
  و تنها منطقه آزادی خواهد شد که در یک منطقه وسیع و در کاربری های مختلف اعم از گردشگری تجاری و صنعتی فعالیت خواهد کرد و یقینا آینده روشنی خواهد داشت و در پیشرفت کشور تاثیرگذار خواهد بود و مجلس نیز با رای قاطع تصویب خواهد کرد
  همچنانکه در دولت بدون حتی یک رای منفی تصویب شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. behrooz گفت:

  خدا رو شکر یه کسی هست حرف دل ما رو بزنه.
  حرف اقای بهشتی کاملا درسته ولی کو گوش شنوا.
  اقای بهشتی۱۴۶رای رو که نمی تونن جمع کنن اگه با تعداد رای کمتری تصویب میشد شاید یه چاره ای واسه اردبیلی ها پیدا میشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   حرف آقای بهشتی کاملا غلط است
   مصاحبه های یک سال گدشته ایشان را مرور بفرمایید ایشان به جد دنبال تاسیس منطقه آزاد ساوالان بودند حالا که از معاونت استانداری کنار رفته اند نظر ایشان تغییر کرده است
   منطقه ازاد اردبیل یقینا با بیش ۱۸۰ رای در شهریور ۹۴ در شور اول و در پاییز ۹۴ در شور دوم تصویب میشود
   روند تاسیس منطقه ازاد از زمستان ۹۴ رسما شروع خواهد شد انشالله که مایه خیر و برکت به کل استان و کشور خواهد شد
   و گردشگران بی شماری از کل جهان وارد استان خواهند شد و براحتی باعث ورود ارز به کشور خواهد شد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • behrooz گفت:

    چون گفته الحاق خیلی سریع تر و راحت تر انجام میشه حرف بدی زده ایشون دارن حق میگن شما چرا ناراحت میشین؟؟؟
    شما میگین منطقه ازاد اردبیل در پاییز ۹۴ تصویب خواهد شد(تصویب نمیشه)ولی اگه سنگ جلو پای ما نمی نداختین الان مغان منطقه ازاد بود.(انشاالله به ارس ملحق میشیم).
    خیلی تند رفتی نکنه پیشگویی؟؟؟؟؟؟؟
    می خواین با منطقه ازاد کردن اردبیل کشورو نجات بدین شما واقعا فرشته ی نجاتین واقعا حرف ….
    در مورد گردشگر بی شماری که میگین اینجا ایرانه ترکیه نیست که هر سال بالای سی میلیون نفر توریست بیاد وسالی حدود چهار پنج میلیون نفر گردشگر میان(گردشگران خارجی) که اونم معلوم نیست امارش چقدر درست باشه.
    اکثر توریست های خارجی هم برای بازدید اماکن تاریخی میان(اصفهان شیراز…)دیگه نه واسه سرعین.
    ناشناس زیاد تند نرو.

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • ممد گفت:

    اقای بهروز عزیز
    فرض کنید همین الان مغان الحاق بشه به ارس
    چه اتفاقی میفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ۳۰ سال است گمرک آزادلو در گرمی و گمرک اصلاندوز غیر فعال است
    بازارچه مرزی بیله سوار در وضع اسفبار است
    گمرک بیله سوار بعد از ۳۰ سال حالا میخواهد ۲۴ ساعته باشد
    کلیبر ۷ سال است به ارس الحاق شده مگه چه اتفاقی افتاده ؟؟؟؟؟؟
    منطقه ای که ایتعدادش فقط در کشاورزی باشد در زمینه های دیگر نمی تواند رشد کند
    مشکین شهر استعداد گردشگری دارد با کمترین سرمایه گزاری در زمینه گردشگری این صنعت میتواند در انجا رشد پیدا کند
    شماها فقط دوست دارید به هر طریقی شده از اردبیل بدگویی کنید و گرنه خودتان هم میدانید که تاسیس منطقه آزاد بهتر از الحاق به ارس است
    آقای عزیز همین دولت در عرض ۳ ماه گدشته منطقه آزاد جاسک و مهران و بوشهر و اردبیل را تصویب کرده و مناطق ازاد سیستان و اینچه برون نیز در استانه تصویب است ولی شما در این موقعیت واقعا بینظیر که هدف دولت و مجلس افزایش تعداد مناطق آزاد است دنبال الحاق هستید
    مطمین باشید در عرض ۷-۸ ماه هیچ اتفاقی نمی افتد و فکر نکنید اگر همین امروز به ارس الحاق بشید ۷-۸ ماه دیگر مغان بهشت روی زمین میشود
    آقا اینو بدونید مغان بدون اردبیل بی معناست یقینا تعدا مغانی های عزیز ساکن در شهر اردبیل بیش از ساکنان کل شهرها و روستاهای مغان می باشد و این نشاندهنده الفت و علاقه بین اردبیلی ها و مغانی هاست .
    اگر کلا سالانه ۲ میلیون نفر گردشگر اروپایی و اعراب به منطقه آزاد اردبیل بیایند یعنی ۱۰ میلیارد دلار ارز وارد کشور میشود و این بی نظیر است
    اگر تنها ۵۰۰ هزار نفر سالانه بیایند بعنی ۲/۵ میلیارد دلار اینم باز خوبه
    به هر طریقی نگاه کنید ایجاد منطقه آزاد در این استان از دیدگاه کارشناسان کشور توجیه پدیر است
    الحاق مغان به ارس از دیدگاه کشوری خنثا است چون ارس کار خودش را میکند و با الحاق مغان اتفاق جدیدی نمی افتد فقط از امکانات موجود مغان ارس استفاده خواهد کرد

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • behrooz گفت:

     ممد سلام
     شما پارس اباد ومغان رو باکلیبر مقایسه نکن
     ما نمی خوایم با اردبیل باشیم انشا الله روزی خودمون مستقل میشیم و یا به اذربایجان شرقی متصل میشیم.
     ما از اردبیل دلخوریم وبا این کار(منطقه ازاد اردبیل) دیدگاهمون نسبت به شما بدتر هم شد.
     اردبیل… کی باشه
     اتفاقا اردبیل بدون مغان هیچه تو ایران مغان رو بیشتر از اردبیل نشناسن کمتر هم نمیشناسن.
     اخه توریست باید عقلش کار نکنه که بهترین جاهای دنیا رو ول کنه بخواد بیاد اردبیل وسرعین اخه نمی دونم شما ها به چیه سرعین می نازید اخه با چند تا اب گرم که نمی شه توریست جذب کرد خیلی از جا های ایران اب گرم داره.
     ما اگه به ارس ملحق شیم(انشاالله این اتفاق خواهد افتاد)
     هم اونا به ما احتاج دارن هم ما به اونا برای مثال با الحاق ما به ارس فرودگاه پارس اباد به سرعت بین المللی خواهد شد چون اونا فرو دگاه ندارن وکشت وصنعت جایگاه اصلی خودش که در نوع خودش تو ایران تکه وگمرک بیله سوار رونقش بیشتر میشه ولی اگه خدای نکرده به اردبیل ملحق شیم باز همون اشه وهمون کاسه همون ضعیف کشی ها میشه.
     مثلا میگن فرود گاه پارس اباد به چه دردی میخوره بیایین فرود گاه اردبیل رو توسعه بدیم و از این دست ضعف کشی ها…نگی حرفای من بچگونه هست من دارم واقیت ها رو می گم.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • ممد گفت:

      ارس منطقه ازادی است که بعد از ۱۰ سال هنوز نتوانسته برای خودش فرودگاه بسازد انتظار دارید فورا مغان را بهشت کند ؟؟؟

      Thumb up 0 Thumb down 0

 8. مسلک گفت:

  بنده تعجبم از تمامی عزیزان این است که یک تز اقتصادی را یک دکتر اقتصاد مطرح کرده حالا ماها بدون سواد اقتصادی هی سر و کول همدیگه می پریم. ای کاش اجازه بدیم در این مورد اقتصاددانهای منطقه نظر بدن. ضمنا حمایت دکتر از ایجاد منطقه آزاد اردویل به معنی عدم حمایت از الحاق گرمی به ارس نبوده.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   آخه این دکتر اقتصاد در یک سال گذشته که معاون برنامه ریزی استاندار بودند این تز اقتصادی را جور دیگری میگفتند
   والان که اخراج شده اند نظرش هم ۱۸۰ درجه تغییر کرده است
   تز اقتصادی که نباید با پست و مقام تغییر کند ؟؟؟؟
   تازه اقتصاددانان دولت و خود دولت این تز را با اکثریت قاطع قبول نکردند

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • گرمیلی گفت:

    اقای ناشناس بیسواد اقای دکتر از استانداری اخراج نشدند ایشون چون عضو هیت علمی دانشگاه تبریز بودند ازدانشکاه تبریز اجازه موندن ایشان درخدمت افراد بیسوادی همچون جنابعالی را نداندمدیران تبریز به خاطر لیاقتی که ایشان داشت با هزار التماس ایشون را بردند افتاد افتاد افتاد

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس گفت:

     گرمیلی عزیز
     باسواد بودن فقط خواندن و نوشتن بلد بودن نیست ؟؟؟؟؟؟
     جهت اطلاع حضرتعالی عرض کنم اتفاقا فشار نمایندگان محترم مغان باعث شد ایشان استعفا دهند و گرنه ایشان خودش قبول کرده بودند که در کنار افراد بیسوادی همچون من به شما مغانی ها خدمت کنند که متاسفانه فشار ۲ تن از نمایندگان عزیز شما باعث شد بروند
     چیزی را که اطلاع ندارید نطر ندهید

     Thumb up 0 Thumb down 0

 9. حسن گفت:

  اقای بهشتی اتفاقا افراد امثال شما باعث عقب ماندگی مغان زرخیز شدید
  زمانی که معاون استاندار بودند چه برنامه ریزی هایی برای توسعه مغان انجام دادید ؟؟؟؟
  او موقع تمام مصاحبه هایت در مورد ایجاد منطقه ازاد ساوالان بود .
  حالا که در این استان کاره ای نیستی یاد مغان افتاده ای ؟؟؟
  نکنه میخوایی با اختلاف افکنی بازم باعث عقب ماندگی مغان و کل استان بشی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. ممد گفت:

  زمانی که جناب بهشتی معاون برنامه ریزی استانداری اردبیل بودند اولویت کاری ایشون پیگیری تاسیس منطقه آزاد ساوالان بود
  حالا که از معاونت اخراج شده به یاد مغان افتاده است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. دکتر گفت:

  جناب بهشتی حس ناسیونالیستی دارد و همواره تلاش کرده است در استان اردبیل اختلاف افکنی کند تا قسمتی از مغان به اذربایجانشرقی الحاق یابد
  ولی ایشان باید بداند آذربایجان و تبریز و اردبیل و مغان جزوی از ایران ارافراز هستند و خواهند بود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. همشهری FRANCE گفت:

  ای کاش نماینده ای مثل آقای بهشتی داشتیم !

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • میثم گفت:

   اقای بهشتی در طول عمرش فقط یکبار توانسته در شورای شهر تبریز از مردم تبریز رای بیاورد و عضو شورای شهر شود و دور بعدی برای شورای شهر هم نتوانست رای بیاورد
   حالا شما با یک مصاحبه ایشان ارزو دارید نماینده تان شود
   این اختلاف دیدگاه شما با تبریزی ها هست و این دیدگاه افراد ساکن در هر شهر باعث پیشرفت یا عقب ماندگی ان شهر میشود
   بهشتی در زمان معاونت استانداری اردبیل هیچ قدمی برای مغان برنداشت و حالا که اخراج شده دنبال تفرقه افکنی در منطقه مغان و استان اردبیل است

   Thumb up 0 Thumb down 0

 13. احمد گفت:

  باسلام واحترام محضراستادارجمندجناب آقای دکتربهشتی ،ضمن تاییدفرمایشات ایشان درخصوص منطقه آزادمغان،امیدواریم مسئولین استانی برون توجه به القاب وعناوین درتصویب والحاق ،رشدوتوسعه وپیشرفت سریع مناطق رامدنظرواولویت قرارداده واز تعصبات وطناب کشی های سیاسی ومنطقه ای احترازنمایند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. شهروند گفت:

  بنده هم با نظر دکتر بهشتی موافقم اگر منطقه مستقل درمجلس تصویب نشد آن موقع نمایندگان اردبیل سر ما کلاه گذاشتند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. همشهری گفت:

  یاشاسین دکتر بهشتی !
  شنیدم که در الحاق گرمی به منطقه آزاد که آقای معظمی پیگیر آن بود و نتیجه داد بعد از آقای فرماندار آقای بهشتی حمایت می کردند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. فداکار گفت:

  حالا فرماندار محترم با چه استدالالی میگوید مس دادیم و طلا گرفتیم باید به افکار عمومی جوابگو باشد. سخنرانی فرماندار محترم در دانشگاه آزاد میباشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. فرزند مغان گفت:

  آقای دکتر بهشتی با سلام و خسته نباشید البته اگر اردبیل اجازه بده!!!خدا می داند کی این کار(آزاد تجاری مغان یا الحاق به ازاد تجاری ارس) اتفاق بیافتد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • حسنعلی گفت:

   هرگز
   چون مغان استحقاق منطقه ازاد شدن را ندارد
   خودتان از اول باور ندارید که مغان بتواند منطقه ازاد شود خودتان دنبال الحاق هستید در حالی که الحاق به ارس منع قانونی دارد و بدانجهت است که در دولت رد شد
   در عرض ۲ ماه گدشته ۳ منطقه ازاد در دولت تصویب شده
   منطقه ازاد اردبیل به مرکزیت شهر توریستی سرعین در مجلس تصویب میشود و مغان نیز الحاق میشود به این منطقه ازاد

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • behrooz گفت:

    حسنعلی محترم
    مغان استحقاق اینو داره که منطقه ازاد مستقل داشته باشه.
    ما عقلمون کار میکنه و می دونیم که الحاق خیلی راحت تر وزودتر انجام میشه تا این ایجاد یک منطقه ازاد مستقل رو دنبال کنیم
    اینکه شما میگید الحاق به ارس منع قانونی داره کاملا اشتباهه ویه حرف من دراوردیه شما اردبیلی هاست.چون اگه منع قانونی داشت تا استانه الحاق پیش نمیرفت…
    اینکه منطقه ازاد اردبیل احیانا در مجلس رای اورد(احتمالش کمه)و ما به مرکزیت یه شهر ۵۰۰۰ نفری اداره بشیم واقعا حرف خنده داریه.
    اخه استاندار گفت مر کز منطقه ازاد اردبیل پارس اباد وبیله سوار خواهد بود.
    پس چی شد هنوز هیچی نشده مر کز شد سرعین؟؟؟؟؟؟

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ممد گفت:

     بهروز عزیز
     مناطق آزاد مانند استان نیستند که مرکز و شهرهای تابعه داشته باشند
     مناطق ازاد عبارت است از یک محوطه یکپارچه ( ممکن است پیوسته یا ناپیوسته باشد ) که در این محوطه ممکن است چندین شهر و روستا هم بالاجبار واقع شوند و معمولا بخش اعظم ان محوطه زمینهای دولتی است چون طبق قانون برای مناطق آزاد دولت برای زمین نباید پول بدهد
     حالا تاسیسات منطقه آزاد شامل سازمان منطقه آزاد و هتل ها و رستورانها و فرودگاه و دانشگاه بین الملی بازارچه ها کاربری های صنعتی گمرکها و بانک و بیمه و …. طبق طرح جامع و بر اساس اهداف و اساسنامه آن منطقه آزاد در نقاط مختلف احداث میشود
     اتفاقا بغیر از شهر سرعین هیچکدام از شهرها در داخل محدوده نیستند و منطقه ازاد در زمینی به مساحت بیش یک هزار کیلومتر مربع در زمینهای دولتی در اطراف شهرهای ( پارس باد گرمی بیله سوار اردبیل مشکین و سرعین ) تاسیس خواهد شد
     مجلس هم با رای قاطع تصویب خواهد کرد همچنانکه در دولت بدون حتی یک رای منفی تصویب شده چون دققیقا در راستای اهداف دولت و نطام است

     Thumb up 0 Thumb down 0

 18. محسن UNITED STATES گفت:

  وقتی دکتر اقتصاد مملکت الحاق به منطقه آزاد ارس را بهتر از ایجاد منطقه آزاد اردبیل میداند دیگر حرفی برای عوام نمی ماند.
  دکتر بهشتی استاد اققتصاد دانشگاه تبریز و داداری دکتری اقتصاد از کشور استرالیا می باشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مغان گفت:

   زمانی که خودش مسول بود و معاون استاندار بود که دنبال تاسیس منطقه آزاد ساوالان بود
   حالا که اخراج شده دنبال تفرقه افکنی است
   مثل قدیم نیست نیست که مدرک دکترا کم داشته باشیم
   اگر در خونه ای ۳ نفر هست ۱ نفرش دکترا و ۱ نفرش ارشد و نفر سوم هم مشغول تحصیل در مقطع دکتراست

   Thumb up 0 Thumb down 0

 19. بیغرض گفت:

  بنده هم با نظر استناد بهشتی موافقم وبه احتمال زیاداین طرح اولاًشعاری بیش نبوده وثانیاًرای آوری اش بسیار ضعیف است.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • گلعلی گفت:

   شعاری نیست
   اتفاقا با رای قاطع در مجلس تصویب خواهد شد
   چون این دقیقا در راستای سیاست کلی نظام است

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • فرزند مغان گفت:

    به امید روز پیروزی (الحاق به آزاد تجاری ارس)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • گلعلی گفت:

     اگر مفهوم پیروزی الحاق باشد آره پیروزی نزدیکه با تصویب منطقه ازاد مستقل اردبیل مغان هم به این منطقه آزاد الحاق میشود
     ولی اگر منطور از پیروز الحاق به ارس باشد هرگز این پیروزی بدست نمی اید
     چون الحاق به منطقه ارس از نظر قانونی مشکل دارد و باعث دوگانگی مدیریت میشود
     همچنانکه ماکو که نسبت به مغان نزدیکتر است به ارس ولی بازم الحاق نشد

     Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید