رحیمی زاد: گرمی را از نو می سازیم

http://uupload.ir/files/fi2v_photo_2015-09-07_09-12-11.jpg

آزادلو : فرمانداری به عنوان اصلی ترین و بالاترین دستگاه اجرایی دولت در شهرستان و فرماندار به عنوان بالاترین مقام اجرایی و نماینده دولت در شهرستان در توسعه یا عقب ماندگی شهر تأثیر بسزایی دارد. از سوی دیگر با توجه موقعیت گرمی از لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی، اعتقادی، عمران شهری و مرزی بودن بسیار حائز اهمیت است، نقش فرماندار برای کنترل مدیریت جامع شهری پررنگتر است.
«میرعلی رحیمی زاد» مدرک کارشناسی ارشد شیمی معدنی داشته و ۲۰ سال سابقه فعالیت اجرائی در دستگاه های مختلف دولتی را در پرونده خود دارد. وی متولد روستای تولون و بومی منطقه مغان بوده و پیش از این معاون بهره برداری اداره کل آبفار استان اردبیل بود. فرماندار گرمی مغان از همان ابتدا اتحاد میان بخش های شهرستان و توسعه بخش کشاورزی شهرستان را از مهمترین برنامه های خود برای آینده شهرستان گرمی مغان اعلام کرده بود. همشهری پای گفتگوی وی می نشیند.

به عنوان اولین سوال چطور شد مسئولیت سنگین فرمانداری گرمی مغان را بر عهده گرفتید؟ به نظر من نباید به موضوع مسئولیت به صورت طبقه بندی شده نگاه کرد. زیرا فردی که در قبال یک نفر مسئول است با فردی که در مقابل صدها نفر و یا بیشتر مسئول است، از نظر نفس عمل تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما موضوعی که حائز اهمیت است، احساس مسئولیت و تعهد در برابر آن کار است و من در خود این حس و اطمینان را دارم که با تمام توان برای مسئولیتی که بر گردنم گذاشته اند تلاش خواهم کرد.

علی رغم مدت کوتاه سکانداری شما بر بالاترین مقام اجرائی شهرستان، تا چه اندازه برنامه های خود را در شهرستان پیش بردید؟ گرمی بیش از هر چیزی نیاز به آرامش سیاسی دارد و از این رو برنامه های ما بیشتر بر مبنای اتحاد میان اقشار مختلف شهرستان است و مردم نیز در این راه مهم وظایفی دارند و باید حمایت لازم را داشته باشند. در حوزه عمرانی هم پروژه های در دست اجرای شهرستان با جدیت پیگیری می شوند و خوشبختانه پروژه های زیادی در شهرستان در حال اجرا است که دولت هم به خوبی اعتبارات لازم را به آن ها تزریق می کند. با  توجه به خیز دولت در تأمین زیرساخت های شهرستان بر این باوریم که این منطقه محروم را از نو خواهیم ساخت.

با توجه به خواسته های مکرر مردم شهرستان در مورد منطقه آزاد، از وضعیت و کم وکیف این پروژه بزرگ توضیح دهید؟ خوشبختانه با عنایت دولت تدبیر و امید بخشی از شهرستان گرمی در کانون اصلی منطقه آزاد استان اردبیل قرار گرفت. نقشه پیشنهادی که گرمی، بیله سوار و پارس آباد کانون اصلی آن است پس از تأئید آقای ترکان رئیس سازمان مناطق آزاد کشور و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صحن علنی مجلس فرستاده شده است. امیدواریم با تلاش نمایندگان استان زمینه کسب رأی لازم برای تصویب منطقه آزاد و عملیاتی شدن آن فراهم شود. البته در این راه حمایت بی دریغ نماینده ولی فقیه در استان و شهرستان، استاندار ساعی اردبیل و نماینده مردم گرمی نیز قابل تحسین بود.

منطقه نمونه گردشگری گیلارلو یکی نقاط پرجاذبه شهرستان بود که همه سال فصول تابستان و بهار میزبان گردشگران بی شماری بود. داستان پروژه احداث مجتمع گردشگری گیلارلو به کجا رسید؟ با توجه به ضعف سرمایه گذار این پروژه در تحویل به موقع مجتمع گردشگری، از زمان حضورم چندین جلسه با ادارات مختلف در راستای تسهیل امور این سرمایه گذار برگزار کردیم. در نهایت مقررشد تا یک زمان مشخص نسبت به آغاز عملیات این مجتمع و بهره برداری آن اقدام شود و در صورت غیر، نسبت به استرداد کل مجموعه و تحویل به یک سرمایه گذار توانا اقدام می شود.

برای توسعه کشاورزی منطقه که یکی از اولویت های شما است، چه برنامه هایی در نظر دارید؟ طبیعتا هر منطقه ظرفیت های خاص خودش را دارد و شهرستان گرمی با توجه به وجود آب، خاک و هوای مناسب ظرفیت ویژه ای در بخش کشاورزی دارد. یکی از برنامه اصلی من تبدیل زمین های زراعی دیم به آبی از طریق تسریع در عملیات سد  های در حال اجرای شهرستان و همینطور تقویت زیرساخت های صنایع تبدیلی در شهرستان است. با توجه به تولید بالای محصولات کشاورزی و باغی در شهرستان، ایجاد صنایع تبدیلی این محصولات می تواند گامی برای اشتغال زایی و افزایش خط درآمد اقتصادی مردم شود.

از سد عمارت به عنوان بزرگترین پروژه در دست اجرای شهرستان گرمی بگوئید؟ خوشبختانه با توجه ویژه دولت به مناطق محروم این سد در ردیف اعتبارات مرزی قرار گرفت و مابین سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ برای این پروژه دولت تنها ۶۰ میلیارد تومان اختصاص داده بود، در حالی که در دولت تدبیر و امید تنها در سال جاری ۹۰ میلیارد تومان اختصاص داده است. با برنامه ریزی های صورت گرفته و اعلام شرکت آب منطقه ای استان، پیش بینی می شود تا سال ۱۳۹۶ این پروژه به بهره برداری برسد.

زمینه فعالیت احزاب سیاسی در شهرستان فراهم است؟ به نظر بنده اوج و ماحصل فعالیت احزاب در ایران در زمان انتخابات اتفاق می افتد و خوشبختانه مردم گرمی  نیز به این موضوع بی تفاوت نبوده و با علاقه پای حضور در پای صندوق های رأی هستند. احزاب حق دارند در محدوده قانون نسبت به برگزاری نشست و جلسات بپردازند و از فعالیت احزاب با توجه به سیاست های دولت تدبیر و امید در راستای آزادی قانونی احزاب، حمایت لازم را انجام خواهیم داد.

به نظر شما آیا رسانه های شهرستان تا به حال توانسته اند اقدامات و ضعف های موجود را به خوبی پوشش دهند؟  بی شک نقش رسانه ها بر افکار عمومی بر همه واضح و مبرهن است و از این رو رسانه ها و خبرنگاران نقش سنگینی بر عهده دارند. به زعم من شایعه پراکنی یکی از آفت های بزرگ شهرستان گرمی است که بدتر از آن از سوی برخی رسانه ها به آن دامن زده می شود. شایسته است رسانه ها همراه با انعکاس مطلوب اقدامات انجام گرفته از سوی دولت، ضعف های موجود و مطالبات مردم را برای آگاهی مسئولان پوشش دهند.

ورزشکاران شهرستان گرمی نیز خاطرات خوشی از دولت قبل ندارند. برای آن ها چه برنامه هایی دارید؟ یکی  از سیاست های دولت تدبیر و امید نیز حمایت از جوانان و ورزشکاران است و در این راستا اعتبار تجهیز و تعمیر سالن های ورزشی نسبت به دولت قبل ۱۸ برابر افزایش یافته است. همینطور من از محل اعتبارات شهرستان، ۵میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای توسعه ورزش شهرستان اعتبار تخصیص داده ام که امیدوارم زمینه توسعه ورزش شهرستان فراهم شود.

انتقاد شما از بی توجهی ادارات نسبت به سرمایه گذاران یکی از موضوعاتی بود که در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت. برای تسهیل در امور سرمایه گذاران چه برنامه هایی دارید؟ برنامه های دولت در سطح ملی و استانی حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی است. از سوی دیگر مولد اشتغال در شهرستان های محروم طبیعتا بخش خصوصی است. از این رو قویا اعلام می کنم هیچ سرمایه گذاری در بروکراسی اداری نخواهد ماند و سعی در حذف کاغذ بازی های زاید ادارات برای حضور امن سرمایه گذاران در شهرستان هستیم. از سوی دیگر برنامه های ویژه ای جهت تعامل با بانک ها برای فعال سازی مجدد تولیدی های راکد شهرستان در نظر داریم که البته استقبال و پیگیری صاحبان این تولیدی ها را می طلبد.

* گفتگو از علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱۲ نظر

 1. عیوض گفت:

  جناب فرماندار بگو اگه شده بگو ساختم نشده هم کاری نداره بگو نگذاشتند پس قبل از شما کسی نبود مثل سوت وقاتیغ گلر گلمز

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. اکبر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  گرمی را از نو میسازیم….
  عجب شعار باحالی
  بساز بساز
  قاداالیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. رضایا گفت:

  تو از این هم خرابترش نکن ساختنت پیشکش

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. همشهری گفت:

  جناب آقای رحیمی زادسرپرست فرمانداری، مهندس علایی با هماهنگی و همکاری شهردار و شوراها بعداز ۱۵ سال یا بیشتر در گرمی این قدر آسفالت ریزی شد و چهره شهر عوض شد. جناب عالی که میگی شهر گرمی را از نو می سازم فقط درحرف است همین . پس هر چه سریعتر به فکر یک کار به یاد ماندنی از خود بجا بگذار تا مردم از جنابعالی یادی بکنند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. علی گفت:

  شیمی معدنی؟ به به
  پست سازمانیش با رشته تحصیلیش همخوانی نداره ک

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. فرهنگی گفت:

  به نام خدا
  فرماندارمحبوب و عزیز. به والله قسم فارغ از هرمسائل سیاسی می گویم آقای علایی هم همین عبارت را می گفتند.اقای دادگر هم اینگونه می گفتند آقای صمدی هم همچنین .به والله کوههای شهرستان گرمی شاهد هستندزیرابرروی آنها می نوشتند.تریبون مسجدجامع شاهد هست زیرادرپشت همان تریبون می گفتند.گرمی را می سازیم.چه دستهای درجلوی مسجدجامع هم پیمان نشدندوبه بالا نرفتند.مردم نجیب گرمی شاهدهست ومسجد جامع شهرمان ناظرهرکدام ازاین شوراهاچه می گفتند.اقای عزیزی چه کردی،اقای رحیمی خداشاهدهمه چیزهست ،اقای سعیدی،اقای بابازاده واخیراآقای ساعدی و حاج آقاجعفری ودیگرعزیزان والله کارتان شعاربود ،تاریخ همه چیز را در سینه تگه می دارد.حیف وصد حیف مردان بزرگ اسیر مردان حقیرند.چقدر این مردم صادق وپاک هستند به حرف های بهاری ها و خداداهاگوش جان می سپارند واینها یک روزمانده به انتخابات باشعور پاک مردم بازی می کنندو به نفع دیگری کنارمی کشند .خدایاشرح این قصه جانسوز نگفتن تاکی …

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • reza گفت:

   فرماندار محبوب ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • سعیدی گفت:

   ضمن ارج نهادن به دغدغه فرهنگی عزیز که کلمات خود گویای صداقت نهفته در ضمیر پاکشان هست .درصورتیکه با اسم واقعی خود مطلب بنویسند حاضرم ازخود دفاع کنم به شرطیکه ۱- من۲-شما۳-بازدیدکنندگان۴-مدیریت سایت ازدایره انصاف وادب و تهمت و…….. خارج نشویم. تا واقعیتهائیکه ازایشان پنهان بوده با مستندات برایشان مکشوف شود

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • آزربایجانلی گفت:

   خیلی عالی نوشتی.

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • حبیب گفت:

   باتشکرازاین فرهنگی عزیز باید بگویم،از اظهارنظرتان معلومه به همه چیز مشکوک وهیچ کس را برای خدمت گذاری قبول نداری پس لطفا خودت بیا میدان وبگو از همه کس اصلحی!درثانی از ظاهر حرفهایت این جور می فهمیم که از طرف یکی از کاندیدادهای پر آواز ونام ونشان وصاحب قدرت اجیرشده ای که افرادآبرومند را می کوبی؟منظورت از مردان حقیر کیستند؟آری منهم قبول دارم مردم صادق وپاک هستند اماامثال تو بخاطر نفع شخصی وباندی ومطامع گروهی بااحساسات مردم بازی ومرعوب قدرت وشیفته پول ومقام شده ای ومردم بیچاره با چرب زبانی ومکر و حیله، فردی که لیلقت نمایندگی این مردم صادق راندارند بزک کرده وقالب می کنی وبعد از برنده شدن مثل گرگ به جان مردم ومدیران می افتید وشهر را عقب مانده نگه میدارید.آقای خدادادآمد وپیروز نشد.آقای دکتر نادر بهاری هم امسال آمده ومعلوم نیست چه خواهد کرد. حاج آقا بهاری هم بقصدخدمت دردوره هشتم واردمیدان شد امابه التماس روحانیت وریش سفیدان وصلاحدید خیر خواهان منطقه کنار کشید تا وحدت مردم حفظ وآرای منطقه پراکنده نشود.حال اگر انصاف دارید ووجدانت بیدارباشد بگو کجای این کار ایراد دارد؟چرا اشخاص آبرومند را تخریب می کنید.از کجا میدانی که بهاری ها وخداداد به نفع دیگر کنار می کشند وانگهی معلومه از اینگونه اظهار نظر چه نیت وقصدی داری دستت رو شده است.تا امثال تو دراین شهرستان حضور داشته مردم روی خوش نخواهد دید پس پسر مودب باش اگر فرهنگی بودی ادب خود را رعایت می کردی ومودبانه وبانزالت اظهار نظر می کردی یک کمی وجدان داشته باش فرهنگی عزیز!!آزادلولطفاً بدون سانسورمنتشرکن.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ورزشکار گفت:

  آقای قاسمیان شما از طرف کدام ورزشکاران سوال پرسیدید کهراضی نیستند؟؟؟ به والله قسم ما از دولت روحانی راضی نیستیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید