روستانشینی و مشکلات آن در استان اردبیل

http://azadlo.ir/wp-content/uploads/ali235.jpg

آزادلو : امروزه توجه به محیط زیست در تمامی بخش های کشور بالاخص روستاها اهمیت ویژه ای یافته است، تا درعین بهره برداری مناسب از محیط، هر چه بهتر و بیشتر بتوان از آن محفاظت هم کرد. لذا مناطق روستایی به واسطه نزدیکی بیشتر به طبیعت و اثرات مستقیمی که بر طبیعت می گذارند و تاثیراتی که از آن می پذیرند، از اهمیت به سزایی برخوردار هستند.
همچنین اجرای طرح های متعددی همچون مدیریت کاربری اراضی، آموزش و مدیریت محیط زیست به همراه اجرای طرح های مشارکت جویانه برای حفاظت روستاها از جمله برنامه های جهانی است که با اجرای آنها می توان جلوی بسیاری از مشکلات و معضلات و به تبع آنها، تخریب روستاها را گرفت.
توسعه بخش کشاورزی روستاها به عنوان تأمین کننده سهم مهمی از تولید ناخالص داخلی، پیش شرط و نیاز ضروری اقتصاد کشور است و تا زمانی که مشکلات کشاورزی و دامداری در روستاها برطرف نشود، سایر بخش ها نیز به شکوفایی و توسعه دست پیدا نخواهند کرد.
آن چیز که عیان است در راستای گسترش وحمایت از کشاورزی روستائیان استان اردبیل عملکرد مطلوبی تاکنون اتخاذ نشده است و کارشناسان معتقدند سیاست گذاری نادرست در زمینه حمایت از کشاورزی و تولیدات حاصل از این شغل استراتژیک باعث شده است جوانان روستانشین اقبالی به کشاورزی نداشته باشند. این قشر به دنبال مشاغلی با درآمد بالا هستند و زیر بار شرایط نابسامان کشاورزی رفتن را در حد توان اقتصادی خود نمی دانند.
آنطور که دیده می شود سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شهرهای شمالی استان اردبیل در قالب طرح ها و پروژه های کوچک وبزرگ صورت می گیرد. در نتیجه استفاده مطلوب از عامل سرمایه در طرح های بخش کشاورزی مغان مستلزم تجزیه و تحلیل و ارزیابی دقیق و کامل طرح های مطروحه پیش از اجرا است.
از سوی دیگر به دلیل کاربری بودن فعالیت های کشاورزی در روستاهای نوار مرزی، سرمایه گذاری و توسعه و حمایت از فعالیت های تولیدات کشاورزی می تواند باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید در این روستاها شود که در نهایت نرخ بیکاری را کاهش می دهد.
فعالیت های کشاورزی و باغی در مناطق روستایی، طرح های اصولی و مناسب می تواند از مهاجرت روستائیان به شهرها کاسته یا حداقل باعث افزایش ماندگاری مردم در روستاها شود. اما از سوی دیگر باید توجه داشت با وجود اینکه طرح باغداری در منطقه مغان و علی الخصوص شهرستان گرمی به طور شگفت انگیزی بازدهی قابل قبولی داشته است، اما متاسفانه در سنوات اخیر خشکسالی های مداوم امکان کشاورزی و باغداری در سطح گشترده را از مردم روستاهای منطقه گرفته است.
کمبود آب های سطحی در دسترس به وجود آورنده شبکه منفی از اثرات نامطلوب است، که بسیاری از بخش های اقتصادی را در برگرفته و تأثیر بسیار فراتر و خطرناک تر از خشکسالی فیزیکی تجربه شده دارد. کمبود آب کشاورزی در طی چند سال گذشته، کشاورزان و روستائیان دشت مغان را که به صورت دیم محصول خود را کشت می کنند، دچار مشکلات عدیده ای کرده است.
در هرحال باید دانست بر اساس اظهار نظر کارشناسان اقتصادی، کارآفرینی می تواند برخی از مشکلات روستائیان مغان را حل کرده و در کاهش بعضی از مشکلات دیگر نیز موثر واقع شود. با اجرای موفقیت آمیز برنامه ها و طرح های کارآفرینی در روستاهای شهرهای شمالی استان اردبیل و در نهایت کل استان بیشتر مورد توجه قرارگرفته و حتی مهاجرت معکوس از شهرها به روستا افزایش می یابد و این امر باعث رو آوردن سرمایه گذاران به روستا و در نتیجه حرکت به سوی توسعه  روستا را به دنبال خواهد داشت.
اما باید گفت متأسفانه کارآفرینی در شهرستان های شمالی استان اردبیل به خوبی اعمال نشده است و بسیاری از جوانان روستاهای این شهر به دلیل نداشتن شغل و حرفه، برای ادامه زندگی خویش نیز بلاتکلیف مانده اند.

* علی قاسمیان (نویسنده، روزنامه نگار و مشاور مطبوعاتی فرماندار مغان)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید