روستای تاریخی اوجاق آلازار دور از نگاه مسئولان

Image result for ‫روستای گرمی‬‎

آزادلو : روستای اوجاق آلازار از آن دسته نقاطی است که اکثریت اهالی آن به مرکز شهرستان، استان و سایر شهرهای کشور مهاجرت کرده اند و عملا جمعیت جوان خود را از دست داده است. اهالی این روستا همگی کشاورز و دامدار ربوده و از طایفه مددلو که از معدود طوایف بزرگ دشت مغان است، هستند که در کنار رودخانه اوجارلو چایی سکنی گزیده اند.
اوجاق آلازار به واسطه موقعیت جغرافیای و تاریخی که دارد، از شهرت بالایی در میان اهالی منطقه برخوردار است و نیروی انسانی کارآمد زیادی به جامعه تقدیم کرده است. اما مشکلات عدیده ای در این روستا وجود دارد که اهالی از آن رنج می برند و یکی از این مشکلات بی توجهی به اماکن تاریخی و ظرفیت گردشگری این روستا است.
«سید محمد ابراهیمی» نویسنده کتاب پژوهشی در جغرافیای مغان در این زمینه در صحفه ۲۰۲ کتاب خود بر وجود اوجاق که به معنای زیارتگاه و مکان های مقدس در لغت آذربایجانی است، اشاره کرده است. وی محل آن را در گوشه مسجد روستای اوجاق آلازار ذکر کرده که متلق به قبر امامزاده محمد بن حنفیه بن علی بن ابی طالب است که این محل معنوی مورد احترام اهالی شمال استان اردبیل است.

برای کاووش در اوجاق آلازار نیامند اعتباریم
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تاکنون تحقیق کاملی از وجود کدام شخصیت در این محل نشده است اما پیشینیان و اهالی درباره کرامات وی مطالب زیادی نقل قول می کنند.
«روح الله محمدی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: برای بررسی بهتر زوایا مختلف تاریخی این محل و اعلام دقیق شخصیت مدفون شده در این محل ، نیازمند اعتبار باری حفاری و دعوت از باستان شناسان هستیم.
وی افزود: سال گذشته با اعتبار در نظر گرفته شده عملیات حفاری در کنار اوجاق روستای برزند آغاز شده است و اگر اعتبار لازم تأمین شود، به لحاظ تاریخی روستای اوجا آلاز نیز حفاری می شود تا بدنبال کتبیه و یا آثار تاریخی مرتبط باشیم.
وی با بیان اینکه روستای اوجاق آلازار از اهمیت بالایی به لحاظ تاریخی برای شهرستان برخوردار است، تصریح کررد: دو تپه صبت شده در کنار این روستا وجود دارد که نشانگر قدمت بالای روستا است.

آب شرب و طرح هادی، مشکل اصلی روستا
یکی از اهالی روستای اوجاق آلاز در رابطه با مشکلات این روستا به همشهری گفت: آب شرب و طرح هادی دو مشکل اساسی روستای اوجاق آلازار بوده و اهالیی از آن گله مند هستند.
شهابی افزود: طرح هادی این روستا اجراء نشده است و تردد در معابر روستا به سختی امکان پذیر است، به نحوی که در فصل زمستان و با بارش رحمت الهی حتی تردد تراکتور از داخل روستا نیز غیرممکن می شود.
وی با بیان اینکه روستای اوجاق آلازار از شرایط مناسبی برای توسعه گردشگری برخوردار است، افزود: وجود تپه های زیبا، آبشار بزرگ، باغات و رودخانه باعث شده اوجاق آلازار یک محل مناسب برای گردشگران باشد و توسعه آن نیازمند همت دستگاه های متولی است.
شهابی همچنین اضافه کرد: من خود که ساکن شهر گرمی هستم برای باغداری و کشت باغات به روستای خود بازگشتم و خوشبختانه با ایجاد باغات، علاوه بر عمل به اقتصاد مقاومتی، زمینه رونق اقتصادی منطقه را نیز در وسع خود فراهم کردم.
وی بر لزوم ایجاد زمینه های اشتیاق برای مهاجرت معکوس تأکید کرد و افزود: با احداث سد سینه سر این روستا نیز منافع زیادی خواهد داشت که در حوزه باغداری و کشاورزی درآمد اهالی چند برابر خواهد شد و این یک پله بزرگ برای مهاجرت معکوس به روستای است.

اوجاق آلازار ۷۷ نفر جمعیت دارد
بخشدار مرکزی گفت: طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۷۷ نفر است که اکثرا جمعیت مهاجر آن در شهرهای بزرگ کشور و مرکز استان سکنی گزیده اند.
«حسن ندایی » در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طبق سرشماری سال ۱۳۷۰ این روستا ۲۹۶ نفر جمعیت و در سرشماری سال ۱۳۷۵ اوجاق آلازار ۴۱۷ نفر جمعیت با ۶۴ خانوار داشته است که در آن زمان دومین روستای پرجمعیت دهستان اجارود مرکزی محسوب می شد.
وی به آمار جمعیتی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ اشاره کرد و گفت: این روستا در سرشماری سال گذشته ۲۶ خانوار با ۷۷ نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۳۷ نفر زن و ۴۰ مرد را تشکیل می دهد.
این مقام مسئول بیان کرد: بررسی سیر نزولی کاهش جمعیت این روستا نشان می دهد زمینه های ماندگاری در اوجاق آلازار طی دو دهه اخیر به شدت پائین بوده و نزدیک به ۸۰ درصد از جمعیت آن مهاجرت کرده اند.
وی به روستاهای پرجمعیت بخش مرکزی اشاره کرد و گفت: روستاهای پرجمعیت انی و روستای زنگیر با ۳۰۰ نفر جمعیت که در کنار اوجاق آلازار قرار گرفته است، به علت توجه به طرح هادی و تأمین امکانات کمتر با معضل مهاجرت بی رویه روبرو بوده است.
ندایی افزود: اکنون ما شاهد مهاجرت معکوس به اوجاق آلازار برای احیای روستا و احداث باغات در نقاط مختلف اراضی اطراف روستا هستیم که این موضوع نشانگر آینده روشن این منطقه بوده و باید مورد توجه دستگاه هایی همچون بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی باشد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید