رونق اماکن نامتعارف زیرسایه باشگاه های خالی ورزشی

Image result for ‫اوقات فراغت جوانان‬‎

آزادلو : طبق آمار بیش از هفتاد درصد از جمعیت کشور زیر سی سال سن دارند و این یعنی اینکه قشر عظیم ملت در محدوده جوانی و نوجوانی به سر می برند. این مهم رسیدگی به امور جوانان به خصوص در بخش اشتغال را در اولویت قرار می دهد، اولویتی که در سال های گذشته با غفلت و کوتاهی به باد فراموشی سپرده شده و اکنون تبدیل به یکی از بزرگترین معضلات جامعه شده است.
استان اردبیل به نسبت کشوری و حتی بیشتر از معضلات عدیده جامعه همچون بیکاری و افزایش بزهکاری رنج می برد. مشکلی که با یکدیگر رابطه مستقیم داشته و با افزایش بیکاری و نبود شغل پایدار، زمینه افزایش بزهکاری در جامعه افزایش می یابد که باعث می شود به مرور وضعیت مهاجرت از مناطق مختلف سرعت بگیرد.
با یک بررسی اجمالی می توان فهمید جمعیت ساکن در روستاهای استان قریب به اتفاق رو به پیری می روند که این نشان از افزایش بی رویه مهاجرت قشر جوان از اولین خط مقدم تولید یعنی روستاها است. موضوعی که به خالی از سکنه شدن بسیاری از روستاهای مرزی و به تبع آن کاهش تولید ناخالص ملی می انجامد.

رابطه مستقیم بیکاری، بزهکاری و مهاجرت
از عواملی که باعث می شود جوان به راه های نامتعارف کشیده شود، بیکاری و نبود محلی برای گذران مفید وقت خود است. معضل بیکاری علاوه بر به خطر انداختن آینده کشور با کاهش آمار ازدواج، زمینه افزایش بزهکاری و مهاجرت از شهرهای کوچک مرزی را نیز فراهم می کند.
به گفته استاندار اردبیل، این استان به دلیل بیکاری و نبود اشتغال کافی به یکی از استان‌های مهاجر فرست تبدیل شده است. «مجید خدابخش» افزود:  نرخ رشد جمعیت در استان ۳۴ صدم درصد است و درحالی‌که این نرخ در کشور ۱.۳ درصد است و اردبیل از استان‌های مهاجر فرست محسوب می‌شود که عمده دلیل آن نبود اشتغال است.
وی آینده نظام و مملک در دستان جوانان امروزی خواهد بود، تصریح کرد: باید در این راستا با برنامه‌ریزی ‌های مناسب اوقات فراغت جوانان را پر کرده تا از تهاجم فرهنگی بیگانگان و آسیب‌های اجتماعی مصون بمانند و راه صحیح زندگی را طی کنند.
خاطر نشان می ساد وضعیت موجود در این استان با ۵۰ هزار نفر بیکار، توجه اساسی دستگاه ها را می طلبد. توجهی که اگر به معضل بزرگ اجتماعی معطوف نشود، قطعا در آینده صدمات جبران ناپذیری به کل استان به لحاظ مهاجرت و افزایش بزهکاری در جامعه خواهد زد.

جوان بیکار به هر راهی کشیده می شود
یکی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در این زمینه به همشهری گفت: قطعا اگر جوان فارغ التحصیل دانشگاهی که بیش از ۲۵ سال سن داشته و کار و زمینه برای ازدواج ندارد، به هر راهی همچون اماکن نامتعارف کشیده می شود.
محمدپور افزود: باید توجه کرد جوانان ایرانی در مقایسه با بیشتر کشور ها، از طولانى ترین تعطیلات برخوردارند و این اهمیت توجه به اوقات فراغت را با توجه به بیکاری و آزادی وقت جوانان دوچندان مهمتر نمایان می سازد.
وی خواستار حذف کلمه جوانان از ادارات ورزش و جوانان شد و افزود: وقتی همه مسئولان این ادارات از نبود یک ریال اعتبار برای حوزه جوانان و حتی کمبود اعتبارات ورزشی دم می زنند، چرا باید هزینه های گزاف برای یک تشکیلات اداری در همه شهرستان ها صرف شود.
محمدپور به آمارهای غیرواقعی از اشتغال اشاره کرد و گفت: به صراحت می توان گفت آمارهای ارائه شده از سوی مراکز اصلی آمارای در خصوص بیکاری صحیح نیست و واقعیت موجود در جامعه به خصوص در شهرستان ها و روستاها چیز دیگری را نشان می دهد.
این جوان اهل استان اردبیل تصریح کرد: ما اکنون اردبیل را به یک قطب بزرگ تجاری، صنعتی و مسکونی در استان تبدیل کردیم که باعث افزایش زمینه های شغلی و به تبع آن افزایش مهاجرت از نواحی مختلف استان به این شهر می شود که در نهایت باعث صدمه دیدن به کل استان خواهد شد.

گسترش فعالیت های فرهنگی، یک راهکار اساسی
کارشناس ارشد جامعه شناسی معتقد است در استان اردبیل جوانان در شرایطی قرار دارند که بیشتر از هر زمانی نیازمند تقویت بعد فرهنگی، ورزشی و تفریحی هستند.
نادمی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: حوزه های مرتبط با فرهنگ، ورزش و تفریح جوانان در صورت اینکه با وجود بیکاری مورد غفلت متولیان قرار گیرد، قطعا زمینه افزایش بزهکاری در جامعه به سهولت ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه جوان به دلیل قرارگیری در سن تجربه، ممکن است به هر راه درست و نادرستی کشیده شود، افزود: ما اگر نمی توانیم برای جوان شغل ایجاد کنیم باید با نشان دادن راه صحیح زندگی در کنار ایجاد فضای مناسب برای تفریح از رشد بزهکاری در جامعه بکاهیم.
این کارشناس ارشد جامعه شناسی تصریح کرد: امروز اگر مسئولان در ایجاد شغل پایدار با مشکلاتی مواجه هستند، حداقل نیازهای جوانان در حوزه های ذکر شده را فراهم کنند تا زمینه کشش این قشر از جامعه به اماکن نامتعارف جلوگیری شود.
قهرمانزاده مساجد و انجمن های مردم نهاد را بهترین ظرفیت برای اوقات فراغت جوانان دانست و گفت: بی پرده می توان گفت در استان اردبیل در تأمین رفاه و خواسته جوانان موفق عمل نشده است که برای حفاظت از آینده لازم است اکنون برنامه ریزی لازم انجام شود.

لزوم ایجاد فضای مناسب برای مشارکت جوانان
امام جمعه مغان گفت: باید فضای مناسب حضور جوانان در حوزه های فرهنگی، مذهبی و ورزشی و فعالیت در کنار بزرگسالان و ریش سفیدان ایجاد شود.
«حجت الاسلام یدالله صفری» اظهار کرد: ما باید از ظرفیت جوانان در همه بخش ها به خصوص مساجد استفاده کنیم که بر همین اساس من بارها از هیأت های امنای مساجد خواسته جوانان را در امورات مسجد مشارکت دهند.
وی افزود: اگر جوانی بیاید و خود بخواهد در امور مساجد شرکت کند باید با آغوش باز از آنها استقبال کرد، نه اینکه با سخنان تند این جوانان را از مساجد دور کنیم و این کار باعث می شود یک فرهنگ صحیح در جامعه رواج یابد.
خطیب جمعه گرمی استفاده از آموزه های دینی برای تقویت فرهنگ اسلامی درمیان جوانان را ضروری دانست و تصریح کرد: البته این مهم تنها نباید به مسجد بسنده شودو همه دستگاه ها به نحوهای مختلف از ظرفیت بزرگ جوانان که اکثریت قشر جامعه را تشکیل می دهند استفاده کنند.
در پایان باید گفت کشش جوانان به کافه های سنتی و اماکن نامتعارف ناشی از نبود برنامه ریزی مدون از سوی ستگاه های متولی است که به برگزاری کمیته های تخصصی این حوزه بسنده می شود و حرکت عملی برای جذب و استفاده از جوانان در حوزه های مختلف دیده نمی شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید