ساختمان جدید زندان گرمی در خواب و بیداری

http://www.seyfar.ir/sites/default/files/fullimages/a3_13.jpg

آزادلو : ساختمان زندان گرمی واقع در۳  کیلومتری  جاده جدید گرمی اردبیل از سال ۱۳۸۳ در حال احداث است. این پروژه در زمینی به مساحت۵ هکتار و با زیر بنای ۱۶۰۰ متر مربع شروع همچنان در حال احداث است.
یکی از عمده دلایل ساخت ساختمان جدید زندان گرمی مغان، قرار گیری ساختمان فعلی در داخل شهر و فضای اندک آن است. ساختمان جدید زندان شهر گرمی طی این سال ها تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و یکی از پروژه های راکد شهرستان محسوب می شود.
سال گذشته بود که « سعید زارع زاده» مدیر کل دفتر نوسازی و تحول اداری سازمان زندان های کشور در بازدید از ساختمان در حال احداث زندان شهر گرمی با تأکید بر صراحت قانون مبنی بر خروج زندان ها از داخل شهرها گفت: زندان فعلی شهرستان گرمی فضای مناسبی برای اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی ندارد.

تلاش برای خروج از بن بست
زارع زاده گفت: در تلاش هستیم با کمک های قانونی زندان تازه احداث گرمی را که از سال ها پیش آغاز شده و هنوز نیمه کاره است و به دلیل کمبود اعتبارات استانی پیشرفت قابل توجهی ندارد، از بن بست خارج کرده و ساماندهی می کنیم.
وی دلیل تاخیر در ساخت و تکمیل زندان گرمی را پایین بودن اعتبارات تخصیصی به پروژه مذکور از سوی مسوولان استانی دانست و اظهار کرد: با مطالعاتی که روی پروژه زندان گرمی انجام می شود و با رفع مشکلات اعتباری آن تا پایان سال جاری شاهد بهره برداری از این زندان اوایل سال ۹۵ خواهیم بود.

اختصاص ۵ میلیارد ریال برا ی تکمیل زندان
عملیات کند احداث زندان گرمی مدت ها بود باعث گلایه مردم و مسئولان بود و عملا این پروژه به حالت راکد و نیمه راکد درآمده بود که ماه گذشته مدیر کل امور زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان اردبیل گفت: اعتبارات پروژه احداث ساختمان زندان مرکزی گرمی ازاعتبارات ملی تامین می شود.
فتحی در بازدید از پروزه احداث ساختمان زندان مرکزی گرمی اظهار کرد: ساختمان زندان مرکزی گرمی که از۱۰ سال پیش شروع به کار کرده، تاکنون۵۰۰  میلیون  تومان از اعتبارات استانی به این پروزه هزینه شده است.
وی با بیان اینکه در سال جاری ۵ میلیارد ریال اعتبار به این پروژه تزریق می شود، افزود: با تلاش مسئولان قضایی استان و سازمان زندانهای کشور تلاشی می شود تا با تزریق۲۰  میلیارد ریال اعتبارملی دیگر به این پروژه ساختمان تا پایان سال آتی تکمیل و به بهره برداری برسد.
وی در تشریح اهمیت احداث این پروژه گفت: با توجه به اهمیت ساخت زندان مرکزی گرمی برای حوزه های قضایی بخشها و شهرهای شمال استان و تامین رفاه حال خانواده های نادمین حوزه های قضایی یاد شده که برای ملاقات نادمین خود هزینه و زحمت سفر به شهرستانهای اردبیل و مشگین شهر را متحمل می شوند بهره برداری از این پروژه در کمترین زمان ممکن ضرورت دارد.

زندان مغان به خارج از شهر منتقل می شود
چندی پیش سرپرست زندان گرمی مغان در نشستی با مسئولان از انتقال زندان این شهر به مکانی خارج از شهر خبر داد و افزود:  تا زمان انتقال زندان چهره زندان کنونی را باید بهسازی کرده و درحد مناسب نگهداریم.
«علی مهدی زاده» اظهار کرد: از قرار گرفتن زندان در درون بافت شهری راضی نیستیم و تمام تلاش ها بر این است در اجرای قانون هر چه سریع با ساخت زندان جدید، زندان از به خارج از شهر گرمی انتقال یابد، اما این فرایندی است که زمان می برد.
وی به صدور دستور تخریب اماکن فرسوده اطراف زندان توسط دادستان گرمی اشاره کرد و گفت: این کار در افزایش حریم امنیتی زندان و همسایگان آن صورت می گیرد و در مسیر برنامه های حقوق شهروندی است که امیدواریم با همکاری شهرداری و افراد ذیربط به خوبی انجام پذیرد.
مهدی زاده با بیان اینکه زندانیان و خانواده های آنها به تامین معیشت برای مصون ماندن از آسیب و بزه های اجتماعی نیاز دارند، افزود: شهرداری با بکارگیری مددجویان رای باز در کارهای خدماتی شهر و اخذ مجوز لازم برای احداث پارکینگ برای انجمن حمایت زندانیان می تواند در کمک به تامین مخارج خانواده های زندانیان موثر باشد.
سرپرست امور زندان گرمی همچنین همکاری و تعامل تمامی نهادها و ادارات حمایتی با این مرکز در زمینه های آموزش مهارت و حرفه اموزی، آموزش از راه دور نسبت به اخذ مدرک تحصیلی زندانیان، اعزام مبلغین به زندان در جهت انتقال آمیزه های دینی در طول مناسبتهای ملی و مذهبی و ارائه تسهیلات ویژه در قالب وامهای حمایتی به زندانیان  را خواستار شد.

از زندانیان استفاده شود
شهردار گرمی معتقد است می توان از ظرفیت زندانیان برای کارهای عمرانی شهرداری استفاده کرد. «رسول حسن زاده» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: در صورت نبود منع قانونی می توان از زندانیان برای پروژه های عمرانی شهرداری استفاده کرد که باعث درآمدزایی این عزیزان نیز خواهد شد.
وی با بیان اینکه مشکلات زندان مشکلات تمام مسوولان و شهروندان است، گفت: آن چه ملاحظه می شود بیانگر عزم جدی مسوولان زندان در پرورش شخصیت و باز اجتماعی کردن زندانیان است.
حسن زاده ایجاد اشتغال را از عوامل مهم کاهش آمار بازگشت مجدد به زندان برشمرد و خواستار پذیرش زندانیان آزاد شده از سوی مردم جامعه شد و افزود: نباید به خاطر انگ زندان کسی از اشتغال حلال منع شود و باز بماند.
این مقام مسئول از آمادگی شهرداری برای همکاری همه جانبه با اداره زندان گرمی شد و اظهار کرد: زندانی آزاد شده که در زندان مهارتهای فنی را می آموزد به بستری برای اشتغال نیاز دارد تا دوباره بزه را تجربه نکند .

حواشی احداث زندان کنار دانشگاه
یکی از عمده انتقاداتی که از ابتدای این پروژه همراه بوده است، احداث ساختمان جدید زندان در کنار دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی بوده است.
یکی از دانشجویان این دانشگاه در این زمینه به همشهری می گوید: مسئولان هیچگاه در محل یابی ساختمان متناسب با محیط پیرامون اقدام نمی کنند، در حالی که این محل باید با انتقال جهاد دانشگاهی گرمی به شهرک دانشگاهی گرمی تبدیل می شد.
حسندیده با بیان اینکه قرار گیری زندان در یک محیط دانشگاهی و علمی درست نیست، تصریح کرد: متأسفانه علی رغم وجود زمین های لم یزرع در اطراف شهر گرمی در برنامه ریزی شهری و توسعه آتی شهر به نحوه چیدمان ساختمان بر اساس کاربری محیط توجه نمی کنند.
وی در رابطه با نحوه استفاده از زندانیان گفت: مسئولان زیربط می توانند از زندانیان با توجه به مهارت های آن استفاده لازم را برده و زمینه درآمد اقتصادی آن ها را فراهم کنند.

* علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه هشمهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

  1. گرمیلی گفت:

    اختصاص بودجه میلیاردی برای ساختمان زندان در شهرستان حرام است.
    اولویت این شهرستان بنگاههای زود بازده برای اشتغال جوانان و رسیدگی به تاریخ و فرهنگ منطقه است .
    مثلا چرا شهر ما موزه ندارد ولی باید دو ساختمان برای زندان داشته باشد در این شهر هیچ وقت بر اساس اولویت هزینه نشده است .

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید