سرانه مطالعه در ایران نگران کننده است

آزادلو :  “سرانه مطالعه در ایران نگران کننده است” این شعاری است که همه ی ما (مسئولین، مردم، روشنفکران ) در هر فرصتی با صدای بلند فریاد می زنیم اما کدام یک از ماها راهکار ارائه داده ایم؟

از ما بگذرد کدام یک از مسئولین و متولیان این حوزه به فکر تحولی در این زمینه بوده اند. به دهه های اخیر توجه کنید دولتمردانی با گرایش های سیاسی مختلف مدیریت دستگاه های فرهنگی را برعهده گرفته اند آیا به فکر تغییر اوضاع شده اند تقریبا نه! مسئولینی که برای به قدرت رسیدن، سیاست های احزاب خود را به رخ مردم می کشند و با شعار های آزادی خواهانه و با مهندسی افکار عمومی مردم را فریب داده و مننتی بر گردن این عزیزان می گذارند و پس از به قدرت رسیدن ،نه تنها اقدامی در جهت رفع معضل انجام نمی دهند. بلکه تقریبا قالب کاری مسئول قبلی را پیش می برند.

موضوع چیست و چرا وضع موجود اینچنین است؟

تا به حال فکر کرده اید چرا شخصی گرفتار اعتیاد شده، خانمانش را سوزانده، زندگی اش را پایمال کرده و کارتون خواب شده است و برای تهیه مواد مورد نیاز خود دست به هر کاری می زند . یا مثالی دیگر جریان آتنا در شهرستان پارس آباد مغان یادتان هست شخصی پس از آزار و اذیت دخترک هفت ساله او را به قتل رسانده بود که پس از دستگیری و اقرار به جرمش تنها پس ۶۰ روز به دار مجازات آویخته شد و مردم در همان لحظه اشک شوق می ریختند و دست می زدند.

آیا تا به حال فکر کرده اید آن شخص قاتل، پوزش میطلبم بیمار و آن شخص کارتون خواب چرا دچار این وضع شده ؟ خب حتما فکر میکنید از ازل اینگونه بوده است و خداوند چنین راهی را برای او ترسیم کرده است. آیا اینگونه فکر می کنید؟

اگر جوابتان بله هست سخت در اشتباهید خداوند هیچ موجودی را بی دلیل خلق نکرده، خداوند هیچ انسانی را  قاتل، معتاد، متجاوز و… خلق نکرده بلکه موجودی خلق کرده به اسم انسان که آن را اشرف مخلوقات نامیده است. پس بهتره بگوییم‌ما و مسئولین کم آورده ایم چون نتوانسته ایم شرایطی مناسبی به بار آوریم تا کودکانمان به درستی تربیت شده و برای جامعه خودشان مفید واقع شوند.

حتما شما هم ماجرای کشیک هایی که به سرزمین بربر ها می رفتند و کشته می شدند را خوانده و یا شنیده اید کشیک ها با وجود اینکه می دانستند مرگ در انتظارشان هست اما باز ناامید نشده و مجددا گروه های مختلفی را به سرزمین بربر ها می فرستادند تا بربرها ها را به مسلک خویش دعوت کنند عاقبت نیز بربریت در مقابل اراده کشیک ها زانو زد و مسیحیت را پذیرفت.

کاش مسئولین ما نیز اراده کشیک ها را داشتند و برای ساخت جامعه ی سالمتر قدمی برمی داشتند.

شرکت تولیدی شامپو … ، محصول جدیدش را رونمایی می کند و جهت فروش و کسب سود روانه بازار می کند. همزمان با عرضه محصول جدید به بازار مدیریت بازرگانی شرکت جهت فروش بیشتر شروع به تبلیغات محصول خود می کند و برای نمایندگی های سراسر کشور محصول خود را با اشانتیون ارسال می کند از ظرفیت فضای مجازی و تلویزیون برای تبلیغ محصول خود نهایت استفاده را می برد و برای تمامی نمایندگان خود سردر و بنر رایگان ارسال می‌کند. بنظرتان چرا رایگان! چون میخواهد بوی محصول جدیدش در کل شهرها بپیچد. این‌ یعنی تبلیغ.

تبلیغات موجب پذیرش محصول از طرف مردم می شود. آیا تاثیری دارد؟ بله تاثیرش این است خریدار وقتی جهت خرید شامپو وارد فروشگاه شده و به ویتیرین شوینده های مو خیره می شود در اولین وهله شوینده ای که هر روز در تلویزیون و رسانه ها پر طمطراق تبلیغ می شد را انتخاب می کند. این یعنی سود برای شرکت.

متولین فرهنگی ما از وزیر ارشاد گرفته تا مسئولین کتابخانه ها تاکنون چه برنامه برای حمایت از مولفین و تبلیغ کتاب آنها کرده اند؟ آیا تا به حال از ظرفیت رسانه هایی که در اختیار دارند برای تبلیغ کتاب استفاده کرده اند؟ واقعیت این است اگر کتاب هم همانند آن شامپو در رسانه ملی تبلیغ می شد الان وضیعت بهتری داشت.

وقتی از مسئولین سوال میکنیم شما برای کتاب و کتاب خوانی چه کار مثبتی انجام داده اید با خوشحالی تمام جواب می دهند: ما هر سال در تهران نمایشگاه کتاب برگزار می کنیم . باید به حضور آن دسته از مسئولین برسانم که نمایشگاه کتاب تهران اصلا مایه خوشحالی و مباهات نیست بلکه نشان می دهد که جمعیتی که از سراسر کشور جهت خرید چند جلد کتاب با تخفیف چند درصدی به نمایشگاه چندروزه تهران روانه می شوند در شهرهای خود کتاب فروشی جهت خرید کتاب با قیمت مناسب پیدا نمی کنند.

براستی در میان وظیفه ما روزنانه نگاران و اصحاب رسانه چیست؟ آیا ما نیز مثل مسئولین دست روی دستمان بگذاریم و در انتظار طلوع و غروب آفتاب باشیم؟ آیا ما نباید با وسائل ارتباط جمعی که در اختیار داریم بدنبل فرهنگ سازی باشیم؟

امروز نقش وسائل ارتباط جمعی نظیر تلویزیون، نشریه، تریبون و فضای مجازی در مهندسی، رهبری و شکل دهی به افکار عمومی بر هیچکس پوشیده نیست بطوریکه روزانه پیام هایی که در وسائل ارتباط جمعی رد و بدل می شود تاثیر مستقیمی در افکار عمومی انسان ها دارد. در گذشته رهبران، روسای دولت و فرماندهان نظامی را قدرتمندترین افراد جهان می دانستند اما امروزه از صاحبان وسائل ارتباط جمعی به عنوان قدرتمند ترین افراد جهان یاد می شود.

برای مثال در هفته های اخیر شاهد تظاهرات گسترده در کشور ارمنستان بودیم که در نتیجه این تظاهرات سارگزی نخست وزیر ارمنستان که سالها سکاندار نخست وزیری کشور ارمنستان را بر عهده داشت در مقابل تظاهرات گسترده مردم زانو زد و استعفا داد.

آیا کسی از پشت پرده این تظاهرات خبر داشت؟ واقعیت این بود که یک روزنامه نگار با مهندسی افکار مردم را بر علیه حزب حاکم هدایت کرد و به خیابان ها کشید و سرانجام با استعفای سارگزی و با حمایت مردم توانست به عنوان نخست وزیر از پارلمان کشور رای اعتماد بگیرد.

حقیر در بحث گسترش فرهنگ‌ مطالعه و کتابخوانی برای کاهش آسیب های اجتماعی جامعه به هیچ مسئولی امیدوار نیستم و معتقدم اصحاب رسانه و مطبوعات باید با ترسیم راهی برای توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اقدام کنند.

میلاد نوری/ خبرنگار و فعال رسانه ای

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. آنلاین UNITED STATES گفت:

    نمی دانم شما کارشناس حوزه فرهنگ ومطالعه هستی یا کجا مسٸولی ،تمامی افراد جامعه زمانی به سیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی که حداقل نصفشان جزو سرآمدهاهستندمی نگرند ازعلم وفرهنگ ومطالعه دلسرد میشوندوقتی که یک فرد درتامین نیازهای اولیه زندگیش می ماند مطالعه کردن برایش معناومفهومی ندارد مردم صبح تاشب درتلاشند تاشرمنده خانواده شان ودیگران نشوندبااین وضع انتظار مطالعه ازجانب مردم ومقصر دانستن مسٶلین فرهنگی گزافه گویی واجحاف درحق آنهاست هرمعلولی علتی دارد بامقاله نویسی در جراید یاسایتها وتبلیغ دررسانه های جمعی نمی توان جامعه را به سوی مطالعه تشویق کردباشکم گرسنه نمیشودبهترین فیلمهارادر تلویزیون تماشاکرد چه رسد به مطالعه وکتابخوانی .

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید