شب ها دنبال دارو در گرمی نباشید

Image result for ‫داروخانه شبانه روزی‬‎

آزادلو : نبود داروخانه شبانه روزی در داخل شهر گرمی یکی از موضوعات مهمی است که در طول سالیان گذشته بارها مورد انتقاد اهالی بوده است. از سال ۹۲ بود که داروخانه بیمارستان ولایت شهر گرمی به صورت شبانه روزی فعالیت خود را آغاز کرد، اما به علت فاصله زیاد این داروخانه با شهر، همچنان اهالی خواستار فعالیت شبانه روزی حداقل یک داروخانه در داخل شهر هستند.
نبود داروخانه شبانه ‌روزی در مرکز شهر گرمی موجب شده تا برخی بیمارانی که در خانه خود هستند و نیاز به دارو دارند، برای تهیه آن مسافت طولانی تا داروخانه بیمارستان را طی کنند که خود این موضوع باعث هزینه های اضافی می شود. پیشنهاد اهالی به مسئولان فعالیت یک داروخانه شبانه روزی در مرکز شهر است که بخش عظیمی از این مشکلات را مرتفع می کند.
توسعه زیرساخت‌های درمانی به عنوان یکی از مهمترین ارکان پیشرفت و توسعه در یک منطقه محسوب می ‌شود که شهر گرمی علی رغم حرکت های رو به جلو در این حوزه، از داشتن بسیاری از این امکانات و زیرساخت‌ها محروم است و لازم است که مسئولان توجه بیشتری برای رفع مشکلات بهداشتی و درمانی این شهر داشته باشند.

اهالی شب ها را بی دارو سپری می کنند
یکی از شهروندان گرمی در این زمینه به همشهری می گوید: شب ها تعدادی از اهالی که نیاز ضروری به دارو دارند، یا باید هزینه گزاف متحمل شده و به بیمارستان بروند، یا شب را بدون دارو سپری کنند.
«ناصر برنایی» می افزاید: وجود داروخانه شبانه روزی در مرکز شهر گرمی از الزامات است که حق مردم بوده و بارها مردم شب‌ها به دلیل نبود داروخانه مجبور به رفتن به بیمارستان که فاصله ۳ کیلومتری با مرکز شهر دارد، شده اند.
وی با بیان اینکه حوزه درمانی و بهداشت شهرستان نیازمند تحول است، تصریح کرد: از سوی دیگر کمبود و پراکندگی داروخانه های شبانه روزی نیز موضوعی است که نه تنها بیماران بلکه حتی دست اندرکاران این بخش نیز آن را تایید می کنند.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: تهیه دارو در برخی از ساعات شب به دلیل دوری مسافت تنها داروخانه شبانه روزی شهرستان مشکل است و در برخی موارد این داروخانه در تامین داروهای خاص با مشکل مواجه اند.

ضرورت راه اندازی داروخانه شبانه روزی در مرکز شهر
فرماندار گرمی گفت: راه اندازی یک داروخانه شبانه روزی در مرکز شهر گرمی یکی از نیازهای اساسی بخش بهداشت و درمان شهرستان است که باید مورد توجه قرار گیرد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: نداشتن داروخانه شبانه روزی به یک مشکل اساسی و روزمره مردم تبدیل شده وآنها دائما با حضور در بخشداری پیگیر این موضوع هستند.
وی با بیان اینکه ، افزود: گرمی هم اکنون فاقد داروخانه شبانه‌ روزی در مرکز شهر است که ممکن است در طول شب به خصوص در ایام تعطیل افراد زیادی از اهالی این شهر یا حتی روستاهای مجاور نیاز فوری و مبرم به دارو داشته باشند.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: تنها یک داروخانه شبانه روزی برای جمعیت بالای ۲۵ هزار نفری شهر گرمی و جمعیت حوزه کافی نیست و به علت در مسیر نبودن یک داروخانه شبانه روزی، اهالی برای تامین داروهای مورد نیاز در برخی مواقع مجبور به طی مسافت های طولانی هستند.
امامی همچنین به کمبود پزشکان متخصص در شهر گرمی اشاره کرد و گفت: تنها مرجع درمانی شهرستان بیمارسیتان ولایت است، در حالی که باید با ایجاد شرایط مناسب و جذب پزشک، زمینه ایجاد کلینک های تخصصی در مرکز شهر گرمی برای تسهیل امور مردمی فراهم شود.

فعالیت ۶ داروخانه در سطح شهرستان
رئیس مرکز بهداشت و معاون شبکه بهداشت و درمان گرمی مغان گفت: در سطح شهرستان ۶ داروخانه فعال است که ۵ مورد از آن در شهر گرمی و ۱ مورد در شهر انگوت است.
«اسلام مجد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: داروخانه بیمارستان ولایت به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهد و با توجه به اینکه این مرکز درمانی به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهد، این داروخانه بخش عظیمی از خواسته های اهالی را مرتفع کرده است.
وی با بیان اینکه تأکید فرمانداری نیز بر راه اندازی یک داروخانه شبانه روزی در مرکز شهر است، تصریح کرد: در این زیمنه پیشنهاد کردیم هر شب یک داروخانه مرکز شهر به صورت شبانه روزی فعالیت کند تا به صورت عادلانه فعالیت تقسیم شود.
این مقام مسئول بیان کرد: طبق قانون باید شبانه روزی شدن در اختیار یک داروخانه قرار گیرد که با توجه به نبود کلینیک و درمانگاه شبانه روزی به لحاظ علمی راه اندازی داروخانه شبانه روزی در مرکز شهر کارسازی نخواهد بود.
وی همچنین با تأکید بر خودداری از مصرف داروهای بسته بندی شده عطاری ها که به شکل غیربهداشتی و بدون مجوز عرضه می شود، افزود: داروهایی که توسط افراد غیرمسئول در عطاری‌ها تجویز و ارائه می‌شود به دلیل تجویزهای غیرکارشناسانه مشکل‌ساز خواهد بود
امید می رود مسئولان با اقدامی عاجل این موضوع که آنچنان سخت و نشدنی نبوده و به اعتبار کلانی نیاز ندارد، حل کنند تا اهالی ۲۵ هزار نفری شهر مرزی و محروم گرمی در رابطه با تأمین داروهای درمانی خود مشکلی نداشته باشند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید