شهرستان بیله‌سوار دروازه ورود به منطقه آزاد اردبیل می‌شود

آزادلو : استاندار اردبیل با اشاره به تصویب منطقه آزاد اردبیل در شورای عالی مناطق آزاد گفت: شهرستان بیله‌سوار نقطه ورودی منطقه آزاد استان اردبیل می‌شود.

مجید خدابخش پیش از ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل هم اکنون در یک برهه حساس زمانی ویژه‌ای قرار گرفته است و تصویب منطقه آزاد اردبیل و منطقه ویژه اقتصادی نمین از دستاوردهای بزرگ و عظیمی است که توسط دولت تدبیر وامید به استان اردبیل اهدا شده است.

وی تصریح کرد: باید مدیران دستگاه‌های اجرایی و مسئولان مربوطه با برنامه‌ریزی اساسی و راهبردی طرح‌های ویژه‌ای را برای منطقه آزاد اقتصادی اردبیل تدوین و طراحی کنند تا با راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل این استان در مسیر توسعه قرار گیرد.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: یکی از زیرساخت‌های توسعه استان تدوین چشم‌انداز توسعه این استان است که باید با برنامه‌ریزی مناسب این سند تدوین و طراحی شود تا برنامه‌ها آینده براساس این سند انجام شود.

خدابخش با بیان اینکه استان اردبیل از ظرفیت‌های بسیار بالایی از جمله گمرک، فرودگاه و مرز برخوردار است، گفت: این ظرفیت‌ها بهترین فرصت است تا بتوانیم از این توانمندی‌ها در راستای توسعه و پیشرفت استان در عرصه‌های مختلف استفاده کنیم و استان را در مسیر آبادانی و عمران قرار دهیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه در حوزه تولید برق در استان اردبیل اقدامات و کارهای بسیار اساسی انجام شده و تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی اردبیل ۴۵۰ مگاوات افزایش یافته که قرار است ۴۶ مگاوات برق نیز در مشیگن‌شهر تولید شود و ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه اسلامی برای طرح انتقال برق در استان اختصاص یابد.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم در استان اردبیل مسئله آب است، افزود: دولت تدبیر و امید و مسئولان آب منطقه‌ای استان اقدامات قابل توجهی در آبرسانی به مناطق محروم، تامین آب شرب و فاضلاب انجام داده‌اند و روز به روز بر خدمات‌رسانی آب در منطقه افزوده می‌شود که قابل تحسین است.

خدابخش اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید با مدیریت دقیق و راهبردی بتوانند در حوزه کاری خود فعالیت کنند و با سفر به تهران خود بتوانند سهم استان و شهرستان‌ها را از وزرای مربوطه بگیرند که این امر یک اقدام بسیار مهمی است که باید توسط فرمانداران انجام شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اردبیل ۵ سالی است که تصویب شده است ولی متاسفانه به دلیل برخی سوء مدیریت‌ها این دانشگاه هنوز راه‌اندازی نشده است، گفت: باید در این راستا مدیران مربوطه اقدامات اساسی را برای راه‌اندازی دانشگاه صنعتی در استان انجام دهند.

رئیس شورای اداری استان اردبیل تصریح کرد: دانشگاه علم و فناوری استان نیز همانند دانشگاه صنعتی چند سالی است که مصوب شده ولی باز هم به دلیل برخی سوء مدیریت‌ها این دانشگاه هنوز در استان اردبیل راه‌اندازی نشده که باید مدیران مربوطه هر چه زودتر نسبت به راه‌اندازی این دانشگاه اقدام کنند.

خدابخش بیان کرد:‌ متاسفانه با اینکه استان اردبیل یکی از قطب‌های مهم سیب‌زمینی کشور است در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن سیب‌مینی در دست کشاورزان استان باقی مانده که دغدغه بسیار بزرگی برای کشاورزان منطقه شده و باید در این راستا راهکار اساسی اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های سرعین و مشگین‌شهر قطب گردشگری و توریستی استان هستند که باید با برنامه‌ریزی‌های اساسی بتوان در راستای توسعه این دو شهرستان تمام تلاش خود را به کار گرفت چرا که این دو شهر می‌تواند توسعه استا را درعرصه‌های مختلف رقم بزنند.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه منطقه آزاد از شهرستان مغان گرفته شده است، گفت: این گمانه‌زنی‌ها بدون مطالعه بوده در حالی که منطقه آزاد تمام استان را در بر می‌گیرد و شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان به دلیل داشتن گمرک، فرودگاه و مرز قطب منطقه آزاد استان محسوب می‌شوند.

خدابخش تصریح کرد:‌ دانشگاه‌های استان باید تمام تلاش خود را در راستای راه‌اندازی مرکز رشد به کار گیرند چرا که یکی از عوامل توسعه استان ایجاد مراکز رشد و پارک علم و فناوری است و باید همگان در این راستا برنامه‌ریزی‌های اساسی را انجام دهند. (تسنیم)

نظر شما چیست؟

۳۹ نظر

 1. lمیثم گفت:

  سلام.تکلیف مناطق آزاد اردبیل بالاخره چی شد؟اگه قراره کاری انجام بشه لطفا زودتر انجامش بدین .استانهای همجوار ما مدتهاست منطقه آزاد دارن .مثل اینکه نفوذ مسئولین اونها خیلی بیشتر از مسئولین ماست .گیلان در شرق اردبیل و تبریزو ارومیه در غرب اردبیل منطقه آزاد دارن اونوقت ما با مرز مشترک به اون طویلی با آذربایجان هنوز میخواهیم زیر مجموعه منطقه آزاد ارس باشیم؟بخدا ظلم از این بالاتر نمیشه.استاندار و نماینده های اردبیل پس کجایین؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. رحیمی ازگرمی گفت:

  اصلادرگرمی معلوم نیست کی به کیه ؟وهیچ نظارتی بربرخی کارها وعزل ونصب هانمی شوددرزمان نماینده قبلی افرادی هم چو ن ……..ثروت هنگفتی به دست اورد والان هم که یک تاجراست درصورت مرتکب شدن خلاف هم ۲۴ساعته ازادمیشودو……………… چه کسی حمایت میکنه مثل اینکه نماینده قبلی نفوذش دردستگاههای دولتی به مراتب بیشتراز موسوی است!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. قوجا گرملی گفت:

  گرمی صاحب نداره تاحرفی هم برای گفتن داشته باشه.هرکدوم از این نمایندههای که اومدن رفتن چ قدیم چ جدید فقط وفقط به فکر…. خودشون واطرافیانشون بودن خــــوردن ورفـــتـن…واین بودن چوب خدا صدا ندارد..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ناشناس گفت:

  این منطقه ازاد که تصویب شده همان منطقه آزاد گردشگری ساوالان است که رینگ ساوالان را شامل میشود و سرعین بعنوان قطب گردشگری جهان مرکز این منطقه ازاد است و گرنه شهرهای مغان که قابلیتهای گردشگری ندارد .
  از اهداف اصلی این منطقه ازاد گردشگری است برید برنامه توجیهی و اساسنامه منطقه ازاد اردبیل را مطالعه کنید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ناشناس گفت:

  خوشا به حال اهالی ۱۷ روستای مددلوا که اینهمه رئیس و اینهمه مسوول برای نظام تربیت کردند ضمنا طرح فراخوان برای حضور بازمانده گان مددلو جهت ثبت نام در مسوولیت های شهرستان با حضور دوباره آقای حاجی موسوی اصل در بعد از انتخابات سال آینده اجرا خواهد شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مددلو گفت:

   من از همین حالا ثبت نام میکنم!!!!!!!!!
   این نشونگر اینه که مددلوها تحصیلکرده و کارکشته هستن پس حسودی موقوف.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. کارشناس رانت گفت:

  به جای آن که …. نماینده و خدمت‌گزار مردم باشد،………..گروه‌های ویژه تحت‌الحمایه خود را می‌سازد و با اقلیتی رابطه برقرار می‌کند و در برابر اکثریت عدم پاسخ‌گویی را در برنامه خود قرار می‌دهد. ترکیب مولفه‌های مشارکت اندک مردم در خلق ارزش افزوده و غیر پاسخ‌گو بودن دولت در نحوه تخصیص دلارهای نفتی به صورت نظام‌وار منشا انواع ناموزونی‌ها و از هم‌گسیختگی‌ها و نابرابری‌ها می‌شود.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ناشناس گفت:

  آقای موسی تخصص حوزوی داره و منطقه آزاد از دروس تخصصی اقتصاد می باشد پس قضیه هیچ ربطی به ایشان نداشته …………..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. پیمان گفت:

  بنر بنر بنر بنر.
  حاج اقا موسوی تشکر
  حاج اقا علایی تشکر.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. نااميد گفت:

  عزیزان دلتون رو به این حرفا خوش نکنید از این حرفا زیاد گفتن بشینید آخرشو ببینید من که فکر میکنم تصویب نهایی نمیشه یعنی چشمم آب نمیخوره!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. ضابطه گفت:

  مطمئن باشید این گرمی بود که الحاق را به ایجاد مبدل کرد وگرنه بیله سوار و پارس آباد همون اول با داشتن گمرک و فرودگاه لقمه پرچربی برای منطقه ازاد ارس بود.به قول فرماندار از تور گرفتیم که یا بازی مان می دهید یا نمی گذاریم بازی کنید و این نتیجه همان بنرهائی بود که برخی ها پیراهن عثمان کرده بودند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس گفت:

   صد در صد اینطوری است. اگر تلاش گرمیلیها مخصوصآ فرماندار زحمتکش و معظمی نبود مطمئنآ امروز نه خبری از ایجاد مستقل در استان بود و نه خبری از منطقه آزاد گرمی و مشکین و اردبیل و پارس آباد
   فرماندار جان ۱۲۵۰۰۰۰ اهالی استان در اصل مدیون شما و استاندارند. چون اگر استاندار با نظر شما موافق نبودند این کار به ثمر نمیرسید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • دردمند گفت:

    …. چیکار کرد جز بنر زدن و ادعای تو خالی . به قول آقای دکتر د… هر کس قضیه منطقه آزاد را قبل از تصویب شدن قطعی برای مقاصد خود علنی و رسانه ای کند خائن به مردم گرمی است پس ………..

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • شهروند پارس آبادي گفت:

   ضابطه جان پس خودتون تایید میکنید که پارس آباد گمرک و فرودگاه داره . خداروشکر . آخه بعضی نمایندگان نمیبینن که پارس آباد گمرک و بیله سوار داره . میگی نه ؟ برو یکم سایتا رو ورق بزن . بخداااااااااااااا
   بعدشم جناب ضابطه جان . این ایجاد تصویب نخواهد شد . و همان الحاق بر میگردد . میگی نه ؟ منتظر باشیم .

   Thumb up 0 Thumb down 0

 11. گرمیلی گفت:

  ساغول میرقسمت موسوی اصل الان هم بنر بزن منتظر چی هستین ؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟?؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یاشا برومند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. اباذر گفت:

  چه کسی می داند منطقه آزاد تجاری چیست و فرقش با منطفه آزاد اقتصادی چیست ؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • بهاری گفت:

   برخی از مهم ترین تفاوت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی :

   ۱- معافیت مالیاتی به مدت ۱۵ سال در مناطق آزاد وجود دارد و در مناطق ویژه اقتصادی تخفیف مالیاتی طبق مقررات داخل کشور است.

   ۲-خرده فروشی کالا در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع می باشد ولی در مناطق آزاد خرده فروشی برای اتباع خارجی و داخلی امکان پذیر می باشد.

   ۳- مقررات روادید برای اتباع خارجی در مناطق ویژه اقتصادی بر اساس مقررات داخل کشور است ولی در مناطق آزاد روادید در مرزهای ورودی اعطاء می شود.

   ۴- مقررات کار و بیمه اجتماعی در استخدام اتباع خارجی در مناطق آزاد تجاری تابع مقررات خاص مناطق آزاد می باشد ولی در مناطق ویژه اقتصادی تابع مقررات داخل کشور است.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 13. گرملی گفت:

  گرمی چی شد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. گرمیلی گفت:

  آقای استاندار این وسط گرمی چه میشودبادارابودن بیش از۹۳کیلومترمرزمشترک خدایاخودت کمکی کن نه مسئولین ونه نماینده دلشان به این مردم فقیرمیسوزدونه مردم کاری ازدستشان برمیآیدوآه ازوجودشان شعله میکشدوفقط نگهبان مرزهاهستند تنها چاره مردم رفتن ازاین شهرستان میباشد به هرجا مینگری همه جلوی مغازه ها ودفترها ایستاده وفقط خودخوری میکنندواصلارونق اقتصادی مشاهده نمی شودنه بازاری نه بنگاهها وتاکسیها وهمه وهمه مظلومانه نگاه میکندوهیچ کاری نمی تواندبکنددرددل بسیاراست نمی توان همه رانوشت فقط خدابه مظلومیت این مردم فقیرگرمی برسد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. روستای گرمی گفت:

  این میان گرمی کجا رفت !!!!!!شاید به بیله سوار الحاق بشه ویکی از بخشهای بیله سوار بشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. محسن گفت:

  با ۲۰۰هزار جمعیت با دوتا کشت وصنعت وبا یک فرودگاه بین اللملی …پارس اباد رو گذاشت رفت ب یه روستا منظقه ازاد داد …نمیدونم با چه معیار این کار رو کردن هر چی بود مبارکشون باشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ramin گفت:

   گفتن دروازه ورود از بیله سوار شروع میشه تا بقیه شهرستانها اولویت شمال استان را قرار دادن

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    چی میگید ؟ چرا خوب نمیخونید مطلب رو ؟ گفته قطب منطقه تجاری پارس آباد و بیله سوار هست عزیزم .برو خوب بخون . یعنی ازینجا شروع میشه پارس آباد و بیله سوار

    Thumb up 0 Thumb down 0

   • شهروند پارس آبادي گفت:

    چی میگید ؟ چرا خوب نمیخونید مطلب رو ؟ گفته قطب منطقه تجاری پارس آباد و بیله سوار هست عزیزم .برو خوب بخون . یعنی ازینجا شروع میشه پارس آباد و بیله سوار
    رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه منطقه آزاد از شهرستان مغان گرفته شده است، گفت: این گمانه‌زنی‌ها بدون مطالعه بوده در حالی که منطقه آزاد تمام استان را در بر می‌گیرد و شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان به دلیل داشتن گمرک، فرودگاه و مرز قطب منطقه آزاد استان محسوب می‌شود

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • بیر بیله سوارلی گفت:

   اقا محسن اولاروستانیست.شهرستانه..دوماکشت صنعت به چه دردمنطقه ازاد میخوره….اصلامیدونین تعریف منطقه ازادچیه..یعنی اون مرزی که گمرک داره….ایا پارس ابادگمرک داره ما نفهمیدیم…پس خاهشااین توهین ولج بازی رو بذاریم کنار…همه دست دردست هم دهیم.دشت مغان روکنیم ازاد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • شهروند پارس آبادي گفت:

    جناب آقای بیر بیله سواری. پارس آباد گمرک نداره ؟ اصلاندوز از توابع کجا محسوب میشه ؟ اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد هست . راه ارتباطی هم داره . اومدی پارس آباد بهم زنگ بزن بریم مرز بهت نشون بدم . باشه ؟
    بعدشم . هر اتفاقی سر این منطقه بیفته در اولین اولویت بیله سوار و پارس آباد هستن که سود میبرن . نمایندگان اردبیل به هر جا برن نامه بنویسن هر کاری بکنن باز هم نمیشه . چون ما مرز هستیم . چون بیله سوار و پارس آباد مرز هست نه جاهای دیگه . اینو مطمئن باشید . خیالتونو تخت کنید . انشالله تحقق پیدا میکنه .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • بیربیله سوارلی گفت:

     جناب پارس آبادی..اولاگمرک اصلاندوزهنوزعملیاتی واجرانشده..دوماقراره با احداث پلی…باآذربایجان ارتباط داشته باشه.اونم براترانزیت وکامیون های سنگین…که اونم چن سال طول میکشه…بقول استاندارمحترم..بیله سواردروازه ورود ومرکز منطقه آزادمیشه..بدلیل اینکه گمرک بین المللی با بیش از۲۵سال سابقه…پس دلتوخوش نکن باکشت وصنعت.و……

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • شهروند پارس آبادي گفت:

      من موندم چرا سنگ کشت و صنعت شماهارو اینقد بهم ریخته ؟ جا دارد بهتون بگم کشت و صنعت در بعضی موارد حرف اول را در خاورمیانه میزنه عزیزم . برو یکم مطالعه کن . بحث کشت و صنعت ربطی به منطقه آزاد نداره جناب بیله سواری/ این چه کارشکنی هست که بحث کشت و صنعت رو میاری میدان ؟
      این ازین .
      بعدشم مگه ما میگم بیله سوار دروازه ورود مرکز منطقه آزاد نباشه ؟ ما از خدامونه . عزیزم بیله سوار دروازه بشه ماهم سهیم میشیم . این ازین . آخر حرفات باز نوشتی پس دلتو خوش نکن با کشت و صنعت . دوباره جوابتو میدم همین کشت و صنعت نون خیلی از ایرانی هارو داره میده و به سر سفرشون میاره . باور نداری ؟ از مدیر عامل وقت جوابگو باش.
      بعدشم بیله سوار با پارس آباد جنگ نداره که …. این اردبیل هست که خودشو انداخته وسط میگه فلان جا . فلان بهمان . حق پارس آباد و بیله سوار هست . و انشالله هم تحقق می یابد . که بنده ایجاد رو منتفی میدونم . و الحاق بهترین راه هست . انشالله بحث الحاق برمیگرده سر جای اول . و اجرایی میشه .

      Thumb up 0 Thumb down 0

    • شهروند پارس آبادي گفت:

     اون دوستمون آقا محسن . هم از روی بد نگفته کشت و صنعت کجا رفت . منظورشه این بود که با این پتانسیل ها باز دارن چشمشون رو میبندن به حقایق. آقا محسن درست میفرمایند . ما فرودگاه داریم . گمرک در بیله سوار داریم .راه ارتباطی در اصلاندور داریم . طولانی ترین مرز مسترک با کشورآذربایجان را داریم .فرودگاه . گمرک . مرز. همشو داریم .مسئولان چه دلشون بخواد چه دلشون نخواد . مجبورن ازینجا شروع کنن . راه دیگه ای ندارن . و نمیتونن هم .

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • بیله سوار گفت:

      دوست عزیز وزارت کشاورزی بطور جدی مخالف منطقه آزاد شدن پارس آباد و بیله سوار است، اگر ۱۰۰ هکتار ما را هم بدهند ماراضی هستیم و بعد بروند آزادلو را برای گرمی و آصلاندوز را برای پارس آباد باز کنند و فعلا چون این دو مرز باز نشده مجبورند از طریق گمرک بیله سوار خروجی بدهند

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • شهروند پارس آبادی گفت:

      جناب بیله سواری ؟ مشکل شما چیه ؟ مگه ما مشکلی داریم با بیله سوار ؟ عجب گیری کردیم . مگه ما انکار می کنیم گمرک بیله سوار رو . چرا دور ورداشتی واسه خودت . همه چیز به عیان موجوده . ‍فرودگاه پارس آباد گمرک بیله سوار و اصلاندوز . مرزی بودن پارس آباد بیله سوار اصلاندوز . مشکل شما چیه ؟ چرا گیر دادی به پارس آباد و اصلاندوز ؟ شما باید حرفتونو به اردبیلی ها بگید نه پارس آبادی . جناب بیله سواری . متوجه شدید ؟

      Thumb up 0 Thumb down 0

 17. بازاری ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  پس گرمی چی ؟ میگم گرمی هم پارکینگ ماشین یا ترمینال مسافربری یا سرویس بهداشتی شهرستانهای دیگه بشه والا!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. احمد گفت:

  انشالله بوطرح اردبیلین بوتون شهرستانلارا منفعتی اولار مخصوصا عزیز بیله سوارلیلارا.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. بیله سوارلی گفت:

  یاشا…..استاندار….حق بیله سواره بخدا…منطقه ازادشدن..با بیش از ۲۵سال سابقه با آذربایجان رفت و امد داره….امیدوارم بقیه ی شهرهای مغان هم ازادتجاری شن…تا حق هیچ مردم مغان ضایع نشه….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • گرمیلی گفت:

   بله حق با شماست برادر زمانی که گرمی در سال ۱۳۵۶ شصت و پنجمین شهرستان بود اونوقت بیله سوار ده بود و پارس آباد بخش کوچک و گرمی مرکزیت مغان را داشت و به لطف مسئولین بی لیاقت چه موسوی چه نصیری چه اسماعیلی و فرماندارهاو گماشته هایشان الان گرمی به این روز افتاده . هرچند داشتم داشتم حساب نیست و دارم دارم حساب است حق با شماست گرمی بی صاحب شده مردم هم دیگر توان حرف زدن و اعتراض را هم ندارند پس همه چیز مبارکتون باشد .

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • گرمیلی اصیل گفت:

    گرمی زمان حاج ولی سه وزیر در یک روز می آدمدند و صاحب داشت الان به ابن روز افتادبم

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • ناشناس ROMANIA گفت:

     آقای موسوی رهبر معظم را آوردند که ارزشش برابر با آمدن تمام وزیر و گیزیر ادوار گذشته است ، اما این آمدنهای خشک و خالی هیچ دردی از گرمی درمان نکرده است چرا که هم اکنون هم شاهد مهاجرتها هستیم، امیدواریم دولت و مجلس با تصویب منطقه آزاد به مرکزیت گرمی تمامی بی توجهی های ادوار گذشته را جبران کند

     Thumb up 0 Thumb down 0

    • رسول گفت:

     برادران سلام
     قوجا بیله سواردان الجکین بیله سوار قدیم ترین شهریدی بیله سوار اولاندا پارس آباد اوخیدی بیلمسوز کیدون اتازدان سورشون اهالی شهر بیله سوار استاندار محترمدن چوخلی تشکر ایدیروک الله خدابخش سلامت ایلسون منطقه ازاد تجاری بو نو بیلون مخصوص قوجا بیله سوارندی چوخ فکر ایمیون والسلام

     Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید