شهر گرمی و داستان ناتمام معابر نامناسب

http://uupload.ir/files/5eft_photo_2017-05-23_01-23-57.jpg

آزادلو : شهر گرمی که مرکزیت سیاسی شهرستان مغان از توابع استان اردبیل است، یکی از کهن ترین مناطق منطقه و حتی کشور است. این شهر به واسطه توپوگرافی کوهستانی و وضعیت جغرافیایی تپه و دره در طول سالین گذشته آنطور که باید و شاید در حوزه عمران شهری و به خصوص آسفالت معابر به توسعه مطلوب دست نیافته است.
دو سال پیش بود که حرکت جهشی شهرداری در آسفالت خیابان های اصلی شهر گرمی مورد توجه افکار عمومی و مقامات ارشد شهرستان قرار گرفت. به نحوی که حجت الاسلام صفری امام جمعه گرمی در خطبه های نماز جمعه از خدمات شهرداری در آسفالت معابر تقدیر کرد و گفت: شهرداری تلاش مطلوبی برای ساماندهی معابر دارد و لازم است حمایت شود.
اما این جهش در نطفه صدایش خفه شد و آسفالت ریزی گسترده پس از آن سال که به گفته مسئولان بیش از ۴۰ هزار تن آسفالت ریزی شده بود، حالت بسیار کند و در حد لکه گیری به خود گرفت. وضعیت نابسمان شهر گرمی می طلبد مسئولان از تعریف پروژه جدید خودداری کرده و نسبت به بهبود و ساماندهی فضای سبز، معابر و مبلمان شهری اقدام کنند.

لزوم جذب اعتبارات استانی و ملی برای عمران شهری
یکی از شهروندان در این زمینه به همشهری گفت: نبود آسفالت استاندارد در هیچ یک از معابر شهر گرمی مشکل اساسی و همیشگی مردم شهر گرمی بوده است.
واثقی اظهار کرد: در طول سالیان گذشته بارها اهالی از وضعیت بد آسفالت معابر انتاقد کرده اند که در نهایت به لکه گیری مقطعی که بی نتیحه است بسنده شده است و حرکتی در این حوزه دیده نمی شود.
وی به مشکلات عدیده مالی شهرداری گرمی اشاره ککرد و گفت: انتظار ما از نماینده مردم گرمی این است همچون چند سال گذشته که از محل ماده ۱۸۰ اعتبارات نماینده بخش عظیمی از شهر آسفالت ریزی شد، در حوزه جذب اعتبار برای این مهم تلاش کنند.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: در گکنار تلاش نماینده لازم است مسئولان استانی و شهرستانی نیز پیرو حرف مقام معظم رهبری که هر کس می خواهد محرومیت را ببیند به گرمی بیاید، تلاش و همت خود برای آبادانی این منطقه را بکار گیرند.

حرکت خودجوش مردمی برای بهسازی معابر
فرماندار گرمی مغان گفت: اقدام کاسبان خیابان دکتر بهشتی برای سنگ فرش پیاده روهای شهر به صورت خودجوش باید یک الگو برای سایر محلات جهت ورود به مسائل عمرانی باشد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شهرداری گرمی وضعیت مالی مناسبی ندارد و اگر امید به برنامه ریزی شهرداری جهت عمران و آسفالت باشیم سال ها باید منتظر بمانیم زیرا بدهی های میلیاردی شهرداری این نهاد را با مشکل مواجه کرده است.
وی با بیان اینکه خود مردم باید آستین همت برای عمران شهری در کنار دستگاه ها بالا بزنند، افزود: در بسیاری از حوزه ها ما شاهد هستیم اگر مردم مشارکت داشته باشند کارها به نحو احسن پیش می رود که اقتصاد مقاومتی و نقش مردم نیز گواهی بر این مدعاست.
این مقام مسئول بیان کرد: گرچه مشکلات حاکم بر شهرداری بسیار بالاست اما ما در تلاش هستیم از محل قیر رایگان و اعتبارات تملک دارائی ها به شهرداری جهت تنظیف معابر، زیباسازی و بهسازی خیابانها و کوچه ها کمک لازم را داشته  باشیم.

انصاف نیست دائما نیمه خالی لیوان را ببینیم
شهردار گرمی معتقد است این نهاد به نسبت امکانات و اعتبارات موجود خدمات شایسته ای انجام داده است و گفت: انصاف نیست دائما در رابطه با شهرداری نیمه خالی لیوان را ببینیم.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در رابطه با رسیدگی به معابر در طول ۳ سال گذشته نزدیک به ۴۰ هزار تن آسفالت ریزی در سطح شهر گرمی انجام شده است که بیش از ۵ برابر ۶ سال گذشته است.
وی از شروع به کار کارخانه آسفالت شهر گرمی با مساعد شدن هوا خبر داد و افزود: قیر و سایر مواد مورد نیاز آسفالت تأمین شده و در صورت مساعد بودن آب و هوا عملیات آسفالت ریزی و لکه گیری ادامه خواهد داشت
شهردار گرمی همچنین از خرید پازل برای پیاده روهای شهر گرمی خبر داد و گفت: پیاده روهای فرسوده شهری با بازسازی کانال های آب به همت شهرداری بهسازی و مشکلات عدیده اهالی در این حوزه مرتفع خواهد شد.
حسن زاده با انتقاد از بی توجهی دستگاه های اجرائی به عمران و توسعه شهری تصریح کرد: عمده مناطقی که آسفالت ریزی شده است، با حفاری های دستگاه های اجرائی از بین رفته اند در حالی که قبل از آسفالت ریزی اطلاعیه های لازم جهت انجام حفاری اعلام شده بود.

حفاری غیرضروری سدی در مقابل عمران شهری
در حالی که مسئولان دستگاه های اجرایی حفاری های صورت گرفته را ضروری می دانند، رئیس شورای اسلامی شهر گرمی معتقد است حفاری های غیرضروری سد بزرگی در مقابل عمران و توسعه شهری است.
«ناصر شاهی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با توجه به اینکه تنها در فصل تابستان امکان آسفالت ریزی وجود دارد، از اوایل سال از شهروندان و دستگاه های اجرایی می خواهیم مجوزهای لازم برای حفاری را کسب کنند و در غیراینصورت مجوزی برای حفاری داده نخواهد شد.
وی با بیان اینکه محلات فاقد شبکه فاضلاب یکی از معضلات اساسی شهرداری در عمران شهری است، افزود: مکرر اعلام شده بعد از آسفالت ریزی مجوز حفر صادر نخواهد شد و با هرگونه حفاری در معابر جلوگیری به عمل خواهد آمد، اما باز با هماهنگی برخی مسئولان رویه حفاری ادامه می یابد.
رئیس شورای اسلامی شهر گرمی تصریح کرد: با توجه به عمق محرومیت شهر گرمی و همچنین توپوگرافی خاص شهر که مشکلات زیادی را به وجود می آورد نمی توان بدون هماهنگی و مدیریت یکپارچه به توسعه و عمران دلخواه دست یافت و بدون مدیریت واحد نباید انتظار توسعه داشته باشیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید