شوک قالیباف و شوک احتمالی اصلاح‌طلبان

آزادلو : روزنامه‌نگار و مدرس علوم سیاسی گفت: در لحظات پایانی مناظره دوم کاندیداهای ریاست جمهوری، محمدباقر قالیباف شوک اساسی به رقبای اصلاح طلب وارد کرد و گفت و اصرار کرد که در مناظره بعدی همه ما ثروت و دارایی خود و فرزندان و اعضای خانواده خود را به مردم اعلام کنیم.

شهرام محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: هرچند اعلام دارایی مسؤولان رده بالا در آغاز و پایان دوره مسوولیت «قانون» است، جدای از اینکه چند درصد مسؤولان تاکنون به این مهم اقدام نکردند، اما اعلام آن در خلال فعالیت‌های انتخاباتی و به ویژه مناظرات می‌تواند به شفافیت موضوع کمک کند.

وی گفت: البته این مسئله همچنین  می‌تواند به مطالبه گری ملی « از کجا آورده‌ای؟» تبدیل شود بنابراین به نظر می‌آید کاندیدای اصلاح‌طلب حاضر در میدان «به ویژه نوع پوششی آن»، یا از هرگونه اقدام شفاف در این زمینه پرهیز کنند و یا اینکه حتی به هر بهانه‌ای پای مناظره سوم حاضر نشود.

روزنامه‌نگار و مدرس علوم سیاسی بیان کرد: اما در مقابل این شوک اساسی قالیباف که با شوک تکمیلی رئیسی در مصاحبه بعد از مناظره دوم، یعنی ضرورت برگزاری مناظره بین احمدی‌نژاد و روحانی برای پایان دادن به فرافکنی‌های دولت در حوزه عملکرد خود، همراه بود و با عنایت به استقبال مردمی از کاندیداهای جبهه مردمی در مواجهه با کارنامه غیر قابل ارائه طیف مقابل، بایستی منتظر شوک اصلاح‌طلبان بود.

محمدی ادامه داد: اصلاح‌طلبان از یک سال گذشته شوک‌های مداومی را به فضای مرده انتخاباتی خود وارد کردند از طرح چهره‌های متعدد به عنوان کاندیداهای احتمالی تا ثبت نام جهانگیری.

روزنامه نگار اردبیلی با اشاره  به اینکه در مناظره اول، جهانگیری موظف شد نقش اساسی در بازگرداندن فضای انتخابات به سمت دو قطبی کاذب سیاسی- فرهنگی و فرار از حوزه‌های اقتصادی، معیشتی و عمرانی ایفا کند، افزود: اما در این نقش، روحانی رو به فراموشی رفت و انتقادات جدی به رئیس دولتی که قدرت یا امکان دفاع از عملکرد خود را نداشت، وارد آمد بنابراین در مناظره دوم، با افول شدید معاون اول، نقش اول به رئیس دولت بازگردانده شد.

محمدی تصریح کرد: اما باز فضای کلی انتخابات به سمت کاندیدای اصلی اصلاح‌طلبان چرخش پیدا نکرد و از سوی دیگر با اعمال مدیریت هوشمندانه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که به هیچ وجه دست خود را برای آخر بازی رو نکرده است، باید شوک‌های اساسی  دیگر از سوی اصلاح‌طلبان به فضا وارد شود تا به زعم خود برای پیروزی در مرحله انتخابات امیدواری پیدا کنند.

وی بابیان اینکه در هر صورت شوکر اصلی اصلاح‌طلبان روحانی خواهد بود به دو دلیل آنجا پذیرفت عنوان کرد: اول، کناره‌گیری جهانگیری به نفع روحانی، فرض اول است بنابراین اعلام این خبر تحرک خاصی در میدان انتخابات ایجاد نمی‌کند اما در مقابل، خبر کناره‌گیری روحانی به نفع جهانگیری می‌تواند موج آفرینی جدیدی را رقم بزند.

روزنامه نگار و مدرس علوم سیاسی یادآور شد: مناظره دوم این موضوع را منتفی می‌کند مگر اینکه دوباره در مناظره سوم نقش اصلی به جهانگیری داده شود آنگاه از دوشنبه هفته پایانی انتخابات، فشار بر روحانی برای انصراف از ادامه رقابت با ارائه تحلیل‌های متعدد آغاز خواهد شد.

محمدی دلیل دوم را چنین توصیف کرد و افزود: جهانگیری صرفا به صورت پوششی و برای ارائه آمار و کمک به کاندیدای اصلی وارد عرصه شده و از مناظره دوم افول پیدا کرده است بنابراین شخص روحانی باید برای تند شدن فضای سیاسی- فرهنگی اقدام کرده و در این مسیر از هیچ اظهار نظری حتی خارج از چارچوب‌ها و خطوط امنیت ملی واهمه‌ای نداشته باشد کاری که به نوعی از مناظره دوم آغاز شده، در همایش انتخاباتی همدان و کرمانشاه اوج گرفته و احتمال دارد در مناظره سوم حتی به فازهای دیگری هم کشیده شود.

مدرس علوم سیاسی یاد آور شد: به هر حال اصلا‌ح‌طلبان مدام نیازمند شوک دادن به فضای انتخابات هستند اما شوک‌های آنها خیلی زود بی‌اثر می‌شود و این یک واقعیت است قاطبه مردم همراهی نمی‌کنند.

نظر شما چیست؟

۱۱ نظر

 1. میمندی گفت:

  آقای محمدی با شناختی که از تون دارم انسان مودب و با شخصیتی هستی برادرانه بهتون توصیه می کنم یا مقاله ننویسید و یا اگر نوشتید بر مبنای واقعیت های جاری و موجود جامعه بنویسید……………

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. احمد گفت:

  کاش اون موقع که حق جوانان گرمی راپایمال میکردی دم از شوک ونظریه میدادی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. شهروز گفت:

  آقای محمدی جوجه را در آخر اردیبهشت می شمارند؛مردم از همه چیز به خوبی آگاهند فقط یه کم تحمل داشته باش ؟؟؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. همایون گفت:

  جناب مدرس عزیز شوک قالیباف نه کیش وماتش که حسن لوله کرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. عادل گفت:

  جناب مدرس؛برادر من، آخرین مناظره بر خلاف پیش بینی مقاله و تحلیل شما انجام گرفت. این یعنی تحلیل ضعیف و خام جنابعالی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. همدرد ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  لا اقل اصلاح طلبان این جسارت را دارند رک باشند و یکرنگ نه مثل….زمانی اصلاح طلب زمانی اصول گرا!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ناشناس گفت:

  دولت تدبیر و امید موفقه ولی حیف مار در آستین داره میپروره

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ناشناس گفت:

  زنده باد دولت روحانی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. ایمانعلی گفت:

  قالی باف اگر واقعا مدعی حمایت از نظام بود به امر امام(ره) تمکین میکرد و وارد سیاست نمی شد که امام ره نظامیان را از ورود به عرصه سیاسی منع فرموده بودند. ولی بنظرم باید با این افکار امثال شما روحانی و جهانگیری رد صلاحیت می شدند …….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. وحیدی گفت:

  سلام
  شما چگونه مدرس علوم سیاسی هستی که نمیدانی همه مسولان ارشد سیاسی موقع قبول مسولیت دارایی خود را به قوه قضاییه اعلام می دارند. ولی فکر کنم کل دارایی همه مسولان نظام چه اصلاح طلبان ( چه اصولگرایان!!!) به اندازه بابک زنجانی شما نباشد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. شهروند گفت:

  درود بر دولت تدبیر و امید که فضای نقد را برای تمامی گروه های فکری جامعه فراهم نموده،کاری به میزان دقت تحلیل و صحت و سقم آن ندارم همین که فردی آزادانه در جامعه اظهار نظر می کند بزرگی و عظمت کار انجام شده در حوزه آزادی بیان توسط دولتمردان را نشان می دهد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید