شیرآلات قهرمان، محور توسعه شمال استان

آزادلو : «شیرآلات قهرمان» به عنوان بزرگترین کارخانه شیرآلات خاورمیانه در روستای بیلداشی از توابع بخش مرکزی شهرستان مغان در حال احداث بوده و فاز نخست آن در هفته های آتی راه اندازی می شود. عملیات ساخت این کارخانه از سال ۱۳۸۷ در سطح ۳۰ هکتار شروع شده و تمام ابنیه آن احداث و تکمیل شده است.
این کارخانه که به گفته مسئولان کشوری و استانی یک ظرفیت بزرگ صنعتی برای منطقه و حتی کل استان محسوب می شود، پیشرفت ۱۰۰ درصدی داشته و با استقرار تجهیزات در هفته های آتی وارد خط تولید خواهد شد. در کنار این مجموعه بزرگ کارخانه بتن ریزی با توان تولید ۶۰ متر بتون در دقیقه و امکان بتون ریزی تا طبقه ششم راه اندازی و بتن سایر طرح های شهرستان را نیز تأمین می کند.
اوایل سال گذشته بود که تبدیل کارخانه شیرآلات قهرمان به شهرک صنعتی خصوصی یک حرکت انقلابی در جهت تأمین زیرساخت های اساسی مورد نیاز این مجموعه بزرگ بود. با این توضیح که تأمین زیرساخت هایی همچون آب، برق و گاز به شهرک های صنعتی خصوصی بر عهده دولت است که در سال های اخیر برای این مهم دولت حرکت های خوبی انجام داده است.

اشتغال زائی برای نزدیک به ۳ هزار نفر
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از اشتغال زائی نزدیک به ۳ هزار نفر در کارخانه شیرآلات قهرمان شهرستان مغان خبر داد.
«سید حامد عاملی» در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان اردبیل گفت: در فاز نخست این مجموعه نزدیک به ۷۰۰ نفر اشتغال زائی خواهد بود که با تکمیل فاز های بعدی این تعداد به نزدیک ۳۰۰۰ نفر خواهد رسید.
وی محصولات تولیدی این مجموعه را عمدتا صادراتی به کشورهای خارجی دانست و تصریح کرد: این مجموعه هم اکنون با ۸۰ سوله ۲۵۰ متری و ۵ سواله ۲۰۰ متری و سایر ابنیه های ساختمانی تکمیل بوده و با استقرار تجهیزات، نسبت به راه اندازی آن اقدام خواهد شد.
وی با بیان اینکه حوزه صنعت و معدن در این شهرستان کمرنگ بوده و نیازمند توجه است، افزود: کارخانه شیرآلات قهرمان می توان نه تنها این شهرستان، بلکه شمال استان را از رکود اقتصادی و اشتغال زائی برهاند.
مالک کارخانه شیرآلات قهرمان نیز در این زمینه گفت: ما برای احداث ابنیه و تجهیزات این کارخانه بیش از یک هزار میلیارد ریال با آورد شخصی و بدون دریافت کمترین تسهیلات هزینه کرده ایم.
«قهرمان نیکجو» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: اولویت ما در جذب نیرو برای این کارخانه با نیروهای بومی است که به علت وضعیت اسفناک اشتغال و آمار بالای مهاجرت، گامی بزرگ در این حوزه ها ایجاد خواهد شد.
وی از راه اندازی کارخانه بتن ریزی در کنار این مجموعه خبر داد و گفت: کارخانه بتون ریزی حاشیه شیرآلات قهرمان با صرف بیش از ۱۰ میلیارد ریال سرمایه احداث شده و خوشبختانه مورد استقبال سایر تولیدی ها نیز قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: این مجموعه از سوی دستگاه های استانی برای اخذ تسهیلات ویژه به بانک عامل معرفی شده است که تاکنون موفق به اخذ آن نشده ایم و منتظر همکاری مسئولان در این زمینه هستیم.

شیرآلات قهرمان یک ظرفیت بی نظیر برای استان
قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت کشور گفت: شیرآلات قهرمان یک ظرفیت بی ‌نظیر برای کل استان اردبیل است که باید مورد توجه مسئولان استانی قرار گیرد.
«رضا رحمانی» در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که در گرمی برگزار شد، اظهار کرد: این کارخانه در فاز نهایی ظرفیت اشتغال زائی برای ۳ هزار نفر را دارد که باعث کاهش آمار مهاجرت و افزایش رونق اقتصادی منطقه می شود.
وی با بیان اینکه باید باور کنیم گرمی را اهالی همین شهرستان متحول خواهند کرد، افزود: نیروی انسانی و سرمایه دو اولویت برای توسعه هر منطقه ‌ای است که متاسفانه شاهد از دست دادن هر دو مورد در گرمی مغان هستیم.
قائم مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت کشور بیان کرد: حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی همچون شیرآلات قهرمان وظیفه دولت است، زیر این مجموعه بزرگ ۱۰ برابر کل اشتغالزایی طول تاریخ شهرستان مغان در بخش صنعتی، ایجاد اشتغال می ‌کند.
وی خواستار حذف بروکراسی و بخشنامه های زائد اداری پیش روی سرمایه گذاران شد و گفت: هرگونه گزارشی از بی‌ت وجهی به سرمایه ‌گذار و ایجاد بروکراسی زائد اداری به بخش خصوصی با جدیت برخورد خواهد شد.
رحمانی از پیگیری مشکلات پیش روی شیرآلات قهرمان خبر داد و افزود: علاوه بر این مجموعه ما همه طرح های پیشنهادی سرمایه‌گذاری در این شهرستان را با جدیت پیگیری کرده و در جلسات کشوری مطرح خواهیم کرد.
این مقام کشوری گفت: هدف ما حمایت از واحدهای تولیدی راکد و نیمه تمام است و در این راه مقررات گذاشته شده برای تسهیل امور است و نه اینکه به وسیله این مقررات سرمایه‌ گذار بخش خصوصی را دلسرد کنیم.

مجلس از طرح های مهم بخش خصوصی حمایت می کند
رئیس کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی از حمایت قاطع مجلس از طرح های مهم سرمایه گذاری بخش خصوصی به خصوص در مناطق محروم همچون شهرستان مغان خبر داد.
«عزیز اکبریان» در نشستی با مسئولان شهرستان مغان اظهار کرد: برای حمایت از مناطق محروم و طرح های آن همچون کارخانه بزرگ شیرآلات قهرمان، مجلس تلاش خود را کرده و حمایت خواهد کرد.
استاندار اردبیل در حاشیه بازدید از شهرک صنعتی خصوصی قهرمان گفت: شیرآلات قهرمان نمونه بارز حمایت دولت از بخش خصوصی است که توانستیم پس از ۶ سال از آغاز احداث این مجموعه بزرگ را در قالب شهرک صنعتی خصوصی بیاوریم.
«مجید خدابخش» اظهار کرد: برای تأمین زیرساخت های اساسی این کارخانه دولت نزدیک به ۹۰ میلیارد تومان هزینه کرده است که خوشبختانه هر سه زیرساخت آب و برق و گاز تأمین شده است.
وی افزد: با توجه به مشکلات اقتصادی، نبود فضای مناسب اشتغال زایی از سوی دولت و افزایش آمار بیکاری در شهرستان گرمی مغان، بهره برداری از این کاخانه ضروری است و دستگاه ها باید نسبت به این مهم اقدام کنند.
رئیس شورای اداری استان اردبیل بیان کرد: از راه و شهرسازی انتظار می ‌رود برای سهولت دسترسی این کارخانه، جاده قدیم گرمی به اردبیل بهسازی و آسفالت‌ ریزی شود.
خدابخش شیرآلات قهرمان را یکی از محورهای توسعه شمال استان برشمرد و گفت: دولت تدبیر و امید همواره بر حمایت همه جانبه از سرمایه گذار بخش خصوصی تأکید داشته است و برنامه ما نیز در منطقه به این منوال بوده است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. رضا GERMANY گفت:

  مسخره بازیه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. منصوری گفت:

  من تو اون منطقه خدمت کردم…این کارخانه واقعا میتونه به مردم اون منطقه کمک کنه…جا داره یادی بکنم از شهید منصوری

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید