صادرات، حلقه مغفول در دشت مغان

Image result for ‫صادرات‬‎

آزادلو : صادرات مقوله فراموش شده در اردبیل است که به دلیل رکود در تولیدی های استان کمتر دیده می شود. این در حالی است که دشت مغان به عنوان انبار غله شمالغرب کشور علاوه بر معادن متعدد صنعتی و غیرصنعتی، در حوزه تولیدات محصولات کشاورزی و دامداری حرف های زیادی برای گفتن در حوزه صادرات دارد.
با این همه فراهم نبودن زیرساخت های مورد نیاز برای صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان ها، صادرات به عنوان حلقه فراموش شده در مغان است. از سوی دیگر وجود تنها دروازه بین المللی استان در این منطقه ظرفیت عظیم این مطنقه را دو چندان کرده است، با این حال بیشتر مبادلات مرزی در این پایانه از محصولات غیربومی است.
چندی پیش بود که «سیدحامد عاملی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از افزایش ۸ درصدی صادرات گمرک بیله سوار نسبت به سال ۹۳ خبر داد و گفت: استان اردبیل و گمرک بیله ‌سوار قابلیت و ظرفیت بسیار بالایی در حوزه صادرات دارد که باید از آن برای افزایش رونق اقتصادی منطقه استفاده شود.

کاهش صادرات به نسبت سال گذشته
فرماندار بیله سوار گفت: علی رغم ایجاد شرایط های لازم برای تسهیل در صادرات و واردات، آمار هشت ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
«آرام حلیم» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: در هشت ماهه نخست سال ۹۴ به ارزش ۴۱ میلیون دلار صادرات داشتیم، در حالی که در سال ۹۵ در همان بازه زمانی تنها ۱۸میلیون دلار صادرات داشتیم.
وی افزود: عمده صادرات شامل سیب زمینی، پروپلین، اجناس پلاستیکی، ملامینی، نخ و انواع آن و تره و سبزیجات و گوجه فرنگی و در بخش مصالح ساختمانی، شیشه و آینه و مصنوعات فلزی و کالاهای صنعتی، پیاز، میوه های تازه، کلم و مواد غذایی است.
وی به افزایش واردات از گمرک بیله سوار اشاره کرد و افزود: در هشت ماهه ۹۴ به ارزش ۷۵۸هزار دلار واردات محصولات مختلف داشتیم و این در حالی است که آمار هشت ماهه نخست سال جاری به ارزش ۱میلیون و ۶۷۶هزار دلار است.
مقام عالی دولت در بیله سوار بیان کرد: بر اساس آمار صادرات قطعی گمرک بیله سوار از لحاظ وزنی ۳۴ درصد و از لحاظ ارزش پولی ۵۶درصد کاهش یافته و واردات از لحاظ وزنی ۱۴۱ درصد و از لحاظ ارزش پولی ۱۲۱درصد رشد داشته است.

آستارا گوی سبقت را از بیله سوار ربود
هفته گذشته «رسول امیدی» مدیر کل گمرک آستارا از صادرات ۲۴۴  هزار تن کالا در هشت ماهه نخست سالجاری خبر داد و گفت: کالای صادراتی مذکور را به ارزش ۱۱۶میلیون دلار از طریق این گمرک به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان
وی عمده کالای صادره را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی عنوان کرد و افزود: در سالجاری تعداد ۵۰۲ هزار و ۹۱۵ نفر تردد و ۲۹۵ تن کالا در قالب تجارت چمدانی صادرات داشته ایم.
کارشناس مسائل اقتصادی در این زمینه به همشهری گفت: علی رغم اینکه گمرک بیله سوار فاصله کمتری با پایتخت آذربایجان دارد، بیشتر صادرکنندگان مرز زمینی آستارا را به بیله سوار ترجیح می دهند.
«حسن کریم زاده» با بیان اینکه ۹۰ درصد صادرات گمرک بیله‌ سوار به مقصد کشور آذربایجان است، اظهار کرد: بعد از کشور آذربایجان بیشترین محصولات صادراتی استان اردبیل به کشور عراق بوده است و عملا این استان در صادرات محصولات خود به سایر کشورها ضعیف است.
وی افزود: طبق آمار سیب زمینی مهمترین محصول صادر شده به کشور آذربایجان است که این محصول با ارزش ۲۷ میلیون دلار از گمرک بیله‌ سوار به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده و لازم است به سایر کشورهای حوزه CIS توسعه یابد.
این شهروند اردبیلی با بیان اینکه مصنوعات پلاستیکی و کالاهای سنتی و بیسکوییت و تخم‌مرغ در رده‌های بعدی کالاهای صادراتی از گمرک بیله سوار قرار دارند، گفت: با یک بررسی اجمالی می توان فهمید محصولات کشاورزی و دامپروری دشت مغان جایگاهی در صادرات ندارد و این قابل قبول نیست.
کریم زاده تصریح کرد: چاره کار رفع معضلات واحدهای تولیدی نیمه ‌فعال و راکد و گسترش فعالیت کارخانجات مادر علی الخصوص کشت و صنعت مغان و برنامه ریزی برای فروش در کشورهای آذربایجان، روسیه و گرجستان باشد.

راه اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی در گرمی
فرماندار گرمی مغان گفت: اولویت اصلی سرمایه گذاران بخش خصوصی و تولیدکنندگان صادرات محصولات به کشورهای همسایه با توجه به مزایای ویژه صادرات از جمله نبود ارزش افزوده و راحتری بازاریابی باشد.
«ابراهیم امامی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: در نظر داریم پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در کنار شهرک گلخانه ای آنقوتلار که در مابین گرمی و بیله سوار قرار دارد، راه اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه دشت مغان بالای ۳۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی دارد، تصریح کرد: عمده این مزارع زیرپوشش آبیاری تحت فشار است که روز به روز افزایش می باد و با احتساب این ظرفیت می توان برای صادرات محصولات کشاورزی و صنایع وابسته برنامه ریزی کرد.
رئیس شورای برنامه ریزی شهرستان گرمی بیان کرد: در کنار شهرک گلخانه ای آنقوتلار زیرساخت یک مجتمع دامپروری هزار رأسی آماده و اقدامات اولیه نیز انجام گرفته است و ار سرمایه گذاری اعلام آمادگی کند، واگذار خواهیم کرد.
امامی افزود: استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود در سطح شهرستان بیله‌سوار از جمله در بخش‌های کشاورزی و توسعه محصولات گلخانه‌ای، صیفی‌جات و باغات در جهت صادرات، گردشگری و خدمات، تقویت فضای کسب و کار،

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید